დამოუკიდებელმა ინსპექტორმა IDFI-ის ადმინისტრაციული საჩივარი ნაწილობრივ დააკმაყოფილა
2020 წლის 15 ივნისს, დამოუკიდებელმა ინსპექტორმა ნაწილობრივ დააკმაყოფილა ა(ა)იპ „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის“ ადმინისტრაციული საჩივარი ინდივიდუალური ადმინისტრაციულ-სამართლებრივი აქტის ბათილად ცნობის და საჯარო ინფორმაციის გაცემაზე პასუხისმგებელი პირისთვის საჯარო ინფორმაციის გაცემის დავალების თაობაზე.
2020 წლის 4 თებერვალს IDFI-იმ განცხადებით მიმართა დამოუკიდებელი ინსპექტორის სამსახურს და მოითხოვა „საერთო სასამართლოების შესახებ“ ორგანული კანონის 756-ე მუხლის საფუძველზე მოსამართლის მიმართ დისციპლინური საქმის წინასწარი შემოწმებისა და გამოკვლევის შედეგად მიღებული დასაბუთებული დასკვნები და მოსაზრებები მხარეთა მაიდენტიფიცირებელი მონაცემების დაფარვით, „პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ“ კანონის შესაბამისად. 2020 წლის 14 თებერვლის წერილით IDFI-ის უარი ეთქვა ინფორმაციის გაცემაზე იმ მოტივით, რომ დისციპლინური სამართალწარმოების პროცესი კონფიდენციალურია და ორგანული კანონი არ ითვალისწინებს საქმის წინასწარი შემოწმებისა და მოკვლევის შედეგად მიღებული დასაბუთებული დასკვნებისა და მოსაზრებების (შუალედური გადაწყვეტილებების) გასაჯაროებას მაიდენტიფიცირებელი მონაცემების გარეშეც კი.
IDFI-იმ ადმინისტრაციული საჩივრით მიმართა დამოუკიდებელ ინსპექტორს და მოითხოვა საჯარო ინფორმაციის გაცემაზე უარის ბათილად ცნობა და მოთხოვნილი ინფორმაციის გაცემა იმ საფუძვლით, რომ ინფორმაციის გაცემაზე უარი არღვევდა საჯარო ინფორმაციის მიღების უფლებას. IDFI სრულად იზიარებს დისციპლინური სამართალწარმოების კონფიდენციალურობის მნიშვნელობას, სწორედ ამიტომ ინფორმაცია მოთხოვნილ იქნა მოსამართლეთა მაიდენტიფიცირებელი მონაცემების გამჟღავნების გარეშე.
IDFI-ის შეფასებით, დამოუკიდებელი ინსპექტორის სამსახური არასწორად განმარტავდა კანონს, როცა უთითებდა, რომ შუალედური გადაწყვეტილებების გამოქვეყნებას კანონი არ ითვალისწინებს და ამდენად, ისინი არ უნდა გაიცეს. კანონით ზოგიერთი გადაწყვეტილების/ინფორმაციის გამოქვეყნების ვალდებულების დადგენა თავისთავად არ გულისხმობს, რომ საჯარო დაწესებულებაში დაცული სხვა საჯარო ინფორმაცია ხელმისაწვდომი არ უნდა იყოს.
დამოუკიდებელი ინსპექტორის 2020 წლის 15 ივნისის N2 ბრძანებით IDFI-ის ადმინისტრაციული საჩივარი ნაწილობრივ დაკმაყოფილდა. ბრძანების თანახმად, „სასამართლოსა და კონკრეტული მოსამართლის ინტერესების, დისციპლინური სამართალწარმოების კონფიდენციალურობის გათვალისწინებით მხოლოდ ისეთი დასკვნების გაცემაა შესაძლებელი, რომელიც დისციპლინური სამართალწარმოების საწყის ეტაპზე არ დაარღვევს კანონის ლეგიტიმურ მიზანს დაიცვას მოსამართლეთა ინტერესები... დისციპლინური სამართალწარმოების თავისებურებებისა და საქმეთა კონფიდენციალურობის, ისევე როგორც მოსამართლეთა და ამავე დროს საზოგადოების ინტერესების გათვალისწინებით, მიზანშეწონილია დამოუკიდებელი ინსპექტორის დასკვნების განზოგადებული, ზოგადი ფორმულირების სახით მაიდენტიფიცირებელი მონაცემების გარეშე გაცემა ისე, რომ არ იქნეს დარღვეული კანონის მოთხოვნა დისციპლინური სამართალწარმოების კონფიდენციალურობის თაობაზე“.
2020 წლის 25 ივნისის წერილით დამოუკიდებელმა ინსპექტორმა IDFI-ის მიაწოდა დასკვნები 5 საჩივართან დაკავშირებით. მოსამართლეთა მაიდენტიფიცირებელი მონაცემების გამჟღავნების გარეშე ცალკეული დასკვნების გასაჯაროებამ ცხადად დაადასტურა, რომ ამ დოკუმენტების ხელმისაწვდომობა არ ეწინააღმდეგება დისციპლინური სამართალწარმოების კონფიდენციალურობის პრინციპს და არ არღვევს მოქმედ კანონმდებლობას.
