საჯარო სამსახურში კეთილსინდისიერების კვლევა - საქართველოს გამოწვევები და საუკეთესო პრაქტიკა
პროექტის დასახელება: საჯარო სამსახურში კეთილსინდისიერების კვლევა - საქართველოს გამოწვევები და საუკეთესო პრაქტიკა
დონორი ორგანიზაცია: გაეროს განვითარების პროგრამა - საქართველოში საჯარო ადმინისტრაციის რეფორმის მხარდაჭერა - ფაზა 2
პროექტის ნომერი: 00121579
ბიუჯეტი: 17,420 დოლარი
პროექტის ხანგრძლივობა: 1 სექტემბერი, 2021 – 31 იანვარი, 2022
- საქართველოს მთავარი გამოწვევების იდენტიფიცირება საჯარო სამსახურის კეთილსინდისიერებისა და მამხილებლების დაცვის კუთხით;
- OECD-ACN და GRECO სტანდარტებისა და რეკომენდაციების ანალიზი;
- საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციასთან და საჯარო სამსახურის ბიუროსთან, ასევე სამინისტროებთან თანამშრომლობით, ეროვნულ კონტექსტზე კვლევის მიგნებებისა და რეკომენდაციების უკეთ მორგება;
- რეკომენდაციების შეთავაზება ზემოაღნიშნული ანალიზის საფუძველზე.
1. სამაგიდო კვლევა - მკვლევართა ჯგუფი გააანალიზებს არსებულ მდგომარეობას კეთილსინდისიერებასა და მხილების საკითხებზე საჯარო უწყებებისგან შესაბამისი ინფორმაციისა და მონაცემების მოთხოვნით, ეროვნული კანონმდებლობისა და OECD-ACN და CoE-GRECO რეკომენდაციების გაანალიზებით. სააგენტოების სტატისტიკური მონაცემების მოთხოვნისას ყურადღება მიექცევა გენდერულ და სოციალურად დაუცველ ჯგუფებს.
2. საჯარო მოსამსახურეთა ონლაინ გამოკითხვა - სოციოლოგის მონაწილეობით საბოლოო მეთოდოლოგიის მიხედვით მომზადებული კითხვარის საფუძველზე გუნდი შეისწავლის საჯარო მოსამსახურეთა ინფორმირებულობას და დამოკიდებულებებს კეთილსინდისიერებისა და მხილების საკითხებზე. კითხვარი გადაეგზავნება ცენტრალურ სააგენტოებსა და მუნიციპალიტეტებს (სულ მცირე, დაიფარება ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებული მუნიციპალიტეტები). საჯარო მოსამსახურეთა გამოკითხვა ჩატარდება ცენტრალური სააგენტოებისა და მუნიციპალიტეტის საკონტაქტო HR დანაყოფების ელექტრონული ფოსტების ბაზის გამოყენებით, ხოლო სანდოობის 90% –ისთვის საკმარისი იქნება საჯარო მოხელეების დაახლოებით 5% –ის მიერ შევსებული კითხვარი. მონაცემები დაითვლება სტატისტიკურად და გაანალიზდება საჯარო მოხელეთა ცნობიერება და დამოკიდებულება.
3. ფოკუს ჯგუფის დისკუსიები დაინტერესებულ მხარეებთან - დოკუმენტის პირველი პროექტი და მისი მიგნებები გაზიარდება საჯარო სამსახურის ბიუროსთან, მთავრობის ადმინისტრაციასთან და სხვა დაინტერესებულ ცენტრალურ უწყებებთან და მუნიციპალიტეტებთან, რათა მათ წარმოადგინონ თავიანთი მოსაზრებები, რომელთა შედეგად მიგნებები და შემოთავაზებული რეკომენდაციები უკეთ მოერგება ადგილობრივი საჭიროებებსა და მახასიათებლებს. დაინტერესებული მხარეებისგან მიღებული ინფორმაცია იქნება როგორც შეგროვებული მონაცემების, ასევე შემუშავებული წინასწარი რეკომენდაციების დადასტურების მექანიზმი. შეგროვებული მონაცემების ანალიზის საფუძველზე მომზადებული რეკომენდაციები მიემართება საქართველოს მთავრობას, საჯარო სამსახურის ბიუროს, სამინისტროებს და მუნიციპალიტეტებს, თუმცა კვლევის საბოლოო ბენეფიციარები არიან საჯარო მოხელეები ქვეყნის მასშტაბით და ფართო საზოგადოება, რადგან კვლევის პროექტი მიზნად ისახავს ხელი შეუწყოს საჯარო სამსახურის მთლიანობის განმტკიცებას.
4. დასკვნითი ღონისძიება - საბოლოო კვლევის შედეგები და შემოთავაზებული რეკომენდაციები საზოგადოებას წარედგინება

Project Contract Number: 00121579
- to identify key challenges of Georgia in terms of civil service integrity and protection of whistleblowers;
- to analyze OECD-ACN and GRECO standards and recommendations;
- to cooperate with the Administration of Georgia and the Civil Service Bureau as well as the ministries to better adopt to the national context the findings and recommendations of the study;
- to propose recommendations based on the above-mentioned analysis.
1. Desk review – the research team will analyze the existing situation on integrity and whistleblowing issues by requesting relevant information and data from the public agencies, analyzing national legislation and OECD-ACN and CoE-GRECO recommendations on the issue. Statistical data requests from the agencies will pay attention to gender and socially disadvantaged groups.
2. Online survey of the civil servants – based on the questionnaire prepared according to the final methodology with the involvement of a sociologist, the team will study the awareness and attitudes of civil servants on integrity and whistleblowing issues. The survey will be sent to the central agencies and municipalities (at lease those municipalities with ethnic minorities will be covered). Survey of public servants will be conducted using an e-mail database of HR units of the central agencies and municipality focal points, and within 90% of the reliability and error, a questionnaire completed by around 5% of total amount of civil servants will suffice. The data will be statistically counted and the awareness and attitudes of civil servants will be analyzed.
3. Focus Group Discussions with stakeholders – the first draft of the document and its findings will be shared with the Civil Service Bureau, Government Administration and other interested central agencies and municipalities to receive their opinions and to better adapt the document findings and proposed recommendations to the local needs and characteristics. The inputs received from the stakeholders will serve as a validation mechanism for both the data collected and preliminary recommendations developed. The recommendations prepared based on the analysis of the collected data will be directed to the Government of Georgia, the Civil Service Bureau, ministries and municipalities, however, final beneficiaries of the study are civil servants across the county and a wider public as the research project aims to contribute to the strengthening of integrity of the civil service.
4. Closing event – the final study findings and proposed recommendations will be presented to the public to contribute to the civil service integrity.