მიხეილ ჩინჩალაძის მეორე ვადით დანიშვნა ევროპული ინტეგრაციის პროცესს აზიანებს
კოალიცია „დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისთვის“ გაუმართლებლად და დამაზიანებლად მიიჩნევს თბილისის სააპელაციო სასამართლოს თავმჯდომარედ მიხეილ ჩინჩალაძის მეორე ვადით დანიშვნას. იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს ეს გადაწყვეტილება კიდევ უფრო აღრმავებს სასამართლო სისტემაში არსებულ შიდა გავლენების და კლანურობის პრობლემას, ფუნდამენტურად არყევს საზოგადოების ნდობას სასამართლოს დამოუკიდებლობის მიმართ და აზიანებს საქართველოს ევროპული ინტეგრაციის უმნიშვნელოვანეს პროცესს.
მოსამართლე მიხეილ ჩინჩალაძეს თბილისის სააპელაციო სასამართლოს თავმჯდომარის უფლებამოსილების 5-წლიანი ვადა 29 მაისს ამოეწურა. ახალი თავმჯდომარის ასარჩევად, ივნისის თვეში საბჭოს სხდომა რამდენჯერმე ჩაინიშნა, თუმცა ამ დრომდე, ყველა მათგანი გაურკვეველი მიზეზებით უქმდებოდა. საბოლოოდ, 27 ივნისის სხდომაზე, თბილისის სააპელაციო სასამართლოს მოსამართლეებთან გამართული კონსულტაციების შემდეგ, საბჭომ ერთხმად დაუჭირა მხარი ჩინჩალაძის მეორე ვადით დანიშვნას სასამართლოს თავმჯდომარის თანამდებობაზე.
სამოქალაქო საზოგადოება უკვე დიდი ხანია საუბრობს სასამართლო სისტემაში არსებული მთავარი გამოწვევის - მოსამართლეთა გავლენიანი ჯგუფის არსებობაზე, რომლის ერთ-ერთი საკვანძო ფიგურა სწორედ მიხეილ ჩინჩალაძეა. აღნიშნულ გამოწვევაზე და საქართველოში მართლმსაჯულების სისტემის რეფორმირებისას ადგილობრივი კონტექსტის გათვალისწინების საჭიროებაზე მიუთითებენ საერთაშორისო ორგანიზაციებიც. თუმცა მმართველი პარტია სასამართლო სისტემაში არსებული კორპორატივიზმის პრობლემას კვლავ არ აღიარებს. მეტიც, კანონმდებლობაში ბოლო პერიოდში განხორციელებული ცვლილებები, რომლითაც მნიშვნელოვნად გაუარესდა ინდივიდუალურ მოსამართლეთა დამოუკიდებლობის გარანტიები, სწორედ ამ მანკიერი პრაქტიკის და სასამართლოს გავლენიანი პირების ძალაუფლების შენარჩუნებას უწყობს ხელს.
მიმდინარე ევროპული ინტეგრაციის პროცესში საქართველოსთვის ევროკავშირის მიერ გაცემული რეკომენდაციების მიხედვით, ერთ-ერთ საკვანძო წინაპირობა „სრულად და რეალურად დამოუკიდებელი, ანგარიშვალდებული და მიუკერძოებელი“ სასამართლოს შექმნაა. ევროკომისიის რეკომენდაციები პირდაპირ მიუთითებს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს საფუძვლიანი რეფორმის საჭიროებაზე. ამასთან, აუცილებელია, რეფორმა ფართო, ინკლუზიურ და მრავალპარტიულ კონსულტაციებს დაეფუძნოს. ამ ფონზე განსაკუთრებით სამწუხარო და შემაშფოთებელია, რომ მიღებული რეკომენდაციების შესრულების ნაცვლად,  ხელისუფლების და, მათ შორის სასამართლოს, ძალისხმევა მიმართულია არსებული გავლენიანი ჯგუფის ძალაუფლების გაძლიერებისკენ.

The Appointment of Mikheil Chinchaladze for the Second Term Damages the Process of European Integration
Statements | Rule of Law and Human Rights 29 June 2022
The Coalition for Independent and Transparent Judiciary considers the appointment of Mikheil Chinchaladze for a second term as the chairman of the Tbilisi Court of Appeals unjustified and harmful. The High Council of Justice’s decision further deepens the problem of internal influences and clan-based governance in the judiciary. It undermines public trust towards judicial independence and damages the crucial process of Georgia's European integration.
Judge Mikheil Chinchaladze's five-year term as a chairman of the Tbilisi Court of Appeals expired on May 29. To elect a new chairman, the High Council of Justice scheduled several meetings in June, however, all of them were canceled for unknown reasons. Finally, at the June 27 meeting, after consultations with the Tbilisi Court of Appeals’ judges, the Council unanimously supported the appointment of Chinchaladze as the chairman of the court for a second term.
Civil society has long been addressing the main challenge in the judiciary -- the existence of an influential group of judges, one of the key figures of whom is Mikheil Chinchaladze. International organizations also point to this challenge, as well as the need to consider the local context when reforming the justice system in Georgia. However, the ruling party still does not acknowledge the problem of corporatism in the judiciary. Moreover, recent legal amendments, which have significantly undermined the guarantees of the independence of individual judges, contribute to the continuation of this vicious practice and sustain the power of influential members of the judiciary.
The EU recommendations provided to Georgia as a part of the ongoing European integration process note that Georgia must meet a key precondition of establishing a "fully and truly independent, accountable and impartial" judiciary. The European Commission’s recommendations directly indicate the need for a comprehensive reform of the High Council of Justice. At the same time, the reform needs to be based on broad, inclusive, and multi-party consultations. In these circumstances, it is particularly unfortunate and alarming that instead of implementing the European Commission’s recommendations, the authorities, including the judiciary, direct their efforts towards strengthening the power of the existing group of influential judges.
In the light of all the above, we call on the Parliament of Georgia:
- to recognize the dire situation in the judiciary and the need for fundamental reforms,
- to start working on the implementation of the European Commission’s recommendations in a timely manner.