პროკურატურის მიმართ საქართველოს მოსახლეობის დამოკიდებულებისა და ცოდნის შესახებ კვლევის შედეგები
სიახლეები | კვლევები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება | აქტუალური თემები 12 მაისი 2020
საქართველოს მოსახლეობის გამოკითხვა პროკურატურის მიმართ დამოკიდებულებისა და ცოდნის შესახებ 2020 წლის 30 მარტიდან 12 აპრილამდე პერიოდში ჩატარდა.
გამოკითხვა იკვლევს შემდეგი საკითხებს:
1. დამოკიდებულება საქართველოს პროკურატურისა და პროკურორების მიმართ;
2. ცოდნა საქართველოს პროკურატურის შესახებ;
3. პროკურატურასთან ურთიერთობის გამოცდილება;
4. პროკურატურის საკომუნიკაციო არხების გამოყენება და მათი შეფასება.
კვლევამ მოიცვა ქვეყნის სრულწლოვანი, ქართულ, სომხურ და აზერბაიჯანულ ენაზე მოსაუბრე მოსახლეობა, სამხრეთ ოსეთსა და აფხაზეთში მცხოვრები მოსახლეობის გარდა. მთლიანობაში გამოიკითხა 1,017 ადამიანი სატელეფონო ინტერვიუს მეთოდით. ცდომილების საშუალო მაჩვენებელი ქვეყნის დონეზე 2.1%-ს შეადგენს.
გამოკითხვა ჩატარდა პროექტის „პროკურატურის დამოუკიდებლობის ხელშეწყობა მონიტორინგისა და ჩართულობის გზით“ ფარგლებში. პროექტი ხორციელდება ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) მიერ, CRRC-საქართველოსა (CRRC) და სტუდია მონიტორთან თანამშრომლობით. ინიციატივის ფინანსური მხარდამჭერია ევროკავშირი (EU).
ამ ბლოგში წარმოდგენილი მოსაზრებები CRRC-საქართველოს პასუხისმგებლობაა და შესაძლოა, არ ასახავდეს ევროკავშირის, IDFI-სა და სტუდია მონიტორის შეხედულებებს.

The Survey of the population of Georgia on the knowledge and attitudes towards Prosecutor’s Office
The survey of the population of Georgia on the knowledge and attitudes towards Prosecutor’s Office was conducted from March 30 to April 12, 2020.
The survey studies the following topics:
1. Attitude towards the Prosecutor's Office and prosecutors of Georgia;
2. Knowledge about the Prosecutor's Office of Georgia;
3. Experience with the Prosecutor's Office;
4. Application of communication channels of the Prosecutor's Office and their evaluation.
The study included the country's adult Georgian, Armenian and Azerbaijani-speaking population, except population living in South Ossetia and Abkhazia. 1,017 people in total were interviewed by telephone. The sampling was representative for Georgia (except for ethnic minority settlements and occupied territories), as well as for the population of the capital, other cities and villages. List of phone numbers generated through random digit dialing was used at sampling. The average error rate on a country level is 2.1%.
The survey is part of the Promoting Prosecutorial Independence through Monitoring and Engagement (PrIME) project implemented by the Institute for Development of freedom of Information (IDFI) in partnership with CRRC-Georgia and Studio Monitor with the financial support of the European Union (EU).
The contents of this blogpost are the sole responsibility of CRRC-Georgia and do not necessarily reflect the views of the European Union, IDFI, and Studio Monitor.