რუსული კანონის აღსასრულებლად, 2024 წლის 1 აგვისტოს, საქართველოს იუსტიციის მინისტრის ბრძანებით, დამტკიცდა “უცხოური ძალის ინტერესების გამტარებელ ორგანიზაციათა რეესტრის წარმოების, საფინანსო დეკლარაციის წარდგენისა და მონიტორინგის წესი”. აღნიშნულ ბრძანების მიხედვით დამტკიცებული საფინანსო დეკლარაციის ფორმა, რომელიც თავის მხრივ 12 ნაწილისგან შედგება, ითვალისწინებს მაქსიმალურად დეტალიზირებული ფინანსური ინფორმაციის წარდგენის ვალდებულებას, რაც შემდგომ მასტიგმატიზირებელ და ღირსების შემლახავ რეესტრში უნდა გამოქვეყნდეს. ფორმა მათ შორის ითვალისწინებს როგორც ორგანიზაციაში დასაქმებული, ასევე ორგანიზაციასთან ნებისმიერ ფინანსურ ურთიერთობაში მყოფი ნებისმიერი სხვა ფიზიკური პირის სხვადასხვა სახის პერსონალური ინფორმაციის გამოქვეყნებას.
რუსული კანონით გათვალისწინებული საფინანსო დეკლარაციის არსებული ფორმის დამტკიცების შემდეგ, ნეტგაზეთმა პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახურს მიმართა პერსონალურ მონაცემთა დაცვის არსებულ სტანდარტებთან შესაბამისობის შეფასების თხოვნით. სამსახურმა ნეტგაზეთს განუმარტა რომ აღნიშნული ფორმა “შინაარსობრივი თვალსაზრისით თანხვედრაშია მონაცემთა დამუშავების მინიმიზაციის, პროპორციულობისა და თანაზომიერების პრინციპებთან”.
წყარო : ნეტგაზეთის მიერ გამოქვეყნებული სტატია.
პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახურის აღნიშნული შეფასების გაცნობის შემდეგ, IDFI-მ სამსახურს მიმართა მათ მიერ გაწეული სხვადასხვა ხარჯის შესახებ ინფორმაციის მოთხოვნით, იმ სახით როგორი ფორმითაც გამოქვეყნება დაევალათ არასამეწარმეო და მედია ორგანიზაციებს რუსული კანონის შესაბამისად. მაგალითად, IDFI-მ პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახურიდან გამოითხოვა შემდეგი ინფორმაცია:
- 2024 წელს თითოეულ თანამშრომელზე  გაცემული შრომის ანაზღაურების ოდენობა (სარგო, ფულადი ჯილდო, დანამატი ცალ-ცალკე), შრომის ანაზღაურების მიმღები პირების პირადი მონაცემების (სახელი, გვარი, პირადი ნომერი, საბანკო ანგარიში) მითითებით;
- 2024 წელს თითოეულ თანამშრომელზე  გაწეული სამივლინებო ხარჯების ოდენობა (მგზავრობა, სასტუმრო, დღიური ცალ-ცალკე) და მივლინების მიზანი. მივლინებაში მყოფი პირების პირადი მონაცემების (სახელი, გვარი, პირადი ნომერი, საბანკო ანგარიში) მითითებით;
- 2024 წელს გაწეული საკონსულტაციო, სანოტარო, თარჯიმნის და თარგმნის მომსახურების ხარჯების ჩამონათვალი, შესაბამისი მომსახურების გამწევი პირების პირადი მონაცემების (სახელი, გვარი/სახელწოდება, პირადი ნომერი/საიდენტიფიკაციო ნომერი, საბანკო ანგარიში) მითითებით;
-2024 წელს გაწეული სარეკლამო ხარჯების (სატელივიზიო, ბეჭდური, ინტერნეტ რეკლამა, ბრენდირებული აქსესუარები, გარე რეკლამა და სხვა სარეკლამო ხარჯები) ჩამონათვალი შემსრულებელი კომპანიის/პირის, საიდენტიფიკაციო ნომერის, თანხის მიმღების საბანკო ანგარიშის, რეკლამის ტირაჟის/ხანგრძლივობის, ფართობის (ბეჭდური და ინტერნეტ რეკლამის შემთხვევაში) და ერთეულის ღირებულების (ლარი) მითითებით.
პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახურმა განმარტა, რომ IDFI-ს მიერ მოთხოვნილი ინფორმაცია შეიცავდა პერსონალურ მონაცემებს და თანამდებობის პირებთან (პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახურის უფროსი, მისი პირველი მოადგილე და მოადგილე) დაკავშირებული მონაცემების გარდა, ყველა სხვა თანამშრომელთან (და სხვა ფიზიკურ პირთან) დაკავშირებული ინფორმაცია წარმოდგენილ იქნა დეპერსონალიზირებული (დაშტრიხული) ფორმით. ამასთან, მაგალითად თანამდებობის პირების შემთხვევაშიც არ იქნა წარმოდგენილი მათი საბანკო ანგარიშის ნომრები.
IDFI მიიჩნევს, რომ როგორც თავად რუსული კანონი, ასევე მის საფუძველზე შემუშავებული საფინანსო დეკლარაციის ფორმა არ შეესაბამება პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სტანდარტებს. ამავდროულად, საყურადღებოა, რომ რუსული კანონი სამოქალაქო და მედია ორგანიზაციებს უწესებს ისეთი პერსონალური ინფორმაციის წარდგენის და გასაჯაროების ვალდებულებას, რომელთა ხელმისაწვდომობაც კანონით შეზღუდულია, მაგალითად საჯარო სექტორთან მიმართებით. აღნიშნული კი კიდევ ერთხელ ადასტურებს რუსული კანონის რეპრესიულ ბუნებას.

For the enforcement of the Russian-style Foreign Agents Law, on 1 August 2024, the “Rule for Registration, Financial Declaration Submission, and Monitoring of Organizations Pursuing the Interests of Foreign Power” was approved by the Order of the Minister of Justice of Georgia. According to the Order, the approved financial declaration form, which itself consists of 12 parts, entails the submission of financial information with maximum detail, which will subsequently be published in the stigmatizing and discrediting registry. The form includes the publication of various personal data of not only the employees of a given organization but also any other individual who has any kind of financial relationship with the organization.
After the approval of the financial declaration foreseen under the Russian-style Foreign Agents Law, Netgazeti addressed the Personal Data Protection Service with a request for an assessment of its compliance with existing standards of personal data protection. The Service indicated that the form, “in terms of its contents, is in compliance with the standards of minimization and proportionality of the processing of personal data.”
After getting acquainted with said assessment of the Personal Data Protection Service, IDFI addressed the Service with a request for information regarding various expenses of the Service, in the same form as the obligation of publication has been imposed on civil society and media organizations according to the Russian-style Foreign Agents Law. For instance, IDFI requested the following information from the Personal Data Protection Service:
- The amount of remuneration paid to each employee in 2024 (salary, monetary awards, bonuses - separately), with personal data (name, surname, identification number, bank account) of the persons receiving the remuneration;
- Business trip expenses incurred for each employee in 2024 (travel, hotel, per diem - separately) and the purpose of the business trip, with personal data (name, surname, identification number, bank account) of persons on said business trips;
- List of expenses for consulting, notary, translator, and translation services incurred by the Service in 2024, with the personal data of the persons providing the services (name, surname/title, identification number, bank account);
-List of advertising expenses incurred in 2024 (television, print, internet advertising, branded accessories, outdoor advertising, and other advertising expenses), with the list of executing companies/persons, identification numbers, recipient bank accounts, circulation/duration of advertising, area of coverage (in case of print and internet advertising), and the unit cost (GEL).
In response, the Personal Data Protection Service indicated that the information requested by IDFI contained personal data, and the data concerning all employees (and other persons) except the officials (Head of the Personal Data Protection Service, the First Deputy, and the Deputy) was provided in a depersonalized form (personal data was covered). Additionally, some of the information concerning even the officials, such as bank account numbers, were also not presented.
IDFI believes that, like the Russian-style Foreign Agents Law itself, the financial declaration form developed on its basis is not in compliance with personal data protection standards. At the same time, it should be emphasized that the Russian-style Foreign Agents Law imposes obligations on civil society and media organizations to submit and publish personal data, the publicity of which is limited by law in relation to the representatives of the public sector. This once again confirms the repressive nature of the Russian-style Foreign Agents Law.