გაეროს მდგრადი განვითარების მიზნების შესრულების მხარდაჭერა საქართველოში
დონორიორგანიზაცია: გაეროს განვითარების პროგრამა (UNDP) – მმართველობის რეფორმის ფონდი (Governance Reform Fund); SIDA -შვედეთის საერთაშორისო განვითარების სააგენტო
პროექტისნომერი00060981
საგრანტო თანხა$140,700
პროექტისხანგრძლივობა: 1 დეკემბერი 2016 – 31 ივლისი 2018
პრობლემის აღწერა
საქართველო იყო ერთ-ერთი პირველი სახელმწიფო, რომელმაც 2015 წელს მხარი დაუჭირა გაეროს მდგრადი განვითარების მიზნების (SDG) დამტკიცებას და დაიწყო მათი დანერგვა ადგილობრივი პოლიტიკის დღის წესრიგში. მდგრადი განვითარების მიზნების კოორდინაციაზე და მონიტორინგზე პასუხისმგებელ უწყებად საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაცია განისაზღვრა.
მდგრადი განვითარების მიზნების (SDG) კოორდინაციასთან  დაკავშირებული პროცესების გაუმჯობესებისთვის საქართველოს მთავრობა გეგმავს ინსტიტუციური საკოორდინაციო მექანიზმის შექმნას, რომლის შემადგენლობაშიც იქნებიან, როგორც საჯარო დაწესებულებები, ისე არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციები. ამასთანავე, საქართველოს მთავრობამ აიღო ვალდებულება, განეხორციელებინა მდგრადი განვითარების მიზნების (SDG) ნებაყოფლობითი ეროვნული შეფასება (Voluntary National Review). საქართველოს მთავრობამ ნებაყოფლობითი შეფასების პირველი ანგარიში 2016 წლის სექტემბერში, მაღალი დონის პოლიტიკურ ფორუმზე (HLPF) წარადგინა. ანგარიშში მოცემულია ის თავდაპირველი ძალისხმევა, რომელიც საქართველომ მდგრადი განვითარების მიზნებთან (SDG) დაკავშირებით გაწია. მიუხედავად ამ პროგრესისა, ეს ანგარიში არ შეიცავს კონკრეტულ მონაცემებს თითოეული მიზნის ამოცანების და ინდიკატორების შესრულებასთან დაკავშირებით.
მდგრადი განვითარების მიზნების (SDG)  დღის წესრიგის შესრულებაში საქართველოს მოწინავე როლის მიუხედავად, არსებობს გამოწვევები, რომელთა გადაჭრაც აუცილებელია შემდეგ საფეხურზე გადასასვლელად. ამჟამად, მთავრობის ადმინისტრაციას არ გააჩნია ისეთი მექანიზმი, რომელიც უზრუნველყოფდა მდგრადი განვითარების მიზნების (SDG) შესრულების ეფექტურ მონიტორინგს ეროვნულ დონეზე. ამასთანავე, ნებაყოფლობითი თვითშეფასება ხორციელდება ინფორმაციის მექანიკური დამუშავებით და ჯერჯერობით არ არის შემუშავებული მონიტორინგის ისეთი ინოვაციური მეთოდოლოგია, რომელიც დაფარავდა და გაზომავდა ყველა მიზანს.
კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი გამოწვევაა მდგრადი განვითარების მიზნების (SDG) შესახებ არსებული საზოგადოებრივი ცნობიერების დონე. ცნობიერების დაბალი დონე ხელს უშლის ამ პროცესში საზოგადოებრივი ჩართულობის ზრდას და ამ ფორმით საზოგადოებრივი კონტროლის განხორციელებას. საზოგადოებასთან ერთად, მდგრადი განვითარების მიზნებთან დაკავშირებით, ცნობიერება ასევე დაბალია საჯარო დაწესებულებებში, კერძო სექტორში, აკადემიურ წრეებში და ახალგაზრდობაში. მნიშვნელოვანია მდგრადი განვითარების მიზნებთან დაკავშირებით ხელსაყრელი გარემოს შექმნა და მათი ზედამხედველობის პროცესში საზოგადოების უფრო აქტიური ჩართვა. გარდა ამისა, სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციები არ არიან სათანადოდ ჩართული მდგრადი განვითარების დღის წესრიგით განსაზღვრული მიზნების შესრულებაში.