ბოლო წლებში, IDFI მნიშვნელოვან ყურადღებას ამახვილებდა დამოუკიდებელი ინსპექტორის დასკვნების გასაჯაროების მნიშვნელობაზე. დისციპლინური პასუხისმგებლობის სისტემა სასამართლო სისტემის ავტორიტეტისა და საზოგადოებაში სასამართლოს მიმართ ნდობის დაცვის ინტერესს ემსახურება, თუმცა, მეორე მხრივ, შეიცავს პოტენციურ საფრთხეს, მისი არასათანადოდ გამოყენების პირობებში, გადაიქცეს ინდივიდუალურ მოსამართლეებზე ზეწოლის ბერკეტად. სწორედ ამიტომ არსებითად მნიშვნელოვანია დამოუკიდებელი ინსპექტორის სამსახურის, როგორც დისციპლინური სამართალწარმოების სისტემის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი რგოლის, საქმიანობის სათანადო გამჭვირვალობის უზრუნველყოფა. დასკვნების ხელმისაწვდომობა აუცილებელია იმისთვის, რომ შეფასდეს ინსპექტორის დამოუკიდებლობის ხარისხი, დისციპლინური სამართალწარმოების პროცესის ობიექტურობა და პრაქტიკის თანმიმდევრულობა.
იმის გათვალისწინებით, რომ კონფიდენციალურობის დაცვის მოტივით ინსპექტორის სამსახურიდან დასკვნების მიღება შეუძლებელი იყო, საჩივრის ნაწილობრივ დაკმაყოფილება და ცალკეული დასკვნების ზოგადი ფორმულირების სახით, მაიდენტიფიცირებელი მონაცემების გარეშე გასაჯაროება დადებითად უნდა შეფასდეს. თუმცა, დამოუკიდებელი ინსპექტორის სამსახურის საქმიანობის სათანადო გამჭვირვალობისთვის არსებითად მნიშვნელოვანია ინსპექტორის მიერ მომზადებული ყველა დასკვნის ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფა.
__
[1] იხილეთ „სასამართლო რეფორმის შედეგების შეფასება - დისციპლინური პასუხისმგებლობის სისტემა“, ნოემბერი 2019, ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/3iCaJhN
„სასამართლო რეფორმის შედეგების შეფასება“, მარტი 2019, ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/2ZLH0Kq
„სასამართლო სისტემის სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის შესრულების მდგომარეობა“, 2020, ხელმისაწვდომია: https://bit.ly/2ZA74Ik

On June 15, 2020 the Independent Inspector partially granted the administrative complaint of Institute for Development of Freedom of Information regarding abolishing its individual administrative-legal act and obligating the person responsible for releasing public information to provide requested information to IDFI.
On February 4, 2020 IDFI requested public information from the Independent Inspector’s Office, namely substantiated conclusions delivered as a result of preliminary examination of disciplinary cases against judges pursuant to Article 756 of the Organic Law of Georgia on Common Courts. This information was requested without revealing personal data of a judge in accordance with the law on Personal Data Protection. On February 14, 2020 the person responsible for releasing public information of the Independent Inspector’s Office refused to provide the requested information to IDFI on the ground that the disciplinary proceedings are confidential and the Organic Law of Georgia on Common Courts does not envisage release of the substantiated conclusions (interim decisions) delivered as a result of preliminary examination, even without revealing personal data.
IDFI appealed this decision and requested the Independent Inspector to abolish the illegal administrative act and obligate the person responsible for releasing public information to provide requested information, on the ground that the decision violated IDFI’s right to access to public information. IDFI fully recognizes the importance of the confidentiality of the disciplinary proceedings, therefore, it requested the above mentioned information without disclosing the personal data of judges.
IDFI considers that the Independent Inspector’s Office incorrectly interpreted the law when they pointed out that the law does not provide the legal ground for the publication of interim decisions, therefore, they should not be released. Determining the obligation to publish certain decisions/information by the law does not in itself imply that other public information existing in a public institution should not be accessible.
The Independent Inspector issued an order on June 15, 2020 and partially granted IDFI’s complaint. According to the order, “taking into account the interests of the court, the particular judge and the confidentiality of disciplinary proceedings, only such conclusions can be released that do not violate the legitimate aim of the law to protect the interest of the judges at the initial stage of the disciplinary proceedings... It is rational to issue the conclusions of the Independent Inspector in a generalized form, without identifiable data so as not to violate the requirement of the law on the confidentiality of disciplinary proceedings, taking into account the peculiarities of disciplinary proceedings and the confidentiality of cases as well as the interests of judges and the public.”
On June 25, 2020 the Independent Inspector sent 5 conclusions related to disciplinary complaints. The disclosure of certain conclusions without personal data of judges has clearly confirmed that the accessibility of these documents does not contradict the principle of confidentiality of disciplinary proceedings and does not violate the current law.
In recent years, IDFI has paid significant attention to the importance of publishing the conclusions of an independent inspector.[1] The system of disciplinary liability serves the interests of protecting the authority of the judiciary and the public trust in the court system, but on the other hand, contains a potential threat, in case of its improper use, to turn into a pressure instrument on individual judges. Therefore, it is essential to ensure the proper transparency of the work of the Independent Inspector's Office, which is one of the most important elements of the disciplinary liability system. The accessibility of conclusions is crucial in order to assess the degree of the inspector's independence, the impartiality of the disciplinary proceedings, and the consistency of the practice.
Taking into consideration the fact that it was impossible to obtain conclusions from the Independent Inspector’s office on the ground of confidentiality, partial satisfaction of the complaint and releasing the documents in a generally formulated manner, without identifiable data, should be positively assessed. However, in order to achieve the proper transparency of the work of the Independent Inspector's Office, it is essential to ensure that all conclusions delivered by the Inspector are accessible.
[1] See “Assessment of the Judicial Reform - System of Disciplinary Liability of Judges“, November 2019, available at: https://bit.ly/31ZAvqa
“Assessment of the Judicial Reform“, March 2019, available at: https://bit.ly/2BP8mre
„Implementation of the Judicial Strategy and the Action Plan“, 2020, available at: https://bit.ly/2ZRAUYX