ქ. თბილისის საკრებულოს ავტომობილების გამოყენების პრაქტიკა
სიახლეები | ეკონომიკა და სოციალური პოლიტიკა | პუბლიკაციები | ბლოგპოსტები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა 10 ოქტომბერი 2017
ავტორი: მარიამ ორჟონია
ქ. თბილისი მუნიციპალიტეტის საკრებულოს ბალანსზე რიცხული ავტომობილების დაჯარიმების ბოლო შვიდი წლის სტატისტიკის ანალიზმა აჩვენა, რომ ავტომობილების პარკირების სისტემა თავად საკრებულოს მიმდებარე ტერიტორიაზეც (გალაქტიონ ტაბიძის ქუჩაზა) კი მოუწესრიგებელია. საკრებულოს ავტომობილებისთვის არასწორი პარკირებისათვის გამოწერილი ჯარიმების ნახევარი სწორედ ამ ქუჩაზე არის გამოწერილი. ასევე, დაჯარიმების ადგილებით თუ ვიმსჯელებთ, შესაძლოა საკრებულოს ბალანსზე რიცხული ავტომობილები მხოლოდ სამსახურებრივი დანიშნულებით არ გამოიყენება. რაც სამსახურებრივი ავტომობილების გამოყენების წესების არასრულყოფილებით შეიძლება იყოს განპირობებული. ავტოპარკის განკარგვის განპიროვნებული, და არა საერთო გამოყენების, წესი ხელს უწყობს თბილისის საკრებულოს კუთვნილებაში არსებული ავტომობილების არარაციონალურად დიდ რიცხვს.
ინფორმაციის მოპოვებისა და დამუშავების მეთოდები
IDFI-იმ ქ. თბილისი მუნიციპალიტეტის საკრებულოსაგან გამოთხოვილი საჯარო ინფორმაციით დაადგინა 2016 წელს საკრებულოს ბალანსზე რიცხული ავტომობილების ჩამონათვალი. შპს „სი-ტი პარკის“ ოფიციალური ვებგვერდის გამოყენებით კი შეადგინა საკრებულოს საქმიანობის ბოლო წლებში (2011-2017 წ.წ) ამ ავტომობილებზე გამოწერილი ჯარიმების შესახებ დეტალური ცხრილი (იხ. თანდართული დოკუმენტი)
IDFI საკრებულოს ბალანსზე რიცხული ავტომობილების შპს „სი-ტი პარკის“ მიერ დაჯარიმების პრაქტიკას შესწავლისას სამი ტიპის დარღვევას დააკვირდა:
- არ იყო გადახდილი პარკირების საფასური და ავტომანქანა იდგა ფასიანი პარკირების ადგილზე;
- დარღვეული იყო პარკირების წესები (დგომის მეთოდი, ორმაგი პარკირება და სხვ.);
- ავტომანქანა იდგა სპეციალური პარკირების ადგილზე შესაბამისი ნებართვის გარეშე (შშმ პირების პარკირების ადგილზე).
ზოგადი ცნობები ქ. თბილისის საკრებულოს კუთვნილებაში არსებული ავტოპარკის შესახებ
50-წევრიან ქ. თბილისის საკრებულოს ჯამში 35 მანქანა ემსახურება. ავტომობილები საკრებულოს წევრებზეა განპიროვნებული, მათი თანამდებობის შესაბამისად (საკრებულოს თავმჯდომარე, თავმჯდომარის პირველი მოადგილე და მოადგილეები, ფრაქციებისა და კომისიების თავმჯდომარეები). კერძოდ, 31 ავტომობილი საკრებულოს წევრ დეპუტატებს პერსონალურად ემსახურება, ხოლო დანარჩენი 4 კი საერთო დანიშნულებით გამოიყენება.
