დონორი ორგანიზაცია:  ევრაზიის ფონდის წარმომადგენლობა
პროექტის მიზანია სასწავლო ვიზიტის ორგანიზება, რომლის ფარგლებშიც დაინტერესებულ მხარეებს შესაძლებლობა აქვთ გაეცნონ საქართველოს გამოცდილებას, კერძოდ, ღიაობისა და გამჭვირვალობის მიმართულებით, განსაკუთრებით ღია ბიუჯეტირებასა და საჯარო ფინანსების გამჭვირვალედ მართვასთან დაკავშირებით. პროექტის მიზანია სასწავლო ვიზიტის მონაწილეებმა ადგილზე გაიზიარონ და შეისწავლონ საქართველოს გამოცდილება ღია მმართველობის პარტნიორობაში (OGP) ჩართულობასთან და ღია ბიუჯეტის ინდექსში (Open Budget Survey) მეხუთე პოზიციის დაკავებასთან დაკავშირებით.
პროექტის პირველი ამოცანაა პროექტის მონაწილეებისთვის ხუთ დღიანი სასწავლო ვიზიტის ორგანიზება და დღის წესრიგის შედგენა, რომლის ფარგლებშიც სასწავლო ვიზიტის მონაწილეებს შესაძლებლობა აქვთ გაეცნონ საქართველოს საბიუჯეტო პოლიტიკას, მათ შორის ძირითად საბიუჯეტო პროცესებს. სასწავლო ვიზიტის ფარგლებში, მონაწილეებს შესაძლებლობა აქვთ შეხვედრები ჰქონდეთ როგორც სამოქალაქო საზოგადოების, ასევე, სახელმწიფო ორგანიზაციების წარმომადგენლებთან, მათ შორის: საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციასთან, სახელმწიფო აუდიტის სამსახურთან, საქართველოს პარლამენტის საბიუჯეტო ოფისთან, საქართველოს პარლამენტის საფინანსო უზრუნველყოფის დეპარტამენტთან, სამოქალაქო საზოგადოების ინსტიტუტთან, საერთაშორისო გამჭვირვალობა-საქართველოს და USAID-ის დემოკრატიული მმართველობის ინიციატივის (GGI) წარმომადგენლებთან. ამავდროულად, სასწავლო ვიზიტის მონაწილეებს აქვთ შესაძლებლობა ეწვიონ საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს, სახელმწიფო შესყიდვების სააგენტოს, რუსთავის მუნიციპალიტეტის მერიასა და რუსთავის იუსტიციის სახლს და შესაბამისად ადგილზე შეისწავლონ თუ რა სახის მექანიზმებითა და პრინციპებით ფუნქციონირებს ზემოთ-აღნიშნული საჯარო ინსტიტუტები.
პროექტის მეორე ამოცანაა დაინტერესებულ მხარეებს მივაწოდოთ ინფორმაცია გამჭვირვალობის, მოქალაქეთა ჩართულობის, მონაწილეობითი ბიუჯეტირების შესახებ. ასევე მეტად მნიშვნელოვანია ის ფაქტი, რომ საქართველო არის ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) წევრი ქვეყანა და შესაბამისად ძალზე საინტერესოა იმ რიგი ვალდებულებების მიმოხილვა, რომლებიც საქართველომ აიღო OGP-ის ფარგლებში.
მოსალოდნელი შედეგები: სასწავლო ვიზიტის მონაწილეების საჯარო ფინანსებისა და ბიუჯეტირების შესახებ ცოდნისა და პრაქტიკული გამოცდილების ამაღლება. პროგრამის მონაწილეების გამჭირვალობისა და ღიაობის მექანიზმების შესახებ პრაქტიკული ცოდნითა და უნარებით აღჭურვა, რათა სწორედ მათ შეძლონ ცვლილებებზე ორიენტირებული საზოგადოების ჩამოყალიბება და პოზიტიური გავლენის მოხდენა საკუთარ ქვეყნებში.
გრძელვადიანი შედეგები: პროექტის მონაწილეებმა საკუთარ ქვეყნებში ადვოკატირება გაუწიონ გამჭირვალობის, ანგარიშვალდებულებისა და ღიაობის მექანიზმების დანერგვას საჯარო ფინანსებისა და ბიუჯეტირების პროცესში. ასევე, შეძლონ სამოქალაქო ცნობიერების დონის ამაღლება ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) შესახებ და შესაბამისად ჰქონდეთ სწრაფვა ხელი შეუწყონ საკუთარი სახელმწიფოების OGP-ში გაწევრიანების.

Total Grant Amount: 6,500.00 USD
The main goal of the project is to organize a study visit, during which stakeholders have the opportunity to explore the in-depth experience of Georgia, in particular, in the area of openness and transparency, especially in terms of open budgeting and transparent management of public finances. The project aims to give the opportunity to the participants of a study visit to analyze Georgia's experience concerning engagement in the Open Government Partnership (OGP) and occupying the fifth position in the Open Budget Survey.
The first objective of the project is to organize a five-day study visit for the project participants and to compile an agenda, within the framework of which the participants of the study visit have the opportunity to get acquainted with the budget policy of Georgia, including the main budgeting processes. During the study visit, participants will have the opportunity to meet with representatives of civil society as well as government organizations, including the Government of Georgia, the State Audit Office, the Budget Office of the Parliament of Georgia, the Finance Department of the Parliament of Georgia, the Civil Society Institute, Transparency International Georgia and with representatives of the USAID Good Governance Initiative (GGI). At the same time, the participants of the study visit have the opportunity to visit the Ministry of Finance of Georgia, the State Procurement Agency, the Rustavi Municipality, and the Rustavi Public Service Hall and to study the mechanisms and functioning principles of the above-mentioned public institutions.
The second objective of the project is to get information from stakeholders about transparency, citizen involvement, participatory budgeting. It has great importance that Georgia is a member of the Open Government Partnership (OGP) and therefore it is interesting to review the number of commitments that Georgia has taken under the OGP.
Expected Results: To increase the knowledge and practical experience of the participants of the study visit on public finances and budgeting. Equip program participants with practical knowledge and skills on transparency and openness mechanisms so that they can build a change-oriented society and make a positive impact in their own countries.
Long-term Outcomes: Project participants advocate for the introduction of transparency, accountability, and openness mechanisms in their own countries in the process of public finance and budgeting. Also, they will able to raise the level of civic awareness about the Open Government Partnership (OGP) and support their countries in joining OGP.