თელავისა და ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტის მერიებმა გამჭვირვალობისა და კეთილსინდისიერების სტრატეგიული დოკუმენტები დაამტკიცეს
სიახლეები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია | ადგილობრივი მმართველობა 31 აგვისტო 2020
26 და 31 აგვისტოს, შესაბამისად, თელავისა და ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტების მერების ბრძანებებით, კეთილსინდისიერებისა და გამჭვირვალობის ადგილობრივი სტრატეგიები და სამოქმედო გეგმები დამტკიცდა. სტრატეგიული დოკუმენტების შემუშავება და დამტკიცება IDFI-სთან თანამშრომლობით განხორციელდა USAID/GGI-ის მიერ დაფინანსებული პროექტის „თელავისა და ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტების მერიებისთვის გამჭვირვალობის და კეთილსინდისიერების სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის შემუშავება“ ფარგლებში. სტრატეგიული დოკუმენტების მიზანია გააძლიეროს თელავისა და ლაგოდეხის მერიების შესაძლებლობები ადგილობრივ დონეზე კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის თვალსაზრისით.
მერიების სამოქმედო გეგმები 2021 – 2022 წლებისთვისაა გაწერილი და რვა ძირითად მიმართულებას ითვალისწინებს:
-  გამჭვირვალობა
- ადამიანური რესურსების მართვა
- ეთიკა და კორუფციული რისკების შემცირება
- სახელმწიფო შესყიდვები
- ნებართვები
- შიდა აუდიტი
- მერიის მმართველობაში მყოფი იურიდიული პირები
პირველ ეტაპზე, სტრატეგიული დოკუმენტების მტკიცებულებებზე დაყრდნობით შემუშავების მიზნით მუნიციპალიტეტების მერიებში IDFI-სთან თანამშრომლობით განხორციელდა ანგარიშვალდებულებისა და კეთილსინდისიერების მიმართულებით არსებული სიტუაციის სიღრმისეული ანალიზი. სიტუაციური ანალიზი მომზადდა მერიის თანამშრომლებისა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლების აქტიური ჩართულობით. ანგარიშის შემუშავების პროცესში დეტალურად იქნა შესწავლილი არსებული ანტიკორუფციული საკანონმდებლო ჩარჩო და პოლიტიკის განმსაზღვრელი დოკუმენტები; საქართველოსთან მიმართებით არსებული საერთაშორისო რეკომენდაციები - OECD-ACN/GRECO-ს მონიტორინგის ანგარიშები და მათი ზოგადი სტანდარტები. აქცენტი გაკეთდა იმ რეკომენდაციებზე, რომლებიც ადგილობრივი თვითმმართველობისთვის იყო რელევანტური.
შემდგომ ეტაპზე, სიტუაციური ანალიზის ფარგლებში გამოვლენილი ხარვეზებისა და იდენტიფიცირებული გამოწვევების აღმოსაფხვრელად შემუშავებული რეკომენდაციების საფუძველზე განისაზღვრა სტრატეგიის პრიორიტეტული მიმართულებები, მიზნები და ამოცანები. გამჭვირვალობისა და კეთილსინდისიერების სტრატეგიის საფუძველზე კი თითოეული მუნიციპალიტეტისთვის შემუშავდა სტრატეგიის განხორციელების ორწლიანი სამოქმედო გეგმა.
სტრატეგიული დოკუმენტების შემუშავების პროცესში უზრუნველყოფილი იყო ფართო საზოგადოების ჩართულობა. თავდაპირველად, სიტუაციური ანალიზის მომზადების პროცესში გაიმართა ფოკუს ჯგუფები ადგილობრივი სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებთან. შემდგომში კი, ონლაინ რეჟიმში ჩატარდა საჯარო კონსულტაციები, რომელთა მიზანს წარმოადგენდა ლაგოდეხის/თელავის მუნიციპალიტეტის მერიის გამჭვირვალობისა და კეთილსინდისიერების სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის სამუშაო ვერსიების განხილვა, შესაბამისად, ლაგოდეხის არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებთან, თელავის არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებთან, თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტებსა და ლექტორებთან.
ორივე მუნიციპალიტეტის შემთხვევაში მერიაში შექმნილია მერიის სტრუქტურული ერთეულების წარმომადგენლებისგან დაკომპლექტებული სამუშაო ჯგუფი, რომელიც წელიწადში ერთხელ უზრუნველყოფს სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის გადახედვას და მიმდინარე გამოწვევების საპასუხოდ დოკუმენტების განახლებას.

The City Halls of Telavi and Lagodekhi Municipalities Adopted Transparency and Integrity Strategic Documents
News | Open Governance and Anti-Corruption | Article | LOCAL GOVERNMENT 31 August 2020
On August 26 and 31, 2020 the local strategies and action plans of Integrity and Transparency were adopted, respectively, by the decrees of the mayors of Telavi and Lagodekhi municipalities. The strategic documents were prepared and adopted in cooperation with IDFI within the USAID/GGI funded project “Develop Integrity and Transparency Strategy and Action Plan for the City-Halls of Telavi and Lagodekhi Municipalities”. The strategic documents aim to strengthen the resilience of Telavi and Lagodekhi City Halls against the threat of corruption.
The action plans of the City Halls are designed for 2021 - 2022 and envisage eight main directions:
- Transparency
- Citizen Engagement and Accountability
- Human Resource Management
- Ethics and Corruption Risk Reduction
- Public Procurement
- Permits
- Internal Audit
- Legal Entities Subordinated to the City Hall
At the first stage, in order to develop evidence-based strategic documents the City Halls together with IDFI conducted an in-depth situation analysis in terms of transparency and integrity. The situational analyses were prepared with the active involvement of the City Hall staff and civil society representatives. During the preparation process of the situation analyses, the existing anti-corruption legislative framework and policy-making documents; international recommendations regarding Georgia - OECD-ACN / GRECO monitoring reports and their general standards were being studied. The focus was on recommendations that were relevant to local government. Based on the recommendations elaborated for elimination the gaps and challenges identified within the situation analyses, the priority directions, goals and objectives of the strategies were determined.
At the next stage based on the recommendations elaborated for elimination the gaps and challenges identified within the situation analysis, the priority directions, goals and objectives of the strategy were determined. On the basis of the transparency and integrity strategy a two-year action plan for the implementation of the strategy was developed in each municipality.
Public involvement was ensured in the process of drafting the strategic documents. Initially, focus groups were held with the local civil society representatives during the preparation process of the situational analysis. Subsequently, public consultations were conducted online, the objective of which was to discuss the draft Integrity and Transparency Strategies and Action Plans of the City Halls of Lagodekhi and Telavi Municipalities respectively with the representatives of Lagodekhi-based NGOs, Telavi-based NGOs and Students and Professors of Telavi State University.
In the case of both municipalities in the City Hall a working group has been created which consists of the heads of the primary structural units of the City Hall. Once a year, the working group reviews the Transparency and Integrity Strategy and Action Plan of the City Hall and updates the documents in response to ongoing challenges as well as based on the experience gained during their implementation.