საქართველოს მთავრობის მიერ 2014 წლის 17 ივნისს მიღებული დადგენილების (N400) საფუძველზე დამტკიცდა საქართველოს სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების სტრატეგია “საქართველო 2020”. სტრატეგიის შექმნაში ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროსთან ერთად ჩართული იყო საქართველოს ფინანსთა სამინისტროც. IDFI დაინტერესდა, თუ რა ეტაპზეა სტრატეგიის განხორციელების პროცესი. ამისათვის, ორგანიზაციამ საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს რამდენიმე კითხვით მიმართა.
1. დღევანდელი ეკონომიკური გამოწვევების ფონზე, როგორ ხედავს საქართველოს ფინანსთა სამინისტრო საქართველო 2020-ის დოკუმენტში დასახული ამოცანების განხორციელების პერსპექტივას?
საქართველო 2020-ში დასახული ამოცანების და მიზნების მიღწევა რჩება მთავრობის პრიორიტეტად და მიმდინარეობს მათი ეტაპობრივი განხორციელება შესაბამისი რეფორმების გატარების გზით. ცვლილება შესაძლოა შეეხოს მხოლოდ ცალკეული ინდიკატორების მიღწევას, რაც განპირობებულია გარე ფაქტორების ზემოქმედების შედეგად ეკონომიკური ზრდის ტემპის შენელებით. აღნიშნულის გათვალისწინებით, საქართველოს მთვარობის 2015 წლის 25 ივნისის №1355 განკარგულებით შექმნილია სამუშაო ჯგუფი, რომელიც განახორციელებს შესაბამის ცვლილებებს, ინდიკატორების ნაწილში.
2. იმის გათვალიწინებით, რომ ქვეყნის მაკროეკონომიკურ სტაბილურობას საფრთხე დაემუქრა, მიაჩნია თუ არა სამინისტროს, რომ საჭირო გახდება არჩევანის გაკეთება მაკროეკონომიკური სტაბილურობისთვის გასატარებელ პოლიტიკასა და მთავრობის მიერ დასახულ სოციალურ და ეკონომიკური მიზნების განხორციელებას შორის? ამ შემთხვევაში, სამინისტროს აზრით, რა უნდა იყოს მთავრობისთვის პრიორიტეტი, და როგორ აისახება მთავრობის არჩევანი სტრატეგია საქართველო 2020-ის განხორციელებაზე?
ქვეყნის მაკროეკონომიკურ სტაბილურობას საფრთხე არ ემუქრება, შესაბამისად ამგვარი არჩევანის წინაშე საქართველოს მთავრობა ამ ეტაპზე არ დგას. თუმცა, საქართველო 2020-ში მკაფიოდ არის ჩამოყალიბებული აღნიშნული ვითარების დადგომის შემთხვევაში მთავრობის პოლიტიკა: „სტაბილური მაკროეკონომიკური პოლიტიკა სწრაფი და ჯანსაღი ეკონომიკური ზრდის აუცილებელი წინაპირობაა. იმ შემთხვევაში, თუ დადგება არჩევანის აუცილებლობა მთავრობის სხვა სოციალური ან ეკონომიკური მიზნების განხორციელებასა და მაკროეკონომიკური სტაბილურობის გაცხადებული პოლიტიკის შესრულებას შორის, უპირატესობა ამ უკანასკნელს მიენიჭება.“ (საქართველო 2020, გვ. 16-17)
3. რამდენად დიდ გავლენას მოახდენს 2015 წელს განხორციელებული ბიუჯეტის კორექტირება საქართველო 2020-ის დოკუმენტში დასახული ამოცანების განხორციელებაზე და შენარჩუნდება თუ არა ჯანმრთელობის და სოციალური დაცვის პროგრამებზე გათვალისწინებული დანახარჯების ზრდის ტენდენცია 2016 წლის ბიუჯეტში?
2015 წლის ბიუჯეტში განხორციელებული კორექტირება არ შეხებია სოციალურ ვალდებულებებს და ამ მიმართულებით ხარჯები არ შემცირებულა. მთავრობისთვის სოციალური მიმართულება ერთ-ერთი პრიორიტეტულია და ამ მიმართულებით მხოლოდ სახელმწიფო ბიუჯეტიდან მშპ-ის 9%-ზე მეტი იხარჯება.
ჯანმრთელობის დაცვის საყოველთაო პროგრამა ეტაპობრივად დაინერგა 2013 წლიდან და დღეის მდგომარეობით, ფარავს ყველა მოქალაქეს, ვინც არ სარგებლობს სადაზღვევო სქემებით.
2016 წლის ბიუჯეტში გათვალისწინებული იქნება სახსრები ყველა იმ სოციალური ვალდებულების დასაფინანსებლად, რაც სახელმწიფოს აღებული აქვს მისი მოქალაქეების წინაშე, მათ შორის გაგრძელდება ჯანმრთელობის დაცვის საყოველთაო პროგრამა.
4. ეკონომიკური გამოწვევების გარდა, არის თუ არა სხვა (პოლიტიკური, სოციალური) დაბრკოლებები, რაც ხელს შეუშლის 2020-ის მიზნების განხორციელებას?
საქართველო 2020-ში დასახული მიზნებისა და ამოცანების განხორცილებისთვის დამაბრკოლებელი პოლიტიკური და სოციალური ფაქტორები არ არსებობს.
