პროექტის მედია გაშუქება - ღია მმართველობის პარტნიორობის ინიციატივაში საქართველოს პარლამენტის ჩართულობის მხარდაჭერა
IDFI მედიაში 15 ოქტომბერი 2015
საქართველო ღია მმართველობის პარტნიორობას 2011 წლის სექტემბერში შეუერთდა. 2014 წლის სექტემბერში საქართველო ორი წლით იქნა არჩეული OGP-ის მმართველი კომიტეტის წევრად. 2014 წლის დეკემბრიდან IDFI ახორციელებს პროექტს ღია მმართველობის პარტნიორობის ინიციატივაში საქართველოს პარლამენტის ჩართულობა, რომლის მიზანია საქართველოს პარლამენტის ღიაობის და გამჭვირვალობის გაზრდა და საკანონმდებლო პროცესებში მოქალაქეთა მონაწილეობის უზრუნველყოფა OGP-ში პარლამენტის აქტიური ჩართულობის გზით.
პროექტის ფარგლებში განხორციელებული აქტივობები სისტემატურად შუქდება სხვადასხვა მედია საშუალების მიერ.
27 ოქტომბერს საქართველომ ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) ჩემპიონთა ჯილდო მოიპოვა (the OGP Government Champions Award). დაჯილდოების ცერემონია მექსიკის დედაქალაქ მეხიკოში, OGP-ის სამოქალაქო დღეზე გაიმართა, რომელიც 2015 წლის ღია მმართვლეობის პარტნიორობის გლობალური, სამიტის ფარგლებში ჩატარდა.
14-15 სექტემბერს, საქართველოს პარლამენტმა ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) გლობალური საკანონმდებლო ღიაობის კვირეულის (GLOW) ფარგლებში უმასპინძლა საკანონმდებლო ღიაობის სამუშაო ჯგუფის კონფერენციას, თემაზე: ,,ღიაობის ვალდებულება: პარლამენტის სამოქმედო გეგმები, სტანდარტები და მეთოდები."
30 აპრილს საქართველოს პარლამენტსა და საქართველოს ღია პარლამენტის სამუშაო ჯგუფის წევრ არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციებს შორის საპარლამენტო ღიაობის მემორანდუმი გაფორმდა, რომლის მიხედვითაც, საქართველოს პარლამენტი ღია მმართველობა პარტნიორობას შეუერთდა. მემორანდუმის ხელმოწერის ცერემონიაზე სიტყვით გამოვიდა IDFI-ის დირექტორი, გიორგი კლდიაშვილი (7:13დან). მან თავის გამოსვლაში აღნიშნა, რომ ეს არის ახალი პერსპექტივებისთვის წინ გადადგმული ნაბიჯი და ამ პერსპექტივების მაქსიმალურად გამოსაყენებლად არასამთავრობო ორგანიზაციები და საქართველოს პარლამენტი ერთობლივად იმუშავებს.
აღნიშნულ ფაქტზე გამოქვეყნდა სტატია newsday.ge - ს მიერ, რომელშიც ვკითხულობთ, რომ მომავალი თვეების განმავლობაში, ღია პარლამენტის სამუშაო ჯგუფის მიერ შემუშავებულ იქნება საქართველოს პარლამენტის სამოქმედო გეგმა ღია პარლამენტისთვის და წარედგინება პარლამენტს განსახილველად.
14 მაისს ქ. ქუთაისის აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტში გაიმართა შეხვედრა საპარლამენტო საქმიანობის გამჭვირვალობის, ღიაობის და მოქალაქეთა ჩართულობის მხარდაჭერის მიზნით. შეხვედრას IDFI-ის წარმომადგენლებთან ერთად, საქართველოს პარლამენტის წევრები და საქართველოს პარლამენტის ინტერფრაქციული ჯგუფის მოქმედი ხელმძღვანელი, გუგული მაღრაძე ესწრებოდნენ. პირველი შეხვედრა რეგიონულმა ტელევიზიამ, "რიონმა" გააშუქა. ასევე, გამოქვეყნდა სტატია edu.aris.ge-მ, რომლის მიხედვითაც, აღნიშნული შეხვედრის ფარგლებში, უნივერსიტეტის თანამშრომლებსა და სტუდენტებს მიეცათ საშუალება ღიად ესაუბრათ საკუთარი სოციალური ჯგუფის პრობლემებზე.
3-4 ივნისს საქართველო „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ (Open government Partnership – OGP) ევროპულ რეგიონულ შეხვედრას მასპინძლობდა. თავისი მნიშვნელობიდან გამომდინარე, ეს მოვლენა აქტიურად მოექცა მედიის ყურადღების ცენტრში. აღსანიშნავია, რომ შეხვედრას IDFI-ის დირექტორი, გიორგი კლდიაშვილი ესწრებოდა.
ჯერ კიდევ რეგიონული შეხვედრის მზადების პროცესში საზოგადოებრივმა მაუწყებელმა მოამზადა სიუჟეტი, რომელშიც IDFI-ის დირექტორი აღნიშნავს, რომ ღია მმართველობის საქართველოს ფორუმი არის საუკეთესო დიალოგის ფორმატი, რომელიც OGP-იმ აღიარა და დასძენს, რომ მისი საქართველოში ჩატარება ქვეყნისთვის წინ გადადგმული ნაბიჯია.
