“კავკასიის ანალიტიკური დაიჯესტში” გამოქვეყნდა სტატია სახელწოდებით ინტერნეტი სამხრეთ კავკასიაში”
2010 წლის 14 აპრილის ონლაინ დაიჯესტში მიმოხილულია სამხრეთ კავკასიის სამი რესპუბლიკის: აზერბაიჯანის, საქართველოს და სომხეთის ინტერნეტის თავისუფლების განვითარების პრობლემები. როგორც გამოცემის ერთ-ერთი ავტორი, ალექსეი სიდორენკო აღნიშნავს, საქართველოში ინტერნეტ მოხმარებამ 16,5 პროცენტს მიაღწია 2008 წელს და ეს მაჩვენებლები იზრდებოდა ძალზედ დინამიურად. ავტორის მოსაზრებით, ინტერნეტი საქართველოში წარმოადგენს უფრო გასართობ სივრცეს, ვიდრე პოლიტიკური დებატებისა და საზოგადოებრივი მობილიზაციისთვის აუცილებელ საშუალებას. მაშინ როდესაც სახელმწიფო ამჟღავნებს საკმაოდ ლიბერალურ დამოკიდებულებას ინტერნეტ მომხმარებლებისადმი, ის ინარჩუნებს ბერკეტებს შეზღუდოს ინფორმაციის გავრცელება, რაც თვალნათლივ გამოჩნდა 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომის პერიოდში.
აზერბაიჯანმა აჩვენა ინტერნეტის ხელმისაწვდომობის ერთ-ერთი ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი. ეს გამოწვეულია იმ ფაქტითაც, რომ აზერბაიჯანის მესამე პრეზიდენტის, ჰეიდარ ალიევის მოსაზრებით, საინფორმაციო ტექნოლოგიების განვითარება ქვეყნის მომავალი ინდუსტრიალიზაციის საფუძველს წარმოადგენს. მთავრობა, პოლიტიკური და სამოქალაქო ორგანიზაციები ცდილობენ სოციალური მედიის უფრო მეტად ათვისებას თავისი საქმიანობის წარმოსაჩენად. რაც შეეხება სომხეთს, მიუხედავად იმისა, რომ საინფორმაციო ტექნოლოგიური სფერო მთლიანად პოლიტიზირებულია, ინტერნეტის ინტერნეტის ხელმისაწვდომობის კუთხით სამხრეთ კავკასიის ქვეყნებთან შედარებით საკმაოდ დაბალი მაჩვენებლით ხასიათდება (6,4 %).

On 14th of April, 2010, Caucasus online digest discussed the problelms of development of freedom to internet in three countries: Armenia, Azerbaijan and Georgia. One of the authors of the publication, Alexey Sidorenko notes that in 2008 use of internet reached 16.5% in Georgia and these indices have been increasing dramatically throughout the yeat. In author's opinion, internet in Georgia is applied for entertainment instead of using as a the tool for political debates or mobilization. When state expresses its liberal attitude towards internet users, it means that it has levers to limit spreading information, which was quite obvious during August war 2008.
Azerbaijan has one of the highest index of access to internet. According to the third President, Heydar Aliyev, development of information technologies can be the base for industrialization of the country itself. Government, politcal and civil society organizations try to spread more information about their activities via internet. As for Armenia, despite of the fact, that field of informational technologies is fully politicized, the index of access to internet is on of the lowest in South Caucasian region (6.4%).