OGP-ის მმართველმა კომიტეტმა ღია მმართველობის პარტნიორობაში საქართველოს წევრობა შეაჩერა
OGP-ის მმართველი კომიტეტის მიერ 14 ოქტომბერს გამოქვეყნებული რეზოლუციის მიხედვით, 2024 წლის 6 მაისს პირველი ეტაპის რეკომენდაციების გამოქვეყნებიდან დღემდე საქართველოში განვითარებული მოვლენების გათვალისწინებით — მათ შორის, 2024 წლის 3 ივნისს მიღებული „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ კანონისა და სხვა კანონების მიღებით, რომლებიც ზღუდავენ ფუნდამენტურ თავისუფლებებსა და სამოქალაქო სივრცეს — OGP მიერ საქართველოსთვის წარდგენილი რეკომენდაციების შესრულება 2024 წლის 6 ნოემბრამდე ვეღარ მოხდება, რაც საქართველოს წევრობის დროებით შეჩერებას ნიშნავს.
გარდა ამისა, OGP-ის მმართველი კომიტეტის დასკვნის მიხედვით საქართველოში ბოლო დროს მიღებული საკანონმდებლო აქტები, რომელთა შეფასება განხორციელდა რეპუტაციული საერთაშორისო ორგანიზაციების (ვენეციის კომისია, ეუთო-ოდირი და სხვა) მიერ, ასახავს საქართველოს მთავრობის ზრახვებს, რომლებიც მკვეთრად ეწინააღმდეგება სამოქალაქო სივრცის და ფუნდამენტური თავისუფლებების დაცვის პრინციპებს.
შესაბამისად OGP-ის საპასუხო პოლიტიკის სახელმძღვანელო პრინციპების მიხედვით, OGP-ის მმართველმა კომიტეტმა გადაწყვიტა მეორე ეტაპის ქმედებებზე გადასვლა. ეს მოიცავს OGP-ში საქართველოს წევრობის დროებით შეჩერებას, იქამდე, სანამ საქართველოს ხელისუფლება არ შეასრულებს იმ რეკომენდაციებს, რაც OGP-მ საქართველოს წარუდგინა.
OGP-ი მოუწოდებს საქართველოს მთავრობას, რომ C&S (კრიტერიუმების და სტანდარტების) ქვეკომიტეტთან თანამშრომლობით შეიმუშაოს სამოქმედო გეგმა, რომელიც მოიცავს შემდეგი რეკომენდაციების შესრულებას:
1.  იმ საკანონმდებლო აქტების გაუქმება, რომლებიც დისკრიმინაციულია, იწვევს სტიგმატიზაციას, ან ზღუდავს სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების, მედიისა და მოწყვლადი ჯგუფების გამოხატვისა და შეკრების თავისუფლებას.
2. გამოხატვისა და შეკრების თავისუფლებების დაცვა, სამოქალაქო საზოგადოების სივრცისა და მათი ფუნქციონირების დაცვა ფიზიკური და სიტყვიერი თავდასხმებისგან, მათ შორის საარჩევნო პერიოდში.
მოთხოვნილი სამოქმედო გეგმა OGP-ის უნდა წარედგინოს 2025 წლის 31 მარტამდე, მისი განხორციელების ეტაპების მითითებით 2025 წლის 31 დეკემბრამდე, რაც საქართველოს ამჟამინდელი OGP-ის სამოქმედო გეგმის ციკლს შეესაბამება. 2026 წლის 31 მარტისთვის C&S ქვეკომიტეტი შეაფასებს საქართველოს მთავრობის მიერ საპასუხო პოლიტიკის ფარგლებში წამოჭრილი საკითხების მოგვარების მიზნით გადადგმულ ნაბიჯებს:
- თუ C&S გადაწყვეტს, რომ საკითხები სათანადოდ მოგვარდა, იგი ურჩევს მმართველ კომიტეტს, რომ საქართველოს დაუბრუნდეს აქტიური სტატუსი და საპასუხო პოლიტიკის საქმე დაიხუროს.
- თუ საქართველო სათანადოდ ვერ შეასრულებს მეორე ეტაპის ქმედებებს 2025 წლის 31 დეკემბრამდე, OGP-ში მისი სტატუსის შეჩერება გახდება მუდმივი და საქართველოს გარიცხავენ OGP-დან.
