განცხადებები 13 ივნისი 2024
უკვე რამდენიმე კვირაა არ წყდება ხელისუფლების ოპონენტებზე და აქტივისტებზე ფიზიკური თავდასხმები, რაც “ქართული ოცნების” მიერ არის მართული. ხელისუფლება ვეღარ ახერხებს ქართველი ხალხის პროპაგანდით დამორჩილებას და, ხალხზე გაბრაზებული, მათ ფიზიკურად უსწორდება.
უკვე მეორე თვეა მაღალი პოლიტიკური თანამდებობის პირები ძალადობას ახალისებენ საჯარო განცხადებებით, მათზე დაქვემდებარებული არაფორმალური ჯგუფები კი ურეკავენ, აგინებენ, ემუქრებიან, ოფისებს და საცხოვრისებს ამახინჯებენ და ჩვენს მოქალაქეებზე ძალადობენ. ნიშანდობლივია, რომ ამ საქმეებს არავინ იძიებს; სამართალდამცავმა ორგანოებმა დაკარგეს მათი კონსტიტუციური ფუნქცია და ხელისუფლების ხელში პოლიტიკური რეპრესიების ინსტრუმენტად იქცნენ.
ახლახანს კიდევ ერთი ასეთი ფაქტის მომსწრე გავხდით: პარლამენტის თავმჯდომარემ, შალვა პაპუაშვილმა სახელობითად მოიხსენია ზუკა ბერძენიშვილი თავის განცხადებაში და ერთ საათში აქტივისტს ფიზიკურად თავს დაესხნენ.
ჩვენ ვგმობთ ძალადობის ყველა ფაქტს, რომელსაც ხელისუფლება ჩადის ქართველი ხალხის წინააღმდეგ, ვახდენთ მათ დოკუმენტირებას და გვწამს, რომ არც თუ შორია დრო, როდესაც ამ ფაქტებზე სამართლიანი გამოძიება ჩატარდება და ძალადობის დამკვეთები და შემსრულებლები დაისჯებიან.
ხელისუფლებას თავად არის ამ ძალადობის დამკვეთი. ოლიგარქის რეჟიმი საერთო ენას ვეღარ პოულობს მოქალაქეებთან და ძალადობით ცდილობს საკუთარი სისუსტის გადაფარვას.
ჩვენ სოლიდარობას ვუცხადებთ საქართველოს თითოეულ მოქალაქეს, რომელსაც ხელისუფლება თავს ესხმის და მადლობას ვუხდით მათ ღირსეული სამოქალაქო პოზიციისთვის.

For several weeks now, physical attacks on government opponents and activists have not stopped, which is orchestrated by the "Georgian Dream" party. The government can no longer control the Georgian people through propaganda and, angry with the people, resorts to physical violence against them.
For the second month now, high-ranking officials have been inciting violence with public statements, while subordinate informal groups threaten, intimidate, vandalize offices and homes, and commit violence against our citizens. It is obvious that no one is investigating these actions; law enforcement agencies have lost their constitutional function and have become instruments of political repression in the hands of the government.
Just recently, we witnessed another such incident: the Speaker of Parliament, Shalva Papuashvili, specifically mentioned Zuka Beridzenishvili in his statement, and within an hour, the activist was physically attacked.
We condemn all acts of violence that the government commits against the Georgian people. We are documenting them, and we are confident that the time is not far off when a fair investigation will be conducted into these facts and the organizers and executors of the violence will be punished.
The government itself is the organizer of the violence. The oligarchic regime can no longer find a common language with the citizens and is trying to hide its own weakness through violence.
We express solidarity with every citizen of Georgia who is being attacked by the government, and thank them for their courageous civic position.