ინტერნეტ მომხმარებელთა სტატისტიკა საქართველოში – 2013
ინტერნეტ მომსახურებისათვის გამოყენებული ტექნოლოგიური პლატფორმა დღეს საქართველოში ჯერჯერობით კვლავ მზარდ ტექნოლოგიად მიიჩნევა. ერთი მხრივ, ჩვენი ქვეყანა ერთ-ერთი რეგიონალური ლიდერია ელექტრონული მმართველობის განვითარების კუთხით, თუმცა, მეორე მხრივ, საქართველოში კვლავ არ არის აღმოფხვრილი ე.წ. “ციფრული დაშორება,” ანუ ინტერნეტის ხელმისაწვდომობის თანაბარი განვითარება ქალაქებსა და რეგიონებს შორის. საგულისხმოა, რომ გაეროს ინფორმაციისა და საკომუნიკაციო ტექნოლოგების სპეციალიზებული სააგენტოს, საერთაშორისო სატელეკომუნიკაციო კავშირის (ITU) გამოთვლებით, ინტერნეტი საქართველოს მოსახლეობის 45%-სთვის არის ხელმისაწვდომი.
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) რეგულარულად ცდილობს ამ სფეროს შესახებ არსებული ინფორმაციის ანალიზს. ამჯერად ინსტიტუტმა მიმართა საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიას 2013 წლის შესაბამისი მონაცემების მოთხოვნით. IDFI-ი კომისიიდან ითხოვდა მონაცემებს სადენიანი, უსადენო და მობილური ინტერნეტ მომხმარებლების შესახებ რეგიონების, ქალაქების, ტექნოლოგიების, ავტორიზებული პირების, ფიზიკური და კორპორატიული აბონენტების მიხედვით. გთავაზობთ მიღებული მონაცემების დამუშავებისას გამოვლენილ ძირითად ტენდენციებს.
წყარო: საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისია (GNCC)
პირველ რიგში, საგულისხმოა ტენდენციები სადენიანი ინტერნეტის მოხმარებასთან დაკავშირებით. მიღებული ინფორმაციიდან ირკვევა, რომ 2010 წლიდან ამ მხრივ ვითარება ყოველწლიურად უმჯობესდება: თუ 2010 წელს ინტერნეტს ამ საშუალებით 252 131 აბონენტი იღებდა, 2013 წლის ოქტომბრისთვის მათი ოდენობა 434 969-ს უტოლდება. მზარდი მაჩვენებლების მიუხედავად, გრაფიკიდან ჩანს, რომ ბოლო ორ წელიწადში (2012-2013) სადენიანი ინტერნეტის ბაზარი კარდინალურ ცვლილებებს არ განიცდის.
კიდევ უფრო საინტერესოა, როგორია ინტერნეტის ხელმისაწვდომობა რეგიონების მიხედვით. მოწოდებული მონაცემებიდან ჩანს, რომ სადენიანი ინტერნეტის აბონენტების რაოდენობით თბილისის შემდგომ (273 396) მეორე ადგილზე არის იმერეთის რეგიონი – 42 198 აბონენტი. მონაცემები, სამწუხაროდ, ადასტურებს საქართველოში სადენიანი ინტერნეტის არათანაბარ ხელმისაწვდომობას, განსაკუთრებით რეგიონებში.  რეგიონებიდან სადენიანი ინტერნეტი ყველაზე ნაკლებად ხელმისაწვდომია რაჭა-ლეჩხუმში და ქვემო სვანეთში, გურიასა და მცხეთა მთიანეთში – საერთო ჯამში,  2013 წლის ოქტომბრისთვის, ამ სამ რეგიონში სულ 4 928 სადენიანი ინტერნეტ აბონენტია დაფიქსირებული.
გარდა ამისა, კომისიიდან მიღებული მონაცემების მიხედვით, სადენიანი ინტერნეტ აბონენტთა რაოდენობის კუთხით დედაქალაქის შემდეგ შემდეგი ქალაქები ლიდერობენ: ქუთაისი, რუსთავი და ბათუმი.
ინტერნეტ ბაზარზე არსებული ვითარების ანალიზისას საკვანძოა იმის ჩვენება, თუ რომელი კომპანიები მოქმედებენ საქართველოში და როგორია მომხმარებელთა განაწილება მათ შორის. მონაცემებიდან აშკარაა, რომ სადენიანი ინტერნეტის შემთხვევაში  ბაზრის ლიდერია კომპანია “სილქნეტი” – 212 ათასზე მეტი აბონენტი. მას მოჰყვება კავკასუს ონლაინი 139 936-იანი აბონენტით. სხვა დანარჩენი 24 კომპანია მხოლოდ 82 392 აბონენტს აწვდის სადენიან ინტერნეტს.
