დონორი ორგანიზაცია: ღია საზოგადოების ფონდი
პროექტი მიზნად ისახავს სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის საგამოძიებო საქმიანობასთან დაკავშირებული გამოწვევებისა და ხარვეზების იდენტიფიცირებას, ასევე შესაბამისი რეკომენდაციების შეთავაზებით მისი საქმიანობის გაუმჯობესების ხელშეწყობას.პროექტის გუნდი შეისწავლის მოქმედ საკანონმდებლო ჩარჩოს, ინსპექტორის სამსახურის საქმიანობასთან დაკავშირებულ სხვა აქტებს, ასევე, გამომძიებლებთან და პროკურორებთან ინტერვიუების ჩატარების გზით დამატებით გამოავლენს სამართლებრივ ჩარჩოსა და პრაქტიკაში არსებულ ხარვეზებს. პროექტის ფარგლებში მომზადდება კვლევის ანგარიში, რომელშიც ასახული იქნება სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის მონიტორინგის პროცესში გამოვლენილი ძირითადი მიგნებები და მისი საქმიანობის გაუმჯობესების მიზნით შემუშავებული რეკომენდაციები.
პროექტი მიზნად ისახავს ხელი შეუწყოს სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის საქმიანობის გაუმჯობესებას, განსაკუთრებით საგამოძიებო მიმართულებით, მონიტორინგის, კვლევისა და ადვოკატირების გზით. პროექტი ასევე ემსახურება ინსპექტორის საქმიანობის საჭიროებისა და გამოწვევების გამოკვეთას და ამით მისი საქმიანობის გაუმჯობესების მხარდაჭერას.
1. სახელმწიფო ინსპექტორის საგამოძიებო საქმიანობასთან დაკავშირებით კვლევის ანგარიშის მომზადება, სადაც აისახება საკანონმდებლო ჩარჩოს, საერთაშორისო სტანდარტების, საჯარო ინფორმაციისა და მეორადი წყაროების ანალიზი, ასევე ჩატარებული ინტერვიუების შედეგები;
2. ორი უცხოური კრიტიკული თემატური სტატიის თარგმნა და გამოქვეყნება;
3. ორი თემატური მედია ტრენინგის ჩატარება;
4. სამუშაო შეხვედრები სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურთან, შინაგან საქმეთა სამინისტროსთან, პროკურატურასა და პარლამენტთან;

Project number: HR/12/20 – 21074
The project aimsto identify gaps and challenges related to the investigative work of the State Inspector Service as well as to deliver relevant recommendations in order to support improvement of its functioning. The project team will study current legal framework, other legislative acts related to the State Inspector Service as well as conduct interviews with the prosecutors and investigators to further identify existing gaps and flaws in the legislation and practice. Within the scope of this project, study will be prepared which will include major findings of the monitoring as well as recommendations aimed at improving its work.
Purpose of the Project
The project is aimed at supporting the functioning of the State Inspector Service, with a particular focus on its investigative function, through monitoring, research and advocacy. In addition, the goal of the project is to promote the improvement of the work of the State Inspector Service through identifying needs and challenges related to its functioning.
1. A study will be prepared on investigative work of the State Inspector Service, which will cover analysis of the national legal framework, international standards, public information and secondary sources, and the results of conducted interviews;
2. Two critical thematic foreign articles will be translated and published;
3. Two thematic media trainings will be held;
4. Working meetings with the State Inspector Service, Ministry of Internal Affairs, Prosecutor’s Office and Parliament;