რაც შეეხება ავტომობილების განკარგვასთან დაკავშირებულ ადმინისტრაციულ ხარჯებს, 2016 წელს საკრებულომ საწვავის მოხმარებაზე 193,988 ლარი დახარჯა [1]. ასევე, საკრებულოში ჯამში 35 მძღოლი დასაქმებული, რომელთა ხელფასი ყოველთვიურად 1,000 ლარს შეადგენს [2]. აღსანიშნავია, რომ ავტომობილების ნაწილი საკრებულოს მერიამ გადაცა (3 ავტომობილი), ხოლო დანარჩენი საკრებულომ ძირითადად 2011-2013 წლებში, ხოლო ერთი ავტომობილი 2009 წელს შეიძინა. IDFI-ის მიერ მომზადებული სტატისტიკური ანალიზი ქ. თბილისის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს ბალანსზე 2017 წლის 7 ივნისით რიცხულ ავტომობილებს შეეხება. ამ ავტომობილების დაჯარიმების შესახებ მონაცემების სრულყოფილადაა წარმოდგენილი 2014 წლიდან დღემდე პერიოდისათვის, ხოლო 2010-2013 წლების მონაცემები სრულად არ არის ასახული.  აქედან გამომდინარე,  შესაძლებელია დაჯარიმების რიცხობრივი მაჩვენებელი რეალურად წარმოდგენილ მონაცემებს მნიშვნელოვნად აღემატებოდეს.
საკრებულოს ბალანსზე რიცხულ ავტომობილებზე გამოწერილი ჯარიმები
2010-2017 წლებში შპს „სი-ტი პარკის“ [3] მიერ ქ. თბილისის მუნიციპალიტეტის ბალანსზე რიცხული ავტომობილების დაჯარიმების სულ 304 ფაქტი ფიქსირდება. აქედან 9 შემთხვევაში შპს „სი-ტი პარკმა“ ავტომობილის ევაკუირება და სადგომზე გადაყვანა მოახდინა.
საკრებულოს ავტომობილებზე გამოწერილი 304  ჯარიმიდან (ჯამში 3,040 ლარის ოდენობით ჯარიმები) დღემდე გადაუხდელია 80 ჯარიმა, 51 ჯარიმის შემთხვევაში კი ჯარიმის გადახდის ვადის დაუცველობის გამო ავტომობილზე  დაკისრებულია საურავები (საურავი 150 ლარის ოდენობით - ჯამში 7,650 ლარი), რომელთაგან 41 დღეის მდგომარეობით გადაუხდელია.
საკრებულოს ავტომობილებზე გამოწერილი ჯარიმები საკრებულოს შენობასთან
ჯარიმების დეტალური ანალიზის შედეგად გამოირკვა, რომ ავტომობილების პარკირების სისტემა თავად ქ. თბილისის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს მიმდებარე ტერიტორიაზე, კერძოდ, გალაქტიონ ტაბიძის ქუჩაზეც კი მოუწესრიგებელია. კერძოდ, საკრებულოს ავტომობილებისთვის არასწორი პარკირებისათვის გამოწერილი 263 ჯარიმიდან ნახევარი (131) სწორედ ამ ქუჩაზე ფიქსირდება.
საკრებულოს ავტომობილებზე გამოწერილი ჯარიმები საკრებულოს შენობასთან - მაგალითები
საკრებულოს ავტომობილების გამოყენება არა სამუშაო დროს
კვლევამ ასევე აჩვენა, რომ ქ. თბილისის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს ბალანსზე რიცხული ავტომობილები, სავარაუდოდ, მხოლოდ სამსახურებრივი დანიშნულებით არ გამოიყენება. მაგალითად, ქ. თბილისის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს  თავმჯდომარის, გიორგი ალიბეგაშვილის სარგებლობაში არსებული ავტომობილი „სი-ტი პარკმა“ 2017 წლის 2 სექტემბერს, შაბათს დააჯარიმა ისეთ ადგილას, რომელსაც, სავარაუდოდ, არანაირი კავშირი არ აქვს ქ. თბილისის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავმჯდომარის საქმიანობასთან.
