საქართველოს უზენაესმა სასამართლომ დააკმაყოფილა IDFI-ის საკასაციო საჩივარი და დაადგინა, რომ საჯარო დაწესებულებების ოფიციალური ელექტრონული ფოსტის საშუალებით სამსახურებრივ საქმიანობასთან დაკავშირებით მიღებული და გაგზავნილი ინფორმაცია წარმოადგენს ღია საჯარო ინფორმაციას, რომელიც ხელმისაწვდომი უნდა იყოს ნებისმიერი დაინტერესებულ პირისთვის. უზენაესმა სასამართლომ პირველად იმსჯელა მოცემულ საკითხზე და ინფორმაციის საჯაროობის სასარგებლოდ გადაწყვიტა პრაქტიკაში არსებული დავა ელ.ფოსტით განხორციელებული მიმოწერის საჯარო ინფორმაციის ცნების ქვეშ მოქცევის შესახებ. ქვემოთ წარმოგიდგენთ დავის ფაქტობრივი გარემოებების მოკლე აღწერას და გაგაცნობთ მოცემულ საკითხზე სასამართლოთა მსჯელობას.
IDFI-იმ საჯარო ინფორმაციის მიღების შესახებ განცხადებით იუსტიციის სამინისტროს 2015 წლის 10 მარტს მიმართა.
IDFI-ის მოთხოვნას წარმოადგენდა იუსტიციის სამინისტროს ხელმძღვანელის (მინისტრის) ან შესაბამისი უფლებამოსილი პირის სამსახურეობრივი ელექტრონული ფოსტიდან გადაუდებელი აუცილებლობით განხორციელებულ სახელმწიფო შესყიდვებთან დაკავშირებით გაგზავნილი და მიღებული წერილების ასლების გაცემა.იუსტიციის სამინისტრომ უპასუხოდ დატოვა საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნის შესახებ ჩვენი განცხადება, ისევე როგორც შესაბამისი ადმინისტრაციული საჩივარი. საკუთარი უფლებების დაცვის მიზნით IDFI-იმ თბილისის საქალაქო სასამართლოს მიმართა.
თბილისის საქალაქო სასამართლოს 2016 წლის 11 მაისის
გადაწყვეტილებით არ დააკმაყოფილდა IDFI-ის სარჩელი, რის შემდეგაც IDFI-მ გადაწყვეტილება თბილისის სააპელაციო სასამართლოში გაასაჩივრა. თბილისის სააპელაციო სასამართლომ საკუთარი განჩინება სრულად დააფუძნა პირველი ინსტანციის სასამართლოს პოზიციას და 2016 წლის 27 დეკემბერის
განჩინებით უცვლელად დატოვა იგი.
2017 წლის 14 მარტს IDFI-იმ საკასაციო საჩივრით მიმართა საქართველოს უზენაეს სასამართლოს. უზენაესმა სასამართლომ სრულად დააკმაყოფილა IDFI-ის მოთხოვნა.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოს უზენაესი სასამართლოს (2017 წლის 14 სექტემბრის)
გადაწყვეტილება მხოლოდ 2017 წლის 6 დეკემბერს ჩაგვბარდა.
თბილისის საქალაქო და სააპელაციო სასამართლოების დასაბუთებათბილისის საქალაქო ისევე, როგორ სააპელაციო სასამართლოებმა, საჯარო ინფორმაციის გაცემის შესახებ IDFI-ის მოთხოვნასთან დაკავშირებით განმარტეს, რომ ადმინისტრაციულ ორგანოს ეკისრება ინფორმაციის გაცემის ვალდებულება მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ სახეზეა ორი კუმულატიური პირობა: 1. ინფორმაცია არის სამსახურებრივ საქმიანობასთან დაკავშირებით მიღებული, დამუშავებული, შექმნილი ან გაგზავნილი; 2. ინფორმაციას აქვს ოფიციალური დოკუმენტის სახე. სასამართლოებმა აღნიშნული დააფუძნეს საქართველოს ზოგად ადმინისტრაციულ კოდექსში მოცემული საჯარო ინფორმაციის ცნების არასწორ განმარტებას, რომლის თანახმადაც საჯარო ინფორმაცია განმარტებულია, როგორც „ოფიციალური დოკუმენტი (მათ შორის, ნახაზი, მაკეტი, გეგმა, სქემა, ფოტოსურათი, ელექტრონული ინფორმაცია, ვიდეო- და აუდიოჩანაწერები), ანუ საჯარო დაწესებულებაში დაცული, აგრეთვე საჯარო დაწესებულების ან მოსამსახურის მიერ სამსახურებრივ საქმიანობასთან დაკავშირებით მიღებული, დამუშავებული, შექმნილი ან გაგზავნილი ინფორმაცია, ასევე საჯარო დაწესებულების მიერ პროაქტიულად გამოქვეყნებული ინფორმაცია.“
თბილისის საქალაქო და სააპელაციო სასამართლოთა პოზიციით, ელექტრონული ფოსტა, თავისი არსით, არაფორმალური კომუნიკაციის საშუალებაა და წარმოადგეს დროებით ჩანაწერს, რომელიც გამოიყენება შუალედური ინფორმაციის ურთიერთგაცვლის მიზნით და მასში გადაწყვეტილებები არ არის დაცული. ელექტრონული ფოსტის მეშვეობით გაგზავნილი და მიღებული ინფორმაცია არ ადასტურებს იურიდიული მნიშვნელობის ფაქტს და არ წარმოადგენს რაიმე ოფიციალური ხასიათის შემცველ ინფორმაციას/დოკუმენტს.
