შიდა ქართლის რეგიონში, ოკუპირებული ტერიტორიების ახლოს მცხოვრები მეწარმეების ხელშეწყობა ბრენდინგის გზით
სიახლეები | მეხსიერების და დეზინფორმაციის კვლევები 23 ივნისი 2022
2008 წლის აგვისტოს ომმა უმძიმესი შედეგები მოუტანა საქართველოს: ომის მიმდინარეობისას 130,000 ადამიანს იძულებით მოუწია საკუთარი საცხოვრებლის დატოვება.  2019 წლის მონაცემებით, მათგან 25,000 კვლავაც იძულებით გადაადგილებულ პირად რჩებოდა. რუსმა ოკუპანტებმა ომის შემდეგ აქტიურად დაიწყეს ე. წ. „ბორდერიზაციის“ პროცესი, რომელიც დღემდე გრძელდება და  საქართველოს კონტროლირებად ტერიტორიაზე მცხოვრები მოსახლეობის უფლებებს ხელყოფს. რუსეთის ფედერაციის ქმედებებით ბორდერიზაცია ჩამოყალიბდა არა მდგომარეობად, არამედ განგრძობით პროცესად, რომლის მიზანიც,  საოკუპაციო რეჟიმის მხრიდან ოფიციალურად დეკლარირებული „სსრკ რუკების მიხედვით დადგენილი საზღვრის აღდგენის“ გარდა, მოსახლეობის ფსიქოლოგიური ტერორიც იყო. პარალელურად, საოკუპაციო ხაზის მიმდებარედ, ადამიანთა უკანონო და თვითნებური დაკავებების და, ფაქტობრივად, ცხინვალში გატაცების მანკიერი პრაქტიკა პერმანენტულად მიმდინარეობს.
შიდა ქართლში, ადმინისტრაციულ საზღვართან მდებარე სოფლების მოსახლეობას დე-ფაქტო რეჟიმის პოლიციისა თუ სამხედრო ძალების მხრიდან უკანონო ბორდერიზაციისა და გატაცების მუდმივი შიში აქვს, რაც იწვევს სოფლების დაცლასა და ეკონომიკური თუ სამოქალაქო აქტივობის შემცირებას – 2002 და 2014 წლების მოსახლეობის აღწერებს შორის პერიოდში მოსახლეობის რაოდენობა გამყოფი ხაზის სოფლებში 33 %-ით შემცირდა, რაც ორჯერ მეტია ვიდრე ზოგად პოპულაციაში (საქართველოში) არსებული იგივე მაჩვენებელი, რომელიც 15%-ს შეადგენს.
ამრიგად, ოკუპირებული ტერიტორიების ახლოს მდებარე სოფლებში არა მხოლოდ ეკონომიკური და სოციალური გამოწვევებია (სოფლებიდან მოსახლეობის გადინება), არამედ ყოველდღიურობას უსაფრთხოებისა და თავისუფლად მუშაობის შეზღუდვაც განსაზღვრავს. ადგილობრივი მაცხოვრებლებისთვის საკუთარ სამეურნეო ტერიტორიაზე მუშაობა არა მარტო ბუნებრივი გარემო პირობების არასტაბილური გავლენების, არამედ, დანარჩენი საქართველოსგან განსხვავებით, ე. წ. ბორდერიზაციის საფრთხესაც მოიცავს. სხვა სიტყვებით, ადგილობრივ მოსახლეობას ცხოვრება და მუშაობა უწევს განსხვავებულ პირობებში, არასტაბილურობისა და ოკუპაციის ყოველდღიური შემხსენებლების გარემოცვაში. ამ გარემოებების გათვალისწინებით, ადგილობრივი მეწარმეებისთვის ოკუპირებული რეგიონის ახლოს დარჩენა დიდ გამბედაობად და სიმამაცედ უნდა შევაფასოთ.
2008 წლის აგვისტოში მიმდინარე საომარმა მოქმედებებმა დიდი ზეგავლენა მოახდინა საქართველოს ეკონომიკურ პროფილზეც. რუსეთის ქმედებები ომის დროსაც და შემდგომ პერიოდშიც მნიშვნელოვნად აზარალებს სოფლის მეურნეობის სექტორს, განსაკუთრებით საოკუპაციო ხაზთან ახლოს მდებარე სოფლებში. საქართველოში ოკუპაციით გამოწვეული პრობლემები დღითიდღე თვალსაჩინო ხდება. ამ ფონს მნიშვნელოვნად ამძაფრებს პანდემიით, ეკონომიკური სიტუაციის გაუარესებით, პრობლემის გარკვეულწილად დავიწყებითა და სხვა ფაქტორებით გამოწვეული მდგომარეობა. ამ რეგიონში, ადმინისტრაციული საზღვრის გვერდით, კვლავ რჩებიან ადამიანები, რომლებიც საკუთარი სიცოცხლის რისკის ფასად განაგრძობენ  ფერმერულ საქმიანობას. საქართველოს სოფლის მეურნეობის სფეროში პროდუქტების რეალიზებისას კი აწყდებიან სხვადასხვა გამოწვევას: ბუნებრივ მიზეზებს, ბაზრების მოძიებასთან, შენახვასა და ტრანსპორტირებასთან დაკავშირებულ პრობლემებს.
