უკრაინაში რუსეთის შეჭრის შემდეგ მილიონობით ადამიანი ცდილობდა დახმარების მობილიზებას. ამ პროცესში მნიშვნელოვანი იყო სამოქალაქო საზოგადოების როლი. თანაც, ომმა გავლენა იქონია აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებზეც. შექმნილმა კრიზისულმა სიტუაციამ და უკრაინის დახმარებისთვის მობილიზებულმა აქტივობებმა აჩვენა, რომ მსგავსი სოლიდარობის მცდელობები შეიძლება შეფერხდეს ცალკეული რისკების შემცირებისკენ მიმართული რეგულაციებით. მათ შორის მოიაზრება კანონები და წესები, რომელთა მიზანი ფინანსური სისტემების გამჭვირვალობის უზრუნველყოფა და ფულის გათეთრების, ტერორიზმის დაფინანსებისა და სხვა უკანონო ტრანზაქციების პრევენციაა. შესაბამისად, საჭიროა სწორი ბალანსის არსებობა, რაც რთული მისაღწევია. თუმცა, არსებულმა გამოწვევებმა და ახალმა გარემოებებმა აჩვენა, რომ კრიზისების დროს ბალანსი შეიძლება დაირღვეს და დროებით შესაძლებელია ცალკეული რისკებით ნაკლებად იხელმძღვანელონ, რათა დროულად მოხდეს ჰუმანიტარული დახმარების აღმოჩენა. ამავდროულად, თუ ხსენებული ბალანსი უნდა შეიცვალოს, მნიშვნელოვანია ეს მოხდეს დროულად და ყველა დაინტერესებული მხარის ჩართულობით.
სწორედ ამას ეხება ე.წ. თბილისის პრინციპები, რომლებიც მიემართება სხვადასხვა სექტორს და წარმოადგენს რეკომენდაციებს მათი საქმიანობისა და კომპეტენციების გათვალისწინებით. კერძოდ, დოკუმენტში წარმოდგენილია შეთავაზებები საჯარო სექტორისთვის / მთავრობებისთვის, კერძო სექტორისთვის/ფინანსური ინსტიტუტებისთვის, დონორებისა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებისთვის, ასევე, ფინანსურ ქმედებათა სპეციალური ჯგუფისა (FATF) და ევროკავშირისთვის.
ე.წ. თბილისის პრინციპები შემუშავდა 2022 წლის 7-9 ივნისს, თბილისში, ევროკავშირის გლობალური ინიციატივის „ფულის გათეთრებისა და ტერორიზმის დაფინანსების წინააღმდეგ ბრძოლის“ შესახებ (AML/CFT Global Facility) რეგიონული ღონისძიების დროს. შეხვედრის ადგილობრივი პარტნიორი იყო ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI). ღონისძიების მთავარი საკითხი გახლდათ - უკრაინაში რუსეთის შეჭრის გავლენა აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებში მოქმედ არასამთავრობო ორგანიზაციებზე, ფულის გათეთრებისა და ტერორიზმის დაფინანსების წინააღმდეგ ბრძოლის ინიციატივების ჭრილში.
ღონისძიებაში, რომელიც ჰიბრიდულ ფორმატში გაიმართა, მონაწილეობა მიიღო 60 წარმომადგენელმა არასამთავრობო სექტორიდან აღმოსავლეთ პარტნიორობისა და ევროკავშირის ქვეყნებიდან, ასევე, ევროკავშირის დელეგაციის, ევროსაბჭოს ფულის გათეთრების წინააღმდეგ ბრძოლის კომიტეტის (MONEYVAL) და ფინანსურ ქმედებათა სპეციალური ჯგუფის (FATF), ასევე, ევროპის საბანკო ასოციაციის, კერძო სექტორისა და შესაბამისი ინსტიტუტების წარმომადგენლებმა. თბილისის პრინციპების პირველადი დოკუმენტი აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნების სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებმა საერთაშორისო ორგანიზაციებისა და ექსპერტების ჩართულობითა და ფასილიტაციით შეიმუშავეს.

Millions of people have been trying to mobilize humanitarian aid after the Russian invasion of Ukraine. The role of civil society was incremental in this process. The war also impacted the Eastern Partnership countries. Emerging crises and civil society’s relief efforts demonstrated that similar solidarity actions might be hindered due to regulations avoiding different risks. These regulations imply those laws and rules aim to ensure transparency of financial systems and prevent money laundering, terrorist financing, and other forms of illicit financing. Therefore it is of great importance to find a proper balance, which is not easy to achieve. However, existing challenges and new developments showed that in times of crisis that balance may shift, and temporary tolerance to more risk is acceptable in order to facilitate vital humanitarian action. At the same time, if this balance must shift, it is best that it shifts quickly, and in a planned and deliberate way.
The mentioned issues are covered by the so-called “Tbilisi Principles”, which address various sectors and suggest recommendations based on their work and competencies. In particular, the document includes suggestions for public sector/government, private sector/financial institutions, donors, and civil society representatives, as well as the Financial Action Task Force and European Union.
So-called “Tbilisi Principles” were elaborated during the regional event held in Tbilisi, from 7th to 9th June 2022 by the EU Anti-Money Laundering and Counter-Terrorism Financing (AML/CFT) Global Facility. The Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) was the local partner of the event. The main topic of discussion was the consequences of the Ukraine invasion on the AML/CFT regime for NPOs in the Eastern Partnership countries.
The hybrid event was attended by 60 representatives of civil society from the Eastern Partnership and EU, representatives of the European Delegation, the Committee of Experts on the Evaluation of Anti-Money Laundering Measures and the Financing of Terrorism (MONEYVAL), and The Financial Action Task Force (FATF), moreover, Bank Association of Europe and other private sector representatives.
Tbilisi Principles were drafted by civil society organizations from across the Eastern Partnership region with the facilitation and participation of international organizations and experts.