აჭარის უმაღლესმა საბჭომ ღია მმართველობის საბჭო შექმნა
ღია მმართველობის პარტნიორობა (OGP) ერთ-ერთი ყველაზე მასშტაბური საერთაშორისო ინიციატივაა, რომელიც მიზნად ისახავს ხელისუფლების გამჭვირვალობისა და ანგარიშვალდებულების ზრდას. აღნიშნული ინიციატივის ფარგლებში მთავრობები, სასამართლო, საკანონმდებლო და ადგილობრივი ხელისუფლებები ნებაყოფლობით ახორციელებენ დემოკრატიული მმართველობის გაუმჯობესებისთვის მიმართულ რეფორმებს.
აჭარის უმაღლესმა საბჭომ გადაწყვიტა ღია მმართველობის პრინციპების სისტემური გაზიარება და 2020 წლის 30 აპრილის რიგგარეშე პლენარულ სხდომაზე დაამტკიცა რეგლამენტში შესატანი ცვლილება, რომლის თანახმად უმაღლეს საბჭოში იქმნება მუდმივმოქმედი ორგანო - ღია მმართველობის საბჭო. აღნიშნული საბჭო ხელს შეუწყობს უმაღლეს საბჭოში ღია მმართველობის პრინციპების დანერგვას, რეგიონის საკანონმდებლო ორგანოს გაძლიერებას ინსტიტუციური ღიაობისა და გამჭვირვალობის თვალსაზრისით. ღია მმართველობის საბჭო გაზრდის საზოგადოების ინფორმირებულობას საკანონმდებლო ორგანოს საქმიანობასთან დაკავშირებით, რაც თავის მხრივ უზრუნველყოფს უმაღლესი საბჭოს ანგარიშვალდებულებისა და მის საქმიანობაში მოქალაქეთა ჩართულობის გაზრდას.
გაეროს განვითარების პროგრამა (UNDP) და ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI), გამოთქვამენ მზაობას, აჭარის უმაღლეს საბჭოს შესაბამისი მხარდაჭერა აღმოუჩინონ პროექტის - „ღია მმართველობის პრინციპების ხელშეწყობა საქართველოს პარლამენტსა და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლეს საბჭოში“ ფარგლებში. აღნიშნული პროექტი წარმოადგენს ევროკავშირისა (EU) და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) პროექტის - „საპარლამენტო დემოკრატიის კონსოლიდაცია საქართველოში“ ფართო ინიციატივის ნაწილს.

Open Government Partnership (OGP) is one of the largest international initiatives, which aims to increase transparency and accountability of the government. Within this initiative governments, court, legislative or municipal authorities voluntarily execute reforms for improving good governance.
Supreme Council of Ajara Autonomous Republic (SCA) decided to institutionalize the implementation of Open Governance Principles and on April 30, 2020 on an ad-hoc session, adopted amendments to the Rules of Procedure, according to which an OGP Council – a permanent body shall be established at SCA. This Council will enhance the implementation of OGP principles in SCA and empower legislative body of Ajara through openness and transparency. OGP Council will better inform society regarding legislative work, which in turn will improve the accountability of the SCA and increase civic engagement in its activities.
UNDP and IDFI express readiness to support the Supreme Council of Ajara within the project – Promoting Open Governance Principles at the Parliament of Georgia and Supreme Council of Ajara (SCA). This project is a part of a broader initiative of the EU and UNDP project “Consolidating Parliamentary Democracy in Georgia”.