თბილისის საქალაქო სასამართლომ „მედიააკადემიის“ წინააღმდეგ IDFI-ის სარჩელი დააკმაყოფილა
სიახლეები | სასამართლო პრაქტიკა | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება 26 თებერვალი 2021
თბილისის საქალაქო სასამართლომ სრულად დააკმაყოფილა ა(ა)იპ “ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის” სასარჩელო მოთხოვნა ა(ა)იპ “მედიააკადემიის” წინააღმდეგ დავაში და მოპასუხე მხარეს საჯარო ინფორმაციის გაცემა დაავალა.
მედიააკადემია”, რომელიც კერძო სამართლის არასამეწარმეო იურიდიული პირია,  კომუნიკაციების ეროვნულმა კომისიამ (შემდგომ - “კომისია”) დააფუძნა საკუთარი ფუნქციის - მედიაწიგნიერების განვითარების ხელშეწყობის მიზნით, „მაუწყებლობის შესახებ“ და „ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ“ კანონების საფუძველზე.
გამომდინარე იქიდან, რომ “მედიააკადემია” დაფუძნდა კანონის საფუძველზე, კომისიის კანონით გათვალისწინებული უფლებამოსილების განსახორციელებლად და ის ფინანსდება ადმინისტრაციული ორგანოს (კომისიის) ბიუჯეტიდან, IDFI მიიჩნევს, რომ მასზე უნდა გავრცელდეს კანონით დადგენილი გამჭვირვალობის სტანდარტები და ის მოთხოვნები, რასაც კანონი საჯარო დაწესებულებების მიმართ ადგენს.
2020 წლის 24 იანვარს IDFI-მ “მედიააკადემიიდან” სხვადასხვა სახის საჯარო ინფორმაცია მოითხოვა, მათ შორის, „მედიააკადემიის“ თანამშრომლების საშტატო ნუსხა, „მედიააკადემიაში“ მოქმედი „მედიალაბის“, „მედიაკრიტიკისა“ და „მედიასკოლის“ ფუნქციების განმსაზღვრელი სამართლებრივი აქტების ასლები, მათ მიერ განხორციელებული აქტივობები დანახარჯების მითითებით, მათი ბიუჯეტი და სხვა. თუმცა, “მედიააკადემიამ” უარი განაცხადა ინფორმაციის მოწოდებაზე იმ საფუძვლით, რომ ის არ წარმოადგენს ადმინისტრაციულ ორგანოს არც ორგანიზაციულ-სამართლებრივი და არც ფუნქციონალური გაგებით და მასზე არ ვრცელდება სზაკ-ის მესამე თავით გათვალისწინებული მოთხოვნები.
ინფორმაციის გაცემაზე უარი IDFI-მ დადგენილ ვადაში, 2020 წლის 28 თებერვალს, გაასაჩივრა კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიაში, რამდენადაც ის წარმოადგენს ამ ორგანიზაციის დამფუძნებელ და ზედამხედველ ორგანოს, რომლის წინაშეც “მედიააკადემია” არის ანგარიშვალდებული. “მედიააკადემიის” წესდების თანახმად, კომისია განსაზღვრავს მისი საქმიანობის ძირითად მიმართულებებს, ადგენს სტრატეგიული განვითარების გეგმას, ამტკიცებს მის ბიუჯეტს, საშტატო ნუსხასა და ორგანიზაციულ სტრუქტურას. კომისიის თავმჯდომარეს კი აქვს “მედიააკადემიის” აღმასრულებელი დირექტორის ერთპიროვნულად დანიშვნის უფლებამოსილება. მიუხედავად ზემოაღნიშნულისა, კომისიამ უარი განაცხადა ადმინისტრაციული საჩივრის საფუძვლიანად განხილვაზე იმ მოტივით, რომ ის არ წარმოადგენდა „მედიააკადემიის“ ზემდგომ ადმინისტრაციულ ორგანოს.
2020 წლის 7 აპრილს IDFI-მ “მედიააკადემიის” წინააღმდეგ სარჩელი შეიტანა სასამართლოში და მოითხოვა 2020 წლის 24 იანვრის წერილით გათვალისწინებული საჯარო ინფორმაციის გაცემის მოპასუხისათვის დავალდებულება, გამომდინარე იქედან, რომ ის არის ადმინისტრაციული ორგანო ფუნქციონალური გაგებით..
2021 წლის 25 თებერვალს, თბილისის საქალაქო სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა კოლეგიის მოსამართლე ნათია ბუსკაძემ გამოაცხადა გადაწყვეტილების სარეზოლუციო ნაწილი, დააკმაყოფილა IDFI-ს სასარჩელო მოთხოვნა და მოპასუხე მხარეს დაავალა მოთხოვნილი ინფორმაციის მოსარჩელისათვის მიწოდება.
სასამართლო დავის აღნიშნული გადაწყვეტა მეტად მნიშვნელოვანია პრაქტიკის პოზიტიურად განვითარების თვალსაზრისით, რადგან ეს გახლავთ მკაფიო გზავნილი   საჯარო დაწესებულებების მიმართ, რომ საკუთარ უფლებამოსილებათა კერძო სამართლის იურიდიულ პირებზე დელეგირების გზით ისინი ვერ აირიდებენ  საზოგადოების წინაშე პასუხისმგებლობასა და საჯარო ინფორმაციის გაცემის ვალდებულებას.

Tbilisi City Court Fully Granted the Appeal of IDFI against Media Academy and ordered the respondent to provide public information.
Media Academy, a non-entrepreneurial (non-commercial) legal entity under private law, was established by the Georgian National Communication Commission (Commission/GNCC) to promote its function of media literacy under the Law of Georgia on Broadcasting and the Law of Georgia on Electronic Communications. Since the Media Academy was established based on the law to exercise the public powers of GNCC provided by the law and it is funded from the budget of the administrative body (commission), IDFI considers that the Media Academy constitutes a public entity in a functional definition. Consequently, the requirements of disclosing public information provided for by the law are fully applicable to it.
On January 24, 2020, IDFI referred to Media Academy, with a letter requesting various types of public information such as: the staff list of Media Academy, copies of the legal acts defining the mandates of Media Lab, Media Critic, and Media School, the activities carried out by them and relevant costs, their budgets, etc. However, the organization refused to disclose public information indicating that it was not an administrative body under public law, neither in an organizational nor in a functional sense and the requirements of Chapter 3 of the General Administrative Code of Georgia does not apply to it.
IDFI appealed the Media Academy's refusal letter to the Georgian National Communications Commission, as it represents the founding and oversight body of the Media Academy, to which the Academy is accountable. According to the founding document of Media Academy, the Commission approves its main directions, programs, projects, budget, structure, and staff list. Moreover, the chairman of the Commission unilaterally appoints the Executive Director of the Academy.
Notwithstanding the above mentioned, the Commission considered the case inadmissible because there was no normative act obliging it to review administrative complaints against Media Academy and GNCC was not the supervisory body of it.
On April 7, 2020, IDFI referred the case to the Tbilisi City Court and demanded to oblige the Academy to provide public information requested by the letter of January 24, 2020, as it constitutes a public entity in a functional definition.
On February 25, 2021, the judge of the administrative panel of Tbilisi City Court, Natia Buskadze announced the operative part of the decision, granted IDFI's claim, and instructed the respondent to provide the requested information to the claimant.
Above mentioned resolution of the dispute is essential in terms of establishing positive case law, since it’s a clear message to the public institutions that they cannot avoid public scrutiny by establishing private entities and delegating public functions to them.