სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების განცხადება ღია მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭოს საკონსულტაციო ჯგუფის წევრობის შეჩერების შესახებ
განცხადებები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა 10 მარტი 2023
სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციები 2015 წლიდან აქტიურად ვთანამშრომლობთ საქართველოს პარლამენტთან ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) მიმართულებით.
2015 წლიდან საქართველოს პარლამენტი იყო ერთ-ერთი ლიდერი OGP-ში. ამ პერიოდში, საპარლამენტო ღიაობის მხრივ ძალიან მნიშვნელოვანი რეფორმები განხორციელდა, რომელთა მონაწილე და მთავრი ინიციატორი იყო სამოქალაქო საზოგადოება. საქართველოს პარლამენტში შეიქმნა ღია მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭო, რომელთანაც არსებობს საკონსულტაციო ჯგუფი, ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციების, საერთაშორისო და დონორი ორგანიზაციების შემადგენლობით.
ჩვენ წლების განმავლობაში, კანონმდებლებთან და პარლამენტის აპარატთან ერთად, დონორი ორგანიზაციების ფინანსური დახმარებით, ვმუშაობდით და მხარს ვუჭერდით რეფორმებს, რომლებიც მოიცავდა საკანონმდებლო ცვლილებებს და პრაქტიკულ სამუშაოებს. რეფორმები განხორციელდა  საპარლამენტო ღიაობის, გამჭვირვალობის, მოქალაქეთა ჩართულობის და ინოვაციების და ტექნოლოგიების განვითარების მიმართულებით, რამაც ხელი შეუწყო საპარლამენტო საქმიანობის შესახებ ინფორმაციის მეტ ღიაობას, ინკლუზიური გარემოს შექმნას, საკანონმდებლო პროცესში მოქალაქეების ჩართულობას. დონორი ორგანიზაციების დახმარებით შეიქმნა პარლამენტის ვებგვერდი, პარლამენტის შენობის ინფრასტრუქტურა გახდა შშმ პირებზე ადაპტირებული, პარლამენტის ვებგვერდზე გამოქვეყნდა სხვადასხვა ინფორმაცია, მათ შორის ლობისტების რეესტრი, სტატისტიკური მონაცემები და ასე შემდგ. დაინერგა საპარლამენტო პეტიციების პლატფორმა, შეიქმნა და ტექნიკით აღიჭურვა მოქალაქეთა მისაღები, შეიქმნა პარლამენტის მობილური აპლიკაცია და სხვა.
ამ რეფორმების განხორციელებით, ღია მმართველობის პარტნიორობის საკმაოდ დიდ თანამეგობრობაში საქართველო წლების განმავლობაში იყო  ერთ-ერთი მოწინავე ქვეყანა  და პარლამენტის და სამოქალაქო საზოგადოების ეს წარმატებული თანამშრომლობის ფორმატი იყო მაგალითი ბევრი ქვეყნისთვის. საქართველოს პარლამენტთან სამოქალაქო საზოგადოების  თანამშრომლობითი პროცესის ლოკალური და საერთაშორისო წარმატების ერთ-ერთი ყველაზე კარგი მაგალითი იყო 2015 წლის ოქტომბერში, მექსიკაში გამართულ OGP-ს გლობალურ სამიტზე OGP-ს სამოქალაქო საზოგადოების დაწესებული პრიზის მიღება საქართველოს პარლამენტის მიერ. 2018 წელს საქართველოში გაიმართა ღია მმართველობის გლობალური სამიტი და საქართველოს პარლამენტმა უმასპინძლა ასობით კოლეგას და სტუმარს მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნიდან.
ამ პერიოდის განმავლობაში ჩვენ მოგვიწია მუშაობა სამი მოწვევის პარლამენტარებთან. ღია მმართველობაზე მუშაობის პროცესი იყო თანამშრომლობითი ფორმატის, მასში მონაწილეობდა როგორც საპარლამენტო უმრავლესობა, ისე ოპოზიცია, მუდმივმოქმედი საბჭოს წევრები იყვნენ ყველა ფრაქციის წარმომადგენელები. საპარლამენტო ღიაობის პროცესში მიღწევებიც ამ ერთობლივი მუშაობის  შედეგია.
მაშინ, როდესაც სამოქალაქო ორგანიზაციები თანამშრომლობდნენ პარლამენტთან, მხარს უჭერდნენ და ფინანსურ დახმარებას უწევდნენ საპარლამენტო რეფორმების განხორციელებას, საპარლამენტო უმრავლესობამ პირველი მოსმენით მიიღო „უცხოური გავლენის შესახებ“ კანონპროექტი, რომელიც იყო რუსეთში არსებული კანონის ანალოგი. კანონპროექტის მიზანი იყო  სამოქალაქო საზოგადოების ორგანზაციების იძულება დარეგისტრირებულიყვნენ „უცხოეთის გავლენის აგენტების რეესტრში“, რათა მომხდარიყო მათი სტიგმატიზება და საზოგადოებაში დისკრედიტირება, ასევე სამოქალაქო საზოგადოების კონტროლის, საბოლოო ჯამში კი მათი  საქმიანობის შეზღუდვა და გაუქმება.