შეჩერების პერიოდის ნებისმიერ დროს, თუ C&S ქვეკომიტეტი გადაწყვეტს, რომ საქართველოს მთავრობამ სათანადოდ მოაგვარა თავდაპირველად წამოჭრილი საკითხები, C&S ქვეკომიტეტი რეკომენდაციას გაუწევს მმართველ კომიტეტს, რომ საქართველოს დაუბრუნდეს აქტიური სტატუსი.
OGP პროცესის ისტორია საქართველოში
საქართველო OGP-ს 2011 წელს შეუერთდა და მის ფარგლებში რამდენიმე მნიშვნელოვანი რეფორმა განახორციელა. 2014 წელს საქართველო პირველად აირჩიეს OGP-ის გადაწყვეტილების მიმღები ორგანოს — მმართველი კომიტეტის — წევრად. 2016 წელს ქვეყანა გახდა OGP-ის თანათავმჯდომარე ქვეყანა, ხოლო 2017 წელს ჩაანაცვლა საფრანგეთი და OGP-ის თავმჯდომარე ქვეყანა გახდა.
2018 წელს საქართველომ უმასპინძლა OGP-ის გლობალურ სამიტს, თუმცა ამავე პერიოდში საქართველოს მთავრობამ იგნორირება გაუკეთა სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების (CSO) რეკომენდაციებს. OGP-ის ფორუმის წევრმა არასამთავრობო ორგანიზაციებმა, შესაბამისად, OGP-ის საერთაშორისო სამდივნოს მიმართეს სწრაფი საპასუხო მექანიზმის (RRM) ამოქმედების თხოვნით. ეს პროცესი მთავრობის მიერ CSO-ების გადაწყვეტილების მიღების პროცესში ჩართვის დაპირებით დასრულდა და OGP-ის პასუხისმგებელ უწყებად იუსტიციის სამინისტროს ნაცვალ განისაზღვრა მთავრობის ადმინისტრაცია.
საქართველომ სამოქმედო გეგმა არც 2021 და არც 2022 წელს წარადგინა, რითაც დაარღვია ღია მმართველობის დეკლარაციით გათვალისწინებული ვადები, რის გამოც უმოქმედოს სტატუსის (inactive status) მინიჭების რისკის ქვეშ იდგა. საქართველო მთავრობამ 2024-2025 წლების სამოქმედო გეგმა საბოლოოდ 2023 წლის 29 დეკემბერს წარადგინა.
ამის პარალელურად, 2023 წლის წლის აპრილში ღია მმართველობა საქართველოს ფორუმის წევრმა ორგანიზაციებმა წერილით მიმართეს OGP-ს მმართველ კომიტეტს საქართველოს ხელისუფლების მხრიდან OGP-ს პრინციპების უგულებელყოფის ფაქტების აღწერით, რითაც ინიციირება გაუკეთეს სწრაფი საპასუხო მექანიზმის (RRM) მორიგ შემთხვევას.
2024 წლის აპრილიდან ე.წ. “რუსული კანონი” გარშემო განვითარებულ მოვლენებთან დაკავშირებით, C&S ქვეკომიტეტმა 2024 წლის 6 მაისს გასცა პირველი ეტაპის რეკომენდაციები. სამოქალაქო საზოგადოებაზე და მედიის წარმომადგენლების დისკრედიტაციის, სიტყვიერი და ფიზიკური თავდასხმების შეწყვეტა, სამოქალაქო საზოგადოების და მედიის, ისევე როგორც სხვა მოწყვლადი ჯგუფების თავისუფლად საქმიანობის შემზღუდველი კანონმდებლობის გაუქმება, ისევე როგორც სამოქალაქო საზოგადოებასა და მთავრობას შორის პარტნიორობის აღდგენა, ეს იყო ის რეკომენდაციები, რომელიც OGP-მ საქართველოს წევრობის გაგრძელების წინაპირობად აქცია.