საქართველოში გამყოფი ხაზების მიმდებარედ მცხოვრები მოსახლეობის საჭიროებების შეფასებისთვის, გაეროს ქალთა ორგანიზაციამ და კავკასიის კვლევითი რესურსების ცენტრმა (CRRC) საქართველოში 2019 წლის კვლევა ჩაატარა. აღნიშნული კვლევის თანახმად, გამყოფი ხაზის მიმდებარე დასახლებების 43%-მა განაცხადა, რომ გამყოფი ხაზი მათ სოფელზე გადის. დასახლებების 13%-ში დასტურდება, რომ საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლები უკანასკნელი ერთი წლის მანძილზე ერთხელ მაინც გამოჩენილან. უკანასკნელი ხუთი წლის მანძილზე კი, ამ დასახლებების ნახევრიდან ადამიანი გაუტაცებიათ (48%). ამრიგად, სხვა იდენტიფიცირებულ სოციალურ, განათლებასთან დაკავშირებულ და ეკონომიკურ პრობლემებთან ერთად, ადამიანებისა და საქმიანობის უსაფრთხოება  ძირითადი და ყველაზე მტკივნეული საკითხია. თუმცა, აღსანიშნავია, რომ რიგ გამოწვევებთან ერთად, მეწარმეები აგრძელებენ რეგიონში მუშაობას და რთული ეკონომიკური თუ ნახსენები ფიზიკური საფრთხეების მიუხედავად, ცდილობენ საზოგადოებაში კონტრიბუციის შეტანას.
არსებული მძიმე ვითარების ფონზე, უსაფრთხოების სამსახურებმა 2019 წლის 30 აგვისტოდან, ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონის/სამხრეთ ოსეთის მიმდებარე სოფლებში აკრძალა სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლების, მედიის, ასევე პოლიტიკური პარტიების გადაადგილება და მუშაობა. დაშვებასთან დაკავშირებული შეზღუდვები ვრცელდება უშუალოდ იმ სოფლებზეც, სადაც სრულად ვრცელდება საქართველოს სახელმწიფოს კონტროლი. მაგალითად, სოფელ გუგუთიანთკარამდე და ზარდიანთკარამდე, სადაც საოკუპაციო ბარიერები და მავთულხლართებია, საქართველოს კონტოროლირებად ტერიტორიაზე სოფელ კარბსა და მერეთში მისვლაც შეუძლებელია, რადგან სოფელ კარბამდე ქართული საგუშაგოა განთავსებული. ისეთივე მდგომარეობაა სოფელ დიცთან, ცერონისთან, ასევე ხურვალეთში. სოფელ ხურვალეთამდე არის ხურვალეთის დევნილთა დასახლება, რომელთან მიახლოება ასევე შეზღუდულია სამოქალაქო საზოგადოების და მედიისთვის, რადგან ქართული საგუშაგო 4-5 კმ-ით დაშორებით არის განთავსებული. აღნიშნული შეზღუდვები, მიზნობრიობის მიუხედავად, მნიშვნელოვნად აფერხებს ოკუპირებულ ტერიტორიებთან ახლოს მდებარე  სოფლებში ეკონომიკურ საქმიანობასა და სოციალური ჩართულობის პროცესებს.
ზემოთ აღნიშნულ გარემოებას ემატება ეკონომიკური მოწყვლადობა. შიდა ქართლის რეგიონს აქვს რუსეთის ბაზარზე გასვლის ტრადიცია  და, შესაბამისად, ეს უკანასკნელი ხშირად საკუთარი პროდუქტის რეალიზების ყველაზე რელევანტურ გზად წარმოუდგენია. ინტენსიური დეზინფორმაციული კამპანიების ფონზე, რომელიც კრემლის პოლიტიკით იმართება, რეგიონის მოსახლეობისთვის განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია, ერთი მხრივ, ალტერნატიული ბაზრის იდენტიფიცირება და, მეორე მხრივ კი, საქართველოს დანარჩენი საზოგადობის მხრიდან სოლიდარობისა და დაფასების შეგრძნება.
დღესდღეობით მსოფლიოში ბრენდინგისა და შეფუთვის საშუალებით პროდუქციის პოპულარიზაცია და გაყიდვა ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი ინსტრუმენტია. ადამიანებს, რომლებიც სხვადასხვა საქმიანობით არიან დაკავებული და ცხოვრობენ ოკუპირებული ტერიტორიის მახლობლად, ხშირად არ აქვთ ინფორმაცია, რა სარგებელს მოუტანს მათი პროდუქციის რეალიზების საკითხს კომპანიის იერსახის ჩამოყალიბება და წარმოებული პროდუქციის ბრენდირება.