თბილისის საქალაქო და სააპელაციო სასამართლოებმა იუსტიციის სამინისტროს შესაბამისი უფლებამოსილი პირის სამსახურეობრივი ელექტრონული ფოსტიდან გადაუდებელი აუცილებლობით განხორციელებულ სახელმწიფო შესყიდვებთან დაკავშირებით გაგზავნილ და მიღებულ წერილთა ასლების შესახებ ინფორმაცია დააკავშირეს საქართველოს კონსტიტუციით გამტკიცებულ პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობის პრინციპთან (მუხლი 20). საქართველოს კონსტიტუციის მე-20 მუხლის პირველი პუნქტის თანახმად, „ყოველი ადამიანის პირადი ცხოვრება, პირადი საქმიანობის ადგილი, პირადი ჩანაწერი, მიმოწერა, საუბარი სატელეფონო და სხვა სახის ტექნიკური საშუალებით, აგრეთვე ტექნიკური საშუალებებით მიღებული შეტყობინებანი ხელშეუხებელია. აღნიშნული უფლებების შეზღუდვა დაიშვება სასამართლოს გადაწყვეტილებით ან მის გარეშეც, კანონით გათვალისწინებული გადაუდებელი აუცილებლობისას“.
სასამართლოთა განმარტებით ელექტრონული ინფორმაცია გაგებულია, როგორც ელექტრონული ოფიციალური დოკუმენტი, რომელიც უნდა წარმოშობდეს სამართლებრივ შედეგებს. თბილისის საქალაქო და სააპელაციო სასამართლოთა დასაბუთების თანახმად „საჯარო ინფორმაციას წარმოადგენს დოკუმენტის მხოლოდ საბოლოო სახე, რომელიც აისახება დოკუმენტბრუნვის ელექტრონულ სისტემაში (ამ შემთხვევაში იუსტიციის სამინისტროში დანერგილი დოკუმენტბრუნვის ელექტრონული სისტემაში)“.
საქართველოს უზენაესი სასამართლოს განმარტებასაკასაციო სასამართლომ დაუსაბუთებლად მიიჩნია სააპელაციო სასამართლოს მსჯელობა იმ ნაწილში, რომ ელექტრონული ფოსტა, თავისი არსით, არაფორმალური კომუნიკაციის საშუალებაა და წარმოადგენს დროებით ჩანაწერს.
უზენაესი სასამართლოს განმარტებით იმისთვის, რომ ესე თუ ეს ინფორმაცია / ოფიციალური დოკუმენტი მოექცეს საჯარო ინფორმაციის ცნების ქვეშ სავალდებულო არ არის ასეთი ინფორმაცია წარმოშობდეს რაიმე სამართლებრივ შედეგს ან გააჩნდეს მატერიალური დოკუმენტის რეკვიზიტები.
უზენაესმა სასამართლომ ხაზი გაუსვა, რომ სამსახურებრივი ელექტრონული ფოსტით სამსახურებრივ საქმიანობასთან დაკავშირებით გაგზავნილი ან მიღებული ინფორმაცია, მით უფრო თუ იგი ეხება გადაუდებელი აუცილებლობით გამოწვეულ სახელმწიფო შესყიდვებს, წარმოადგენს საჯარო ინფორმაციას, რომელიც ხელმისაწვდომი უნდა იყოს ნებისმიერი დაინტერესებული პირისთვის.
