სტატისტიკური ინფორმაცია პროკურატურის მიერ განხორციელებული ფარული მიყურადების შესახებ
2014 წლის მარტის თვეში IDFI-მ შემოგთავაზათ ფარული მიყურადების შესახებ სტატისტიკური ინფორმაციის გასაჯაროების პრაქტიკა სხვადასხვა საჯარო დაწესებულების მაგალითზე. ხსენებულ  სტატიაში ჩვენს მიერ აღნიშნული იქნა, რომ საქართველოს მთავარმა პროკურატურამ ინსტიტუტის თებერვლის თვეში გაგზავნილ საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნის წერილზე,  რომელიც ეხებოდა 2012 - 2014 წლებში ფარული მიყურადების შესახებ სხვადასხვა სახის სტატისტიკურ ინფორმაციას, სრულყოფილი პასუხის გასაცემად მოითხოვა ოთხ თვიანი ვადა (პროკურატურის მიერ საწყის ეტაპზე მოწოდებული იქნა მხოლოდ 2013 წლის 25 ოქტომბრიდან 2014 წლის 3 თებერვლამდე პერიოდში მთავარი პროკურატურის მიერ თბილისის საქალაქო სასამართლოსთვის კავშირგაბმულობის არხებიდან ინფორმაციის მოხსნისა და ფიქსაციის შესახებ მიმართული შუამდგომლობების რაოდენობა, რამაც შეადგინა 18 შემთხვევა).
2014 წლის 12 ივლისს (4 თვის  გასვლის შემდგომ) IDFI-მ საქართველოს პროკურატურიდან დამატებით მიიღო მიყურადების შესახებ დანარჩენი პერიოდის სტატისტიკური მონაცემები. როგორც მოწოდებული დოკუმენტაციით ირკვევა 2012 წლის 1 იანვრიდან 2013 წლის 26 ოქტომბრის ჩათვლით საქართველოს მთავარმა პროკურატურამ თბილისის საქალაქო სასამართლოს მიმართა 96 შუამდგომლობით კავშირგაბმულობის არხიდან ინფორმაციის მოხსნისა და ფიქსაციის შესახებ და 2 შუამდგომლობით კომპიუტერული სისტემიდან ინფორმაციის მოხსნისა და ფიქსაციის თაობაზე.
საქართველოს პროკურატურიდან 2014 წლის თებერვლის თვეში მოთხოვნილი იქნა აგრეთვე 2005-2014 წლებში მოსამართლეების ფარულ მიყურადებასთან დაკავშირებით წარდგენილი  შუამდგომლობების რაოდენობა.  ოპერატიულ-სამძებრო საქმიანობის შესახებ საქართველოს კანონის მიხედვით მოსამართლეებზე ფარული მიყურადება შეიძლება განხორციელდეს,  მხოლოდ  უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარის ბრძანებით საქართველოს მთავარი პროკურორის მოტივირებული შუამდგომლობის საფუძველზე.   2014 წლის 12 ივლისს საქართველოს მთავარი პროკურატურიდან მიღებული ინფორმაციის მიხედვით 2010 წლის 8 აპრილიდან 2013 წლის 26 ოქტომბრის ჩათვლით მოსამართლეების ფარულ მიყურადებასთან დაკავშირებით საქართველო მთავარ პროკურატურას საქართველოს უზენაესი სასამართლოსთვის არცერთი შუამდგომლობით არ მიუმართავს. დანარჩენი პერიოდის შესახებ ინფორმაცია სამწუხაროდ პროკურატურის მიერ არ იქნა მოწოდებული.
ანალოგიური შინაარსის მოთხოვნით IDFI-მ მიმართა აგრეთვე საქართველოს უზენაეს სასამართლოს. მათგან მიღებული პასუხის მიხედვით, უზენაესი სასამართლოს მიერ ამგვარი ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიებების განცალკევებით აღრიცხვა არ ხორციელდება.
აღსანიშნავია, რომ ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) საქართველოს სამოქმედო გეგმის შემუშავების პროცესში IDFI-მ, ფორუმში მონაწილე სხვა არასამთავრობო ორგანიზაციებთან ერთად, საქართველოს უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარეს მიმართა რეკომენდაციით მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესიდან გამომდინარე გარკვეული პერიოდულობით პროაქტიულად გამოქვეყნებულიყო ფარულ მიყურადებასთან დაკავშირებული სტატისტიკური ინფორმაცია. მისასალმებელია ის ფაქტი, რომ საქართველოს უზენაესი სასამართლომ, როგორც ღია მმართველობის პარტნიორობის მონაწილე სახელმწიფო სტრუქტურამ, გაითვალისწინა აღნიშნული რეკომენდაცია და 2014 წლის სექტემბრიდან აიღო ვალდებულება მიყურადების შესახებ სტატისტიკური ინფორმაციის პროაქტიულად გამოქვეყნებისა.
