განცხადება 5 ნოემბერს „რუსთავი 2“-ის საქმეზე თბილისის საქალაქო სასამართლოს მიერ მიღებული განჩინების შესახებ
განცხადებები 6 ნოემბერი 2015
დღეს „რუსთავი 2“-ის საქმეზე მოსარჩელე მხარის, ხელისუფლებასთან დაახლოებულ ბიზნესმენ ქიბარ ხალვაშის ადვოკატის მიმართვის საფუძველზე თბილისის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლემ, თამაზ ურთმელიძემ გამოიტანა განჩინება გადაწყვეტილების აღსრულების უზრუნველყოფის შესახებ, რომლის თანახმადაც სამაუწყებლო კომპანია „რუსთავი 2“-ს დაენიშნა დროებითი მმართველი, ხოლო მენეჯმენტის მოქმედ წევრებს შეუჩერდათ უფლებამოსილება. ამასთან, „რუსთავი 2”-ის დროებით მმართველად დაინიშნენ კონკურენტი ტელეკომპანია „იმედის“ ყოფილი ხელმძღვანელი, რევაზ საყევარიშვილი და “რუსთავი 2”-ის წილის ერთ-ერთი ყოფილი მესაკუთრე დავით დვალი.
„რუსთავი 2”-ის საქმესთან დაკავშირებით 2015 წლის 2 ნოემბერს საკონსტიტუციო სასამართლომ სამოქალაქო საპროცესო კოდექსით სასამართლო გადაწყვეტილების დაუყოვნებლივ აღსრულების ზოგადი მექანიზმის (268 მუხლის პირველი პუნქტის “ზ” პუნქტი) მოქმედება შეაჩერა. თბილისის საქალაქო სასამართლომ საქმეზე საბოლოო გადაწყვეტილება 3 ნოემბერს გამოიტანა, რომლის თანახმად, ქიბარ ხალვაშს, ფაქტობრივად, „რუსთავის 2”-ის წილების 100% მიაკუთვნა.
- განჩინება ეწინააღმდეგება სამოქალაქო საპროცესო კანონმდებლობას
4 ნოემბერს, შემაჯამებელი გადაწყვეტილების გამოტანის შემდეგ, ქიბარ ხალვაშის ადვოკატებმა სასამართლოსგან დამატებითი ღონისძიებების გამოყენება მოითხოვეს, რაც დროებითი მმართველის დანიშვნას გულისხმობდა. მოსამართლე ურთმელიძემ 5 ნოემბერს აღნიშნული მოთხოვნა დააკმაყოფილა.
საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსის თანახმად, თუ მოსამართლე მიიღებს ზომებს გადაწყვეტილების აღსრულების უზრუნველყოფის შესახებ, ამის შესახებ უნდა მიუთითოს სასამართლოს გადაწყვეტილებაში. შემაჯამებელი გადაწყვეტილების შემდეგ მსგავსი განჩინების იმავე სასამართლო ინსტანციის მხრიდან მიღება უკანონოა.
- განჩინებით არ არის დასაბუთებული აღსრულების უზრუნველყოფის ღონისძიების გამოყენების აუცილებლობა
მოსამართლის მიერ არ არის მოყვანილი ის ფაქტები, გარემოებები, რომლებიც იძლევა გადაწყვეტილების აღსრულების უზრუნველყოფის საშუალების გამოყენების საფუძველს. აღსანიშნავია, რომ იმავე მოსამართლემ უკვე იმსჯელა სარჩელის უზრუნველყოფის ღონისძიების გამოყენების შესახებ და სხვა უზრუნველყოფის ღონისძიებებთან ერთად ყადაღა დაადო „რუსთავი 2”-ის წილებს. ამ გადაწყვეტილებით შეიზღუდა „რუსთავი 2”-ის არსებული მენეჯმენტის ძირითადი უფლებამოსილებები იმდაგვარად, რომ გამოირიცხა მათი მხრიდან კომპანიის ფინანსებისა და ქონების შემცირების საფრთხე. ასევე, მოსამართლემ ყადაღა დაადო „რუსთავი 2”-ის წილის მფლობელ შპს “ტელეკომპანია საქართველოს”. ცალსახაა, რომ მოცემულ ვითარებაში სასამართლოს 5 ნოემბრის განჩინებით ვერ საბუთდება უზრუნველყოფის ღონისძიების გამოყენების აუცილებლობა და კომპანიის იძულებით მართვაში გადაეცემის საჭიროება.
