კოალიცია ევროატლანტიკური საქართველოსთვის მოუწოდებს მთავრობას გაასაჯაროოს ასოცირების შესახებ შეთანხმების 2017-2019 წლების დღის წესრიგის საპროექტო ტექსტი
სიახლეები | განცხადებები 19 სექტემბერი 2016
კოალიცია ევრო-ატლანტიკური საქართველოსთვის მიზანია ხელი შეუწყოს საქართველოს ხელისუფლებას ქვეყნის ევროატლანტიკურ ინტეგრაციაში, მათ შორის საქართველო-ევროკავშირის ასოცირების შესახებ შეთანხმების წარმატებით განხორციელებაში. კოალიცია ითვალისწინებს საქართველოს ხელისუფლების ქვეყნის სამოქალაქო სექტორთან თანამშრომლობისათვის მზაობას და მოუწოდებს საქართველოს მთავრობას გაასაჯაროოს საქართველო-ევროკავშირის ასოცირების შესახებ შეთანხმების 2017-2019 წლების დღის წესრიგის საპროექტო ტექსტი, რათა სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებს, რომელნიც დაინტერესებულნი არიან ასოცირების შეთანხმების განხორციელების ხელშეწყობაში, საშუალება მიეცეთ გაეცნონ მას, იმსჯელონ და საჭიროებისამებრ წარმოადგინონ რეკომენდაციები მის გასაუმჯობესებლად.
2014 წელს საქართველო-ევროკავშირის ასოცირების შესახებ შეთანხმების ხელმოწერის შემდეგ, მხარეებმა შეიმუშავეს, განხორციელების მრავალ წელზე გათვლილი შეთანხმების, პირველ სამ წელში განსახორციებელი 2014-2016 წლების დღის წესრიგი. ამ დღის წესრიგის შესაბამისად საქართველოს პრემიერ-მინისტრი ამტკიცებდა ყოველწლიურ სამოქმედო გეგმას განმახორციელებელი სახელმწიფო ინსტიტუტებისათვის. სამოქალაქო სექტორი, თავის მხრივ, საკუთარ მოსაზრებებს უზიარებდა საქართველოს მთავრობას დღის წესრიგის სამოქმედო გეგმების სავარაუდო შინაარსა და მის აღსრულებაზე.
საქართველო-ევროკავშირის ასოცირების შესახებ შეთანხმების განხორციელებაში სამოქალაქო სექტორის ჩართულობა განსაზღვრულია თავად შეთანხმებით (თავი 20; მუხლი 370 ა, ბ) და გამყარებულია საქართველოს ხელისუფლების პოზიტიური პრაქტიკით. ამგვარი პრაქტიკის ერთი მაგალიათია ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის მიერ ორგანიზებული 2016 წლის 8 აგვისტოს შეხვედრა, რომელშიც მონაწილეობდნენ სამოქალაქო ორგანიზაციებისა და სამინისტროების წარმომადგენლები. შეხვედრაზე საინტერესო დიალოგი გაიმართა ასოცირების 2017-2019 წლების დღის წესრიგის იმ საკითხებზე, რომლებზეც თავისი რეკომენდაციები მოამზადეს შეხვედრაზე დამსწრე სამოქალაქო ორგანიზაციებმა.
იმედი გვაქვს, რომ საქართველოს მთავრობა გააღრმავებს სამოქალაქო სექტორთან თანამშრომლობის სასიკეთო პრაქტიკას, გაითვალისწინებს ევროკავშირის პოზიტიურ დამოკიდებულებას ამგვარი ნაბიჯისადმი და გაასაჯაროებს საქართველო-ევროკავშირის ასოცირების შესახებ შეთანხმების 2017-2019 წლების დღის წესრიგის საპროექტო ტექსტს.

The aim of the Coalition for Euro-Atlantic Georgia is to support the process of the country’s Euro-Atlantic integration, including successful implementation of the Association Agreement. Taking into account the declared readiness of the Government of Georgia to cooperate with the Civil Society, we call upon the Government to publish the Draft 2017 – 2019 Association Agenda, on order for the interested representatives of the civil society to be able to study it and present their views and recommendations for possible improvement.
In 2014, following the signature of the EU-Georgia Association Agreement, the parties elaborated an Implementation Agenda for the first 3 years of the multi-year Agreement. According to the Agenda the Prime Minister of Georgia would approve the annual Action Plans for the state institutions involved. In its turn, the Civil Society would share its views on the contents and implementation plans contained in the Action Plans of the Agenda.
Involvement of the civil society in implementation of the Association Agreement is envisaged by the Agreement itself (Chapter 20, Article 370 a, b) and is supported by the relevant practice of the Government of Georgia. One of the examples of such practice was a meeting held at the Office of the State Minister on European and Euro-Atlantic Integration on August 8, 2016, where representatives of Civil Society and line-ministries were invited. The meeting witnessed a very interesting dialogue on the issues of 2017-2019 Association Agenda, recommendations on which were prepared by the Civil Society organizations present at the meeting.
We hope, that the Government of Georgia will strengthen this very positive practice of cooperation with Civil Society, will take into account the positive attitude of the European Union towards such a step and will publish the Draft 2017 – 2019 Association Agenda.