ქ. თბილისის საკრებულოს წევრებზე განპიროვნებული ავტოსატრანსპორტო საშუალებები, რომლებზეც ჯარიმა სავარაუდოდ არასამუშაო დანიშნულებით გამოყენებისას იქნა გამოწერილი:
აღსანიშნავია, რომ სამსახურებრივი ავტომობილების გამოყენებასთან დაკავშირებული მოქმედი რეგულაციები  დეტალურად ვერ აწესრიგებს არა სამსახურეობრივ დროს სახელმწიფო ავტომანქანების გამოყენების წესებს, მათ შორის ქალაქ თბილისში. ამ მხრივ საინტერესოა შემდეგი ორი: 1) „სამსახურებრივი ავტომანქანების გამოყენების წესის შესახებ“ საქართველოს პრეზიდენტის  2000 წლის 11 აგვისტოს ბრძანებულება N364 და 2) „ქალაქ თბილისის მუნიციპალიტეტის საკრებულოსა და საკრებულოს აპარატში სამსახურეობრივი ავტომანქანების გამოყენების შესახებ“ ქ. თბილისის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს 2014 წლის 30 დეკემბრის #279 განკარგულება. ეს აქტები არ შეიცავს ავტომობილების არა სამსახურებრივი მიზნებისათვის გამოყენების პრევენციის მექანიზმებს და მათი მთავარი დანიშნულება ავტომანქანების და საწვავის ლიმიტების განაწილებაა.
საკრებულოს ავტომობილების გამოყენება არა სამუშაო დროს - მაგალითები
საკრებულოს ბალანსზე რიცხულ ავტომობილებზე გამოწერილი ჯარიმები შშმ პირთა პარკირების ადგილებზე
ჯარიმების დეტალურმა ანალიზმა აჩვენა, რომ ქ. თბილისის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს წევრების სარგებლობაში არსებული ავტომობილები შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე (შშმ) პირთა პარკირების ადგილასაც იქნენ დაჯარიმებულნი. მართალია,  აღნიშნულ ავტომობილს, სავარაუდოდ, თავად საკრებულოს წევრი არ მართავს, თუმცა, შშმ პირთა პარკირებისათვის განკუთვნილ ადგილას განთავსებული თვალშისაცემი ნიშანი მძღოლთან ერთად ავტომობილში მჯდომ სხვა პირებსაც აკისრებს მორალურ პასუხისმგებლობას, აღკვეთონ სატრანსპორტო საშუალების მსგავს ადგილებში გაჩერების ფაქტები. მითუმეტეს, საკრებულოს თითოეული წევრის მოვალეობაა იზრუნოს  ქალაქის მასშტაბით სამოქალაქო ინტეგრაციის ხელშეწყობაზე.
ქ. თბილისის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს წევრები, რომელთა სარგებლობაში არსებული საკრებულოს ბალანსზე რიცხული ავტოსატრანსპორტო საშუალებები 2014-2017 წლებში შშმ პირებისათვის განკუთვნილ ადგილას პარკირების გამო დაჯარიმდა:
საკრებულოს ბალანსზე რიცხულ ავტომობილებზე გამოწერილი ჯარიმები შშმ პირთა პარკირების ადგილებზე - მაგალითები
ვინ იხდის საკრებულოს ბალანსზე რიცხულ ავტომობილებზე გამოწერილ ჯარიმებს?
ქ. თბილისის საკრებულოს განმარტებით, შპს „სი-ტი პარკის“ მიერ დაკისრებულ ჯარიმებს თავად მძღოლები იხდიან და აღნიშნულზე საკრებულოს ბიუჯეტიდან თანხა არ იხარჯება. ქ. თბილისის საკრებულოს განმარტებით,  საკრებულო მის ბალანსზე რიცხულ ავტომობილებზე გამოწერილ ვიდეო ჯარიმებსაც არ აღრიცხავს, რადგან ჯარიმების საფასურს თავად მძღოლები იხდიან.
ვფიქრობთ, ეს განმარტება ვერ გააბათილებს საკრებულოს აპარატში დასაქმებული მძღოლებისა თუ ავტომობილებით მოსარგებლე საკრებულოს წევრების პასუხისმგებლობის საკითხს ქალაქში პარკირების წესების სისტემურ დარღვევასთან დაკავშირებით, განსაკუთრებით არასამუშაო დროს და შშმ პირებისთვის განკუთვნილი პარკირების ადგილების დაკავებისთვის დაკისრებულ ჯარიმებთან მიმართებით.
