არასამთავრობო ორგანიზაციების განცხადება ბათუმში მომხდარ ინციდენტთან დაკავშირებით
არასამთავრობო ორგანიზაციები გამოვთქვამთ შეშფოთებას ბათუმში, გრიბოედოვის ქუჩაზე, აჭარის შს სამმართველოს უფროსის ვალერიან თელიას მიერ საიას თანამშრომლების მიმართ განხორციელებული სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფის ფაქტის გამო, რომლის შესახებ ინფორმაცია გუშინ გავრცელდა.
მიგვაჩნია, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტროს აჭარის სამხარეო პოლიციის უფროსის ქმედება შეიცავს დანაშაულის ნიშნებს. ჩვენს ხელთ არსებული ინფორმაციის საფუძველზე, აღნიშნული ფაქტის დროულად და ობექტურად გამოძიების ნაცვლად, სამწუხაროდ, ადგილი აქვს დანაშაულის დაფარვისა და გამოძიების არასრულყოფილად წარმართვის მცდელობას.
განსაკუთრებით აღმაშფოთებელია ინციდენტის სავარაუდო ამსახველი ვიდეომასალის განადგურების ფაქტი სამართალდამცავი ორგანოს წარმომადგენლების მხრიდან, რომელიც შესაძლოა მნიშვნელოვან მტკიცებულებად ქცეულიყო გამოძიების წარმოებისას.
ვფიქრობთ, რომ შსს-ს მიერ ინციდენტთან დაკავშირებით გავრცელებული განცხადებები, რომლებშიც აქცენტები მხოლოდ საიას თანამშრომლის ბრალეულობაზე კეთდება, გამოხატავს სამინისტროს ცალმხრივ პოზიციას. შსს-ს განცხადება იმის თაობაზე, რომ გასაჯაროებული ვიდეოფირით არ დასტურდება საიას თანამშრომლის ფიზიკური შეურაცხყოფის ფაქტი, საზოგადოების განზრახ შეცდომაში შეყვანის მცდელობას ჰგავს.
გამომდინარე ზემოთქმულიდან, მოვუწოდებთ შინაგან საქმეთა სამინისტროს დროულად, სრულყოფილად და მიუკერძოებლად გამოიძიოს აღნიშნული საქმე, როგორც ძალადობისა და მუქარის, ასევე მტკიცებულებათა განადგურების (ვიდეოჩანაწერის წაშლის) ნაწილში, ხოლო გამოძიების დასრულებამდე მოვითხოვთ, რომ აჭარის შს სამმართველოს უფროსს შეუჩერდეს სამსახურეობრივი უფლებამოსილება.

Non-governmental organizations express concern over the fact of physical and verbal abuse of the GYLA employee by the head of the Adjara Police Main Division, Valerian Telia, on the Griboedov street in Batumi. The information on this incident was reported yesterday.
We think that the actions of the head of the Adjara Police Main Division contained criminal elements. Based on the information available to us, we think that, unfortunately, we face a fact of covering up the crime and an attempt to conduct the investigation incompletely instead of a timely and objective investigation into the matter.
The fact of the destruction of the video materials which might have served as important evidence for investigation by the representatives of a law enforcement body is particularly concerning.
We believe that the statements of the Ministry of Internal Affairs, with emphases on the guilt of GYLA employee, are one-sided. MIA recently made the video materials public. Their recent statement that the video does not prove the fact of physical abuse looks like an attempt of deliberately misleading the general public.
Given the above, we appeal to Ministry of Internal Affairs to investigate the fact of violence and threats as well as destruction of evidence impartially and completely. Also, we demand from MIA that the head of Adjara Police Main Division be suspended until the investigation is completed.