მთავრობამ OGP-ს 2014-2015 წლების სამოქმედო გეგმა დაამტკიცა
საქართველოს მთავრობამ 5 სექტემბრის სხდომაზე ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) მეორე სამოქმედო გეგმა დაამტკიცა. 2014-2015 წლებში განსახორციელებლად ქვეყანის 16-მა სახელმწიფო უწყებამ 27 ვალდებულება აიღო. გეგმის შემუშავების პროცესში აქტიურად იყო ჩართული “ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი” (IDFI)
2014 წელს შესასრულებელი ვალდებულებები
სამოქმედო გეგმის თანახმად, ვალდებულებების ნაწილი 2014 წელს უნდა შესრულდეს. ნაწილ მათგანზე დაიწყო მუშაობა და წლის ბოლომდე დასრულდება. მაგალითად, პოლიტიკური პარტიების ფინანსური ანგარიშები, შემოწირულობები დამუშავებად ფორმატში (excel-ის ცხრილი) გამოქვეყნდება. აქამდე მონაცემების სკანირებული ვერსია ქვეყნდებოდა, მისი დამუშავება კი მოუხერხებელი იყო და დიდ დროს მოითხოვდა.
დასრულდება საჯარო სამსახურში თანამშრომელთა მიღების წესების რეფორმა, რამაც ხელი უნდა შეუწყოს ობიექტური და სანდო სისტემის ჩამოყალიბებას.
OGP-ის სამოქმედო გეგმის ფარგლებში უზენაესმა სასამართლომ მიმდინარე წლის 20 სექტემბრამდე საკუთარ ვებ გვერდზე უნდა გამოაქვეყნოს სატელეფონო საუბრების ფარული მოსმენის კვარტალური სტატისტიკა, დეკემბერში კი სრული წლის მონაცემი გასაჯაროვდება, რასაც არასამთავორობო ორგანიზაციები დიდი ხანია ითხოვენ.
იუსტიციის სახლს დაემატება ახალი სერვისი „მომხმარებლის ხმა“, რაც უწყებას მოქალაქეებთან უკუკავშირის მექანიზმის იქნება.
დასრულდება იუსტიციის სახლის კიდევ ერთი ვალდებულება – JUSTDRIVE, რომელიც მოქალაქეებს შესაძლებლობას მისცემს ავტომობილიდან გადაუსვლელად, იუსტიციის სახლის მიმდებარე ტერიტორიაზე JUSTdrive ფანჯარასთან მხოლოდ ელექტრონული პირადობის მოწმობით მიიღოს სასურველი მომსახურება.
უკვე დაიწყო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მარეგულირებელი ნორმების ერთ საკანონმდებლო აქტში გაერთიანებაზე მუშაობა. ახალმა კანონმა უნდა აღმოფხვრას ის პრობლემები, რაც საჯარო ინფორმაციის მიღებისას იქმნება. დეკემბრამდე აქტი უკვე მომზადებული უნდა იყოს.
გეგმის თანახმად, მიმდინარე წლის ბოლომდე ასევე შესაძლებელი უნდა გახდეს სადაზღვევო პოლისების იუსტიციის სახლში მიღება. საჯარო ბიბლიოთეკები კი უნდა აღიჭურვონ ინტერნეტით, კომპიუტერული მოწყობილობებით და შეითავსონ საზოგადოებრივი ცენტრის ფუნქციაც.
2014 წლის დეკემბრამდე შინაგან საქმეთა სამინისტრომ საკუთარი ვებ გვერდი შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთათვის ხელმისაწვდომი უნდა გახადოს და ონლაინ კონსულტაციის აპლიკაცია დაამატოს.
ამავე სამინისტროს სსიპ 112-მა დაკავშირების ალტერნატიული და ინოვაციური არხები უნდა დანერგოს. მოქალაქეებს გარდა სატელეფონო ზარისა, საგანგებო სიტუაციების ერთიან ცენტრთან დაკავშირება მოკლე ტექსტური შეტყობინებით (SMS), GPS ტრეკერით ან ვიდეო ზარით შეეძლებათ. ეს უკანასკნელი განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი იქნება შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირებისათვის, რომელთაც მეტყველების ან სმენის პრობლემა აქვთ.
2015 წელს შესასრულებელი ვალდებულებები
ღია მმართველობა – საქართველოს სამოქმედო გეგმის ფარგლებში 2015 წლამდე დასრულდება მოქალაქის პორტალის (WWW.MY.GOV.GE) განვითარება, სადაც ინტეგრირებულია 70-მდე სახელმწიფო სერვისი და 80-მდე კომუნალური გადასახადი, ამ პორტალის საშუალებით, მოქალაქეს შესაძლებლობა აქვს ელექტრონულად გააგზავნოს წერილი სახელმწიფო უწყებაში და ელექტრონულადვე მიიღოს პასუხი.