- მოსამართლის მიერ განჩინების დასაბუთების დროს მოყვანილი გარემოებები შეიძლება ჩაითვალოს დამოუკიდებელი ტელეკომპანიის სარედაქციო პოლიტიკაში ჩარევად
სასამართლო მიუთითებს, რომ “საზოგადოებრივი ინტერესის საკითხებზე ინფორმაციის გაშუქებისას გამოყენებულ უნდა იქნეს ობიექტური და სამართლიანი რეპორტაჟის მეთოდი. მოპასუხის (შპს „სამაუწყებლო კომპანია რუსთავი 2“-ის პარტნიორები) მმართველობის პირობებში ეს საკითხიც დგას კითხვის ნიშნის ქვეშ. მითითებული მიზნების უგულვებელყოფა კი, საბოლოო ჯამში, საფრთხეს უქმნის დემოკრატიულ საზოგადოებაში მედიის ძირითადი დანიშნულებას.” აშკარაა, რომ მოცემული მსჯელობა წარმოადგენს სარედაქციო პოლიტიკის ფორმირებაში ჩარევას და არანაირი კავშირში არ აქვს „რუსთავი 2”-ის წილების შესახებ მიმდინარე სასამართლო დავასთან.
- მოსამართლე ურთმელიძის მიერ მიღებული განჩინებით ფაქტობრივად აღარ აღსრულდა საკონსტიტუციო სასამართლოს მიერ 2015 წლის 2 ნოემბრის მიღებული გადაწყვეტილება
საოქმო ჩანაწერით საკონსტიტუციო სასამართლოს მიერ შეჩერდა საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსის იმ ნორმის მოქმედება, რომელიც განსაზღვრავს პირველი ინსტანციის სასამართლოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილების დაუყოვნებელი აღსრულების ერთ-ერთ საფუძველს. დღეს მიღებული განჩინებით არსებითად იგივე შედეგი დადგა, რისი თავიდან ასაცილებლადაც იქნა მიღებული საკონსტიტუციოს სასამართლოს ეს გადაწყვეტილება. ფაქტობრივად, მოსამართლემ უკანონო განჩინებით გვერდი აუარა საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილებას.
- მმართველად დანიშნული პირების მიუკერძოებლობის საკითხი ეჭვქვეშ დგას
სასამართლო განჩინებაში უთითებს, რომ „დროებითი მმართველი არის მხარეებისაგან ნეიტრალური, დამოუკიდებელი პირი, რომელიც უშუალოდ არ არის ჩართული დავაში, მას არ გააჩნია დავის საგანთან მიმართებით არანაირი პირადი ქონებრივი ინტერესი და მისი უპირველესი და უმთავრესი დანიშნულება არის დავის მიმდინარეობის პერიოდში ქონების დაცვა და მისი შენარჩუნება.” მოსამართლემ 5 ნოემბრის განჩინებით „რუსთავი 2”-ის დროებით მმართველად კონკურენტი ტელეკომპანია იმედის ყოფილი დირექტორი რევაზ საყევარიშვილი და „რუსთავი 2”-ის ერთ-ერთი დამფუძნებელი და წილის ყოფილი მფლობელი დავით დვალი დანიშნა. დავით დვალი ნეტგაზეთთან მიცემულ ინტერვიუში აღნიშნავს, რომ მას ჯარჯი აქიმიძესთან ერთად („რუსთავი 2”-ის ერთ-ერთი დამფუძნებელი) დღემდე აქვს ინტერესი ტელეკომპანიის წილების 60%-თან დაკავშირებით. დვალი ასევე განმარტავს, რომ იგი მხარს უჭერს ამ პროცესში ქიბარ ხალვაშს, რადგან მისი მოგების შემთხვევაში მას წილის დაბრუნებისათვის ბრძოლა გაუმარტივდება. როგორც დღეს გამართულ პრესკონფერენციაზე დადასტურდა, ქიბარ ხალვაშსა და დავით დვალს შორის დავის დასაწყისშივე არსებობდა შეთანხმება ხალვაშის მიერ პროცესის მოგების შემთხვევაში "რუსთავი 2”-ის წილების განაწილების შესახებ. შესაბამისად, გაუგებარია, რა კრიტერიუმებით იხელმძღვანელა მოსამართლემ დროებითი მმართველების დანიშვნის პროცესში.