2022 წლის 28 მარტიდან IDFI-მ პროექტის „სოლიდარობის ბრენდინგი – შიდა ქართლის რეგიონში, ოკუპირებული ტერიტორიების ახლოს მცხოვრები მეწარმეების ხელშეწყობა“  განხორციელება დაიწყო.
მიმდინარე პროექტის მიზანია, ქართული საზოგადოების მზარდი მხარდაჭერით, გაზარდოს ცნობადობა ოკუპირებული რეგიონის გარშემო წარმოების შესახებ. ამ გზით კი,  ადმინისტრაციული საზღვრის მახლობლად მცხოვრები მოსახლეობა უფრო მდგრადი გახადოს რუსული გავლენის მიმართ, შექმნას პლატფორმა ფიზიკური და ემოციური სოლიდარობისთვის, ბრენდირების გზით, ხელი შეუწყოს ოკუპირებული ტერიტორიის მიმდებარედ  წარმოებული პროდუქციის პოპულარიზაციასა და სამოქალაქო აქტივობის ზრდას რეგიონში.
„სოლიდარობის ბრენდინგი“ ხორციელდება Georgian Information Integrity Program(GIIP) (კოალიცია ინფორმაციის სანდოობისთვის) / USAID დაფინანსებით. პროექტში ჩართული არიან კრეატიული სააგენტო „ლივინგსტონი“ და გორის ადგილობრივი სამოქალაქო ორგანიზაციების წარმომადგენლები.
პროექტის პარტიორები არიან: საქართველოს ფერმერთა ასოციაცია (GFA), რითეილ ასოციაცია, რომელიც აერთიანებს 12 დიდ სუპერმარკეტის ქსელს (1700-ზე მეტი მაღაზია) მთელი ქვეყნის მასშტაბით; საქართველოს ფერმერთა სადისტრიბუციო კომპანია (Georgian Farmers Distribution Company LLC); Gastronomy Trading LLC.
პროექტის ფარგლებში კრეატიული სააგენტო „ლივინგსტონი“ შეიმუშავებს ერთ ე. წ. „ქოლგა ბრენდს”, რომლის მთავარი მიზანი იქნება სოლიდარობის გრძნობის ჩამოყალიბება დიდი სუპერმარკეტების მომხმარებლისთვის. ბრენდის ქვეშ გაერთიანებული პროდუქტები მაღაზიებში გაიყიდება იმ გზავნილით, რომ ისინი მოყვანილია  საოკუპაციო ხაზთან ახლოს, თანამედროვე გმირების მიერ. ბრენდის ფარგლებში დაიგეგმება სხვადასხვა აქტივობა, შეიქმნება ვიდეოები, ვიზუალური მასალა და გავრცელდება პროექტის ცნობადობის ზრდისთვის.
საქართველოს ფერმერთა ასოციაცია (GFA) უზრუნველყოფს საქართველოში არსებული GeoGap სტანდარტის იმპლემენტაციას ხარისხის უზრუნველსაყოფად, ხოლო რითეილ ასოციაცია – უკვე ბრენდირებული პროდუქტის განთავსებას მაღაზიებში საკუთარი ქსელის ფარგლებში.
პროექტის გუნდმა პირველ ეტაპზე ბრენდინგის მნიშვნელობის შესახებ ინფორმაცია მიწოდა იმ ადგილობრივ ფერმერებს, რომლებიც საოკუპაციო ხაზთან ცხოვრობენ და საქმიანობენ, მათგან კი მიიღო ინფორმაცია საჭიროებების, პრობლემების და მოლოდინის შესახებ, რომელიც ქვემოთ მოყვანილ მიკროკვლევაში იქნება განხილული.
13 და 20 აპრილს, საქართველოს ფერმერთა ასოციაციასთან (GFA) ერთად, ოკუპირებულ ტერიტორიებთან ახლოს მცხოვრებ მეწარმეებთან საინფორმაციო ხასიათის შეხვედრები გაიმართა გორისა და ქარელის რაიონებში, შემდეგ სოფლებში: ქვემო ხვითი, შინდისი, დირბი, ცერონისი, ავლევი, ქვემო ნიქოზი და პატარა გარეჯვარი. 4 და 19 მაისს საინფორმაციო ხასიათის შეხვედრები გაიმართა ონლაინ-პლატფორმის საშუალებით. საერთო ჯამში, ზემოთ ხსნებულ 4 შეხვედრას დაესწრო 20-ზე მეტი ბენეფიციარი.