შეიქმნება ღია მონაცემების პორტალი (DATA.GOV.GE) რაც ნიშნავს იმას, რომ სახელმწიფო დაწესებულებების ღია მონაცემები საჯაროდ გამოქვეყნდება დამუშავებად, გამოთვლად და ყველასთვის ხელმისაწვდომ ფორმატებში. მომდევნო წლიდან მთავრობისთვის პეტიციების გაგზავნა შესაძლებელი იქნება ელექტრონულად Ichange.ge -ის მეშვეობით. წინადადებები საკმარისი რაოდენობის ელექტრონული ხელმოწერების შეგროვების შემთხვევაში განიხილება მთავრობის სხდომაზე.
გეგმის თანახმად, 2015 წლიდან შეიქმნება საჯარო მოხელეთა ქონებრივი მდგომარეობის დეკლარაციების მონიტორინგის მექანიზმი, რომლის მეშვეობითაც გადამოწმდება რამდენად ზუსტია ის ქონება, რასაც მოხელეები დეკლარაციებში უთითებენ.
შემუშავდება დანაშაულის კრიმინოგენური რუკა და სტატისტიკური ინფორმაციის მიღება შესაძლებელი იქნება სხვადასხვა ფორმატში და რამდენიმე ცვლადით, მათ შორის დროის, დანაშაულის ტიპის, რეგიონისა და სხვა პარამეტრების მიხედვით.
2015 წლიდან ერთიან ელექტრონულ სისტემაში ჩაერთვებიან ადგილობრივი თვითმმართველობები, რეგიონებში არსებული საზოგადეობრივი ცენტრები კი გაუმჯობესდება და ადგილობრივ მოსახლეობას საშუალება ექნება მიიღონ 200–მდე მომსახურება სოფლიდან გაუსვლელად. განვითარდება ციფრული შტამპი და ონლაინ ავთენტიფიკაციის სისტემა, რაც საშუალებას მისცემს მოქალაქეებს სახლიდან გაუსვლელად განახორციელონ მნიშვნელოვანი ხელმოწერები.
გეგმის ფარგლებში უნდა განვითადეს საჯარო სამსახურში ადამიანური რესურსების მართვის ავტომატიზებული სისტემა, ქვეყნის მასშტაბით საჯარო სექტორში დასაქმებული პერსონალის ერთიანი მონაცემთა ბაზა- e-HMRS.
2015 წლიდან გაფართოვდება სახელმწიფო შესყიდვების ერთიანი ელექტრონულ სისტემა და მასში ინტეგრირებული იქნება კონკურსის ელექტრონული მოდული, რაც მიმწოდებლებს საშუალებას მისცემს კონკურსში მონაწილეობა მიიღონ სახელმწიფო შესყიდვების ერთიანი ელექტრონული სისტემის მეშვეობით, როგორც ეს ტენდერის შემთხვევაში ხდება.
იმისათვის რომ დოკუმენტების უფრო ხანგრძლივი დროით შენახვა შესაძლებელი გახდეს, 2015 წლის ბოლომდე შეიქმნება ციფრული მონაცემების ელექტრონული არქივი, შინაგან საქმეთა სამინისტროს არქივი კი უზრუნველყოფს ყოფილი სახელმწიფო უშიშროების არქივში დაცული დოკუმენტების ელექტრონული კატალოგის შექმნას და კანონით დადგენილი წესითა და ფარგლებში მის გამოქვეყნებას.
სამოქმედო გეგმის ფარგლებში აღებული ვალდებულებების შესრულების შემთხვევაში უკვე მომდევნო წლიდან უფასოდ იქნება ხელმისაწვდომი ეროვნულ არქივში დაცული დოკუმენტების ელექტრონული ვერსიები, მკვლევრებს შესაძლებლობა ექნებათ, შეუზღუდავად იმუშაონ საარქივო დოკუმენტებზე.
ღია მმართველობა საქართველოს სამოქმედო გეგმის ფარგლებში ასევე გათვალისწინებულია საჯარო ფინანსების მართვის ინტეგრირებული საინფორმაციო სისტემის დანერგვა და განვითარება. გაუმჯობესდება სახელმწიფო ხაზინის მართვის ელექტრონული სისტემა – eTreasury, ბიუჯეტის დაგეგმვის ელექტრონული სისტემა – eBudget, სახელმწიფო ვალის და საინვესტიციო პროექტების მართვის სისტემა – eDMS და ელექტრონული აუქციონის სისტემა – eAuction.ge
აღებული ვალდებულების თანახმად, 2015 წელს ფინანსთა სამინისტრომ უნდა უზრუნველყოს საბიუჯეტო პროცესების შესახებ საზოგადოების ინფორმირება, ცესკომ კი საარჩევნო პროცესების შესახებ მოქალაქეთა ცნობიერების ამაღლების კამპანია უნდა ჩაატაროს.