- განჩინებით მმართველად დანიშნულ პირებს მიეცათ ჟურნალისტების დათხოვნის და სარედაქციო პოლიტიკის შეცვლის უფლებამოსილება
განჩინებაში სასამართლო აღნიშნავს, რომ მმართველი პირების დანიშვნის ერთ-ერთ მიზანს წარმოადგენდა მოქმედი მმართველობის მიერ მოძრავი ნივთების განზრახ დაკარგვის ან/და განადგურების საფრთხე. მოცემულ პირობებში გაუგებარია, რატომ მიანიჭა სასამართლომ დროებით მმართველებს ისეთი ფუნქციებიც, როგორიცაა საკადრო პოლიტიკის მართვა, მათ შორის შიდა სტრუქტურული რეორგანიზაცია და სამაუწყებლო ბადის განსაზღვრა (ოპტიმიზაცია). სასამართლო მოცემული მსჯელობის დასაბუთების მიზნით არ აკეთებს არანაირ განმარტებას, რაც მოგვცემდა შესაძლებლობას გვემსჯელა მოცემული უფლებამოსილების მინიჭების საჭიროებაზე. ამგვარ პირობებში მიგვაჩნია, რომ მოსამართლის გადაწყვეტილება არხის სარედაქციო პოლიტიკაში გარე ჩარევისაკენ პირდაპირ მითითებას წარმოადგენს და საშუალებას აძლევს დროებით მმართველებს, შეცვალონ არხის სარედაქციო პოლიტიკა, გაათავისუფლონ ტელეკომპანიის მოქმედი სარედაქციო გუნდი, მათ შორის რედაქტორები და ჟურნალისტები.
- განჩინებით რუსთავი2-ის წარმომადგენლებს შეეზღუდათ სასამართლოსადმი მიმართვის უფლება
განჩინებით მმართველად დანიშნულ პირებს მიენიჭათ ყველა დაწესებულებასა და ორგანოსთან წარმომადგენლობის უფლებამოსლება. კერძოდ, წარმომადგენლობითი უფლებამოსილების/მინდობილობის გაცემასა და გაცემული უფლებამოსილების/მინდობილობის გადახედვის (დადება, მოშლა/შეწყვეტა, გაგრძელება) უფლებამოსილება მთლიანად მიეკუთვნათ დროებით მმართველებს. იმ შემთხვევაში თუ, ტელეკომპანიის მოქმედ ადვოკატებს შეუწყდებათ მოცემულ დავაზე წარმომადგენლობის უფლებამოსილება, ამით ცალსახად დაირღვევა სამართლიანი სასამართლოსა და სასამართლოსადმი მიმართვის ფუნდამენტური უფლებები, რადგან მათ აღარ აქვთ, არც აღნიშნული განჩინების და არც შემაჯამებელი გადაწყვეტილების გასაჩივრების შესაძლებლობა. ამასთან, დავის შემდგომი გაგრძელება დამოკიდებული იქნება დროებითი მმართველის მიერ მიღებულ გადაწყვეტილებაზე.

On Thursday, November 5, Judge Tamaz Urtmelidze of the Tbilisi City Court issued a ruling to secure the enforcement of the decision regarding the case of “Rustavi 2,” on the basis of the application of the plaintiff – the lawyer of Kibar Khalvashi, a businessmen affiliated with the Government. According to the decision temporary administrators have been appointed to the broadcasting company “Rustavi 2” and the authority of the current members of the top management team has been suspended. Moreover, the appointed temporary administrators are Revaz Sakevarishvili, the former executive of the TV Imedi and David Dvali, one of the former shareholders of Rustavi 2.
On November 2, 2015, the Constitutional Court suspended the general mechanism of immediate enforcement of judgment (Article 268, Paragraph 1, Subparagraph “G”). The Tbilisi City Court issued the final judgment on the case on November 3; the judgment practically granted 100% of shares to Kibar Khalvashi.
The Ruling Violates the Civil Procedural Law
On November 4, after issuing the Summary Decision, the lawyers of Kibar Khalvashi requested the usage of additional provisions from the Court, which implied the appointment of temporary administrators. On November 5, Judge Urtmelidze ruled in favor of the mentioned request.
According to the Civil Procedure Code of Georgia, if the Judge takes measures to ensure the enforcement of the decision, this should be indicated in the court decision. Issuing such rulings by the court of the same instance after the Final Decision is unlawful.