გამოვლენილი პრობლემები და რეკომენდაციები
ქ. თბილისის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს ავტოსატრანსპორტო საშუალებების დაჯარიმების პრაქტიკის ანალიზით 4 მნიშვნელოვანი პრობლემა გამოიყოფა, რომლებიც აუცილებელ რეაგირებასა და დღევანდელი რეგულირებისაგან განსხვავებულ მოწესრიგებას საჭიროებს:
- ის გარემოება, რომ ქ. თბილისში აქტუალური პრობლემა პარკირების ადგილებთან დაკავშირებით მოუგვარებელია ნათლად გამოჩნდა უშუალოდ ქ. თბილისის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს შენობის მიმდებარე ტერიტორიაზე საკრებულოს წევრებზე განპიროვნებული ავტომანქანების სისტემური დაჯარიმებითაც. შპს „სი-ტი პარკის“ მიერ გამოწერილი ჯარიმების ანალიზი უჩვენებს, რომ ეს პრობლემა 2011 წლიდან დღემდე მოუგვარებელია მათ შორის იმ ტერიტორიაზე სადაც ქ. თბილისის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს შენობა არის განთავსებული.
- საზოგადოებაში არა ერთხელ გაჟღერებულა კითხვები თბილისის საკრებულოს ავტოპარკის მოცულობასთან დაკავშირებით (50 წევრიან საკრებულოში, 31 პერსონალურად განპიროვნებული ავტომობილია). ამასთან ერთად, დაჯარიმების პრაქტიკის ანალიზმა ცხადყო, რომ მათი გამოყენება სავარაუდოთ არა სამსახურებრივი დანიშნულებითაც ხდება. აღნიშნული კიდევ ერთხელ ადასტურებს საკრებულოს ავტოპარკის ოპტიმიზაციის საჭიროებას. ვფიქრობთ, საუკეთესო საერთაშორისო პრაქტიკის მიხედვით, საკმარისი იქნებოდა არა განპიროვნებული, არამედ საერთო გამოყენების ავტოპარკის განკარგვა. ეს მნიშვნელოვნად შეამცირებდა საკრებულოს ადმინისტრაციულ ხარჯებსაც.
- თბილისის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს შესაბამისმა პასუხისმგებელმა პირებმა, უნდა გაამკაცრონ საკრებულოს ბალანსზე არსებული ავტოსატრანსპორტო საშუალებების გამოყენების კონტროლი. ასევე, მათ უნდა უზრუნველყონ მძღოლების მიერ ჯარიმების დროული გადახდის კონტროლი, რადგან პრაქტიკაში ხშირია მძღოლების მიერ ჯარიმების გადაუხდელობის ფაქტები, რაც წლების განმავლობაში დავალიანების სახით ეკისრება ქალაქის საკრებულოს.
- კანონმდებლობაში უნდა აისახოს სახელმწიფო ავტოპარკის არა სამსახურეობრივი მიზნებისათვის და არა სამუშაო დროს გამოყენების პრევენციის მექანიზმები, უნდა შეიცვალოს და შესაბამისი დებულებები დაემატოს  „ქალაქ თბილისის მუნიციპალიტეტის საკრებულოსა და საკრებულოს აპარატში სამსახურეობრივი ავტომანქანების გამოყენების შესახებ“ ქ. თბილისის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს 2014 წლის 30 დეკემბრის #279 განკარგულებას.
[1] წყარო: IDFI-მიერ ქ. თბილისის მუნიციპალიტეტის საკრებულოსაგან გამოთხოვილი ინფორმაცია
[2] ქ. თბილისის საკრებულოს გადაწყვეტილება  „ქ.თბილისის ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების მოსამსახურეთა თანამდებობრივი  სარგოებისა და  თანამდებობათა დასახელებების დამტკიცების შესახებ“ ქ. თბილისის საკრებულოს 2006 წლის 20 ნოემბრის N2-16 გადაწყვეტილებაში ცვლილების შეტანის შესახებ  - დანართი N2, პარ. 13
[3] შპს „სი-ტი პარკი“ 2007 წელს ქ. თბილისის მერიის მიერ ავტომობილების პარკირების ორგანიზებისათვის გამოცხადებულ აუქციონში გამარჯვებული ორი კომპანიის მიერ შექმნილი კერძო სამართლის იურიდიული პირია. ამ უკანასკნელსა და თბილისის მერიას შორის 2007 წელს დადებული ხელშეკრულების თანახმად,  შპს „სი-ტი პარკს“ ქ. თბილისში არსებული ავტომობილების პარკირების ორგანიზებასთან დაკავშირებული ადმინისტრაციული ფუნქციების განხორციელების უფლებამოსილება გადაეცა, მათ შორის პარკირების წესების დამრღვევი პირებისათვის ჯარიმის გამოწერის შესაძლებლობაც.შპს „სი-ტი პარკის“ მიერ ქ. თბილისში არსებული ავტომობილების პარკირების კონტროლი განურჩევლად ვრცელდება ყველა ავტომობილზე, მათ შორის საჯარო მოხელეების განკარგულებაში მყოფ ავტოსატრანსპორტო საშუალებებზეც.