სასამართლოს განმარტებით სამსახურებრივი ელ.ფოსტით გაგზავნილი შეტყობინებები, თავისთავად არის ელექტრონული ფორმით არსებული ოფიციალური დოკუმენტი, ისევე როგორც საჯარო დაწესებულების მიერ პროაქტიულად გამოქვეყნებული ინფორმაცია, ვიდეო და აუდიო ჩანაწერები და იგი აკმაყოფილებს საჯარო ინფორმაციისთვის კანონით დადგენილ მოთხოვნებს.
სააპელაციო სასამართლოს მიერ IDFI-ის მიერ მოთხოვნილი ინფორმაციის პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობის ფარგლებში მოქცევის შესახებ უზენაესმა სასამართლომ მიუთითა, რომ „სამსახურებრივი ელექტრონული ფოსტით განხორციელებული მიმოწერა, თუ მას აქვს პირადი ხასიათი დაცულ უნდა იქნეს პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობის გარანტიით. მოცემულ შემთხვევაში კი სამსახურებრივი ელექტრონული ფოსტით წარმოებული კომუნიკაცია, რომელიც ეხება გამარტივებულ შესყიდვებს არ შეიძლება გაიგივებულ იქნეს პირადი ხასიათის ინფორმაციასთან.“
უზენაესი სასამართლო გასცდა IDFI-ის მოთხოვნის ფარგლებს და დაადგინა, რომ ღია ინფორმაციას წარმოადგენს სამსახურებრივი ელექტრონული ფოსტის მეშვეობით სამსახურებრივ საქმიანობასთან დაკავშირებით მიღებული და გაგზავნილი ნებისმიერი ინფორმაცია (მათ შორის ინფორმაცია გამარტივებული შესყიდვების შესახებ). უზენაესმა სასამართლომ აქვე განმარტა, რომ აღნიშნული არ გულისხმობს უწყების შიდა რგოლის თანამშრომლების
მიერ გადაწყვეტილების შესაქმნელად წარმოებულ შიდა მოსამზადებელ მიმოწერას.
საკასაციო სასამართლომ მიიჩნია, რომ IDFI-ის მოთხოვნა იყო საფუძვლიანი შესაბამისად სრულად დააკმაყოფილა ის, გააუქმა გასაჩივრებული გადაწყვეტილება და მიიღო ახალი გადაწყვეტილება, რომლითაც იუსტიციის სამინისტროს დაევალა მოთხოვნილი ინფორმაციის სრული სახით გაცემა.
მოცემულ საქმეზე საქართველოს უზენაესი სასამართლოს გადაწყვეტილება პრეცედენტული მნიშვნელობის მატარებელია. გადაწყვეტილებით, ხაზგასმით განიმარტა, რომ ღია საჯარო ინფორმაციას წარმოადგენს არამარტო გამარტივებულ შესყიდვებთან დაკავშირებული, არამედ ყველა სხვა ინფორმაცია, რომელიც სამსახურებრივი ფუნქციების შესრულებასთან არის დაკავშირებული და გაგზავნილი ან მიღებული იქნა სამსახურებრივი ელ.ფოსტის საშუალებით.
მოვუწოდებთ, საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს პროცესის შემდგომი გაჭიანურების გარეშე აღასრულოს საქართველოს უზენაესი სასამართლოს გადაწყვეტილება და სრულად გასცეს შესაბამისი უფლებამოსილი პირის სამსახურეობრივი ელექტრონული ფოსტიდან გადაუდებელი აუცილებლობით განხორციელებულ სახელმწიფო შესყიდვებთან დაკავშირებით 2015 წელს გაგზავნილი და მიღებული წერილების ასლები.

The Supreme Court of Georgia granted the appeal of IDFI and ruled that official email correspondence sent or received by official email constitutes open public information and should be accessible to anyone interested. The Supreme Court discussed the topic for the first time and resolved the existing practical dispute on disclosing official email correspondence in favor of freedom of information. Below we provide an overview of the facts of the case, and discuss the rationale of the court judgement.
IDFI referred to the Ministry of Justice with a freedom to information (FOI) request on March 10, 2015, and requested disclosure of official email correspondence on urgent procurements conducted by the head or by a relevant public official of the Ministry of Justice via official email account.
