სიახლეები | მეხსიერების და დეზინფორმაციის კვლევები | სტატია 22 ივლისი 2024
2024 წლის 17-21 ივლისს, სომხეთში, ქალაქ დილიჟანში საზაფხულო სკოლა გაიმართა, რომელშიც მონაწილეობა მიიღეს მასწავლებლებმა საქართველოდან, სომხეთიდან, მოლდოვიდან და უკრაინიდან. საზაფხულო სკოლის თემატიკა ეხებოდა წინააღმდეგობრივ მეხსიერებასა და მის სწავლებას სკოლებში.
სამოქალაქო საზოგადოების ფორუმის (Civil Society Forum e.V.) მიერ დაფინანსებული პროექტის ფარგლებში, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) ღია კონკურსით შეარჩია 8 სკოლის მასწავლებელი, რომელთაგან, საბოლოო ჯამში, საზაფხულო სკოლაში 7-მა მიიღო მონაწილეობა. მასწავლებლები წარმოადგენდნენ როგორც თბილისის საჯარო და კერძო სკოლებს, ასევე რეგიონებს: სამი მათგანი ასწავლის ლანჩხუთის, ზუგდიდის და ქუთაისის საჯარო და კერძო სკოლებში. მონაწილეთა უმეტესობა აბიტურიენტების მომზადების კერძო პრაქტიკით არის დაკავებული.
საზაფხულო სკოლის ფარგლებში, დამსწრეებმა განიხილეს ის სენსიტიური საკითხები, რომლებიც ომის შემდგომ პერიოდში ისტორიის კლასებში უნდა ისწავლებოდეს. ტრენერმა ბოსნია და ჰერცეგოვინიდან ისაუბრა ბალკანეთის ბოლო ასი წლის ისტორიაზე, სადაც სხვადასხვა პერიოდში ქვეყნების ისტორია და საზღვრები მრავალჯერ შეიცვალა. სპეციალური განხილვის საგანი იყო მემორიალები, ძეგლები და მეხსიერების ადგილები საჯარო სივრცეებში, რომლებზეც პირდაპირ აისახება პოლიტიკური დღის წესრიგი.
ერთ-ერთ ვორკშოპს უძღვებოდა IDFI-ს მეხსიერების და დეზინფორმაციების კვლევების მიმართულების ხელმძღვანელი, ანტონ ვაჭარაძე, რომელმაც ისაუბრა მეხსიერების პოლიტიკის ცვლილებაზე საქართველოს დამოუკიდებლობის შემდეგ.
პროექტში ჩართული მასწავლებლები, მიღებულ ცოდნას შემდგომში სხვა მასწავლებლებს გაუზიარებენ. 7 მონაწილიდან შეირჩა 5 ამბასადორი მასწავლებელი, რომლებიც საკუთარ რეგიონებში, სხვა სკოლის მასწავლებლებთან ჩაატარებენ საჩვენებელ გაკვეთილებს პროექტის, მიდგომებისა და გზამკვლევის - “სენსიტიური ისტორიის სწავლება” - საფუძველზე, რომლის შედგენაშიც მონაწილეობა ანტონ ვაჭარაძემ მიიღო.
პროექტის ფარგლებში, 2025 წლის იანვარ-თებერვალში იგეგმება მომდევნო შეხვედრა თბილისში, რომელსაც IDFI დააორგანიზებს.

From July 17-21, 2024, the city of Dilijan, Armenia, hosted a summer school attended by teachers from Georgia, Armenia, Moldova, and Ukraine. The theme of this event centered on the challenges of teaching confronting memories in schools.
Funded by the Civil Society Forum e.V., the Institute for the Development of Freedom of Information (IDFI) selected eight school teachers through an open competition, with seven ultimately participating in the summer school. These educators represented both public and private schools from Tbilisi and various regions, including Lanchkhuti, Zugdidi, and Kutaisi. Many participants are also involved in private practice, preparing students for university entrance exams.
Throughout the summer school, participants engaged in discussions on sensitive historical topics that need to be addressed in post-war history classes. A trainer from Bosnia and Herzegovina provided insights into the last hundred years of Balkan history, emphasizing the frequent changes in national borders and histories during various periods. Particular attention was given to monuments, and places of memory in public spaces that reflect the political agenda.
One of the workshops was led by Anton Vacharadze, head of IDFI's Memory and Disinformation Research Direction, who discussed the evolution of memory policy following Georgia's independence.
The knowledge gained during the summer school will be disseminated among other teachers by the project participants. Five of the seven participants were selected as ambassador teachers. These ambassadors will conduct demonstration lessons for other school teachers in their respective regions, using the project's approaches and the guide "Teaching Sensitive History," co-authored by Anton Vacharadze.
The project will continue with a follow-up meeting planned for January-February 2025 in Tbilisi, organized by IDFI.