IDFI-ის განცხადება მთავარი პროკურატურისადმი პრეზიდენტის მრჩევლის მიმართვასთან დაკავშირებით
საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაციამ რამდენიმე დღის წინ გაასაჯაროვა ის წერილი, რომლითაც პრეზიდენტის მრჩეველმა კახა კოჟორიძემ საქართველოს პროკურატურას მიმართა და მოითხოვა სხვადასხვა სტატისტიკური მონაცემები 2012 წლის ნოემბრიდან დღემდე წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის მუხლებით გასამართლებული პირების მიმართ დამდგარი გამამტყუნებელი განაჩენების შესახებ.
აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით ინფორმაციის მოპოვების მიზნით გასული წლების განმავლობაში IDFI-მ არაერთხელ მიმართა სხვადასხვა უწყებას. 2013 წლის 1 ივლისს IDFI-მ განცხადებით მიმართა თბილისის საქალაქო სასამართლოს და მოითხოვა 2012 წლის 1 ოქტომბრიდან განცხადების მიღების მომენტამდე თბილისის საქალაქო სასამართლოს მიერ სისხლის სამართლის კოდექსის 1441 (წამება) და 1443 (დამამცირებელი ან არაადამიანური მოპყრობა) მუხლებით განხილული საქმეების ოდენობის შესახებ ინფორმაცია და მიღებული გადაწყვეტილებების (განაჩენების) ასლები. მოწოდებული ინფორმაციის თანახმად, 2012 წლის 1 ოქტომბრიდან 2013 წლის ივლისამდე, თბილისის საქალაქო სასამართლოს მიერ სისხლის სამართლის კოდექსის მოცემული მუხლებით განხილული იქნა სულ ორი სისხლის სამართლის საქმე.
2014 წლის ნოემბრის დასაწყისში IDFI-მ მიმართა საქართველოს მთავარ პროკურატურას და მოითხოვა სხვადასხვა სახის სტატისტიკური ინფორმაცია წამებისა და სხვა სასტიკი, არაადამიანური ან ღირსების შემლახავი მოპყრობის, აგრეთვე წამების მუქარის შემთხვეების გამოძიების შესახებ. მოწოდებული ინფორმაციის თანახმად 2013 წლის განმავლობაში სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში პატიმართა მიმართ განხორცილებული არასათანადო მოპყრობისა და მასთან დაკავშირებულ დანაშაულებზე სისხლისსამართლებრივი დევნა დაიწყო სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის 48 თანამშრომლის მიმართ, საიდანაც გამამტყუნებელი განაჩენი 28 თანამშრომლის, ხოლო გამამართლებელი კი ერთი თანამშრომლის მიმართ დადგა. დევნა შეწყდა ერთი პირის მიმართ. ამასთან ინფორმაცია არ მოგვეწოდა იმის შესახებ თუ რა ბედი ეწია დანარჩენ 18 ბრალდებულს, წერილის ტექსტიდან გამომდინარე უნდა ვივარაუდოთ, რომ მათ შემთხვევაში დადგა ნაწილობრივ გამამართლებელი განაჩენი.
აღსანიშნავია, რომ 2015 წლის განმავლობაში IDFI-მ არაერთხელ მიმართა საქართველოს მთავარ პროკურატურას სხვადასხვა სტატისტიკური ინფორმაციის მიღების მოთხოვნით, რომლებიც მართლმსაჯულების ხარვეზების აღმოფხვრის საკითხთან არის დაკავშირებული და რომლის მიმართაც არსებობს განსაკუთრებით მაღალი საჯარო ინტერესი, თუმცა სამწუხაროდ საქართველოს პროკურატურაში შეინიშნება ხარვეზები მოთხოვნილი ინფორმაციის სრულყოფილი სახით გაცემასთან დაკავშირებით. ამასთან ხშირია შემთხვევები, როდესაც საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნის შესახებ ჩვენი განცხადებები რჩება უპასუხო.
სამწუხაროდ, დღეის მდგომარეობით საზოგადოებას კვლავაც არ აქვს ზუსტი და ყოვლისმომცველი ინფორმაცია საქართველოს პენიტენციალურ სისტემაში გამოკვეთილ დანაშაულებებსა და გადაცდომების შესახებ, გამოძიების მასშტაბებისა და გამოვლენილი ფაქტების შესახებ. მოვუწოდებთ საქართველოს მთავარ პროკურატურას მიაწოდოს საზოგადოებას სრულყოფილი ინფორმაცია საზოგადოებისთვის მნიშვნელოვანი საკითხების ირგვლივ, მათ შორის უწყებებში შესული განცხადებებისა და საჩივრების რაოდენობის, აგრეთვე გატარებული შესაბამისი ზომებისა და იმ პირთა რაოდენობის შესახებ, რომლებსაც დაეკისრათ პასუხიმგებლობა წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის მუხლით.

Recently the President Administration has published a letter of the President Advisor to the Prosecutor’s office of Georgia, requesting various statistical information on the stages of investigations launched regarding the cases of torture and inhuman treatment in the penitentiary system before the Parliamentary Elections of 2012.
We would like to remind you, that during the last years IDFI has been referring to various public institutions with the purpose of receiving the information. In July 2013 FOI request was sent to Tbilisi City Court requesting information on the cases heard by the Court with the charges of torture (Art.1441 of the Criminal Code of Georgia) or inhuman treatment (Art.1442 of the Criminal Code of Georgia) beginning from October 2012. Court Decisions on the cases were also requested. Based on the received information, during the period of October 2012 – July 2013 two cases on the above mentioned charges was heard by Tbilisi City Court.
In November 2014 IDFI referred to the Prosecutor’s Office of Georgia and requested various information on the results of investigating cases of torture and inhuman treatment in prisons. The public institution provided us with the information according to which during 2013 investigation was launched against 48 public servants at the penitentiary system, out of which in 28 cases suspects were found guilty, and in one case charges against the suspect was not proven. We did not receive data on the outcomes of the remaining 18 cases, although from the text of the latter it can be deduced that in remaining 18 cases suspects were found partially guilty.
It should be emphasized that during 2015 IDFI has sent a number of FOI requests to the Prosecutor’s Office of Georgia with the aim of receiving various statistical information of high public interest regarding the cases of miscarriages of justice. Unfortunately it should be stated that considerable gaps were observed in the process of disclosing the said information. In many cases our FOI requests were left unanswered.
Unfortunately, as of to date the society has still not received acute and comprehensive information on the crimes conducted in the penitentiary system and the results of the investigations. We call on the Prosecutor’s Office of Georgia to provide society with complete information on the issues of particularly high public interest, such as statistical data on the number of complaints received by the entity, as well as the actions taken and the number of persons held responsible for the facts of torture and inhuman treatment in the prisons of Georgia.