აღნიშნული კანონპროექტის  მიმართ გამოითქვა მკაცრი კრიტიკა ჩვენი საერთაშორისო პარტნიორების მიერ. ევროკავშირის, ევროკავშირის წევრი ქვეყნების ელჩების, ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო დეპარტამენტის და საქართველოში ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩის, საერთაშორისო ორგანიზაციების მიერ ეს კანონი შეფასდა, როგორც შეუთავსებელი ევროპულ ფასეულობებთან და პრინციპებთან. მიუხედავად იმისა, რომ კანონი საფრთხეს უქმნიდა სამოქალაქო სექტორს და რაც მთავარია, ცხადად ეწინააღმდეგებოდა საქართველოს ევროპულ პერსპექტივას, საპარლამენტო უმრავლესობამ რუსულ კანონს  პირველი მოსმენით მაინც დაუჭირა. მართალია, კანონპროექტის წინააღმდეგ მიმართული რამდენიმე დღიანი სახალხო პროტესტის საპასუხოდ, მმართველმა პარტიამ კანონპროექტი უკან გაიწვია, მაგრამ მათა ნათლად დაადასტურეს რომ ისინი რჩებიან რუსული კანონპროექტის პრინციპების ერთგულნი და, სამომავლოდ უფრო აქტიურად გააგრძელებენ  საზოგადოებრივი საინფორმაციო კამპანიას კანონპროექტის მხარდასაჭერად.
ყოველივე ზემოთ აღნიშნულიდან გამომდინარე, ღია მმართველობის მუდმივმოქმედი საბჭოს საკონსულტაციო ჯგუფში შემავალი ორგანიზაციები ვეღარ ვხედავთ საპარლამენტო უმრავლესობასთან ამ ფორმატში თანამშრომლობის პერსპექტივას და ვაჩერებთ წევრობას საკონსულტაციო ჯგუფში.

Statement of Civil Society Organizations on Suspending Membership in the Consultative Group of the Parliament of Georgia
Statements | Open Governance and Anti-Corruption 10 March 2023
We, the Civil Society Organizations of Georgia, have been actively cooperating with the Parliament of Georgia in the direction of the Open Government Partnership since 2015.
Since 2015 the Georgian Parliament had been one of the leaders in OGP. In this period, several important reforms were implemented in terms of parliamentary openness, with the civil society being an active participant and main initiator of such reforms. The Standing Council of Open Governance was established with the Parliament of Georgia, which included the Consultative Group, composed of local non-governmental organizations and international and donor organizations.
Over the years, in cooperation with lawmakers and the Office of the Parliament, and with the financial assistance from donor organizations, we worked on and supported reforms that consisted of legislative changes and practical implementation. Reforms were made in the directions of parliamentary openness, transparency, citizen engagement, and innovations and technologies, all of which contributed to creating a more access to information, an inclusive environment, and the engagement of citizens in the law-making process. The website of the Parliament was made with the help of donor organizations, so was the infrastructure of the building of the Parliament adapted to persons with disabilities, various information was published on the website of the Parliament, including the register of lobbyists, statistical information, and others. The platform for petitions to the Parliament was implemented, a reception for citizens was created and equipped, the mobile application for the Parliament was created, etc.
With the implementation of these reforms, Georgia was one of the leading countries in the fairly large community comprising the Open Government Partnership for a number of years, and this successful format of cooperation between the Parliament and civil society was an example for many countries. One of the best examples of the local and international success of this cooperative process of the Parliament of Georgia with civil society was in October 2015, during the OGP Global Summit held in Mexico, when the Parliament of Georgia won the prize established by the OGP civil society. In 2018, the OGP Global Summit was held in Georgia, and the Georgian Parliament hosted hundreds of colleagues and visitors from across the world.
During this period we worked with Members of Parliament of three convocations. The process of working on open government was conducted in a format of cooperation and with the participation of both the parliamentary majority and the opposition, with members of the Standing Council belonging to all fractions. Our successes in parliamentary openness are the results of this joint work.
During the time when civil society organizations had been cooperating with the Parliament, offering support and financial assistance to the Parliament in various reforms, the parliamentary majority adopted the draft law “On Foreign Influence” by first hearing, which is analogue to Russian law. The purpose of which was to force Georgian civil society organizations to register in the “Registry of Agents of Foreign Influence”, in order to stigmatize them and discredit them in society, to control, and finally to curtail and abolish their activities.
This bill was criticized by our international partners. The European Union, ambassadors of EU member states, the State Department of the United States of America and the ambassador of the USA to Georgia and international organizations stated that it is incompatible with European values and principles. Despite the fact that this law created a threat to the civil sector and, most importantly, to Georgia’s European perspective, parliamentary majority still chose to adopt the Russian law in the first hearing. Although, in response to several days of public protest against the draft law, the ruling party withdrawn the bill, they expressed that they still remain righteous to its principles and will more actively continue the information campaign to support and introduce this bill to the wider public.
As a result of these circumstances, the member organizations of the Consultative Group of the Standing Council of Open Government no longer see the possibility of continuing the format of cooperation with the parliamentary majority and suspend membership in the Consultative Group.