მიუხედავად ამისა, პირველი ეტაპის რეკომენდაციების გაცემის შემდეგ განვითარებულმა მოვლენებმა ცხადყო, რომ საქართველოს მთავრობა არ აპირებდა გაცემული რეკომენდაციების დასახულ ვადამდე - 2024 წლის 6 ნოემბრამდე - შესრულებას. შედეგად, OGP-ის მმართველმა კომიტეტმა გადაწყვიტა საქართველოსთვის წევრობის დროებით შეჩერება.
აღსანიშნავია, რომ მსგავსი სიტუაცია OGP-ში იყო აზერბაიჯანის შემთხვევაშიც, რომლის წევრობაც სამოქალაქო საზოგადოებასა და მედიაზე ზეწოლის ფონზე დროებით შეჩერდა 2016 წელს, რასაც საბოლოო ჯამში მოყვა აზერბაიჯანის OGP-დან გარიცხვა 2023 წელს. თუ საქართველო მეორე ეტაპის ქმედებებს არ შეასრულებს 2025 წლის 31 დეკემბრამდე, მას იგივე ბედი ელის. მნიშვნელოვანია, რომ აზერბაიჯანის შემთხვევაში ეს პროცესი თითქმის 7 წელი მიმდინარეობდა, ხოლო საქართველოს შემთხვევაში აღნიშნული პროცესის ინტენსიურად განვითარება, მიუთითებს ქვეყნის მიმართ ჩამოყალიბებული სიტუაციის სიმძიმეზე.
სხვა ქვეყნები, რომლებსაც OGP-ში წევრობა შეუჩერდათ:
1. თურქეთი - წევრობა შეუჩერდა 2016 წლის 4 მაისს.
მიზეზი: უმოქმედობა. თურქეთს 2014 წლიდან არ ჰქონდა შემუშავებული სამოქმედო გეგმა.
2. უნგრეთი - წევრობა შეუჩერდა 2016 წლის 6 დეკემბერს. უნგრეთის მთავრობამ ნებაყოფლობით დატოვა OGP.
მიზეზი: საკითხი წამოიჭრა 2015 წლის ივლისში, როდესაც OGP-ს წერილით მიმართა სამოქალაქო საზოგადოების ოთხმა ორგანიზაციამ, რომელშიც გამოთქმული იყო შეშფოთება უნგრეთში სამოქალაქო საზოგადოების მიმართებით სიტუაციის გაუარესების შესახებ. OGP-ს კრიტერიუმების და სტანდარტების ქვეკომიტეტმა შემდგომში გამოიკვლია სიტუაცია და დაასკვნა, რომ უნგრეთში აღინიშნებოდა უარყოფითი ტენდენციები სამოქალაქო საზოგადოებასთან მიმართებაში, გამჭვირვალობის ხარისხის გაუარესება, და ზეწოლა ჟურნალისტურ თავისუფლებაზე.
OGP-მ გასცა რეკომენდაციები სიტუაციის გაუმჯობესების მიზნით და უნგრეთის მთავრობა მიიწვია 4-ე გლობალურ სამიტზე საკითხის დისკუსიაზე. მიუხედავად ამ ყველაფრისა, უნგრეთის მთავრობამ გადაწყვიტა შეეჩერებინა თანამშრომლობა OGP-სთან 2016 წლის დეკემბერში.
3. ტანზანია -  წევრობა შეუჩერდა 2017 წლის 1 ივლისს. ტანზანიის მთავრობამ ნებაყოფლობით დატოვა OGP.
მიზეზი: პრეზიდენტი კიკვეტე, რომელიც ტანზანიას 2015 წლამდე ედგა სათავეში, OGP-ს აქტიური მომხრე იყო. წინამორბედისგან განსხვავებით, პრეზიდენტმა მაგუფულიმ სხვა პოლიტიკის გატარება გადაწყვიტა. ტანზანიის მესამე სამოქმედო გეგმა აღარ დამტკიცებულა, ხოლო ქვეყნის შიგნით ტრადიციულ და სოციალურ მედიაზე კონტროლის გამკაცრება, მედიაზე ზეწოლა, ოპოზიციური პარტიების საქმიანობის შეზღუდვა და სხვა ქმედებები მკვეთრად ეწინააღმდეგებოდა OGP-ს პრინციპებს. საბოლოო ჯამში მთავრობამ თავისი ნებით დატოვა OGP.