10-მდე მეწარმესთან შედგა წინასწარი კომუნიკაცია, თუმცა მათ საკუთარ პრობლემებად დასახეს არა ბრენდის/ლოგოს და ა. შ. არქონა, არამედ სხვა პრობლემები (მაგ.: დიდთოვლობისგან დაზიანებული სათბურის აღდგენა და ა. შ.), შესაბამისად, მათ საინფორმაციო შეხვედრებში მონაწილეობა აღარ მიუღიათ.
აღნიშნული პროექტის ფარგლებში ბენეფიციარებმა შეავსეს IDFI-ის შედგენილი კითხვარი, რომელიც პროექტს დაეხმარება საჭირო აქტივობების განხორციელებაში.
პროექტის პირველ ეტაპზე მეწარმეებმა სულ შეავსეს 20 კითხვარი.
20 ბენეფიციარიდან 13 სარგებლობს სხვადასხვა გრანტით, 1 – თანადაფინანსებით. ბრენდინგს (სრულყოფილს ან ნაწილობრივს) და სხვა მარკეტინგულ აქტივობებს პროდუქციის რეალიზებისთვის მიმართავს 20-დან მხოლოდ 8 ბენეფიციარი. ექსპორტს (აშშ, უკრაინა, პოლონეთი) ახორციელებს ორი მეწარმე. თუმცა ამ ეტაპზე მხოლოდ ერთი – აშშ-ში.
ინფორმაცია ბენეფიციართა ნაკვეთის ფართობის, მიღებული მოსავლის, წარმოებული პროდუქციის რაოდენობისა და შემოსავლის შესახებ (წელიწადში):
გენდერული მაჩვენებელი:
ბენეფიციართა წარმოებული პროდუქცია ნაწილდება შემდეგნაირად: ნედლ სოფლის მეურნეობის პროდუქტებს აწარმოებს 7 ბენეფიციარი, ჩირს – 3, ჩიფსს – 2, ტყლაპს – 2, ჩურჩხელას – 1, მშრალ მურაბას – 1, მშრალ ჯემს – 2, კომბუჩას – 1, ყვავილებს – 1, ვაშლის ძმარს – 1, ღვინოს – 1, გადამუშავებულ მეორად ძრავის ზეთს – 1, სამკერვალო ნაწარმს/ხელნაკეთ ნივთებს – 1.
წარმოებულ პროდუქციაში სოფლის მეურნეობის პროდუქტების წილი ნაწილდება შემდეგნაირად: ვაშლს აწარმოებს 6 ფერმერი, პომიდორს – 5, ქლიავს, წიწაკას – 4,  ატამს, მსხალს, მარცვლეულ კულტურებს (ლობიო, სიმინდი, ქერი, შვრია, ხორბალი), კიტრს, ბულგარულს, ყურძენს – 2, ჟოლოს, მარწყვს, საზამთროს, კომბოსტოს, ხახვს – 1.
20 ბენეფიციარიდან 14-ს აქვს სახნავ-სათესი/დასამუშავებელი მიწის ნაკვეთი: 0-1 ჰექტრამდე აქვს 4 ფერმერს; 1-5 ჰექტრამდე – 3-ს; 5-10 ჰექტრამდე – 5-ს; 22.5 ჰექტარი – 1-ს; 42 ჰექტარი – 1-ს.
რეალიზაციის სტატისტიკა:
პროდუქციის რეალიზების მეთოდებიდან, მკვეთრად დიდია ადგილობრივ ბაზარზე რეალიზების მაჩვენებელი. ასევე აქტუალურია ონლაინ-გაყიდვის მეთოდების გამოყენებაც.
გორის, ხაშურისა და ქარელის ბაზარში რეალიზაციას ახორციელებს – 8 ბენეფიციარი, ონლაინ – 5, სადისტრიბუციო კომპანიების საშუალებით – 5, სხვადასხვა რეგიონის ბაზარში – 4, აგრომარკეტებსა და სუპერმარკეტებში (თბილისი) – 3, უცხოეთში – 2, „ორბელიანის ბაზარში“ – 1, თბილისის რკინიგზის სადგურის მიმდებარედ – 1, მსხვილი დილერების საშუალებით (არ არის დაკონკრეტებული) – 1, კერძო პირებზე – 1, ქარხნებში (თბილისი, მარნეული, კახეთი) – 1.
20 ბენეფიციარიდან 10-ს დასაქმებული ჰყავს (ითვლება როგორც ოჯახი, ისე დამხმარე ძალა)  1-5 ადამიანი; 6-10 ადამიანი – 6 ბენეფიციარს, 16-20 ადამიანი – 1 ბენეფიციარს, 21-25 ადამიანი – 1 ბენეფიციარს, არცერთი დასაქმებული – 1.
20 ბენეფიციარიდან 10-ის სამეწარმეო საქმიანობას აქვს სახელწოდება, ბრენდინგის ნიშნები აქვს 8 მეწარმეს, სოციალური  ქსელებით რეკლამას მიმართავს 7 ბენეფიციარი, მათ შორის ვებგვერდი აქვს 4-ს, გამოფენებში მონაწილეობს 3, ხოლო არც ერთი ზემოთ ჩამოთვლილი სარეკლამო საშუალება  არ აქვს 10 ბენეფიციარს.