ინტერნეტ სერვისების მიმწოდებლების შესახებ უფრო სრული სურათის საჩვენებლად, საგულისხმოა მათი აბონენტთა რაოდენობის ჩვენება რეგიონების ჭრილში. თბილისის შემთხვევაში, კომისიის მიერ მოწოდებული ინფორმაციიდან ირკვევა, რომ სულ ოცამდე ოპერატორი ფუნქციონირებს. აქედან ორი – კავკასუს ონლაინი და სილქნეტი   – მომხმარებელთა უმეტესობას -  41% და 40% შესაბამისად – აწვდიან ინტერნეტს. სხვა კომპანიების მონაცემები შემდეგნაირად გამოიყურება: ახტელი (15 ათასამდე აბონენტი) და ახალი ქსელები (13 ათასამდე გამომწერი), აქვე აღსანიშნავია, რომ დანარჩენი 15 კომპანია თბილისის აბონენტთა მხოლოდ 1%-ს უზრუნველყოფენ სადენიანი ინტერნეტით.
რეგიონებში თბილისის შემდეგ სადენიანი ინტერნეტ მომხმარებლების რაოდენობით გამოირჩევა იმერეთის რეგიონი. ამ რეგიონში, ინტერნეტის მთავარ მიმწოდებლებად გვევლინებიან სილქნეტი (51%) და ახალი ქსელები (47%). რეგიონებიდან სადენიანი ინტერნეტ აბონენტების კუთხით მესამე პოზიციას იკავებს ქვემო ქართლი, სადაც აბონენტთა 67%-ისთვის (22 597 აბონენტი) მთავარი მიმწოდებელი საქართველოს ცენტრალური კავშირგაბმულობის კორპორაციაა. ამასთან შედარებით, მოკრძალებულია სილქნეტისა და კავკასუს ონლაინის კომპანიების მონაცემები: 19% (6 538 აბონენტი) და 11% (3 668 აბონენტი), შესაბამისად.
აჭარის ავტონომიურ რესპუბლიკაში სადენიენი ინტერნეტ აბონენტთა უდიდეს ნაწილს (სულ 27 034 აბონენტი) შესაბამისი სერვისით უზრუნველყოფს კომპანია სილქნეტი. მსგავსი სურათია სამეგრელო-ზემო სვანეთშიც სადენიანი ინტერნეტის მთავარი პროვაიდერია სილქნეტი 77%-ით (11 693 აბონენტი). სხვა დანარჩენი სამი კომპანია, რომელიც ამ რეგიონის ინტერნეტ ბაზარზე მოქმედებენ არიან: ახალი ქსელები (16%), კავკასუს ონლაინი (11%) და ივერია ქსელი (7%). სადენიანი ინტერნეტის ხელმისაწვდომობის მასშტაბით, 14 653 მომხმარებლით, სამეგრელო-ზემო სვანეთს მოსდევს შიდა ქართლი, სადაც სადენიანი ინტერნეტის უმთავრეს მიმწოდებელს კვლავ სილქნეტი წარმოადგენს (93%). მსგავსი ტენდენცია ფიქსირდება საქართველოს სხვა რეგიონებშიც.
მნიშვნელოვანია აგრეთვე ის, თუ რა ტიპის ტექნოლოგიები არის დანერგილი ინტერნეტთან წვდომისთვის. GNCC-ის მონაცემებით, სადენიანი ინტერნეტის შემთხვევაში, ოპტიკურ ბოჭკოვანი ტექნოლოგიის მომხმარებელთა ოდენობა (51% – 221 170) მცირედით აღემატება DSL ტექნოლოგიის აბონენტებს (49% – 212 968).
რაც შეეხება უსადენო ინტერნეტ მომსახურებას, იგი საქართველოში ყველაზე დინამიურად განვითარებად ტექნოლოგიად არის აღიარებული. GNCC-ის 2012 წლის წლიური ანგარიშის მიხედვით, უსადენო ინტერნეტის ტექნოლოგია „ძირითადად რეგიონებში ვითარდება, იქ, სადაც სადენიანი ინტერნეტი ნაკლებად არის ხელმისაწვდომი.“ 2013 წლის ოქტომბრის მონაცემები ცხადყოფს, რომ დედაქალაქში, სადაც სადენიანი ინტერნეტის აბონენტების რაოდენობა ყველაზე მაღალია, უსადენო ინტერნეტ  მომხმარებელთა მოცულობით მეექვსე ადგილზეა სხვა რეგიონებთან შედარებით. ამ მიმართულებით გამოირჩევა ქვემო ქართლი და იმერეთი. ზოგადად, ქვეყნის მასშტაბით, უსადენო ინტერნეტი  87 882 აბონენტისთვის არის ხელმისაწვდომი.