რუსთავი 2-ის სიუჟეტში გიორგი კლდიაშვილი ინფორმაციის თავისუფლების ახალ კანონზე მუშობის დასრულების აუცილებლობაზე საუბრობს, ვინაიდან ეს კანონი საქართველოს ღია მმართველობის პარტნიორობის სამოქმედო გეგმის ნაწილია.
რეგიონულ შეხვედრაზე, გიორგი კლდიაშვილი მაესტროს IDFI-ის მიერ გამოქყვეყნებული კვლევის "გამჭვირვალობის ხარისხი კვლავ გაუარესდა" შედეგებზე ესაუბრა და გამოთქვა იმედი, რომ გამჭვირვალობის მაჩვენებლები მომავალში გაუმჯობესდება.
ღია მმართველობის პარტნიორობის რეგიონული შეხვედრის დახურვის შემდეგ, 5 ივნისს, რადიო თავისუფლების ეთერში სტუმრად იყო მიწვეული გიორგი კლდიაშვილი. მან ისაუბრა ღონისძიების ფორმატის, მიზნებისა და დანიშნულების შესახებ. მან მსმენელს განუმარტა, თუ რას ნიშნავს ღია მმართველობა. კლდიაშვილმა ყურადღება გაამახვილა საქართველოს მიერ მიღწეულ წარმატებებზე და სამომავლო გეგმებზე ამ კუთხით.
ღია მმართველობის პარტნიორობის რეგიონული შეხვედრას აშუქებდნენ ონლაინ გამოცემებიც.
radiotavisfleba.ge-ზე გამოქვეყნდა სტატია, რომელშიც განმარტებულია, რომ საქართველო პირველი ქვეყანაა აღმოსავლეთ ევროპაში, რომელიც პარტნიორობის მაღალი დონის შეხვედრას მასპინძლობს. საქართველო რეგიონული შეხვედრის მასპინძლად მექსიკაში გამართულ OGP-ის მმართველი კომიტეტის შეხვედრის დროს აარჩიეს იმ წარმატებების გამო, რასაც საქართველომ ღია მმართველობის კუთხით ბოლო წლებში მიაღწია. ასევე, სტატიაში თავმოყრილია იუსტიციის მინისტრის, თეა წულუკიანის, პრემიერ მინისტრის, ირაკლი ღარიბაშვილისა და გიორგი კლდიაშვილის კომენტარები.
ოდნავ მოგვიანებით, 17 ივნისს საქართველოს პარლამენტის ინტერფრაქციული ჯგუფისა და სამუშაო ჯგუფის შეხვედრა გაიმართა, რომელზეც განხილულ იქნა საქართველოს პარლამენტის სამუშაო გეგმა. აღნიშნული გეგმა არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციების რეკომენდაციების საფუძველზე ჩამოყალიბდა და წარედგინა პარლამენტს. აღნიშნულ პროცესში აქტიურად იყო ჩართული ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი. შეხვედრას ესწრებოდნენ პარლამენტის წევრები და პარლამენტის თავმჯდომარე, დავით უსუფაშვილი, IDFI-ის დირექტორი გიორგი კლდიაშვილი, გამგეობის თავმჯდომარე, ლევან ავალიშვილი, პროექტის კოორდინატორი დავით მაისურაძე და კვლევითი მიმართულების ხელმძღვანელი გიორგი ხიშტოვანი. ინტერფრაქციული ჯგუფისა და სამუშაო ჯგუფის შეხვედრის შესახებ სიუჟეტები გავიდა საზოგადოებრივი მაუწყებლის, მაესტროსა და რუსთავი 2-ის ეთერში, ასევე დეტალებზე დაიწერა სხვადასხვა მაედია საშუალების ვებგვერდებზე.
vinews.ge-ს სტატიაში საუბარია სამუშაო გეგმაში შემავალ რეკომენდაციებზე, რომელთა მიზანია გაუმჯობესდეს და უფრო ეფექტური გახდეს ხელისუფლების, კონკრეტულ შემთხვევაში კი პარლამენტის ურთიერთობა, საზოგადოებასთან და გაიზარდოს საზოგადოების ჩართულობის ხარისხი პარლამენტის საქმიანობაში.
სტატიას ავრცელებს interpressnews.ge-იც, რომლის სტატიაშიც ვკითხულობთ: "სამოქმედო გეგმის ერთ-ერთი ვალდებულება სწორედ პარლამენტის ვებგვერდზე საკანონმდებლო დოკუმენტების ადვილად დამუშავებად ფორმატში განთავსებას გულისხმობს. ამ ვალდებულების ამოქმედება ყველა სუბიექტს დაავალდებულებს, რომ პარლამენტის საორგანიზაციო დეპარტამენტს წარუდგინოს დოკუმენტის ელექტრონული ვერსია, რაც დაინტერესებულ პირთათვის საკანონმდებლო დოკუმენტაციაზე მუშაობის პროცესს გაამარტივებს".
ipress.ge-ის სტატიაში შეხვედრის დეტალებია განმარტებული და ნათქვამია, რომ ინტერფრაქციული ჯგუფი „საქართველოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმას“ დაამტკიცებს 10 ივლისს, ქუთაისში.
