ხელისუფლებამ მიხეილ სააკაშვილის ჰოსპიტალიზაციის შემთხვევაში ექიმთა მულტიფუნქციური ჯგუფისა და სახალხო დამცველის რეკომენდაციები სრულად უნდა გაითვალისწინოს
განცხადებები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება 26 ოქტომბერი 2021
ხელმომწერი ორგანიზაციები ვეხმიანებით, საქართველოს მესამე პრეზიდენტის, მიხეილ სააკაშვილის ჰოსპიტალიზაციის ირგვლივ განვითრებულ მოვლენებს და მიგვაჩნია, რომ მისი ჰოსპიტალიზაციის საკითხი ხელისუფლებამ უნდა გადაწყვიტოს არა პოლიტიკური მიზანშეწონილობის, არამედ მხოლოდ ადამიანის სიცოცხლის, ჯანმრთელობისა და პირადი უსაფრთხოების  უფლების დაცვის მაღალი სტანდარტით.
მიხეილ სააკაშვილი, მისი დაპატიმრებიდან დღემდე, უკვე 26-ე დღეა საპატიმროში შიმშილობს. შიმშილობის პერიოდის გათვალისწინებით ყოველწუთიერად იზრდება მისი ჯანმრთელობის გაურესებისა და ჰოსპიტალიზაციის აუცილებლობის რისკები.  საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს მიერ მოწვეული და კვალიფიციურ ექიმთა კონსილიუმის დასკვნის მიხედვით, მიხეილ სააკაშვილის ჰოსპიტალიზაცია უნდა მოხდეს შესაბამისი პერსონალითა და სამედიცინო აღჭურვილობით დაკომპლექტებულ საავადმყოფოში. საქართველოს სახალხო დამცველის დასკვნის მიხედვით კი N18 დაწესებულება (ე.წ. ციხის საავადმყოფო) სამედიცინო უზრუნველყოფის კუთხით, სრულფასოვნად არ  შეესაბამება ექიმთა მულტიფუნქციური ჯგუფის მიერ გაცემულ რეკომენდაციებს, ამასთანავე, სახალხო დამცველის განცხადებით მიხეილ სააკაშვილის N18 დაწესებულებაში მოთავსება, რომელიც N8 პენიტენციური დაწესებულების გვერდით, ერთ სივრცეში მდებარეობს, შეიცავს მისი უსაფრთხოების გარკვეულ რისკებს.
ზემოთაღნიშნულიდან გამომდინარე, მოვუწოდებთ ხელისუფლებას, საქართველოს მესამე პრეზიდენტის, მიხეილ სააკაშვილის ჰოსპიტალიზაციის საკითხზე მსჯელობისას სრულყოფილად გაითვალისწინოს ექიმთა მულტიფუნქციური ჯგუფისა და  საქართველოს სახალხო დამცველის დასკვნა და რეკომენდაციები და ჰოსპიტალიზაციის შესახებ გადაწყვეტილება მიიღოს ისე, რომ მის მიმართ, სრულად გამოირიცხოს როგორც სიცოცხლისა და ჯანმრთელობის, ასევე, უსაფრთხოების ყველა რისკი.

The Authorities Must Fully Yield to the Recommendations Issued by the Multidisciplinary Team of Doctors and the Public Defender of Georgia, Regarding the Hospitalization of M. Saakashvili
Statements | Rule of Law and Human Rights 26 October 2021
We, the signatory organizations, would like to respond to the controversy regarding the hospitalization of the Third President of Georgia, Mikheil Saakashvili. We believe that the decision to hospitalize Mr. Saakashvili should not be based on political considerations, but solely on the principles and high standards of personal safety, health, and life of an individual.
Mikheil Saakashvili has been on a hunger strike since the day of his detainment, which was 26 days ago. Considering the length of his hunger strike, his health might suddenly deteriorate, and he may require urgent hospitalization. According to the findings of the Concilium of qualified doctors assembled by the Ministry of Justice, Mr. Saakashvili should only be transferred to a medical establishment, outfitted with relevant personnel, and medical equipment. According to the findings of the Public Defender of Georgia, Penitentiary Establishment No. 18 (the so-called “prison hospital”), does not meet the recommendations set forth by the Concilium of a multidisciplinary team of doctors. Placing Mr. Saakashvili next to the Establishment No.8 (which sits next to the building of the “prison hospital.” These buildings share the same space) is a security risk for Mr. Saakashvili.
Based on the above-described conditions, we call upon the authorities to yield to the recommendations issued by the multidisciplinary team of doctors, and the Public Defender of Georgia regarding the hospitalization of Mikheil Saakashvili. They should adopt the decision to hospitalize him in a manner that ensures that the threats to his life, health, and security risks are eliminated.