საქართველოს პარლამენტის ინტერფრაქციული ჯგუფის ხელმძღვანელი თამარ კორძაია გახდა
2015 წლის 29 ოქტომბერს საქართველოს პარლამენტის ინტერფრაქციული ჯგუფის ხელმძღვანელად საქართველოს პარლამენტის წევრი თამარ კორძაია დაინიშნა.
ინტერფრაქციული ჯგუფი პარლამენტის თავმჯდომარის 2015 წლის 12 თებერვლის ბრძანებით შეიქმნა. ინტერფრაქციული ჯგუფი პარლამენტის 11 წევრისგან შედგება და მათ შორის არიან საპარლამენტო უმრავლესობისა და უმცირესობის წარმომადგენლები: გუგული მაღრაძე, თამარ კორძაია, მალხაზ ვახტანგაშვილი, გიორგი კახიანი, გიგა ბუკია, ნინო გოგუაძე, ხათუნა გოგორიშვილი, ვახტანგ ლემონჯავა, დავით ჭავჭანიძე, გოჩა ენუქიძე და კახაბერ ოქრიაშვილი.
თავიდან ინტერფრაქციულ ჯგუფს პარლამენტის წევრი თინათინ ხიდაშელი ხელმძღვანელობდა, ხოლო მას შემდეგ რაც თინათინ ხიდაშელი თავდაცვის მინისტრად დაინიშნა, ინტერფრაქციული ჯგუფის მოქმედი თავმჯდომარე სარედაქციო ჯგუფის ხელმძღვანელი პარლამენტარი გუგული მაღრაძე გახდა.
სარედაქციო ჯგუფი, საქართველოს ღია პარლამენტის სამუშაო ჯგუფთან ერთად, რომელიც არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებისგან შედგება, უშუალოდ მუშაობდა საქართველოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმის შემუშავებაზე. სამოქმედო გეგმა 2015 წლის 17 ივლისის პარლამენტის ბიუროს სხდომაზე დამტკიცდა.
სამოქმედო გეგმა შემუშავდა პროექტის - ,,ღია მმართველობის ინიციატივაში" საქართველოს პარლამენტის ჩართულობის მხარდაჭერა" - ფარგლებში, რომელსაც IDFI 2014 წლიდან ახორციელებს. პროექტი დაფინანსებულია და ხორციელდება გაეროს განვითარების პროგრამისა (UNDP) და ევროკავშირის (EU) მხარდაჭერით.
საქართველოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმა 2015-2016 წლებზეა გათვლილი და 18 ვალდებულებას მოიცავს მოქალაქეთა ჩართულობის, ინფორმაციაზე ხელმისაწვდომობის, ანგარიშვალდებულების, ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების გაძლიერების კუთხით.
ასევე, აღსანიშნავია, რომ 27 ოქტომბერს საქართველოს პარლამენტის ინტერფრაქციულმა ჯგუფმა ღია მმართველობის პარტნიორობის ჩემპიონთა ჯილდო მოიპოვა (the OGP Government Champions Award). დაჯილდოების ცერემონია მექსიკის დედაქალაქ მეხიკოში, OGP-ის სამოქალაქო დღეზე გაიმართა, რომელიც 2015 წლის ღია მმართვლეობის პარტნიორობის გლობალური სამიტის ფარგლებში ჩატარდა.
კონკურსი მიზანად ისახავდა წარმოეჩინა სამთავრობო და სამოქალაქო სექტორებს შორის სამოქმედო გეგმის შემუშავებისას თანამშრომლობის იდეალური შემთხვევა. კერძოდ, დაეჯილდოებინა გუნდი, რომელმაც მიუხედავად განსახორციელებელი საკითხების სირთულისა წარმატებით შეძლო სამოქალაქო ორგანიზაციების ინიციატივების და რეკომენდაციების სამოქმედო გეგმაში შეტანა და პასუხისმგებლობისა და უფლებამოსილების თანაბრად გადანაწილება.

Tamar Kordzaia is a New Chairperson for the Inter-Factional Group of Parliament of Georgia
On October 29th, 2015, Tamar Kordzaia became a new Chairperson for the Inter-Factional Group of the Parliament of Georgia.
Inter-Factional Group was established by the decree of the Chairman of the Parliament signed on February 12th, 2015; while a change was made by the decree issued on October 29th, 2015. The Inter-Factional Group consists of 11 MPs, among them are representatives of majority and minority: Tamar Kordzaia, Guguli Maghradze, Malkhaz Vakhtangashvili, Giorgi Kakhiani, Giga Bukia, Nino Goguadze, Khatuna Gogorishvili, Vakhtangi Lemojava, Davit Chavchanidze, Gocha Enukidze and Kakhaber Okriashvili.
Tinatin Khidasheli was the first Chairperson of the group. However, since she became the Minister of Defense of Georgia, MP Guguli Maghradze served as a Chairperson of the Editorial Group.
Editorial Group, along with the Open Parliament working group consisting of representatives from the International and non-governmental organizations, was primarily responsible for developing an Open Parliament Georgia Action Plan 2015-2016. The action plan was adopted by the Bureau of the Parliament on July 17th, 2015.
Open Parliament Georgia Action Plan 2015-2016 was elaborated within the scopes of the project "Supporting Involvement of Parliament of Georgia in Open Government Partnership Initiative", on which IDFI has been working since 20 14 with the support of UNDP and EU. The Action Plan includes 18 commitments focused on civic engagement, access on information, accountability, and technologies and innovations.
It should be mentioned that on October 27th, Inter-Factional Group was awarded with the OGP Government Champions Award at the Open Government Partnership Civil Society Day in Mexico City, Mexico, that was held within the OGP Global Summit 2015.
The Award was intended to showcase the ideal co-creation dynamic between the government and civil society while elaborating the National Action Plan; to provide a high-level political visibility to the key actors who have played an immense role in upholding the OGP commitments and award the team that shared responsibility, authority and co-created the Action Plan, successfully managed safeguarding the voice of civil society actors in the National Action Plan development process and embraced the recommendations from civil society regardless political sensitivity of initiatives and difficulty for the government.