2013 წლის 24 აპრილს, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ მოგვაწოდა ინფორმაცია, თუმცა არასრულყოფილი სახით. კერძოდ, არ მოგვეცა საშუალება გავცნობოდით დანაშაულთა სტატისტიკურ ინფორმაციას საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის კონკრეტული მუხლების მიხედვით – რადგან შსს-ს მიერ მოწოდებული იქნა მხოლოდ ჯამური მაჩვენებლები. ამასთან, აღსანიშნავია, რომ შესადარებლად, შსს-მ ინსტიტუტს დამატებით მოაწოდა 2012 წლის შესაბამის თვეებში რეგისტრირებულ დანაშაულთა სტატისტიკაც – რაც განცხადებით ჩვენს მიერ მოთხოვნილი არ იყო.
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს პასუხიდან ირკვევა, რომ იანვარ-მარტის თვეებში საქართველოში სულ რეგისტრირებულ იქნა 11,708 დანაშაული, რაც წინა წლის შესაბამის თვეებში რეგისტრირებულ 10,033 დანაშაულთან მიმართებაში წარმოადგენს დანაშაულის 16,6%-ით მატებას. მართალია 2013 წლის იანვარი-მარტის თვეებში, წინა წლის შესაბამის თვეებთან შედარებით, აგრეთვე იმატა გახსნილ საქმეთა პროცენტულმა მაჩვენებელმა, თუმცა მეტი რაოდენობის გაუხსნელი დანაშაული (7871) წინა წელიწადთან შედარებით (7143) მაინც 2013 წლის პირველ კვარტალზე მოდის.
საინტერესოდ მიგვაჩნია შსს-ს მიერ მოწოდებული სტატისტიკური მაჩვენებლების კონკრეტული თვეების მიხედვით შედარებაც. აღსანიშნავია, რომ ყველაზე მეტი რეგისტრირებული დანაშაული, 2012 და 2013 წლის პირველ კვარტლებში მოდის მარტის თვეზე. 2012 წლის მარტის თვეში რეგისტრირებულ იქნა 3525, ხოლო 2013 წლის ამავე თვეში 4396 დანაშაული. მიღებული ინფორმაციიდან აგრეთვე იკვეთება, რომ 2012 წელთან შედარებით მომატებულია რეგისტრირებულ დანაშაულთა რიცხვის პროცენტული მაჩვენებელი. კერძოდ, დანაშაულის სტატისტიკა გაზრდილია: 2013 წლის იანვარში 20,2 %-ით, თებერვალში 15,7 %-ით, ხოლო მარტის თვეში 24,7 %-ით. მთლიანობაში როგორც ზევით უკვე აღვნიშნეთ, დანაშაულის რიცხვის ზრდამ 2013 წლის პირველ კვარტალში 2012 წლის იგივე პერიოდთან მიმართებაში შეადგინა 16,6%.
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ სრულყოფილი პასუხის მოწოდების შემთხვევაში მოგვეცემოდა საშუალება აგრეთვე წარმოგვედგინა კონკრეტული მუხლების მიხედვით ჩადენილ დანაშაულთა დინამიკაც, რაც ჩვენი აზრით მომეტებული საზოგადოებრივი ინტერესის საგანს წარმოადგენს. სამწუხაროდ, საზოგადოებისათვის გასაცნობად, აღნიშნული სტატისტიკური მონაცემები ვერც საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ვებ-გვერდის (www.police.ge) სტატისტიკისათვის განკუთვნილ განყოფილებაში მოვიძიეთ.

On April 12, 2013 IDFI (Institute for Development of Freedom of Information) has addressed the Ministry of Internal Affairs of Georgia with public information request. IDFI has requested statistical data of the crime registered in Georgia in January, February and March, 2013, according to months and articles of law.
The Ministry of Internal Affairs of Georgia replied to the request on April 24, 2013. The provided information was incomplete, since it did not specify statistical information of crime according to specific articles of the Criminal Code of Georgia, and only gave summed up information. However, the Ministry has additionally provided statistics of registered crime in the corresponding months of 2012, which has not been requested by IDFI and made it possible to compare data for 2012 and 2013.
As it becomes clear from the reply of the Ministry of Internal Affairs of Georgia, there were a total of 11 708 crimes registered in January-March 2013, which is by 16,6% more than the total sum of crimes (10 033) registered in the corresponding months of 2012. Even though the percentage of detected crimes has also increased in January-March 2013, as compared to the corresponding months of 2012, there are still more undetected crimes in the first quarter of 2013 (7871) than in 2012 (7143).
It is also interesting to compare each month in the statistical data provided by the Ministry of Internal Affairs of Georgia. It is worth noting that the most crimes in the first quarters of both 2012 and 2013 were registered in March. There were a total of 3525 cases registered in March 2012, and 4396 – in March 2013. The given information also indicates the increase in the number of registered crimes since 2012. In particular, the number of registered crimes has increased by 20,2% in January 2013, by 15,7% in February 2013 and by 24,7% in March 2013. In total, as already mentioned above, the number of registered crimes in the first quarter of 2013 has increased by 16,6%, as compared to the first quarter of 2012.
If the Ministry of Internal Affairs of Georgia had provided complete reply, it would also be possible to see the dynamics of the crimes according to specific articles of law, which, we believe, is of profound public interest. Unfortunately, these data could not be found in the section of statistics on the web-site of the Ministry of Internal Affairs of Georgia (www.police.ge) either.