The Ruling Does Not Justify the Necessity of Using Provisional Measures to Ensure Enforcement
The Judge provides no facts or circumstances that would provide grounds for using the measures to ensure the enforcement of the decision. It is worth noting that the same Judge has already discussed the usage of provisional measures to ensure enforcement and, among other provisional measures, attached the shares of “Rustavi 2.” Through this decision, the top managers of Broadcasting Company Rustavi 2 had been limited, so that the risks of reducing company finances and assets on their part had been eliminated. In addition, the Judge issued an injunction on the Television Station Sakartvelo, Ltd., the shareholder of Rustavi 2. It is clear that in the given conditions, the necessity of using provisional measures and the need for compulsory administration of company property are not justified by the November 5 Ruling.
The Circumstances Used by the Judge to Substantiate the Ruling Can Be Considered as Intervention in the Editorial Policy of an Independent Broadcasting Company
The Court indicates: “During the coverage of information related to the issues of public interest, the method of objective and fair reporting should be used. Under the management of the Defendant (“Broadcasting Company Rustavi 2,” Ltd. Partners), this issue is questionable. Neglect of the indicated purposes consequentially jeopardizes the fundamental purpose of media in a democratic society.” It is evident that such reasoning represents intervention in the formation of the editorial policy and bears no relation to the ongoing lawsuit regarding the shares of Rustavi 2.
As a Result of the Ruling Issued by Judge Urtmelidze, the November 2, 2015 Decision of the Constitutional Court is not enforced in Practice
Through the recording notices, the Constitutional Court suspended the enforcement of the Norm of the Civil Procedure Code of Georgia that determines one of the grounds for immediate enforcement of the judgment of the court of the first instance. Nonetheless, the Ruling issued today will lead to the precise consequences that the Decision of the Constitutional Court is circumvented. In fact, through an illegitimate ruling, the Judge bypassed the Decision of the Constitutional Court.
There are doubts regarding the neutrality the persons appointed as administrators
In its ruling, the court has stated that the “temporary administrator is a neutral person independent from the parties who is not directly involved in the dispute, does not have any property-related interest toward the subject of the dispute, and whose primary and most important responsibility is to protect and preserve the property for the duration of the dispute.” Through his 5 November ruling, the judge appointed as temporary administrators of Rustavi 2 Revaz Sakevarishvili, former director of the Imedi TV station which is Rustavi-2’s competitor, and Davit Dvali, one of the founders and former shareholders of Rustavi 2. Davit Dvali has said in an interview with Netgazeti that, along with (Rustavi-2 co-founder) Jarji Akimidze, he still has an interest in reclaiming 60 percent of the company’s shares. Dvali has also said that he supports Kibar Khalvashi in this process since, in the event of the latter’s winning the dispute, it will be easier for him to fight for reclaiming his share. The press-conference held today reaffirmed that there has been prior agreement between Mr. Dvali, Mr. Akimidze and Mr. Khalvashi on dividing the shares of Rustavi 2 between Dvali, Akimidze and Khalvashi. Consequently, it is not clear what criteria the judge applied in the process of appointing these individuals.
The persons appointed as administrators through the court ruling have been granted the power of dismissing journalists and changing the editorial policy
The court noted in its ruling that one of the goals of appointing the temporary administrators was the danger that the current administration would deliberately lose or destroy movable property. Keeping this in mind, it is not clear why the court granted the temporary administrators with powers such as the management of staff policy, including structural reorganization and determining (optimizing) the broadcasting schedule. The court has not provided any explanation to support this reasoning that would make it possible to assess the necessity of granting this power. In these circumstances, we believe the judge’s decision is a direct instruction to interfere with the channel’s editorial policy and makes it possible for the temporary administrators to change the editorial policy and to dismiss the members of the TV station’s current editorial team, including the editors and journalists.
The ruling restricts the right of Rustavi-2 representatives to appeal to court
The ruling has awarded the persons appointed as temporary administrators the right of representation vis-a-vis all institutions and bodies. Specifically, the temporary administrators have been awarded the power of granting the right of representation/power of attorney and of revising (concluding, suspending, extending) the granted right of representation/power of attorney. If the TV station’s current lawyers have their power of attorney for the dispute suspended, it will be a clear violation of the fundamental rights of fair trial and access to court since they will no longer have the possibility of filing an appeal against this ruling or the summary decision. Moreover, further continuation of the dispute will depends on the decision of the temporary administrators, which already have stated that they are not going to allow Rustavi 2 to challenge the decision of the Tbilisi City Court.