სტატისტიკური მონაცემები 2018-2020 წლებში საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ქართული ჯანდაცვის პროგრამებით მოსარგებლეთა შესახებ
სიახლეები | მეხსიერების და დეზინფორმაციის კვლევები | ეკონომიკა და სოციალური პოლიტიკა | ანალიზი | სტატია 5 მარტი 2021
ოკუპირებული ტერიტორიების მიმართსაქართველოს პოლიტიკის თანახმადსახელმწიფოვალდებულიაშეიმუშაოს ოკუპირებულტერიტორიებზე სამშვიდობო პროცესისსაინიციატივო წინადადებები და ფორმატებიწარმართოს სამშვიდობო პროცესები დამონაწილეობა მიიღოს მათში. აღნიშნული პოლიტიკა, ასევე, გულისხმობს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე (დროებით ოკუპირებული აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკა და ყოფილი სამხრეთ ოსეთის ა/ო) მცხოვრები პაციენტების მკურნალობის სახელმწიფო ბიუჯეტიდან დაფინანსებას „რეფერალური მომსახურების სახელმწიფო პროგრამის“ ფარგლებში.
2018 წელს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს, 2014-2017 წლებში ოკუპირებული ტერიტორიებიდან საქართველოს სამედიცინო დაწესებულებებში სტაციონალური მომსახურებით მოსარგებლეთა სტატისტიკური მონაცემების მოთხოვნით მიმართა. მიღებული ინფორმაციის საფუძველზე კი გამოაქვეყნა ანგარიში ძირითადი მიგნებებითიმის შესაფასებლად, თუ რამდენად ეფექტურია ოკუპირებული ტერიტორიების მიმართ საქართველოს პოლიტიკის ცალკეული ასპექტები და რამდენად სარგებლობენ საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები პირები ქართული მხარის მიერ შეთავაზებული ჯანდაცვის პროგრამებით 2018 წლის შემდეგ, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI)საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს ინფორმაციის გამოთხოვის მიზნით კიდევ ერთხელ მიმართა 2020 წელს. სამინისტროდან ორგანიზაციამ გამოითხოვა შემდეგი სახის ინფორმაცია:
1. 2018-2020 წლებში აფხაზეთის და სამხრეთ ოსეთის ოკუპირებული ტერიტორიებიდან,  საქართველოს საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამით მომსახურებით მოსარგებლეთა სტატისტიკური მონაცემები გაწეული მომსახურების სახეების და ხარჯების მიხედვით;
2. 2018-2020 წლებში აფხაზეთის და სამხრეთ ოსეთის ოკუპირებული ტერიტორიებიდან, საქართველოს სამედიცინო დაწესებულებებში რეფერალური მომსახურების პროგრამით მოსარგებლეთა სტატისტიკური მონაცემები გაწეული მომსახურების სახეების და ხარჯების მიხედვით.
- 2017 წლის შემდეგ, საქართველოს რეფერალური მომსახურების სახელმწიფო პროგრამით მოსარგებლე პაციენტების რიცხვი აფხაზეთიდან და ცხინვალის რეგიონიდან შემცირდა ისევე, როგორც ბიუჯეტიდან მათ დაფინანსებაზე გამოყოფილი თანხა.
- 2014-2017 წლების მსგავსად, რეფერალური მომსახურების სახელმწიფო პროგრამით მოსარგებლეთა შორის  იყო აფხაზეთის - 1,402და ცხინვალის რეგიონის 424 მაცხოვრებელი.
- რეფერალური მომსახურების სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში, ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები პაციენტები 2018-2019 წლებში, 2014-2017 წლების მსგავსად, საქართველოს სამედიცინო დაწესებულებებს ყველაზე ხშირად ონკოლოგიისა და ონკოჰემატოლოგიის დაავადების შემთხვევაში მიმართავენ.
