IDFI ყველაზე ანგარიშვალდებულ და დახურულ საჯარო დაწესებულებებს დაასახელებს
12 სექტემბერს,(ხუთშაბათს) 11 საათზე სასტუმრო ,,რედისონ ბლუ ივერიაში“  ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) საჯარო ინფორმაციის გაცემის თვალსაზრისით ყველაზე ანგარიშვალდებულ და ყველაზე დახურულ საჯარო დაწესებულებებს დაასახელებს.
დაწესებულებების გამოვლენა ფონდ „ღია საზოგადოება საქართველოს“ მხარდაჭერილი პროექტის „საჯარო ინფორმაციის მონაცემთა ბაზა - www.opendata.ge“-ს  ფარგლებში მოხდა. საჯარო დაწესებულებების   დაჯილდოების ცერემონიალი უკვე მეორე წელია ხორციელდება, პროექტის ფარგლებში კვლევის შედეგები წარმოდგენილია 2012 წლის ივლისი - 2013 წლის ივნისის მონაცემების მიხედვით.
ღონისძიებას გახსნიან  საქართველოს პრემიერ-მინისტრი ბიძინა ივანიშვილი და ფონდი ,,ღია საზოგადოება-საქართველოს“ აღმასრულებელი დირექტორი ქეთი ხუციშვილი. პრეზენტაციას დაესწრებიან საჯარო დაწესებულებების, საერთაშორისო ორგანიზაციების, დიპლომატიური კორპუსის, მედიისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები.
მოწვეული საზოგადოება დეტალურად გაეცნობა პროექტის შედეგებს,  განიხილება  საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის პრაქტიკა, 2012 წლის 1 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევენებამდე და არჩევნების შემდეგომ პერიოდში საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის ტენდენციები შედარებითი ანალიზის საფუძველზე.  ასევე, საქართველოს იუსტიციის სამინისტრო წარმოადგენს წინადადებებს საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის საკანონმდებლო მექანიზმებს გაუმჯობესებასთან მიმართებაში.
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) პროექტს "www.opendata.ge“ 2010 წლიდან ახორციელებს, ონლაინ რესურს ბაზა ნებისმიერ დაინტერესებულ პირს საშუალებას აძლევს თვალი ადევნონ საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის ტენდენციებს საქართველოში, აწარმოონ სხვადასხვა უწყებების ანგარიშების, გეგმების, ბიუჯეტის ხარჯვის მონიტორინგი. www.opendata.ge-ზე პერმანენტულად ქვეყნდება საჯარო დაწესებულებებიდან ოფიციალურად გამოთხოვილი სხვადასხვა შინაარსის საჯარო ინფორმაცია.

On 12 September at 11 AM, Institute for Development of Freedom of Information (IDFI)will name the most accountable and most closed public institutions in context of the public information disclosure at the event, held at Hotel “Radisson Blue Iveria”.
The disclosure of the public institutions have been carried out in the framework of the Project “Public Information Database - www.opendata.ge“with support of the Open Society Georgia Foundation. This is the second year of organizing the acknowledgment ceremony. This year, the results of the research will be presented, based on data of 2012 July- 2013 June the timeframe.
The Event will be opened by Mr. Bidzina Ivanishvili, Prime Minister of Georgia and Keti Khutsishvili, Executive Director of the Open Society Georgia Foundation. The presentation will be attended by the representatives of the Public institutions, International organizations, Dip Corps, Media and nongovernmental organizations.
The comprehensive information about the Project developments will cover access of public information practices, comparative analysis based on the tendencies of Pre and Post period of October 1st 2012 Parliamentary Elections. In addition, the Ministry of Justice of Georgia will share the suggestions to improve mechanisms of public information in legal context.
Since 2010 the Project “"www.opendata.ge“” has been implemented by the Institute for Development of Public Information (IDFI). The online database enables the stakeholders or any person to have an eye on the trends of spreading the public information in Georgia and conduct online monitoring of reports, plans, spending, development of various authorities.
Various kinds of information requested from the public institutions is posted regularly and available on the online resource www.opendata.ge.