სოციალურად დაუცველთა სტატისტიკა და არჩევნები 2019-2021
კოვიდ-19 პანდემიამ მნიშვნელოვანი გავლენა იქონია მსოფლიოს, მათ შორის საქართველოს ეკონომიკურ მდგომარეობაზე. სიღარიბის მაჩვენებლის გაზრდა, ტურიზმისა და საერთაშორისო გზავნილების შემცირება, ეროვნულ ვალუტაზე სხვადასხვა ფაქტორების ზეწოლა საყურადღებო ტენდენციებია, რომლებიც შემდგომ აისახება საქართველოს მოსახლეობის შემოსავლებზე[1]. მსოფლიო ბანკის სიღარიბის უახლესი პროგნოზის თანახმად, პანდემიის შედეგად გამოწვეულმა ეკონომიკურმა შოკმა საქართველოში გააღარიბა 350,000 და აიძულა 800,000-ზე მეტი ადამიანი განიცადოს დაღმავალი მობილობა და შესაბამისადგადაინაცვლოს უფრო დაბალშემოსავლიან ჯგუფში[2].
სიღარიბესთან საბრძოლველად საქართველოში გაიცემა მიზნობრივი სოციალური დახმარება, იგივე საარსებო შემწეობა, რომელიც არის ფულადი სახის გასაცემელი, მისი მიზანია შეფასების სისტემით იდენტიფიცირებული სოციალურად დაუცველი ოჯახების სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის გაუმჯობესება, ქვეყანაში სიღატაკის დონის შემცირება ან/და მისი პრევენცია. აღსანიშნავია, რომ მთავრობის მიერ საარჩევნო პერიოდში სოციალური პროგრამების აქტიური ადვოკატირება და შესაბამისად სოციალურ დახმარებებზე გაზრდილი ხარჯები ამომრჩეველზე ზეგავლენის მოხდენის  მნიშვნელოვან საშუალებად არის მიჩნეული.
გლობალური პანდემიის დროს, 2021 წლის 2 ოქტომბერს, საქართველოში ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნები ჩატარდება. ამგვარ კრიზისულ ფონზე, პანდემიის შედეგად დაზარალებული მოქალაქეებისა და სოციალურად დაუცველი ფენების ზეგავლენის მოხდენის შესაძლებლობები იზრდება. ასევე საინტერესოა ის ფაქტი, რომ ხშირ შემთხვევაში სახელმწიფო წინასაარჩევნოდ ამომრჩეველზე ზეგავლენის სხვადასხვა ინსტრუმენტს იყენებს, ერთ-ერთი მათგანი მიზნობრივი სოციალური დახმარებაა.
წინამდებარე სტატია მიმოიხილავს თუ რა სახის შესაძლო  კავშირია წინასაარჩევნო პერიოდსა და სოციალური დახმარებების ზრდას შორის. კერძოდ, კვლევა ეყრდნობა სოციალური მომსახურების სააგენტოს მონაცემებს, რომელიც აერთიანებს 2019 წლიდან 2021 წლის აგვისტოს პერიოდის სტატისტიკას.
- 2019 წლიდან 2021 წლის აგვისტოს ჩათვლით სახელმწიფომ სოციალურად დაუცველთა საარსებო შემწეობაზე  ჯამში  925.3 მილიონი ლარი დახარჯა, საიდანაც პანდემიის დროს გაიცა 605.7 მილიონი ლარი
- კოვიდ-19 პანდემიის დაწყების შემდეგ საქართველოში საარსებო შემწეობის მიმღებ პირთა რაოდენობა 44.12%-ით გაიზარდა და 2021 წლის აგვისტოს მდგომარეობით ბენეფიციართა რიცხვია 622,923 .
- კოვიდ-19 პანდემიის დაწყების შემდეგ, ყველაზე მეტად 59%-ით სოციალურად დაუცველთა რიცხვი აჭარის ავტონომიურ რესპუბლიკაში გაიზარდა და რეგიონის მოსახლეობის 20.3% შეადგინა.
- რაჭა ლეჩხუმის და ქვემო სვანეთის რეგიონში, მოსახლეობის 45%-ზე მეტი ცხოვრობს საარსებო შემწეობაზე, რაც თითქმის 2.5-ჯერ აღემატება ქვეყნის საშუალო მაჩვენებელს.