ძლიერი სოფლისთვის აუცილებელია მცირე და დიდი მეურნეობების განვითარება, რისთვისაც  საჭიროა სხვადასხვა ასპექტის გათვალისწინება, იმ პრობლემათა იდენტიფიცირება, რომლებიც ერთგვარ ბარიერსა და დაბრკოლებას ქმნის სოფლის მეურნეობისა და სამეწარმეო საქმიანობის განვითარების სფეროში.
IDFI-ის მიერ ჩატარებული გამოკითხვის ფარგლებში, ოკუპაციით გამოწვეული პრობლემების გარდა, შიდა ქართლის რეგიონში მცხოვრები ბენეფიციარები სამეწარმეო საქმიანობის მთავარ ხელისშემშლელ ფაქტორად კლიმატურ პირობებსა და სტიქიურ მოვლენებს ასახელებენ. სტიქიური მოვლენები აგრობიზნესში ყველაზე დიდი რისკია. ხშირია შემთხვევები, როდესაც სტიქიის გამო მოსავალი სრულად ნადგურდება და ფერმერი შემოსავლის გარეშე რჩება. აგროდაზღვევა ერთადერთი მექანიზმია, რომლის საშუალებითაც ფერმერებს, მოსავლის განადგურების შემთხვევაში, საშუალება ეძლევათ,  მიიღონ ანაზღაურება, მაგრამ, იმის გათვალისწინებით, რომ დაზღვევის პირობები ბევრი ბენეფიციარისთვის მისაღები არ არის, პროექტის ბენეფიცართაგან მხოლოდ 3 სარგებლობს აგროდაზღვევით.
კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი პრობლემა არასაკმარისი ფინანსებია, რის გამოც ბენეფიციარები ვერ ახერხებენ სამეწარმეო საქმიანობის გაფართოებას, კომუნალური პრობლემების მოგვარებას, საკმარისი მუშახელის დაქირავებას, საჭირო ინვენტარის შეძენასა და მაღაზიათა ქსელებში პროდუქციის განთავსებას.
იმის გათვალისწინებით, რომ ბენეფიციართა ნაწილს სამეწარმეო საქმიანობის წარმართვისთვის საჭირო ნედლეულის შესყიდვა უწევს, წინააღმდეგობას აწყდება  არასტაბილური (გაზრდილი) საბაზრო ფასის გამო და, შესაბამისად,  ვერ ახერხებს საჭირო რაოდენობის ნედლეულისა თუ მასალის შეძენას, რაც, თავის მხრივ, აისახება ბაზარზე კონკურენტუნარიანობასა და წლიურ შემოსავალზე.
ოკუპაციის ფონზე, ერთ-ერთი უჩვეულო პრობლემაა წინააღმდეგობები საგრანტო ინსტიტუტებთან  – კომპანიის სახელისა (მაგ.: „-20%“) და სამეწარმეო საქმიანობის ანტისაოკუპაციო თემატიკის გამო. აღნიშნული მიზეზით არ დაფინანსდა  ერთ-ერთი ბენეფიციარი საჭირო დანადგარის შესაძენად, რის გამოც მოუწია სამეწარმეო საქმიანობის დროებით შეჩერება.
ფერმერთა პრობლემების იდენტიფიცირებისას 2020 წელს დაწყებულ პანდემიას მნიშვნელოვანი ადგილი უჭირავს არამარტო ქვეყნის შიგნით განხორციელებული სამეწარმეო საქმიანობის, არამედ ექსპორტის მხრივაც. ფერმერთა უმრავლესობა ადასტურებს, რომ პანდემია უარყოფითად აისახა პროდუქციის მოთხოვნისა და მიწოდების ჯაჭვის კუთხით. მოთხოვნის მკვეთრად შემცირებამ კი წარმოებული პროდუქტის რეალიზაციის პრობლემები წარმოშვა ქვეყნის შიგნით. ამას ემატება 2022 წლის თებერვალში დაწყებული რუსეთ-უკრაინის ომი, რის გამოც ექსპორტს ვერ ახორციელებს უკრაინასა და მის მეზობელ ქვეყნებში მეწარმეთა გარკვეული კატეგორია, მათ შორის, პროექტის ერთ-ერთი ბენეფიციარი.
მაღაზიათა ქსელებში პროდუქციის განთავსებისას წარმოქნილ პრობლემათა შორის უმთავრესი დაბრკოლება მაღალი გადასახადია, რასაც დამატებით ართულებს კონსიგნაციის პირობები და დაგვიანებული ანგარიშსწორება. აღნიშნულის გათვალისწინებით, ფერმერები  ონლაინ-გაყიდვებსა და ადგილობრივ ბაზარზე რეალიზებას  ანიჭებენ უპირატესობას.