პროექტის მიზანია საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის მხარდაჭერა გაეროს მდგრადი განვითარების მიზნების  ეფექტური მონიტორინგის სისტემის შექმნაში და მათ შესახებ საზოგადოებრივი ცნობიერების ამაღლება.
პროექტი მიზნად ისახავს ინოვაციური ტექნოლოგიების გამოყენებით გაეროს მდგრადი განვითარების მე-16 მიზნის მონიტორინგის პილოტური სისტემის შექმნას, რომლის წარმატებით დანერგვის შემდეგაც, მონიტორინგის სისტემა გავრცელდება მდგრადი განვითარების სხვა მიზნებზეც.
პროექტის ფარგლებში, IDFI-ის ერთ-ერთი მიზანია გაეროს მდგრადი განვითარების გეგმების შესახებ საზოგადოებრივი ცნობიერების ამაღლება. ცნობიერების ამაღლების კამპანია მოიცავს, როგორც მდგრადი განვითარების მიზნების შესრულების გლობალურ პროცესებს, ისე საქართველოს კონტექსტს და ადგილობრივ დონეზე არსებულ ღონისძიებებს. ამ კომპონენტის ფარგლებში დაგეგმილია საჯარო დისკუსიების, ლექციების, ტრეინინგების და საინფორმაციო კამპანიების ორგანიზება.
პროექტის მესამე კომპონენტი მოიცავს საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის და შესაბამისი საჯარო დაწესებულებების მხარდაჭერას მდგრადი განვითარების მიზნების შესრულების კოორდინაციის პროცესში. ეს მოიცავს ინსტიტუციური მექანიზმის გაუმჯობესებისთვის რეკომენდაციების მომზადებას და ჩართულობის უზრუნველყოფას.
პროექტის ძირითადი ამოცანებია:
- ელექტრონული მონიტორინგისა და შეფასების მექანიზმის შექმნა, რომელსაც საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაცია ეფექტური უწყებათაშორისი კოორდინაციისთვის და გაეროს მდგრადი განვითარების მიზნების (SDG) შესრულების მონიტორინგისთვის გამოიყენებს;
- გაეროს მდგრადი განვითარების მიზნების (SDG) შესრულების შესახებ საზოგადოებრივი ცნობიერების ამაღლება და ადგილობრივი, რეგიონული, გლობალური ცოდნის მიმოცვლის ხელშეწყობა;
- ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) პრინციპებზე დაყრდნობით საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის მხარდაჭერა მდგრადი განვითარების მიზნების (SDG)  კოორდინაციის ინსტიტუციური მექანიზმების გასაუმჯობესებლად.
- ელექტრონული მონიტორინგის სისტემა შექმნილია გაეროს მდგრადი განვითარების მე-16 მიზნისთვის და მომავალში მდგრადი განვითარების ყველა მიზნისთვის;
- პილოტური მონიტორინგის ანგარიში მომზადებულია მდგრადი განვითარების მე-16 მიზნისთვის;
- გაეროს მდგრადი განვითარების დღის წესრიგის შესახებ ამაღლებულია მოსახლეობის, სამოქალაქო საზოგადოების, საჯარო მოხელეების, მედიის და ახალგაზრდობის ცნობიერება;
- საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის შესაძლებლობები განვითარებულია გაეროს მდგრადი განვითარების მიზნების შესრულების ეფექტური კოორდინაციისთვის.