ღია მმართველობა საქართველოს 2014-2015 წლების სამოქმედო გეგმას მონიტორინგს გაუწევს ფორუმი, რომელიც საჯარო უწყებების და არასამთავრობო ორგანიზაციებით არის დაკომლექეტებული. სწორედ ფორუმის კოორდინირებით შემუშავდა სამოქმედო გეგმაც, რასაც წინ უძღოდა არასამთავორობო ორგანიზაციების, საჯარო უწყებების და მოქალაქეების ჩართულობით ფართო განხილვა.

The Georgian government approved the second Open Government Partnership Action Plan (OGP) on its September 5th session. 16 state bodies have undertaken 27 commitments to be fulfilled in 2012-2015. The Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) has been actively engaged in the development process of the plan.
Commitments to be fulfilled in 2014
According to the action plan, part of the commitments should be fulfilled in 2014. Works have already been launched on some of them and are expected to be finished by the end of the year. For instance, financial reports of political parties and donation will be published in a processable format (Excel diagram). So far only the scanned version of the findings was published, and the process of its processing was inconvenient and time-consuming.
The reform of staffing rule for civil servants will also be accomplished, which is supposed to help developing of objective and reliable system.
Within the frame of the OGP action plan, by September 20th the Supreme Court must publish on its website the quarterly statistics of secret wiretapping, while in December the annual data will become publicly available, which has been requested by NGOs for a long time.
The House of Justice will have a new service – “voice of the customer”, which will be a mechanism for citizen feedback.
Yet another commitment of the House of Justice is JUSTDRIVE, which will provide citizens with opportunity to get the desired service at a JUSTdrive window, on the territory of the House of Justice, by simply showing electronic IDs, and without the need of leaving the car.
Work on uniting regulatory norms of information availability in a single legislative act has already been launched. The new law is meant to eradicate problems that arise during the process of receiving public information. The act is scheduled to be prepared until December.
According to the plan, reception of insurance policies at the House of Justice must also be available until the end of this year. The public libraries must be equipped with the Internet, computer devices, and adopt the function of a public center.
Until December 2014, the Ministry of Internal Affairs (MIA) must adapt its website for persons with disabilities, and add the application of online consultation.
The public entity of public law-112, LEPL of the same ministry, has to implement alternative and innovative channels of communication. Apart from phone calls, citizens will be able to contact the Integrated Emergency Situations Center via SMS, GPS trackers, or video calls. The latter will be of special importance for disabled persons with hearing and speech issues.
Commitments to be fulfilled in 2015
Within the frame of OGP action plan, the development of the citizen portal (WWW.MY.GOV.GE) is scheduled to be accomplished until 2015. The portal integrates up to 70 state services and up to 80 communal fees. Via this portal, citizens will be able to electronically submit a letter to the agency as well as receive a response.
Another resource set for implementation is Open data portal (DATA.GOV.GE), which means that open data from state agencies will be published in processable, calculable, and other formats available for everyone. Starting from the next year, it will be possible to electronically submit petitions to the government via Ichange.ge. In case of necessary number of electronic signatures, the proposals will be discussed at a government’s session.
According to the plan, a monitoring mechanism of public official’s asset declaration will be created in 2015 in order to verify accuracy of the assets entered by the officials in declarations.
A criminal offence map will be developed, and reception of statistical information will be available in various formats and with different variables, including time, type of crime, region, and other parameters.
Starting from 2015, local self-governments will be integrated into the unified electronic system, and regional Community Centers will be improved, enabling the local population to receive up to 200 services without leaving their villages. A digital stamp and online authentication system will be developed, enabling citizens to make important signatures from their homes.
The plan further provides for development of an automatic system of human resource management at public services, unified database of the staff employed in the county’s public sector, e-HMRS.
The unified electronic system of state purchases will be extended in 2015, and will integrate electronic module of a contest, enabling the providers to participate in the contest through the unified electronic system of state purchases, the way it happens in case of a tender.
In order to make longer storage of documents possible, development of electronic archive is planned 2015, while the archive of the Ministry of Internal Affairs is supposed to ensure creation of the electronic catalogue of documents stored in the former state security archive and its publication in compliance with rules determined by the law.
Fulfillment of the commitments taken within the frames of the action plan provides for free access to the electronic versions of documents stored in the national archive, enabling researchers to work with the given archival documents without restrictions.
The OGP action plan also envisions the implementation and development of an integrated information system of public finances management. The electronic state budget management system –eTreasury, electronic budget planning system-eBudget, state debt and investment projects management system-eDMS, and electronic auction system –eAuction.ge
According to the undertaken commitments, in 2015 the Ministry of Finance must ensure informing the society regarding the budgetary processes and the Central Election Commission (CEC) must carry out a campaign aimed at the enhancement of citizen awareness with respect to election processes.
The OGP action plan for 2014-2015 will be monitored by a forum consisting of state agencies and NGOs. The forum has also coordinated the development of the action plan, which was preceded by a wide discussion involving NGOs, state agencies and citizens.