2014 წელს საქართველოს საჯარო დაწესებულებებში თანამშრომელთა განთავისუფლების სტატისტიკური ანალიზი
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI), ფონდ ღია საზოგადოება საქართველოს მხარდაჭერილი პროექტის „საჯარო ინფორმაციის მონაცემთა ბაზა - www.opendata.ge“ ფარგლებში, საქართველოს ადმინისტრაციული ორგანოებიდან მიღებული საჯარო ინფორმაციის ანალიზის საფუძველზე, განახორციელა სტატისტიკური მონაცემების ანალიზი, საქართველოს სხვადასხვა საჯარო დაწესებულებიდან 2014 წელს განთავისუფლებულ თანამშრომელთა შესახებ.
IDFI-იმ 2014 წელს განთავისუფლებულ თანამშრომელთა შესახებ ინფორმაციის მოთხოვნით მიმართა საქართველოს 207 საჯარო დაწესებულებას, განთავისუფლებული თანამშრომლების რაოდენობის და განთავისუფლების მიზეზების მითითებით. კვლევა მოიცავს 17 სამინისტროს და სახელმწიფო მინისტრის აპარატის, სამინისტროების დაქვემდებარებაში არსებული 45 და 16 დამოუკიდებელი საჯარო სამართლის იურიდიული პირის შესახებ ინფორმაციას. ამასთანავე, კვლევაში შესულია საქართველოს 112 ადგილობრივი თვითმმართველობის დაწესებულებიდან (საკრებულოები და გამგეობები) მიღებული მონაცემები. აღსანიშნავია, რომ საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნის წერილები უპასუხოდ დატოვეს საქართველოს იუსტიციის სამინისტრომ, საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრომ, იუსტიციის სამინისტროს დაქვემდებარებაში არსებულმა 6-მა საჯარო სამართლის იურიდიულმა პირმა და ადგილობრივი თვითმმართველობის 9 დაწესებულებამ.
მიღებული ინფორმაციის ანალიზის შედეგად ირკვევა, რომ 2014 წელს სხვადასხვა მიზეზით საჯარო დაწესებულებებიდან განთავისუფლდა 8 388 თანამშრომელი. საქართველოს 17 სამინისტროდან და სახელმწიფო მინისტრის აპარატიდან ჯამში განთავისუფლდა 1 737 თანამშრომელი, მათი უმრავლესობა 1 225 თანამშრომელი შინაგან საქმეთა სამინისტროდან. სამინისტროების დაქვემდებარებში არსებული 42 სსიპ-დან და საქვეუწყებო დაწესებულებიდან ჯამში განთავისუფლდა 2 832 თანამშრომელი. დამოუკიდებელი საჯარო სამართლის იურიდიული პირებიდან 2014 წელს სულ განთავისუფლდა 568 თანამშრომელი.
2014 წელს ადგილობრივი თვითმმართველობის დაწესებულებებიდან ჯამში განთავისუფლდა 3 251 თანამშრომელი.
აღსანიშნავია, რომ ცენტრალური ხელისუფლების დაწესებულებებში და მათ დაქვემდებარებაში მყოფი საჯარო სამართლის იურიდიული პირებიდან სამსახურიდან განთავისუფლების ყველაზე ხშირი მიზეზებია:
• პირადი განცხადება/საკუთარი ინიციატივა;
• შრომითი ხელშეკრულების ვადის გასვლა;
• სხვა სამსახურში გადასვლა;
• დისციპლინური გადაცდომა;
საქართველოს ადგილობრივ თვითმმართველობებში თანამშრომელთა სამსახურიდან განთავისუფლების ყველზე ხშირი მიზეზებია:
• რეორგანიზაციის შედეგად გამოწვეული შტატის შემცირება - 1 377 შემთხვევა;
• დაწესებულების ლიკვიდაცია - 565 შემთხვევა;
• პირადი განცხადება/საკუთარი ინიციატივა - 481 შემთხვევა;
• ხელშეკრულების ვადის გასვლა - 336 შემთხვევა;
საჯარო სამსახურის რეფორმის მიხედვით, რომელიც საქართველოში 2014 წლიდან ხორციელდება, საჯარო სამსახურში ადამიანური რესურსების მიმოქცევა უფრო განჭვრეტადი და დაბალანსებული უნდა გახდეს. საჯარო სამსახურის რეფორმის ერთ-ერთ ძირითად ნაწილს წარმოადგენს „საჯარო სამსახურის შესახებ“ ახალი კანონის მიღება, რომელიც პარლამენტმა 2015 წლის 27 ოქტომბერს მიიღო და რომელიც 2017 წლის 1 იანვრიდან სრულად ამოქმედდება. საჯარო სამსახურის რეფორმის პირველი ეტაპის წარმატებით განხორციელებამ უნდა უზრუნველყოს საჯარო სამსახურში კარიერული პრინციპების დამკვიდრება, რაც მას თავისთავად დაიცავს ისეთი რყევებისგან, როგორიცაა მასიური და დაუსაბუთებელი განთავისუფლება.

Within the scope of the OSGF funded project –Public Information Database www.opendata.ge, the Institute for the Development of Freedom of Information (IDFI) has analyzed statistical information received from public authorities on the dismissal of employees from various public institutions in 2014.
IDFI has requested public information on the dismissal of employees for the entire period of 2014 from 207 public institutions, containing the number of dismissed employees and the grounds for dismissal. The study includes information from 17 Ministries and Office of the State Minister, 16 independent Legal Entities of Public Law (LEPL) and 45 LEPL-s that are subordinate to the ministries. In addition, the research includes information from 112 municipal authorities throughout Georgia (Municipal Assemblies and Municipal Governments). It is important to point out that public information requests have not been responded to by the Ministry of Justice of Georgia and 6 of its subordinate agencies, the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia and 9 municipal authorities.
Through the analysis of obtained information, it turned out that a grand total of 8 388 employees were dismissed from Georgian public institutions on different grounds. A total of 1 737 employees were dismissed from Ministries and Office of the State Minister, with the majority of employees (1 225 individuals) dismissed from the Ministry of Internal Affairs. 2 832 employees were dismissed from 42 subordinate agencies (LEPL-s under various ministries). In 2014, independent agencies (LEPL-s) have dismissed 568 employees.
In 2014, Municipal authorities have dismissed a total of 3 251 employees on various grounds.
It is important to point out the main reasons of dismissal of the employees from central authorities and their subordinate agencies. The most common grounds for dismissal are:
• Own initiative of the employee;
• Expiration of the employment contract;
• Transfer to another company/institution;
• Disciplinary violation;
The main reasons of dismissal from the municipal institutions were:
• Downsizing that resulted from reorganization of the institution – 1377 instances;
• Dissolution of the institution – 565 instances;
• Own initiative of the employee – 481 instances;
• Expiration of the employment contract -336 instances;
According to the Civil Service Reform in Georgia, which started in 2014, the circulation of human resources in the civil service should become more balanced and predictable. One of the main components of the Civil Service Reform was the adoption of the new Law on Civil Service, which was adopted by the Parliament of Georgia on October 27, 2015 and will come into force from January 1, 2017. The successful implementation of the first stages of the Civil Service Reform must ensure the uniform application of career-based principles in the Georgian civil service, which will protect it from massive and groundless dismissal of employees.