Project Number: 00060981
Georgia was one of the first countries that actively endorsed the Sustainable Development Goals and started integrating them in its domestic policy agenda. The Administration of the Government of Georgia (AoG) was identified as the main institutions that would be in charge of coordinating all matters related to the integration, implementation and monitoring of the SDGs on the national level.
In addition, GoG has committed to provide a Voluntary National Review on the Implementation of the Sustainable Development Goals. GoG has presented the first Voluntary National Report in September 2016 at UN High Level Political Forum (HLPF), which highlights the initial approach of the Government to streamline the SDGs into the national development agenda. The current report does not include specific data on individual goals and targets but is rather an overview of the SDG process and general developments in this regard.
Despite the leading regional role that Georgia has in the process of advancing the 2030 Agenda for Sustainable Development, there are certain needs to be addressed in order to move forward with the successful implementation of Sustainable Development Goals and its targets prioritized by Georgia. Currently, AoG does not have a mechanism that would enable it to effectively monitor the implementation of activities that are related to the SDGs at the national level. Moreover, voluntary reporting conducted by GoG is performed by manually gathering the data from responsible public institutions. Currently, an innovative monitoring methodology that would cover all Goals and targets that were prioritized by GoG is yet to be set up.
Another significant challenge is related to public awareness about the SDGs in Georgia. The awareness of stakeholders and the public on Sustainable Development Goals is low, which creates a gap for public ownership, oversight and policy input. The employees of public institutions are not well-informed about the national and international efforts on the implementation of SDGs. Low awareness and insufficient capacity prevents mid-level public servants from providing adequate policy input when it comes to the implementation of the prioritized SDGs and the relevant targets. Furthermore, specific groups such as the youth, private sector and academia are not properly informed about the international and domestic developments that take place around SDGs. It is important to create an enabling environment and would foster public ownership on the Goals and support knowledge-sharing about the efforts made on global, regional and domestic levels.
Additionally, civil society organizations are not sufficiently involved in the national efforts aimed at the implementation of 2030 Sustainable Development Goals. In order to increase the public ownership on the national activities related to SDGs, it is vital to empower specific target groups with sufficient information and skills that will at a later stage translate into tangible input.
The aim of the sub-project is to support the Administration of the Government of Georgia (AoG) in effective monitoring of the national agenda on the implementation of UN Sustainable Goals (SDGs), based on a pilot system that will initially monitor Georgian performance on Goal 16.
The project intends to use an innovative approach and develop an electronic monitoring system that will enable effective and transparent monitoring of the national agenda of UN Sustainable Goal 16 that can be later adjusted to all SDGs after the successful testing of the initial tool. The electronic monitoring tool will support the distribution of up-to-date information about the performance of public agencies on individual targets and indicators of Goal 16 and subsequently all 169 targets of the SDGs.
The project also aims to increase public awareness about the global agenda on UN SDGs in the Georgian context. The planned target groups of the awareness campaign are central and local public employees, the private sector, youth, civil society and academia. Active involvement of various stakeholders in the implementation of UN Sustainable Development Goals will increase public ownership of SDGs as well as national activities aimed at their implementation.
Main Goals of the project are:
- Create an electronic monitoring and evaluation mechanism that will be utilized by AoG for ensuring effective coordination between government agencies in the process of monitoring and reporting on the national SDG agenda;
- Increase public awareness and facilitate knowledge-sharing on global, regional and national developments on SDGs and their implementation;
- Based on the principles of the Open Government Partnership (OGP), support AoG in institutionalizing and operationalizing the SDG coordination process.
Expected results
- A electronic monitoring system is created for effective monitoring of SDG 16 and subsequently all SDGs;
- A pilot monitoring report for SDG 16 is prepared;
- Awareness of the general public, civil society, public officials, media and youth is increased regarding 2030 UN Sustainable Development Agenda;
- The capacity of the Administration of Government of Georgia is increased on coordination of SDG implementation