- 2018 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების მეორე ტურის პერიოდისთვის, პირველ ტურთან შედარებით მიზნობრივი სოციალური შემწეობის მიმღებ ბენეფიციართა რიცხვმა დაახლოებით 16,000 პირით მოიმატა.
- 2019 წლის შუალედური არჩევნების წინ სოციალური დახმარების მიმღებ პირთა რაოდენობა, წლის დასაწყისთან შედარებით 25 ათასი ადამიანით გაიზარდა, ხოლო არჩევნების შემდეგ ბენეფიციართა რაოდენობამ საგრძნობლად დაიკლო.
- 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნებისთვის, წინა წელთან შედარებით სოციალური დახმარების მიმღებ პირთა რაოდენობა გაიზარდა დაახლოებით 100 ათასი  ადამიანით.
- 2021 წლის ადგილობრივი არჩევნების წინ, მხოლოდ ივნისის თვეში, სოციალური დახმარების მიმღები პირების რაოდენობა გაიზარდა დაახლოებით 70 ათასი პირით, ხოლო წინა არჩევნებთან შედარებით - 112 ათასი ადამიანით.
[1]ეკონომიკური პოლიტიკის კვლევის ცენტრი, ეკონომიკური შედეგები მსოფლიოსა და საქართველოსთვის: https://eprc.ge/uploads/brosh/COVID__fin-geo.pdf

The Covid-19 pandemic has had a significant impact on the economic situation in the world, including Georgia. The increase in the poverty rate, reductions in tourism and international remittances, the pressure of various factors on the national currency – all of these have been noteworthy trends that have significantly affected the revenues of the population of Georgia [1]. According to the World Bank's latest poverty forecast, the economic shock caused by the pandemic has impoverished 350,000 people in Georgia and forced more than 800,000 people to experience downward mobility and thus move to a lower-income group [2].
Targeted social assistance to target poverty is provided in Georgia, a subsistence allowance that is paid in cash. Its aim is to improve the socio-economic situation of socially vulnerable families identified through the corresponding assessment system, reduce poverty, and/or prevent it. It should be noted that active advocacy of social programs by the government during the election period and subsequently increased spending on social assistance is considered an important method of influencing the electorate.
During the global pandemic, on October 2, 2021, local self-government elections will be held in Georgia. In light of the crisis, opportunities to influence citizens affected by the pandemic and the socially vulnerable are increasing. Also interesting is the fact that, in many cases, the state uses various tools to influence the voters in the pre-election period, one of them being targeted social assistance.
This article reviews the possible link between the pre-election period and the increase in social assistance. In particular, the study is based on the data from the Social Services Agency, which combines statistics for 2019-August 2021.
1. Between 2019 and August 2021, the state spent a total of GEL 925.3 million on living allowance for the socially vulnerable, of which GEL 605.7 million was issued during the pandemic.
2. The number of recipients of subsistence allowance in Georgia after the start of the Covid-19 pandemic increased by 44.12%, and as of August 2021, the number of beneficiaries was at 622,923.
3. The Autonomous Republic of Adjara suffered the most in Georgia. Since the beginning of the pandemic, the share of socially vulnerable people in the region has increased by 59% and amounted to 20.3% of the population.
4. In the Racha-Lechkhumi region, more than 45% of the population lives on the subsistence allowance, which is almost 2.5 times higher than the national average.
5. By the second round of the 2018 presidential election, the number of beneficiaries of targeted social benefits increased by about 16,000 compared to the first round.
6. Before the 2019 by-elections, the number of people receiving social assistance increased by 25 thousand people compared to the beginning of the year, while after the elections, the number of beneficiaries decreased significantly.
7. For the 2020 parliamentary elections, the number of people receiving social assistance has increased by about 100 thousand people compared to the previous year.
8. In the run-up to the 2021 local elections, in June alone, the number of people receiving social assistance increased by about 70,000, as contrasted to the 112,000 increase in the previous elections.
[1]Legal Aid Service, registration in the unified database of socially vulnerable families:https://bit.ly/3iTcqJe
[2]Georgian National Statistics Office: https://bit.ly/30kha4j
/public/upload/A-Photos/ENG-statistics pdf.pdf
The study was prepared in frames of the project – Empowered Civil Society and Enhanced Beneficial Ownership Transparency Standards for Good Governance – funded by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.