სამსახურიდან გათავისუფლებული პირის მიერ გამოუყენებელი შვებულების ნაცვლად კომპენსაციის მიღების უფლება
სიახლეები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა 1 თებერვალი 2013
იანვარი, 2013 წელი
ავტორი: სოფიო საჩალელი
IDFI-ის ექსპერტი სამართლებრივ საკითხებში
LL.M..-სამართლის მაგისტრი (ტრიერი, გერმანია);
ტრიერის უნივერსიტეტის სამართლის ფაკულტეტის დოქტორანტი;
საქართველოს შრომის კოდექსი, რომელიც მისი მიღების შემდგომ მუდმივი კრიტიკის საგანი იყო, დღეისათვის მნიშვნელოვანი ცვლილებების წინაშე დგას. იმისათვის, რომ მიღწეულ იქნას დასახული მიზანი, კერძოდ, მივიღოთ შრომის კოდექსი, რომელიც შესაბამისობაში იქნება ევროპულ სტანდარტებთან და ამასთან, დააბალანსებს დამსაქმებლისა და დასაქმებულის უფლებებს, უპრიანი იქნება, გავითვალისწინოთ გასული წლების გამოცდილება და გადავხედოთ სასამართლო პრაქტიკას, რათა გამოვარკვიოთ, რომელი ნორმები ქმნიდნენ გაურკვევლობას შრომით ურთიერთობებში. წინამდებარე სტატია ეხმიანება კანონპროექტის ავტორის შეთავაზებას სამოქალაქო სექტორისადმი, წარადგინონ შენიშვნები და რეკომენდაციები და მიმოიხილავს დამსაქმებლის ვალდებულებას, რომელიც კოდექსის დღეისათვის მოქმედ რედაქციაში გათვალისწინებული არ არის, თუმცა განსაზღვრულია შრომის საერთაშორისო ორგანიზაციის (შსო) ‚‚ყოველწლიური ფასიანი შვებულებების შესახებ‘‘ ნ52-ე კონვენციით (1939, საქართველოსთან მიმართებაში ძალაშია 1997 წლიდან). კერძოდ, საუბარია შრომითი ურთიერთობის დამსაქმებლის მიერ შეწყვეტის შემთხვევაში, გამოუყენებელი შვებულების სანაცვლოდ ფულადი კომპენსაციის გაცემის წესზე. ავტორი მიიჩნევს, რომ ცვლილებების პროექტში აღნიშნული საკითხის გათვალისწინება სიცხადეს შეიტანდა თემის გარშემო, რის საჭიროებასაც სტატიაში ასაბუთებს.

The Labor Code of Georgia, which has been a subject of much criticism since its adoption, faces important changes today. To achieve the set goal, specifically, to adopt a Labor Code which will be in line with the European standards and at the same time will balance the rights of employers and employees, experiences of previous years and overview of the court practices needs to be taken into account, so that we can determine which norms were the source of confusion in labor relationships.
The following article responds to the proposition of the author of the draft law to the civil sector requesting the presentation of their comments and recommendations and reviews employer’s obligation, which is not included in the current Code, though it is defined by the International Labor Organization (ILO) according to the N52 convention #52 “Regarding Yearly Paid Leave” (1939, in force with regards to Georgia since 1997). In particular, about the document deals with the practice of providing monetary compensation instead of an unused leave in case of termination of labor relationship by the employer.
The author maintains the idea that taking above mentioned issue into account while drafting the amendments would serve to clarify the issue. The necessity for such a clarification is discussed in details in the given article.