5. სტრატეგიაში დასახული რომელი ერთი მიზნის (კერძო სექტორის კონკურენტუნარიანობა, ადამიანური კაპიტალის განვითარება, ფინანსებზე ხელმისაწვდომობა) მიღწევა მიაჩნია საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს პრიორიტეტულად?
აღნიშნული მიზნები იმთავითვე განისაზღვრა, როგორც თანაბარმნიშვნელოვანი პრიორიტეტები ეკონომიკური ზრდის ხელშესაწყობად. არ არსებობს მხოლოდ ერთი კონკრეტული მიზნის არჩევისთვის რაიმე სახის წინაპირობა.
6. რამდენად ხდება საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს მიერ სხვადასხვა სახელმწიფო უწყების საბიუჯეტო განაცხადის განხილვის დროს გათვალისწინებული პრიორიტეტების სტრატეგია 2020-ის მიზნებთან შესაბამისობის გადამოწმება?
წლიური ბიუჯეტის კანონის პროექტი თავის მხრივ წარმოადგენს სახელმწიფო მართვის და საჯარო ფინანსების მართვის სისტემის ნაწილს.
მისი შემუშავება ხდება ქვეყნის ძირითადი მონაცემების და მიმართულებების დოკუმენტის საფუძველზე, რომელიც განსაზღვრავს ხარჯების საშულოავადიან ფისკალურ ჩარჩოს. დოკუმენტი თავის მხრივ ემყარება სამთავრობო პროგრამას და გამომდინარეობს სექტორული სტრატეგიებით გათვალისწინებული ვალდებულებებიდან.
მხარჯავი დაწესებულებები, თავად ახორციელებენ პოლიტიკის განსაზღვრავს შესაბამისი კომპეტენციის ფარგლებში, არსებული სექტორული სტრატეგიებისა და სამოქმედო გეგმების შესაბამისად, ხოლო წლიური ბიუჯეტის პროექტის მომზადებაში, განხილვასა და დამტკიცებაში მონაწილე მხარეები განსაზღვრულია კანონმდებლობით და ბიუჯეტის მთავრობის სტრატეგიასთან შესაბამისობას უზრუნველყოფს საჯარო ფინანსების მართვის სისტემა და საქართველოს მთავრობა.

In accordance to the June 17, 2014 resolution (N400) of the Government of Georgia, the Social Economic Development Strategy “Georgia 2020” was approved. The Ministry of Finance of Georgia was involved in the formulation of the strategy along with the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia. IDFI was interested in the implementation process of the strategy. Therefore, the organization addressed the Ministry of Finance with questions.
1. In the face of current economic challenges, how does the ministry see the prospects of achieving the goals set out in the strategic document “Georgia 2020”?
The goals set out in the strategic document “Georgia 2020” remains to be the priority for the Government of Georgia and the gradual implementation of these objectives continues through specific reforms. Due to the slowdown of economic growth, which is the result of external factors, individual indicators might need to be adjusted. In order to implement relevant changes in the indicators’ part, a working group was created based on the June 25, 2015 Directive №1355 of the Government of Georgia.
2. Considering that the macroeconomic stability of the country is at risk, do you see the need to make a choice between implementation of policies, necessary for maintaining macroeconomic stability, and achieving the social-economic objectives of the government? In such case, what do you think should be the priority of the government, and how would that choice affect the implementation process of the strategic document “Georgia 2020”?
The macroeconomic stability of the country is not at risk; therefore, the Government of Georgia does not face that choice. However, the strategic document “Georgia 2020” clearly states the government’s policy in case of macroeconomic instability: “The stable macroeconomic policy is a necessary precondition for fast and healthy economic growth. If the Government is ever faced with a choice between implementation of Government’s other social or economic goals and carrying out the declared policies directed at macroeconomic stability, the priority will be given to the latter option.” (Georgia 2020, pg. 12)
3. To what extent will the budget adjustment in 2015 affect the implementation process of the objectives set out in the strategic document? Will the government maintain the increased costs of health and social insurance programs in the 2016 budget?
Adjustments carried out in the budget of 2015 have not affected the social obligations taken by the government and the costs have not been reduced in this direction. The social direction is one of the priorities for the ruling party and the government spends more than 9% of the GDP in this direction from the state budget alone.
The universal healthcare program was gradually implemented since 2013 and currently covers every citizen, not participating in private insurance schemes.
The budget of 2016 will consider all the costs needed to cover the social obligations taken by the government, including the universal healthcare program.
4. In addition to economic challenges, are there any other (political, social) obstacles that might hinder the implementation process of “Georgia 2020” objectives?
There are no political and social factors hindering the implementation process of “Georgia 2020” objectives.
5. Which of the three objectives (Private Sector Competitiveness, Human Capital Development, Access to Finance) set out in the strategic document do you consider to be the priority?
Each objective is equally important for the economic growth. There is no reason for choosing one specific objective.
6. During the revision process, to what extent does the Ministry of Finance check the compatibility of the budgets presented by different governmental entities with the priorities of the strategic document “Georgia 2020”?
The bill on annual budget is in itself a part of the Public Administration and Public Sector Financial Management system. It is formulated in accordance with the document on main findings and directions of the country, which determines the mid-term fiscal framework. The document is based on the government’s program and is derived from the sectoral strategic obligations.
Spending institutions determine the policy within their scope of competence in accordance with sectoral strategies and action plans. As for the formulation, revision and approval of the annual budget, the participating actors are determined by the legislation, while the compliance of the budget with the government strategy is ensured by the public finance management system and the Government of Georgia.