საინტერესოა უსადენო ინტერნეტის მოხმარება ტექნოლოგიების ჭრილში. ყველაზე მეტად გავრცელებულია CDMA (მათგან HSPA/EVDO-ზე მოდის აბონენტების 30% – 25 958, EVDO-ზე 19% (16 576) და უშუალოდ CDMA-ზე (9% – 7 766)) და Wi-Fi-ის (33% – 28 942) ტექნოლოგიები. მათ მოჰყვებათ WiMAX  ტექნოლოგია 9%-იანი (8 140 აბონენტი) მაჩვენებლით.
საქართველოს რეგიონებში ინტერნეტ მოხმარების უკეთესი დონის მისაღწევად, ერთ-ერთი გზა შესაძლოა მობილური ინტერნეტის განვითარება იყოს. გასათვალისწინებელია, რომ GNCC-ის 2012 წლის წლიური ანგარიშის მიხედვით, 2012 წლის ბოლოს მობილური აბონენტების რაოდენობამ  შეადგინა 4,7 მლნ, მობილური აბონენტების სიმკვრივემ კი 104,5%. ამის ფონზე, 2013 წლის ოქტომბრისთვის მობილური ინტერნეტ აბონენტების რაოდენობა 1 209 414-ს უტოლდება. აქედან, 51%-ს (619 718) მომსახურებით უზრუნველყოფს ჯეოსელი, მაგთიკომი კი აბონენტების 30%-ს (361 516) აწვდის ინტერნეტ მომსახურებას.
ზემოთ წარმოდგენილი სტატისტიკური მონაცემებიდან რამდენიმე დასკვნის გამოტანა შეიძლება:
• ინტერნეტ მომხმარებელთა რაოდენობის მზარდი ტენდენციის მიუხედავად, ბოლო წლებში არ შეიმჩნევა სადენიანი ინტერნეტის ხელმისაწვდომობის მაჩვენებელის ზრდა, რაც შესაძლებელია ერთი მხრივ, ბაზრის მოთხოვნებით იყოს განპირობებული და მეორე მხრივ, მიანიშნებდეს იმაზე, რომ სახელმწიფო არ ზრუნავს ამ მიმართულების მდგრად განვითარებაზე;
• როგორც სადენიანი, ასევე, მობილური ტელეფონის ინტერნეტის შემთხვევაში, ბაზარზე შეინიშნება ორი კომპანიის უპირატესობა. სადენიანი ინტერნეტის შემთხვევაში ეს კომპანიები კავკასუს ონლაინი და სილქნეტია, ხოლო მობილური ინტერნეტის შემთხვევაში კი ჯეოსელი და მაგთიკომი;
• აბონენტების რაოდენობის მხრივ, თბილისში სადენიანი ინტერნეტ სერვისის მიმწოდებელი კომპანიებიდან ყველაზე დიდ უპირატესობას ფლობს  კავკასუს ონლაინი, მაშინ როცა სილქნეტი, რიგით მეორე კომპანია აბონენტების ოდენობით დედაქალაქში, უფრო მყარ პოზიციებს იკავებს რეგიონებში, სადაც მთავარ პროვაიდერს წარმოადგენს ინტერნეტ აბონენტებისთვის;
• ინტერნეტის გავრცელება ყველაზე დიდი გამოწვევაა საქართველოს რეგიონებისთვის. მართალია ბოლო პერიოდში უსადენო ინტერნეტი სწორედ ამგვარ ტერიტორიებზე ვითარდება, თუმცა საჭიროა ამ კუთხით ქმედითი ნაბიჯების გადადგმა პირველ რიგში სახელმწიფოს მხრიდან შემუშავებული ხელშეწყობის პროგრამის შემუშავების კუთხით, აგრეთვე ინტერნეტ ბაზართან დაკავშირებული ნებისმიერი აქტორის მხრიდან ამ პროცესში კოორდინირებული მუშაობა.

Technological platforms utilized for internet services are still considered as a growing technology in Georgia. On the one hand, our country is one of the regional leaders in terms of development of e-governance. However, on the other hand, Georgia has not overcome so called digital gap – uneven development of internet accessibility between cities and regions. It is noteworthy that according to International Telecommunication Union (ITU), the United Nations specialized agency for information and communication technologies, internet is accessible for 45% of the population of Georgia.
Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) regularly analyses the existing information in this field. This time institute addressed Georgian National Communication Commission for the request of corresponding data as of 2013. IDFI requested data on wired, wireless and mobile internet users according to regions, cities, technologies, authorized entities, physical and corporate users. Below we are presenting main findings after processing the received information.