The Ministry of Justice ignored our FOI request as well as the follow-up administrative appeal. IDFI referred the case to Tbilisi City Court with the aim of protecting its right to freedom of information.
On May 11, 2016, Tbilisi City Court denied the appeal of IDFI, after which IDFI appealed the case to Tbilisi Court of Appeals. Tbilisi Court of Appeals based its judgement on the decision of the first instance court and on December 27, 2016 refused to grant the appeal of IDFI.
On March 14, 2017, IDFI submitted an appeal to the Supreme Court of Georgia. The Supreme Court fully granted the request of IDFI (the decision was issued on September 14, 2017, but IDFI did not receive it until December 6, 2017).
The rationale of Tbilisi City Court and Tbilisi Court of Appeals
Discussing IDFI’s FOI request, Tbilisi City Court and Tbilisi Court of Appeals noted that an administrative body has the obligation to disclose information only in cases where the following two criteria are present: 1. Information is received, processed, created or sent by a public institution or public servant in connection with official activities; 2. Information is kept in the form of an official public document. Both courts based their rationale on the definition of public information provided by the General Administrative Code of Georgia, according to which “public information is an official document (including a drawing, model, plan, layout, photograph, electronic information, or video- and audio-recording), i.e. any information stored at a public institution, as well as any information received, processed, created or sent by a public institution or public servant in connection with official activities; also any information proactively published by any public institution.”
Tbilisi City Court and Tbilisi Court of Appeals further reiterated that email by its definition is one of the means of conducting non-official correspondence and constitutes temporary data, which is used for the exchange of internal information. Furthermore, it does not include any final decisions. Information sent or received via email does not confirm a legally significant act and does not constitute an official document.
Tbilisi City Court as well as Tbilisi Court of Appeals linked information on official email correspondence related to urgent procurements conducted by the head or by a relevant public official of the Ministry of Justice via official email account to the principle of privacy enshrined in the Constitution of Georgia (Article 20). According to the paragraph one of Article 20 ‘Every individual's private life, home, personal papers, correspondence, communication by telephone, and by other technical means, including messages received through other technical means, shall be inviolable. The above rights may be restricted only by a court decision, or in absence of a court decision, if urgently necessary, as provided for by law.”
Based on the rationale of the first and second instance courts, electronic information is defined as an official electronic document causing certain legal consequences. Based on the arguments of Tbilisi City Court and Tbilisi Court of Appeals, only the final version of a document, which is included in the electronic system of document circulation can constitute public information (the courts were referring to the electronic system of document circulation developed at the Ministry of Justice).
Judgement of the Supreme Court of Georgia
The Supreme Court of Georgia found that the rationale of the first and the second instance courts, according to which, email is one of the means of conducting non-official correspondence and is used for the exchange of temporary data, is not well substantiated.
According to the Supreme Court, in order for information/an official document to fall within the definition of public information, it is not necessary for it to cause legal consequences or to meet necessary characteristics of a material document.
The Supreme Court stressed that official email correspondence sent or received by official email account, particularly in cases when it is related to urgent procurements, constitutes open public information and should be accessible to anyone interested.
According to the Supreme Court, information sent and received via official email constitutes official electronic document and meets the criteria of public information enshrined by Georgian legislation, similar to the cases of proactively published information or video and audio recordings.
On the subject of linking information requested by IDFI to the principle of privacy, the Supreme Court noted that “official email correspondence conducted via official email account is protected by the principle of privacy in cases when it relates to personal life. In the given case, the email correspondence conducted via official email account relates to simplified procurement which cannot be protected by the principle of privacy”.
The Supreme Court went further than the appeal of IDFI and ruled that any official correspondence conducted via official email account constitutes public information (including information on simplified procurement). The Supreme Court further reiterated that the mentioned does not include internal preparatory communication conducted between civil servants.
The Supreme Court found that the appeal of IDFI was well justified, thus granted the appeal, annulled the decision of Tbilisi City Court and rendered a new decision, according to which, the Ministry of Justice was directed to fully disclose information requested by IDFI.
The Supreme Court ruling on the topic is of precedential importance. The court unambiguously stated that not only information related to simplified procurement but any other official communication conducted via official email account constitutes open public information.
IDFI calls on the Ministry of Justice to execute the ruling of the Supreme Court and disclose official email correspondence on urgent procurements sent or received via official email account by relevant public officials of the Ministry of Justice.