2018-2020 წლებში საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან პირებმა „საყოველთაო ჯანმრთელობის დაცვის სახელმწიფო პროგრამის“ ფარგლებში ყველაზე ხშირად გეგმიური ამბულატორიული მომსახურებით ისარგებლეს, რაზეც ჯამში 817,675 ლარი დაიხარჯა ბიუჯეტიდან.
- ბიუჯეტიდან მოთხოვნილი თანხის რაოდენობის მიხედვით„საყოველთაო ჯანმრთელობის დაცვის სახელმწიფო პროგრამის“ ფარგლებშიყველაზე მეტი თანხა დაიხარჯა გადაუდებელ სტაციონარულ (77,230,754.53 ლარი), გეგმიურ ქირურგიულ (19,369,000.73 ლარი) და გადაუდებელ ამბულატორიულ (12,255,903.54 ლარი) მომსახურებებზე.
- 2018-2020 წლებში აფხაზეთიდან უფრო მეტმა პირმა ისარგებლა „საყოველთაო ჯანმრთელობის დაცვის სახელმწიფო პროგრამით“, ვიდრე ცხინვალის რეგიონიდან
- 2019 წელს აფხაზეთის ტერიტორიაზე ისევე, როგორც ცხინვალის რეგიონში „საყოველთაო ჯანმრთელობის დაცვის სახელმწიფო პროგრამით“ მოსარგებლეთა რიცხვი 2018 წელთან შედარებით გაიზარდა, თუმცა 2020 წლის ოქტომბრამდე შეინიშნება კლება, რაც კორონავირუსის პანდემიასთან დაკავშირებულ გადაადგილების შეზღუდვებთანაც შეიძლება იყოს კავშირში.

According to Georgia’s official policy toward the occupied regions, the state is responsible to elaborate the proposals and formats for the peace process on the occupied territories and engage in the peace-making process. This policy also encompasses the provision of healthcare for the patients living on the occupied territories of Georgia (the Occupied Autonomous Republic of Abkhazia and Former Autonomous District of South Ossetia) within the frame of the Referral Service Provision State Program
In 2018, IDFI addressed the Ministry of Health, Labour and Social Affairs of Georgia to request statistical information about the users of hospital services in 2014-2017. Based on the data received from the Ministry, IDFI published a report with key findings. In order to assess the effectiveness of the specific aspects of Georgia’s policy toward the occupied territories and to find out to what extent the persons living there have used the suggested programs since 2018, IDFI addressed to the Ministry once again in 2020. The organization requested the following information:
1. Statistical data about the users of Georgia’s Universal Healthcare System on the occupied territories of Abkhazia and South Ossetia in 2018-2020 according to the types of service and state expanses.
2. Statistical data about the users of Georgia’s Referal Service Provision State Program on the occupied territories of Abkhazia and South Ossetia in 2018-2020 according to the types of service and state expanses.
- Since 2017, there has been a decrease in the number of patients from Abkhazia and Tskhinvali region, using the referral program of Georgia. Also, the amount of money requested from the budget for funding them has decreased.
- Similarly to 2014-2017, 1,402 patients from Abkhazia and 424 from the Tskhinvali region applied to the referral program.
- Similarly to 2014-2017, in 2018-2019, within the frame of the referral program, the patients from the occupied regions of Georgia mostly addressed to the Georgian hospitals in the case of oncological and onco-hematological diseases.
- Within the frame of the Universal Healthcare Program, in 2018-2020, patients from the occupied regions of Georgia, mostly used ambulatory services. Totally, 817,675 GEL was spent on this.
- According to the amount requested from the budget, within the frame of the Universal Healthcare Program, the greatest amount was spent on the stationary (77,230,754.53 GEL), pre-planned surgical (12,255,903.54 GEL) and ambulatory (12,255,903.54 GEL) services.
- In 2018-2020, more people from Abkhazia referred to the Universal Healthcare Program than from the Tskhinvali region.
- In 2019, on the territory of Abkhazia as well as in the Tskhinvali region, the number of users of the Universal Healthcare Program increased compared to 2018 but then, until October 2020 there was a noticeable decrease, which can be related to the COVID-19 restrictions.