4. ტრინიდადი და ტობაგო - წევრობა შეჩერდა 2019 წლის 6 დეკემბერს.
მიზეზი: უმოქმედობა. ქვეყანას 2016 წლის შემდეგ არ ჰქონია შემუშავებული სამოქმედო გეგმა, რის შედეგადაც 2018 წელს მიიღო inactive სტატუსი. რადგან ტრინიდადმა და ტობაგომ შემდგომში არ გამოასწორა სიტუაცია, მას შეუჩერდა წევრობა.
5. პაკისტანი - წევრობა შეუჩერდა 2022 წლის 7 მარტს.
მიზეზი: უმოქმედობა. ქვეყანას 2016 წლის შემდეგ არ ჰქონია შემუშავებული სამოქმედო გეგმა, რის შედეგადაც 2020 წელს მიიღო inactive სტატუსი. მოუხედავად იმისა, რომ ქვეყანას კორონავირუსის გამო შექმნილი სიტუაციიდან გამომდინარე დამატებით ერთი წელი ჰქონდა სამოქმედო გეგმის შესამუშავებლად, პაკისტანმა შემდგომში არ გამოასწორა სიტუაცია, და მას შეუჩერდა წევრობა.
6. სალვადორი - წევრობა შეჩერდა 2023 წლის 24 მარტს.
მიზეზი: უმოქმედობა. ქვეყანამ არ წარადგინა სამოქმედო გეგმა 2021 და 2022 წლებში და არ გამოუჩენია საკმარისი პროგრესი წინა სამოქმედო გეგმის ვალდებულებების შესრულებასთან მიმართებაში. შესაბამისად, მას 2022 წელს მიენიჭა “უმოქმედო” სტატუსი და 2023 წელს შეუჩერდა წევრობა.

According to the resolution of the OGP Steering Committee published on October 14, considering the events that have developed in the country since the publication of Stage One Recommendations on May 6, 2024 — including the Law “On Transparency of Foreign Influence” adopted on June 3, 2024, and other laws restricting fundamental rights and civic space — fulfilling the recommendations before the stipulated deadline of November 6, 2024, is no longer viable. This means that Georgia’s OGP membership will be temporarily suspended.
According to the conclusion of the OGP Steering Committee, recently adopted legislative acts in Georgia, which have been evaluated by reputable international organizations (Venice Commission, EU-ODIHR, and others), reflect aspirations of the Georgian government that are in sharp opposition with the principles of protection of civic space and fundamental freedoms.
Therefore, in accordance with the OGP Response Policy procedures, the OGP Steering Committee resolved to proceed with Stage Two Actions. This means the temporary suspension of Georgia’s membership in OGP until the Georgian government meets the recommendations stipulated by OGP to Georgia.
OGP calls on the Georgian government to develop a work plan in cooperation with the C&S (Criteria and Standards) Subcommittee, which would entail the implementation of the following recommendations:
1. The withdrawal of current or proposed legislation that discriminates, stigmatizes, or hinders the freedom of expression and association of civil society organizations, media representatives and vulnerable groups.
2. Safeguard freedoms of expression and assembly, the space for civil society and their ability to operate without physical and verbal attacks, including in election periods.
The Georgian government must submit the requested work plan by March 31, 2025, with milestones for implementation until December 31, 2025. This would align with Georgia’s current OGP Action Plan cycle. The C&S Subcommittee will assess the actions taken by the Georgian government to resolve the issues raised within the framework of the Response Policy by March 31, 2026:
- If the C&S Subcommittee finds that Georgia has taken adequate steps to resolve the issues in question, the Subcommittee will advise the Steering Committee to return the active status to Georgia and that the Response Policy case be closed.
- If Georgia fails to take proper actions by December 31, 2025, the temporary suspension of its membership will become permanent, and Georgia will be expelled from OGP.
At any point during the suspension period the C&S Subcommittee may decide that Georgia has adequately addressed the concerns raised within the framework of the Response Policy and thereby recommend to the Steering Committee that Georgia’s active status be restored.
Georgia joined OGP in 2011 and carried out several significant reforms within its framework. In 2014, Georgia was elected for the first time to OGP’s decision-making body — the Steering Committee. In 2016, Georgia became a co-chair of OGP, and in 2017 took over chairmanship from France for another year.
