12 თებერვალს პარლამენტის თავმჯდომარის ბრძანების საფუძველზე შეიქმნა საპარლამენტო ინტერ-ფრაქციული ჯგუფი საქართველოს „ღია პარლამენტი“-ს სამოქმედო გეგმაზე სამუშაოდ. პარალელურად შეიქმნა სამუშაო ჯგუფი, რომელიც შედგება არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებისაგან. სამუშაო ჯგუფი კონსულტაციას უწევს ინტერფრაქციულ ჯგუფს „ღია პარლამენტი“-ს სამოქმედო გეგმის შემუშავებასთან დაკავშირებულ მნიშვნელოვან საკითხებზე. ამ მიზნით უკვე ჩატარდა სამი შეხვედრა პარლამენტის წევრებს, საერთაშორისო ორგანიზაციებისა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებს შორის.
საპარლამენტო ღიაობის მისაღწევად ერთ-ერთ უმნიშვნელოვანეს კომპონენტად მიჩნეულია მოქალაქეთა ჩართულობის გაზრდის ელემენტი. სწორედ საზოგადოების ჩართულობაა განსაზღვრული საპარლამენტო ღიაობის ხუთი ძირითადიდან ერთ-ერთ მიმართულებად. „ღია პარლამენტი“-ს სამოქმედო გეგმაში გასათვალიწინებელი ვალდებულებების შესახებ მოქალაქეთა პოზიციის დასაფიქსირებლად IDFI-მ ჩაატარა გამოკითხვა, რომელიც მიმდინარეობდა 29 აპრილიდან 19 მაისის დროის შუალედში.
საპარლამენტო ღიაობის თემაზე მომზადებული კვლევის შედეგად გამოკვეთილი შვიდი საკითხიდან, რომელიც გამოკითხვაში იყო მითითებული, მომხმარებლებს უნდა აერჩიათ სამი ყველაზე მნიშვნელოვანი მათგანი. მოსახლეობის მხრიდან დაფიქსირდა შემდეგი მოსაზრებები: გამოკითხულთა 61.3 %-ს აქტუალურად მიაჩნია, პარლამენტის ვებ-გვერდის მეშვეობით კანონპროექტებზე კომენტარის დატოვების შესაძლებლობა; გამოკითხულებს არანაკლებ მნიშვნელოვნად მიაჩნიათ საქართველოს ბიუჯეტთან დაკავშირებულ საკითხების განხილვაში მოქალაქეთა ჩართულობის შესაძლებლობა (58,4%) და პარლამენტის ვებ-გვერდის მეშვეობით ელექტრონული პეტიციების წარდგენის მექანიზმის დანერგვა (57,3%). უნდა აღინიშნოს, რომ გამოკითხვას სულ 1280 ადამიანი გაეცნო, ხოლო მათმა 25%-მა - 320 მომხმარებელმა - საკუთარი აზრი დააფიქსირა.
მონაწილეთა 62% იყო მდედრობითი სქესის წარმომადგენელი, 38% - მამრობითი. გარდა შემოთავაზებული ვარიანტებისა, რესპოდენტების მხრიდან დაფიქსირდა შემდეგი მოსაზრებები „კანონპროექტების ელექტრონული წარმოების დანერგვა, რომელიც იმავდროულად უზრუნველყოფს ნებისმიერ ეტაპზე კანონპროექტის აქტუალური ვერსიის ავტომატურ ხელმისაწვდომობას“, „კომიტეტების დღისწესრიგების და განსახილველი პროექტების დროულად ხელმისაწვდომობა ვებ-გვერდზე და გამოწერით”, „ნორმატიული აქტების განთავსება ინლისურ ენაზე“ და სხვ.
IDFI, როგორც საპარლამენტო ღიაობის საქართველოს სამოქმედო გეგმაზე მომუშავე სამუშაო ჯგუფის ერთ-ერთი წარმომადგენელი, თავის მხრივ ყველანაირად ეცდება მოსახლეობის სათქმელი მიიტანოს ინტერ-ფრაქციული ჯგუფის წევრებამდე, რომლებმაც საბოლოო ჯამში უნდა მიიღონ „ღია პარლამენტი“-ს სამოქმედო გეგმა. IDFI სამუშაო პროცესში მხარს დაუჭერს იმ რეკომენდაციებს, რომლებმაც ყველაზე მეტი მხარდაჭერა მოიპოვა გამოკითხვის პროცესში.

On February the 12th, on the basis of an order of the Chair of the Parliament of Georgia Parliamentary Inter-Factional Group was created to draw out the Open Parliament Georgia Action Plan. At the same time Working Group of NGOs and International organizations was created to consult Parliamentary Inter-Factional Group on the matters relevant to the Open Parliament Georgia Action Plan. Three meetings of the Working Group were already held.
Citizen participation is considered as one of the most important components to achieve openness. Public involvement is key to the openness, it’s one out of the five main priorities set to achieve the parliamentary openness. For this purpose IDFI held a survey between 29th of April to 19th of May. Respondents chose 3 most important recommendations out of 7, which arose as a result of research carried out in regard of Parliamentary Openness.
A lot of the expressed opinions were very interesting. 61.3% of respondents thought that, ability to leave comments on draft legislation is crucial. Also participation in budget planning (58.4%) and implementation of the mechanism of e-petition (57.3%) was voted as very important as well.
It should be noted, a survey was read by 1280 person, while 25 % of them - 320 users participated in the survey. 62% of participants were female, 38 % - male. Besides proposed options, respondent’s answers were: “Implementing the electronic processing of the bills, which also provides automatic access to the current version of the bill at any stage ", “availability of the agendas of Committees and Draft Bills on the web-page of the Parliament of Georgia, also possibility of subscription of the Agendas and Draft Bills”, “availability of legislation in English language”.
IDFI, as one of the member of working group, will try to deliver the recommendations of the citizens to Inter-Factional Group that will finally adopt Open Parliament Georgia Action Plan. As a member of the Working Group IDFI will support recommendations which had the the highest level of support from the voters.