ბენეფიციართა უმრავლესობა ფიქრობს, რომ საჭიროა პროდუქციის ცნობადობის გაზრდა,  რათა შემდგომში მათ პროდუქციაზე მოთხოვნა გაიზარდოს და მიეცეთ გაფართოებისა და განვითარების შესაძლებლობა. სამეწარმეო საქმიანობის უკეთ წარმართვისა და ხარჯების შემცირების წინაპირობად ნაწილი საჭირო დანადგარების შეძენას ასახელებს. ფიქრობენ, რომ ასევე აუცილებელია ხარისხის სერთიფიკატი, ლოჯისტიკის გამარტივებული პირობები, შემცირებული გადასახადები, ექსპორტის განხორციელებაში ხელშეწყობა და ბრენდირება.
ბენეფიციართა აზრით, იმისთვის, რომ უარი თქვან საზღვარგარეთიდან  შემოტანილ პროდუქციაზე, საქართველოს უნდა გააჩნდეს ძლიერი სოფლის მეურნეობა. მიაჩნიათ, რომ აღნიშნული პროექტი ხარისხის უზრუნველყოფითა და ფინანსური მხარდაჭერით ხელს შეუწყობს მათი კონკურენტული უპირატესობის გაზრდასა და ახალ ბაზარზე შესვლის პოტენციალს.
IDFI-ისა და პარტნიორი ორგანიზაციების პროექტის მთავარი მიზანი იქნება, გაზრდილი მხარდაჭერისა და სოლიდარობის გამოვლენით, ბაზრის წვდომის დივერსიფიკაციის შესაძლებლობებთან ერთად, შეამციროს სწრაფვა და ნოსტალგია რუსული ბაზრის მიმართ და ხელი შეუწყოს შიდა ქართლის რეგიონში ოკუპირებულ ტერიტორიებთან ახლოს მდებარე სოფლებში წარმოებული პროდუქციის ცნობადობის ზრდასა და პოპულარიზაციას.

Promoting Entrepreneurs Living Next to the Occupied Territories in Shida Kartli Region through Branding
News | Memory and Disinformation Studies 23 June 2022
The war in August 2008 had the painful consequences for Georgia: 130,000 people were forced to flee their homes during the war. As of 2019, 25,000 of them remained internally displaced persons. The Russian occupiers actively started the process of so-called “borderization", which continues to this day and violates the rights of the population living within the controlled territory of Georgia. As a result of the actions of the Russian Federation, borderization was formed not as a condition, but as a continuous process, the purpose of which, in addition to the "restoration of the border established by the USSR maps" officially declared by the occupation regime, was also psychological terror of the population. At the same time, the vicious practice of illegal and arbitrary arrests and kidnappings in Tskhinvali near the occupation line is permanently ongoing process.
In Shida Kartli, residents of villages near the administrative border have a constant fear of illegal border demarcation and kidnapping by de facto regime police or military forces, leading to evacuation of villages and reduced economic or civil activity - Population in villages where administrative line is located decreased by 33% from 2002 to 2014, which is twice as much as the same data in the general population (Georgia), which is 15%.
Thus, in the villages near the occupied territories, there are not only economic and social challenges (outflow of population from the villages), but also daily restrictions on security and freedom to work. For locals, working on their own farm includes to only the unstable effects of natural environmental conditions, but also, unlike the rest of Georgia, also includes the threat of borderization. In other words, locals have to live and work in different conditions, surrounded by daily reminders of instability and occupation. Given these circumstances, it should take a great courage and bravery for local entrepreneurs to stay close to the occupied region.
The ongoing hostilities in August 2008 also had a major impact on Georgia's economic profile. Russia's actions during and after the war significantly affected the agricultural sector, especially in the villages near the occupation line. The problems caused by the occupation in Georgia are becoming more and more visible. This background is significantly exacerbated by pandemics, deteriorating economic conditions, somewhat forgetfulness of the problem and other factors. In this region, next to the administrative border, there are still people who continue farming at the risk of their own lives. When selling products in the field of agriculture of Georgia, they face various challenges: natural causes, problems related to finding, storing and transporting markets.
The ongoing hostilities in August 2008 also had a major impact on Georgia's economic profile. Russia's actions during and after the war significantly affected the agricultural sector, especially in the villages near the occupation line. The problems caused by the occupation in Georgia are becoming more and more visible. This background is significantly exacerbated by pandemics, deteriorating economic conditions, somewhat forgetfulness of the problem and other factors. In this region, next to the administrative border, there are still people who continue farming at the risk of their own lives. Georgia's agricultural products face a variety of challenges: Natural causes, market acquisition problems, storage and transportation.
