კოალიცია მოსამართლეთა ნაწილის პროტესტს ეხმაურება
კოალიცია „დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისთვის“ მიიჩნევს, რომ მოსამართლეთა ნაწილის საჯარო გამოხმაურება და მოსამართლეთა კონფერენციის ადმინისტრაციული კომიტეტის მიერ გაკეთებული განცხადებისგან[1] გამიჯვნა, მნიშვნელოვანი ნაბიჯი შეიძლება იყოს სასამართლოს მიმართ საზოგადოებრივი ნდობის აღდგენისათვის.
როგორც საზოგადოებისთვის არის ცნობილი, მიმდინარე წლის 31 ოქტომბერს გამართულ მოსამართლეთა კონფერენციაზე იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს ორი მოსამართლე წევრი აირჩა. კონფერენცია ისე წარიმართა, რომ საზოგადოებას არ ჰქონდა საკმარისი ინფორმაცია დღის წესრიგში მითითებულ საკითხებზე, მათ შორის, თუ რომელი მოქმედი წევრები და რა მიზეზით ტოვებდნენ საბჭოს შემადგენლობას.[2]გასათვალისწინებელია ისიც, რომ კონფერენცია ჩაინიშნა არჩევნების მეორე დღეს, რა დროსაც, საზოგადოებრივი და მედია ყურადღება სწორედ საარჩევნო საკითხებზე იყო მიმართული.
ბუნებრივია, რომ კონფერენციის ამ ფორმით და ასეთ კონტექსტში ჩატარებამ კრიტიკული შეფასებები დაიმსახურა ადგილობრივი და საერთაშორისო აქტორებისგან.[3] გამოთქმული კრიტიკა შეეხებოდა კონფერენციის გაუმჭვირვალე, არაკონკურენტულ გარემოში ჩატარებას, რომელზე მიღებული გადაწყვეტილებების არგუმენტები დღემდე უცნობია საზოგადოებისთვის.
კრიტიკაზე საპასუხოდ, მიმდინარე წლის 4 ნოემბერს, საქართველოს მოსამართლეთა კონფერენციის ადმინისტრაციულმა კომიტეტმა სპეციალური განცხადება გაავრცელა. განცხადებაში, ნაცვლად საზოგადოებაში არსებულ კითხვებზე პასუხების გაცემისა, ადმინისტრაციული კომიტეტი სასამართლოს დამოუკიდებლობაზე აქცენტით სამოქალაქო ორგანიზაციებსა და საერთაშორისო აქტორებს  სასამართლო სისტემის საქმიანობაში ჩარევაში ადანაშაულებს.
აღსანიშნავია, რომ სასამართლოს დამოუკიდებლობა, იმთავითვე გულისხმობს მაღალ ანგარიშვალდებულებას საზოგადოების წინაშე. შესაბამისად, მართლმსაჯულების სისტემის ირგვლივ მიმდინარე გაუმჭვირვალე და დაუსაბუთებელი პროცესები თუკი საზოგადოებრივ კრიტიკას იმსახურებს, ეს სრულებით ლოგიკურია და არ უნდა შეფასდეს ინსტიტუტის საქმიანობაში ჩარევად. გასათვალისწინებელია ისიც, რომ ადმინისტრაციულ კომიტეტს არ აქვს მანდატი, განცხადებას ავრცელებდეს იმგვარ კონტექსტში, რომ თითქოს ეს არის მთლიანად სასამართლო კორპუსის პოზიციები. სასამართლო სისტემა არ უნდა იყოს აღქმული, როგორც მონოლითური ერთობა, სადაც ცალკეულ მოსამართლეებს არ გააჩნიათ განსხვავებული, კრიტიკული პოზიციები.
ადმინისტრაციული კომიტეტის განცხადების პრობლემურობა ნათლად წარმოაჩინა იმანაც, რომ მომდევნო დღეებში მას რამდენიმე მოსამართლე საჯაროდ გაემიჯნა. განსხვავებულ პოზიციაზე მყოფი მოსამართლეებისთვის მიუღებელი აღმოჩნდა განცხადების პათოსი და მათ საქართველოს საერთაშორისო პარტნიორების მიმართ საკუთარი მადლიერება და პატივისცემა საჯაროდ დააფიქსირეს.
არსებულ კონტექსტში სასამართლოს შიგნით არ არის წახალისებული განსხვავებული აზრის დაფიქსირება და ასეთი მოსამართლეები შესაძლოა არაერთგზის დაექვემდებარონ შიდა-კრიტიკას. სწორედ ამიტომ, მივიჩნევთ, რომ სასამართლო ხელისუფლების გაჯანსაღებისათვის, აუცილებელი შინაარსობრივი პროცესების დასაწყებად, სასამართლო სისტემაში განსხვავებული და კრიტიკული აზრის არსებობა, მისი მხარდაჭერა და გაძლიერება სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია.