ამასთან აღსანიშნავია, რომ საქართველოს პარლამენტში ინიცირებულია „სახელმწიფო საიდუმლოების შესახებ“ ახალი კანონის პროექტი, სადაც მოქმედი კანონისგან განსხვავებით დასაშვებად მიჩნეულია, რომ ოპერატიულ-სამძებრო საქმიანობასთან დაკავშირებული სტატისტიკური ინფორმაცია მიეკუთვნოს სახელმწიფო საიდუმლოებას. მსგავსი ჩანაწერი, მნიშვნელოვნად ეწინააღდმეგება ღია მმართველობის პრინციპებს და ეჭქვეშ აყენებს გამჭვირვალე და ანგარიშვალდებულ საქმიანობას.
IDFI მიიჩნევს, რომ ფარული მიყურადების რაოდენობის შესახებ მონაცემები წარმოადგენს საჯარო ინფორმაციას მისი სტატისტიკური ხასიათიდან გამომდინარე. პირველ რიგში იმიტომ, რომ ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიების – ,,სატელეფონო საუბრების ფარული მიყურადება და ჩაწერის შესახებ“ არსებული სტატისტიკური მონაცემები არ იძლევა ინფორმაციას ოპერატიული სამძებრო ღონისძიების შინაარსის შესახებ და მისი გასაჯაროებით ვერ მოხდება ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიების თაობაზე საიდუმლო მონაცემების იდენტიფიცირება. აღნიშნულს ადასტურებს დღევანდელი პრაქტიკა და საქართველოს უზენაესი სასამართლოს მიერ პარტნიორობა ღია მმართველობისათვის ინიციატივის ფარგლებში აღებული ვალდებულებაც.
შესაბამისად, ჩვენ მოვუწოდებთ საქართველოს პარლამენტს, „სახელმწიფო საიდუმლოების შესახებ“ ახალი კანონის პროექტის ინიციატორებსა და უშუალოდ ბატონ ირაკლი სესიაშვილს, მოახდინონ კანონპროექტის იმ მუხლის კორექტირება რომლის მიხედვითაც დასაშვები ხდება ოპერატიულ-სამძებრო საქმიანობასთან დაკავშირებული სტატისტიკური ინფორმაციის საიდუმლოდ მიჩნევა, რადგან ეს იქნება უკან გადადგმული ნაბიჯი საჯაროობისა და ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის კუთხით და შეასუსტებს საზოგადოების კონტროლის მექანიზმებს ფარული მიყურადების საკითხებთან დაკავშირებით.

In March, 2014 IDFI published analysis of disclosing the statistical data on surveillance on example of various public institutions. In the mentioned article we noted that in response to the request submitted by IDFI in February, concerning various statistical data on surveillance conducted in 2012-2014, the State Prosecutor’s Office has requested 4 month period for providing complete responses (at the initial stage the Prosecutor’s Office only provided number of applications submitted to Tbilisi City Court on removing information from telecommunications channels and fixation, in the period between October 25, 2013 and February 3, 2014. There were 18 such cases in the given period).
On July 12, 2014, (4 months later) IDFI received from the Prosecutor’s Office additional statistical information of surveillance conducted in the remaining period. As we learn from the obtained data, in the period between January 1, 2012 and October 26, 2013 there were 96 cases when the Prosecutor’s Office filed applications to the Tbilisi City Court, requesting to remove and fixate information from telecommunications channel, and two more applications concerning removing information from computer system.
In February, 2014 IDFI also requested information about the number of cases in 2005-2014 when the Prosecutor’s Office filed applications to receive permission for surveillance of judges.
According to the Georgian Law on Operative-Investigative Activities, secret surveillance of the judges can only be conducted based on the order of the chairman of the Supreme Court made upon motivated request from the Prosecutor’s Office.
According to the information received from the Prosecutor’s Office on July 12, 2014, in the period between April 8, 2010 and October 26, 2013 there were no cases when the Prosecutor’s Office addressed to the Supreme Court with the request of permission for surveillance of the judges. Unfortunately, the Prosecutor’s Office did not provide information for other periods.
IDFI has requested the same information from the Supreme Court of Georgia. According to the Supreme Court, it does not compile separate statistics for such operative-investigative activities.
It should be noted that while elaborating new action plan for OGP, IDFI, along with other forum member NGOs has addressed the Supreme Court of Georgia with recommendation to proactively disclose statistical information of secret surveillance, due to high public interest of such information. It is welcomed that the Supreme Court of Georgia, as one of the state institutions participating in OGP, has considered the abovementioned recommendation and took obligation to proactively disclose statistical information on surveillance since September 2014.
It should also be mentioned that according to a new bill on State Secret, initiated in the Parliament of Georgia, statistical data on operative-investigative activities may be classified as state secret. Such clause significantly contradicts with OGP principles and makes transparency and accountability questionable.
IDFI believes that data on surveillance is public information due to its statistical character. Firtstly, statistical data of telephone surveillance does not reveal the content of the operative-investigative activities no secret data will be identified by its disclosure. This is proved by existing practice and the also the obligation taken by the Supreme Court within the framework of OGP initiative.
Therefore, we call on the Parliament of Georgia and the initiators of the new law on State Secret, namely Mr. Irakli Sesiashvili, to revise the article of the bill according to which the statistical data on operative-investigative activities can be classified as state secret, as this will be a step backwards in terms of transparency and access to information and will weaken mechanisms for public control on the surveillance related issues.