To assess the needs of the population living near the dividing lines in Georgia, the UN Women and the Caucasus Research Resource Center (CRRC) conducted a 2019 survey in Georgia. According to the survey, 43% of the settlements adjacent to the administrative line said that the line runs through their village. In 13% of the settlements, it is confirmed that the representatives of the occupation forces have appeared at least once in the last year. In the last five years, half of these settlements have been abducted (48%). Therefore, along with other identified social, education and economic problems, the safety of people and their activities is a major and most painful issue. However, it is noteworthy that despite a number of challenges, entrepreneurs continue to work in the region and, despite the difficult economic or physical threats mentioned, try to contribute to the community.
Amid the current difficult situation, since August 30, 2019, the security services have banned the transportation and work of civil society representatives, the media, as well as political parties in the villages surrounding the occupied Tskhinvali region / South Ossetia. Restrictions on entering apply directly to those villages that are fully controlled by Georgia. For example, before the villages of Gugutiantkari and Zardiantinkari, where there are occupation barriers and barbed wire, it is impossible to reach the villages of Karbi and Mereti that are the Georgian-controlled territories, as there are Georgian checkpoints in the villages of Karbi. The situation is the same in the village of Ditsi, Tseronisi, as well as in Khurvaleti. To the village of Khurvaleti is the Khurvaleti IDP settlement, which is also restricted to civil society and the media, as the Georgian checkpoint is located 4-5 km away. These restrictions, regardless of their purpose, significantly impede economic activity and social inclusion in villages near the occupied territories.
Economic vulnerability is added to the aforementioned circumstances. Shida Kartli region has a tradition of entering the Russian market and, consequently, the latter is often the most relevant way of selling its product. Against the background of intense disinformation campaigns conducted by the Kremlin, it is especially important for the people of the region, on the one hand, to identify an alternative market and, on the other hand, to feel solidarity and appreciation from the rest of Georgian society.
Promoting and selling products through branding and packaging is one of the most important tools in the world today. People who are engaged in various activities and live near the occupied territories often do not have information about the benefits of branding for selling their products.
On March 28, 2022, IDFI launched the project "Solidarity Branding - Promoting Entrepreneurs Living in the Shida Kartli Region Next to the Occupied Territories."
The project aims to make residents living near the ABL more resilient to Russian hostile influence as a result of increasing perceptions of recognition and support from the rest of Georgian society. To do this, the initiative will build a new brand identity that expresses physical and emotional solidarity with people and communities near the administrative boundary line (ABL), as well as promotes products created along the area.
The project is supported by the United States Agency for International Development (USAID) and the Zinc Network. Representatives of the creative agency "Leavingstone" and local civil society organizations in Gori are also involved in the project.
The Georgian Farmers Association (GFA) introduced the GeoGap standard and certification details to the beneficiaries. The Georgian Farmers Association (GFA) Certificate (GeoGap Standard) will enable them to increase their competitive advantage and potential to enter a new market.
The partners of the project are: Georgian Farmers Association (GFA), a retail association that unites 12 large supermarket chains (more than 1,700 stores) throughout the country; Georgian Farmers Distribution Company LLC; Gastronomy Trading LLC.
Within the framework of the project, the creative agency "Leavingstone" will develop one "Umbrella brand", whose main goal will be to create a sense of solidarity for customers of large supermarkets. Products united under the brand will be sold in stores with the message that they are brought near to the occupation line, by modern heroes. Various activities will be planned within the brand, videos, visuals will be created and distributed to increase the project's awareness.
The Georgian Farmers' Association (GFA) ensures the implementation of the GeoGap standard in Georgia to ensure quality, and the Retail Association ensures the placement of already branded products in stores within its own network.
In the first phase, the project team provided information on the importance of branding to local farmers living and working near the occupation line and received information from them about the needs, problems, and expectations that will be addressed in the micro-study below.
On April 13 and 20, together with the Georgian Farmers' Association (GFA), informational meetings were held with entrepreneurs living near the occupied territories in Gori and Kareli districts, in the following villages: Kvemo Khviti, Shindisi, Dirbi, Tseronisi, Avlevi, Kvemo Nikozi and Patara Garejvari. Information meetings were held on May 4 and 19 through the online platform. In total, more than 20 beneficiaries attended the 4 meetings mentioned above.
Preliminary communication was held with approximately 10 entrepreneurs, however, they did not consider the brand and logo as their own problems, but mentioned other problems (e.g. restoration of a greenhouse damaged by heavy snow, etc.), and therefore, they no longer participated in information meetings.
Within the framework of this project, the beneficiaries completed a questionnaire compiled by IDFI, which will help the project in carrying out the necessary activities.
In the first phase of the project, entrepreneurs completed a total of 20 questionnaires.
13 out of 20 beneficiaries enjoy various grants, 1 - co-financing. Only 8 out of 20 beneficiaries apply for branding (complete or partial) and other marketing activities for product sales. Exports (USA, Ukraine, Poland) are carried out by two entrepreneurs. However, at this stage only one - in the US.