კოალიციაში შემავალი ორგანიზაციები, წარსული გამოცდილების გათვალისწინებით, ვიაზრებთ რა, რომ სისტემაში არსებული გავლენიანი ჯგუფი ე.წ. კლანი იყენებს მის ხელთ არსებულ ყველა ბერკეტს განსხვავებული აზრის მქონე მოსამართლეებზე ზემოქმედებისათვის:
- მოვუწოდებთ, მოქმედ და ყოფილ მოსამართლეებს, ღიად და საჯაროდ ისაუბრონ სასამართლო სისტემაში არსებულ გამოწვევებზე;
- გამოვთქვამთ სრულ მზადყოფნას, როგორც ეროვნულ, ასევე საერთაშორისო დონეზე დავიცვათ მოსამართლეების ინტერესები, განსხვავებული და კრიტიკული აზრის გამოხატვის გამო, მათ წინააღმდეგ პირდაპირი ან ირიბი გზით სხვადასხვა სახის სადამსჯელო მექანიზმის ამოქმედების შემთხვევაში.
[1]საქართველოს მოსამართლეთა კონფერენციის ადმინისტრაციული კომიტეტის განცხადება, ელექტრონულად ხელმისაწვდომია:https://bit.ly/3H1KoFZ.
[2]კოალიცია „დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისთვის“ მოსამართლეთა კონფერენციის დანიშვნას ეხმაურება, ელექტრონულად ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/3kgEpDB.
[3]იხ. აშშ-სსაელჩოს განცხადება მოსამართლეთა კონფერენციის შესახებ, ელექტრონულად ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/3EOPy6s; საქართველოში ევროკავშირის ელჩის, კარლ ჰარცელის განცხადება მოსამართლეთა კონფერენციის შესახებ, ელექტრონულად ხელმისაწვდომია:  https://bit.ly/3k9FDAa.

The Coalition for an Independent and Transparent Judiciary believes that the public response of some judges to the statement[1] made by the Administrative Committee of the Conference of Judges and their dissociation from it could be an important step in restoring public trust in the judiciary.
On October 31st, the Conference of Judges elected two judge members of the High Council of Justice. The conference was held without providing the public with adequate information regarding the issues listed in the agenda, including which incumbents were leaving the Council and for what reasons.[2] It should also be noted that the conference was scheduled for the second day of the elections, during which the public and media attention was directed to the election issues.
Naturally, holding a conference in such form and context was critically assessed by local and international actors.[3] Critical comments were made with respect to the non-transparent and non-competitive environment of the conference, as well as its decisions, arguments for which are still unknown to the public.
In response to the criticism, on November 4, the Administrative Committee of the Conference of Judges of Georgia issued a special statement. In the statement, instead of addressing questions coming from the public, the Administrative Committee, emphasizing importance of judicial independence, accused civil society organizations and international actors of meddling in the work of the judiciary.
The independence of the judiciary implies a high degree of accountability to the public. Consequently, the public criticism towards the non-transparent and unsubstantiated processes taking place in the justice system, is completely logical and should not be considered as an interference in the activities of the institution. It must also be stressed that the Administrative Committee does not have the mandate for issuing statements on behalf of the judiciary. The judiciary should not be perceived as a monolithic unity where individual judges do not have different, critical positions.
The problematic nature of the Administrative Committee's statement became evident shortly after the publication of the statement. Several judges publicly distanced themselves from it. Judges found the spirit of the statement unacceptable and publicly expressed their gratitude and respect to Georgia's international partners.
In the current context, judges are not encouraged to express opposing opinions. Therefore, such judges may be subjected to condemnations within the system. We believe that the existence, support and strengthening of critical opinions in the judiciary is vital for the recovery of the system and the start of substantive changes.
The Coalition members, taking into account the past experience and considering that the influential group in the judiciary, the so-called Clan, uses all levers at its disposal to influence judges with different opinions:
- call on sitting and former judges to speak openly and publicly about the challenges facing the judiciary;
- express full readiness to protect the interests of judges, both nationally and internationally, if they are subjected to direct or indirect sanctions for expressing dissenting and critical opinions.
[1] Statement of the Administrative Committee of the Conference of Judges of Georgia. Available at: https://bit.ly/3H1KoFZ.
[2] The Coalition for an Independent and Transparent Judiciary Reacts to the Planned Judicial Conference. Available at: http://coalition.ge/index.php?article_id=260&clang=1
[3]Statement on the Conference of Judges, US Embassy Georgia. November 2, 2021. Available at: https://bit.ly/3EOPy6s
Remarks by EU Ambassador Carl Hartzell following the appointment of two members of the High Council of Justice. November 2, 2021. Available at:https://bit.ly/3k9FDAa