საქსტატის მონაცემებით, ბოლო 10 წელში (2014-2023) ემიგრაციაში წავიდა 815,608 საქართველოს მოქალაქე, ხოლო ქვეყანაში დაბრუნდა 265 ათასით ნაკლები - 550,919 საქართველოს მოქალაქე.
2022-2023 წლებში ემიგრაციაში წავიდა 118 ათასით მეტი საქართველოს მოქალაქე ვიდრე დაბრუნდა უკან სამშობლოში. ამავე დროს საქართველოში საცხოვრებლად დარჩა 73.7 ათასი რუსეთის მოქალაქე.
2023 წელს ემიგრაციაში წასული 163,480 საქართველოს მოქალაქიდან 70% (114 438) 30 წლამდე ასაკისაა, მათ შორის 43% (70,003) 15 წლამდე ბავშვია.
გაეროს მონაცემებით, 2020 წელს ემიგრაციაში ცხოვრობდა საქართველოში დაბადებული 861,077 პირი. არსებული დინამიკის გათვალისწინებით მათი რიცხვი 2024 წელს მილიონამდე გაიზრდება.

The number of Georgian citizens who emigrated from the country was 118 thousand more than the number of returning citizens in 2022-2023. During the same period, 73.7 thousand Russian citizens stayed to live in the country.
In 2023, among the 163,480 Georgian citizens who emigrated, 70% (114 438) were below the age of 30, with 43% (70,003) of these being children below the age of 15.
According to Geostat, over the past ten years (2014-2023), 815,608 Georgian citizens emigrated from the country, while the number of returning citizens was lower by 265 thousand - 550,919 Georgian citizens.
According to UN data, 861,077 people born in Georgia were living abroad in 2020. Considering existing trends, their number will increase to up to a million in 2024.