Georgia hosted the OGP Global Summit in 2018, although during the same period the Georgian government ignored recommendations presented by civil society organizations (CSOs). As a result, NGO members of the OGP Forum addressed the OGP Support Unit with a request to trigger the Rapid Response Mechanism (RRM). The process concluded with a promise from the government to involve CSOs to a significant degree in the decision-making process. The Administration of the Government was also determined as the institution responsible for the process, replacing the Ministry of Justice.
Georgia did not submit an Action Plan in 2021 nor 2022, thereby violating the deadlines stipulated by the Open Government Declaration. As a result, Georgia was at risk of receiving the inactive status. The Georgian government finally submitted the 2024-2025 Action Plan on December 29, 2023.
In parallel, the member organizations of the Open Government Georgia Forum addressed the OGP Steering Committee with a letter describing instances of neglect shown towards OGP principles by the Georgian government, triggering another case of the Rapid Response Mechanism (RRM).
With the events developing in Georgia in relation to the so-called “Russian Law” since April 2024, the C&S Committee presented Stage One Recommendations to the country on May 6, 2024. The recommendations from OGP that became the prerequisite for Georgia’s continued membership in OGP were putting a stop to verbal and physical attacks and actions discrediting civil society and media representatives, withdrawal of legislation limiting the freedoms of civil society and the media, as well another vulnerable groups, and restoring partnership between civil society and the government.
Despite this, the developments in the country after the publication of Stage One Recommendations made it clear that the Georgian Government did not intend to fulfill the recommendations prior to the stipulated deadline of November 6, 2024. As a result, the OGP Steering Committee resolved to temporarily suspend Georgia’s membership.
It should be noted that a similar situation occurred in Azerbaijan with respect to OGP. Azerbaijan’s membership was temporarily suspended in 2016 against the background of increasing pressure on civil society and the media, which ultimately resulted in Azerbaijan losing its membership entirely in 2023. If Georgia fails to take the appropriate Stage Two Actions by December 31, 2025, it will meet a similar fate. It is important to highlight that in Azerbaijan’s case, the process took almost 7 years, while the rapid development of the process in Georgia’s case points to the severity of the situation in the country.
Other countries that had their OGP membership suspended:
1. Turkey - withdrawn on May 4, 2016.
Reason: Inactivity. Turkey had not presented an Action Plan since 2014.
2. Hungary - withdrawn on December 6, 2016, by request of its government.
Reason: The issue was raised in July 2015, when four organizations addressed OGP with a letter expressing dismay at the worsening situation in Hungary with regard to civil society. The OGP C&S Subcommittee subsequently studied the situation and concluded that Hungary was showing negative trends in relation to civil society, transparency, and pressure on journalistic freedoms.
OGP issued recommendations aimed at improving the situation and invited the Hungarian government for discussions at the 4th Global Summit. Nevertheless, the Hungarian government chose to stop its cooperation with OGP in December 2016.
3. Tanzania - withdrawn on July 1, 2017, by request of its government.
Reason: President Kikwete, who led Tanzania until 2015, was an active supporter of OGP. Unlike his predecessor, however, President Magafuli chose to pursue a different policy. Tanzania did not approve its third Action Plan, while the tightening control over traditional and social media within the country, pressure on the media, restrictions on the activities of opposition parties, and other actions were in sharp opposition with OGP principles. In the end, the Tanzanian government chose to withdraw from OGP.
4. Trinidad and Tobago - withdrawn on December 6, 2019.
Reason: Inactivity. The country had not presented an Action Plan since 2016 and received the inactive status in 2018 as a result. Membership was suspended a year later when no actions were taken to resolve the situation.
5. Pakistan - suspended on March 7, 2022.
Reason: Inactivity. The country had not presented an Action Plan since 2016 and received the inactive status in 2020 as a result. Despite receiving an additional year to develop an action plan as a result of the coronavirus pandemic, Pakistan took no actions to resolve the situation, and its membership was suspended.
6. El Salvador - withdrawn on March 24, 2023.
Reason: Inactivity. The country did not submit an Action Plan in 2021 or 2022 and had not shown sufficient progress in implementing the commitments from the previous Action Plan. As a result, it received the inactive status in 2022 and had its membership suspended in 2023.