ქ. თბილისის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს ბალანსზე რიცხულ ავტომობილებზე გამოწერილ ჯარიმებთან დაკავშირებით დამატებითი რიცხობრივი მაჩვენებლებისათვის იხილეთ დოკუმენტი.
ანალიზი მომზადებული პროექტის - საზოგადოების გაძლიერება კარგი მართველობის ხელშეწყობისთვის - ფარგლებში, რომელიც დაფინანსებულია ვიშეგრადის საერთაშორისო ფონდისა და ნიდერლანდების სამეფოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს მიერ. კვლევის შინაარსზე პასუხისმგებელია ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI). კვლევაში გამოთქმული მოსაზრებები შესაძლებელია არ გამოხატავდეს ვიშეგრადის საერთაშორისო ფონდისა და ნიდერლანდების სამეფოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს პოზიციას.

Author: Mariam Orzhonia
Statistics on parking fines imposed on vehicles owned by Tbilisi City Assembly over the past 7 years show that the existing parking system is ineffective, even just outside the City Assembly building (G. Tabidze Str.), where half of all fines for wrong parking were imposed.
Moreover, the locations of parking violations suggest that City Assembly vehicles are not being used for work purposes alone. Existing rules for using municipal vehicles allow for personalized rather than general use, which has resulted in irrationally high number of vehicles serving the members of Tbilisi City Assembly.
IDFI reviewed the requested public information from Tbilisi City Assembly and determined the number of vehicles owned by it in 2016. After this, IDFI used the official website of C.T. Park LLC (a company in charge of managing the parking system) and compiled a detailed table of fines imposed on Tbilisi City Assembly vehicles since 2011 (See the attached file).
C.T. Park imposed three types of fines on Tbilisi City Assembly vehicles:
- The parking fee had not been paid and the car was parked on a paid parking space.
- Parking rules were violated (the method of standing, double parking, etc.).
- The vehicle was standing on a disabled parking space without a relevant permit.
Vehicles owned by Tbilisi City Assembly
As of June 7, 2017, the 50 member Tbilisi City Assembly owns a total of 35 vehicles. 31 of these vehicles are personalized and used by high-ranking assembly members (Chairperson of Tbilisi City Assembly, First Deputy Chairperson, Deputy Chairpersons, Chairperson of Assembly Factions and Commissions), while 4 are used for general purposes.
In 2016, Tbilisi City Assembly spent GEL 193,988 on fuel.[1] The Assembly employs 35 drivers, each of whom has a monthly salary of GEL 1,000. [2]
Most of the vehicles currently owned by the City Assembly were purchased in 2011-2013. One vehicle was purchased in 2009, while 3 were transferred from the Tbilisi City Hall. While the presented data on fines imposed on these vehicles since 2014 is complete, for IDFI was unable to obtain complete information for 2010-2013. Therefore, the actual number of fines should in reality be higher than the data presented below.
Fines imposed on vehicles owned by Tbilisi City Assembly
C.T. Park [3] imposed a total of 304 fines and 51 repeat fines on Tbilisi City Assembly vehicles in 2010-2017 (see Figure #1). The company evacuated vehicles in 9 of these cases.
80 of the 304 fines (GEL 3,040) are still unpaid (see Figure #2). Apart from the 304 initial fines, C.T. Park imposed 51 additional repeat fines (GEL 150 each – in total GEL 7,650) on recipients who failed to pay the first time fine on time. 41 of the 51 repeat fines are still unpaid (see Figure #3).
Fines imposed on Tbilisi City Assembly vehicles in the vicinity of the Assembly building
As it turns out, of all the fines received by Tbilisi City Assembly vehicles for wrong parking (263), half (131) were imposed for violating parking rules just outside the Assembly building (G. Tabidze Str.) (see Figure #6).