First of all, tendencies regarding users of wired internet are worth mentioning. The received information revealed that since 2010 Georgia has made progress in this direction: while in 2010 there were 252 131 subscribers who browsed internet through wired internet, as of October, 2013 the number of these subscriptions equaled 434 969. Despite growing tendency, it is evident from the graph below that during the previous two years (2012-2013) market of wired internet has not undergone fundamental changes.
Internet availability according to regions is even more interesting. The provided figures show that in terms of wired internet users Tbilisi (with 273 396 subscriptions) is followed by Imereti holding the second position with 42 198 subscriptions. Unfortunately, these data illustrate uneven accessibility of wired internet in Georgia, especially in regions. Out of these regions, wired internet is least accessible in Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti, Guria and Mtskheta-Mtianeti – overall, by October, 2013 in total 4 928 wired internet subscriptions were recorded in these three regions.
Furthermore, according to the data obtained from the Commission, the capital is followed by the following cities in terms ofthe number of wireless internet subscriptions: Kutaisi, Rustavi and Batumi.
While analyzing the existing situation on the internet market, it is of vital importance to display which companies operate in Georgia and how users are distributed among them. It is obvious from the data that Silknet, one of the internet service providers, is leading the wired internet market with more than 212 thousand subscriptions. This company is followed by Caucasus Online with the possession of 139 936 subscriptions. The rest 24 companies provide only 82 392 subscribers with wired internet.
In order to display more comprehensive picture of internet service providers, it is worth showing the amount of subscriptions according to regions. In case of Tbilisi, the given data provided by GNCC shows that up to twenty companies are functioning in the capital. Out of them two providers – Caucasus and Silknet – provide 41% and 40%, respectively, of the subscribers with internet. The shares of the rest companies are as follows: Akhteli (15 thousand subscriptions) and Akhali Kselebi (up to 13 thousand subscriptions). Interestingly, other 15 companies provide only 1% of wired internet subscribers in Tbilisi.
According to the amount of wired internet subscriptions Imereti region can be distinguished/ from the capital of the country. Major internet providers in these regions are Sikneti (51%) and Akhali Kselebi (47%). With regard to the scope of wired internet subscriptions, Kvemo Kartli, where Central Georgian Communications Co. is a main provider for 67% of subscribers, holds the third position. In comparison to this, figures of Silknet and Caucasus Online seem modest: 19% (6 538 subscriptions) and 11% (3 668 subscriptions), respectively.
Majority of wired internet subscribers (27 034 subscriptions) in the Autonomic Republic of Adjara are provided by Silknet. The similar happens in Samegrelo-Zemo Svaneti, where Silknet presents the main provider of wired internet with 77% (11 693) of subscriptions. Three other companies operating in the internet market of this region are: Akhali Kselebi (16%), Caucasus Online (11%) and Iveria Kseli (7%). In terms of the extent of availability of wired internet, with 14 653 subscriptions, Samegrelo-Zemo Svaneti is followed by Shida Kartli, where Silkneti tends to be the main provider (93%) of this kind of internet. The similar tendency is observed in other regions as well.
It should also be noted what kinds of technologies are developed for the purposes of internet accessibility. According to GNNC data, in case of wired internet, consumers of fiber technology (51 – 221 170) the numberof consumers of fiber technology (51 – 221 170) slightly exceed the number of DSL technology subscriptions (49 – 212 968).
Concerning wireless internet service, it is regarded as the most dynamically developing technology in Georgia. Based on the 2012 annual report of GNCC, wireless internet technology is mainly developing in the regions, where accessibility to wired internet is relatively low. Data as of October, 2013 demonstrate that the capital, inhabiting majority of subscribers of wired internet, holds the sixth position in terms of the scope of wireless subscriptions. In this respect, Kvemo Kartli and Imereti regions can be highlighted. Generally, wireless internet is available for 87 882 subscribers throughout the country.
Consumption of wireless internet in terms of technologies is worth discussing. The most widespread technologies are CDMA (out of which HSPA/EVDO possesses 30% of subscriptions – 25 958, EVDO – 19% (16 576) and directly CDMA 9% (7 766) and WiFi (33% - 28 942). They are followed by WiMAX technology with 9% (8 140 subscriptions).
In order to achieve higher levels of internet connectivity in the regions, development of mobile internet can be one of the alternative ways. It should be considered that according to the 2012 annual report of GNCC, by the end of 2012, the amount of mobile users reached 4,7 million, while density of mobile subscriptions was 104,5%. In this regard, as of October, 2013, the number of mobile internet subscriptions amounted to 1 209 414. Out of them, 51% (619 718) of subscribers obtain the service from Geocell. Magticom provides 30% of mobile subscribers with mobile internet.