Information on the area of ​​the beneficiaries' land, the harvest received, the quantity of products produced and the income (per year):
Gender indicator:
The products produced by the beneficiaries are distributed as follows: 7 beneficiaries produce raw agricultural products; Dried fruits – 3; Chips -; Tklaps – 2; Churchkhela – 1; Dry jam – 3; Kombucha – 1; Flowers – 1; Apple cider vinegar – 1; Wine – 1; Recycled secondary engine oil – 1; Sewing / handicrafts - 1.
The share of agricultural products in the produced products is distributed as follows: apples are produced by 6 farmers, tomatoes – 5; Plums, peppers – 4; Peaches, pears, cereals (beans, corn, barley, oats, wheat), cucumbers, Bulgarian pepper- 2; Raspberries, strawberries, watermelon, cabbage, onions - 1.
14 out of 20 beneficiaries have arable land: 4 farmers have 0-1 hectares; 1-5 hectares - 3; 5-10 hectares - 5; 22.5 hectares - 1; 42 hectares - 1.
Sales statistics:
From the methods of product sales, the rate of sales in the local market is dramatically higher. The use of online sales methods is also relevant.
Sells in Gori, Khashuri and Kareli markets - 8 beneficiaries, online - 5, through distribution companies - 5, in different regional markets - 4, in agro-markets and supermarkets (Tbilisi) - 3, abroad - 2, "Orbeliani market" - 1, Tbilisi Railway Near the station - 1, through large dealers (not specified) - 1, for individuals - 1, in factories (Tbilisi, Marneuli, Kakheti) - 1.
10 out of 20 beneficiaries have employees (considered as both family and support force) 1-5 people; 6-10 people - 6 beneficiaries, 16-20 people - 1 beneficiary, 21-25 people - 1 beneficiary, none of the employees - 1.
10 out of 20 beneficiaries have entrepreneurial activities, 8 entrepreneurs have branding marks, 7 beneficiaries advertise on social networks, including 4 have a website, 3 participate in exhibitions, and 10 beneficiaries do not have any of the above advertising means.
For a strong village it is necessary to develop small and large farms, for which it is necessary to take into account various aspects, to identify the problems that create a kind of barrier and obstacle in the development of agriculture and entrepreneurial activities.
According to the IDFI survey, in addition to the problems caused by the occupation, the beneficiaries living in the Shida Kartli region name climatic conditions and natural disasters as the main impediments to entrepreneurial activity. Natural disasters are the biggest risk in agribusiness. There are frequent cases when the crop is completely destroyed due to the disaster and the farmer is left without income. Agricultural insurance is the only mechanism by which farmers are allowed to receive compensation in the event of a crop being destroyed, but given that insurance conditions are not acceptable to many beneficiaries, only 3 of the project beneficiaries benefit from agricultural insurance.
Another major problem is the lack of finances, which is why the beneficiaries are not able to expand their entrepreneurial activities, solve utility problems, hire enough staff, purchase the necessary inventory and place products in store chains.
Given that some of the beneficiaries purchase raw materials needed to conduct entrepreneurial activities, they face resistance due to increased market prices and therefore are unable to purchase the required amount of raw materials or supplies, which in turn affects market competitiveness and annuals.
Against the background of the occupation, one of the most unusual problems is the challenges with grant institutions - due to the name of the company (e.g. "-20%") and the anti-occupation theme of entrepreneurial activities. For this reason, one of the beneficiaries was not funded to purchase the necessary equipment, which forced him to temporarily suspend his entrepreneurial activities.
The pandemic that started in 2020 in identifying the problems of farmers occupies an important place not only in terms of entrepreneurial activities within the country, but also in terms of exports. Most farmers confirm that the pandemic has had a negative impact on product demand and supply chain. The sharp decline in demand has created problems in the sale of the product within the country. Added to this is the Russia-Ukraine war that began in February 2022, making it impossible for certain categories of entrepreneurs, including one of the beneficiaries of the project, to export to Ukraine and neighboring countries.
The main obstacle to the problems of placing products in store chains is the high tax, which is further complicated by the conditions of consignment and late payment. With this in mind, farmers prefer online sales and local market sales.
Most of the beneficiaries think that it is necessary to raise the publicity of the products in order to further increase the demand for their products and give them the opportunity to expand and develop. Part of the prerequisite for better management of entrepreneurial activities and reduction of costs is the purchase of the necessary equipment. They think that quality certification, simplified logistics conditions, reduced taxes, export promotion and branding are also necessary.
According to the beneficiaries, in order to reduce the number of products imported from abroad, Georgia must have a strong agriculture. They believe that this project with its quality assurance and financial support will help increase their competitive advantage and potential to enter a new market.
The main goal of the IDFI and Partner Organizations project will be to show increased support and solidarity, along with opportunities to diversify market access, reduce demand and nostalgia for the Russian market, and promote productivity in villages near the occupied territories of Shida Kartli.