Examples of Tbilisi City Assembly vehicles fined just outside the Assembly building:
Use of Tbilisi City Assembly vehicles for non-working purposes
Analysis of the parking fines data also revealed that the vehicles owned by Tbilisi City Assembly may be used for non-working purposes as well. For example, on September 2 (Saturday), 2017, C.T. Park fined the vehicle serving the Chairman of Tbilisi City Assembly Giorgi Alibegashvili at a place allegedly lacking any connection to the work of the Chairman.
More generally, 26% of all fines received by Tbilisi City Assembly vehicles in 2010-2017 were imposed outside working hours/days/location (see Figure #7), suggesting their regular use for non-work purposes.
Vehicles presumably used for non-working purposes are serving:
Unfortunately, Georgia does not have regulations that would prevent the use of official vehicles for non-working purposes. Neither of the two legal acts that are relevant for Tbilisi offer mechanisms for preventing such use, and rather focus on distributing fuel limits. These are: 1) August 11, 2000 Decree N364 of the President of Georgia on the Rules of Use of Official Vehicles; and 2) December 30, 2014 Decree N279 of Tbilisi City Assembly On the Use of Official Vehicles by the Tbilisi City Assembly and Its Staff.
Examples of use of Tbilisi City Assembly vehicles for non-working purposes:
Unauthorized use of disabled parking spaces
Out analysis of parking fines also found that vehicles serving members of Tbilisi City Assembly were also fined for unauthorized use of disabled parking spaces. Even though Tbilisi City Assembly members do not drive these cars themselves, markings on disabled parking spaces are prominent enough for the driver as well as the passenger to notice them and avoid breaking the law. Moreover, each member of Tbilisi City Assembly has a responsible to promote civil integration throughout the city.
Vehicles fined for using disabled parking spaces during 2014-2017 are serving:
Examples of Tbilisi City Assembly vehicles being illegally parked on disabled parking spaces:
Who pays the fines imposed on vehicles owned by Tbilisi City Assembly?
According to Tbilisi City Assembly, drivers themselves pay for the fines imposed on Tbilisi City Assembly vehicles by C.T. Park. In other words, money from the Assembly budget is not spent on this. This is also the reason why, according to Tbilisi City Assembly, it does not keep a record of video fines received by its vehicles.
We believe that this explanation cannot disregard the responsibility of members of Tbilisi City Assembly and their drivers regarding systematic violation of parking rules in the city, particularly for fines imposed during non-working hours and for unauthorized use of disabled parking spaces.
Problems and recommendations
Our analysis of parking fines received by Tbilisi City Assembly vehicles reveals 4 major problems, all of which require immediate action and improvement of existing regulations:
- The high number of fines received by vehicles owned by Tbilisi City Assembly since 2011, half of which were imposed in the vicinity of the Assembly building, clearly illustrates that the existing parking system in Tbilisi is ineffective.
- Persistent public concern about the number of vehicles used by Tbilisi City Assembly (31 personalized vehicles in the 50-member Assembly), together with our finding that these vehicles seem to be used for non-working purposes on a regular basis, once again confirms the need for optimization of City Assembly car park. We believe that Tbilisi City Assembly should take best international practice into account and do away with the personalized use of its vehicles.
- Responsible personnel of Tbilisi City Assembly must exercise stricter control of state vehicles and ensure that the drivers pay their fines on time, since, as shown by our research, failure to pay fines is not an insignificant problem.
- Legislation on preventive mechanisms for using official vehicles for non-working purposes must be adopted. Relevant provisions must also be added to the Tbilisi City Assembly Decree N279 of December 30, 2014.
Full data on the fines imposed on Tbilisi City Assembly vehicles can be found here.
[1] Source: Public information requested by IDFI from Tbilisi City Assembly
[2] November 20, 2006 Decision of the Tbilisi City Assembly on amending the Decision on the Approval of Official Salaries and Positions of Servants of Tbilisi Local Self-Government Bodies - Appendix N2, Para. 13
[3] C.T. Park LLC is a legal entity of private law created by two companies that won the auction announced for organizing parking in Tbilisi. According to the agreement signed between C.T. Park and Tbilisi City Hall in 2007, the company has been authorized to carry out administrative functions related to organizing parking in Tbilisi, including the possibility of issuing penalties and fines for violating parking rules. All vehicles in Tbilisi are subject to this parking control, including the means of transportation of public servants.