10 ივლისს, საქართველოს პარლამენტში ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმა მართლაც დაამტკიცეს. ამის შესახებ მედიასაშუალებებმა: georgianpress.ge-მ, infocaucasus.ge-მ, obieqtivi.net-მა, imedi.fm-მა გაავრცელეს ინფორმაცია.

Georgia joined the Open Government Partnership in September, 2011. In September, 2014 Georgia was elected as a member state of the steering committee for two years. From December, 2014 IDFI implements the project “Supporting Parliament of Georgia Involvement in Open Government Partnership Initiative", that aims to promote Parliamentary Openness and transparency and people’s engagement into the legislative processes through the involvement of Parliament in OGP.
Different media outlets cover the activities carried out within the frames of the project.
On 30th of April, Memorandum between the Parliament of Georgia and the Non-Governmental and International Organizations, participating in the Open Parliament Georgia Working Group, was signed. With this memorandum the Parliament of Georgia joined the Open Government Partnership.
On the Memorandum Ratification Ceremony, Director of IDFI, Giorgi Kldiashvili addressed the audience (from 7:13). He noted that this is a new step forward for future perspectives and the Non-Governmental organizations and the Parliament of Georgia will do their best to use these perspectives.
On this occasion news agency newsday.ge published an article, that in the coming month the Open Parliament Georgia Working Group will draft the Open Parliament Georgia Action Plan and send to the Parliament of Georgia for further adoption.
On 14th of May, at Akaki Tsereteli University, in Kutaisi, a meeting about the Parliamentary Openness, transparency and civil engagement was held. Besides IDFI staff, the meeting was attended by the member of the Parliament and the Acting Head of the Inter-Factional group Guguli Maghradze. The meeting was broadcasted by the local TV media “Rioni”. Moreover, an article was published on edu.aris.ge, which reported the meeting contributed to an active exchange of ideas and social challenges between the university staff and the students.
On June 3-4, Georgia was hosting the OGP European, regional meeting. The event was actively covered by media. The meeting was attended by the Director of IDFI, Giorgi Kldiashvili.
Before the meeting was launched, the Georgian Public Broadcaster aired reportage where IDFI’s Giorgi Kldiashvili concluded that Open Partnership Georgia Forum is the best format for dialogue that OGP recognized and added that the forum is a successful step forward for the country.
In the Rustavi2 reportage, Giorgi Kldiashvili speaks about the necessity to conclude the new bill on Freedom of Information, as it is a part of OGP commitments.
During the regional meeting, in the Maestro reportage, Giorgi Kldiashvili discussed the IDFI report “transparency index deteriorates again” and expressed hope to improve the results.
After the OGP regional meeting’s official closing ceremony, on 5th of June, Giorgi Kldiashvili was invited in Radio Free Europe studio. He spoke about the format, goals and missions of the event. He explained the OGP principles to the radio listeners and Georgia achievements and future plans in OGP.
The OGP regional meeting was covered by online publications as well.
An article was published on radiotavisupleba.ge that explains that Georgia is the first country in Eastern Europe to host OGP high profile meeting. Georgia was elected as a host at OGP Steering Committee meeting in Mexico due to its success that Georgia achieved in the past two years. In the end of the article there are comments from the Minister of Justice Tea Tsulukiani, Prime Minister Irakli Garibashvili and the President Giorgi Margvelashvili.
Later on 17th of June, 2015 Open Parliament Georgia Working Group meeting was held, where the Open Parliament Georgia Action Plan was discussed. The action plan was based on the recommendations from the non-governmental and international organizations and was introduced to the members of the Parliament. IDFI was actively involved in this process. The meeting was attended by the Chair of the Parliament of Georgia Davit Usupashvili, IDFI’s Director Giorgi Kldiashvili, IDFI’s Chairman of the Board Levan Avalishvili, Project coordinator Davit Maisuradze and Head of the Research Giorgi Khishtovani. The reportage about the Inter-Factional group and Open Parliament Georgia Working Group meeting was aired on GPB, Maestro and Rustavi2. Also different media outlets wrote about the details of the meeting.
Vinews.ge article speaks about the recommendations in the action plan, that aims to improve the government, Parliament in this case, and citizen relations and increase the degree of public engagement in the legislative process.
Another article was published by interpressnews.ge: “One of the commitment of the Action Plan recommends to put the legislative documentations on the web-page in a raw format. After the enactment of the commitment, all parliament staff units will be responsible to provide the electronic version of the file that make the working process easier for those interested in the parliament affairs.”
Ipress.ge discusses the details of the meeting and informs that the Inter-Factional Group will adopt the Action plan in Kutaisi, on 10th of July, 2015.
On 10th of July the Open Parliament Georgia Action Plan was adopted. The news was reported by georgianpress.ge, infocaucasus.ge, obieqtivi.net and imedi.fm.