საქართველოში სახელმწიფოს კუთვნილი საწარმოები და მათი ეფექტურობის კვლევა - ფოკუსი: სოფლის მეურნეობის სფერო
პროექტები | დასრულებული პროექტები 1 დეკემბერი 2013
პროექტის სახელწოდება: საქართველოში სახელმწიფოს კუთვნილი კომპანიები და მათი ეფექტურობის კვლევა - ფოკუსი: სოფლის მეურნეობის სფერო
პროექტის ფინანსური მხარდაჭერა: ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) აღმოსავლეთ-დასავლეთის მართვის ინსტიტუტის (EWMI) პროგრამა “საჯარო პოლიტიკის, ადვოკატირებისა და სამოქალაქო საზოგადოების განვითარება საქართველოში” (G-PAC)
პროექტის ბიუჯეტი: 43,052.10 აშშ დოლარი
პროექტის ხანგრძლივობა: 1 დეკემბერი, 2013 – 1 ივლისი, 2014;
პარტნიორები: გადასახადის გადამხდელთა კავშირი, საქართველოს სოფლის მეურნეობის სამინისტრო;
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) გადასახადის გადამხდელთა კავშირთან ერთად, ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) აღმოსავლეთ-დასავლეთის მართვის ინსტიტუტის (EWMI) პროგრამის -“საჯარო პოლიტიკის, ადვოკატირებისა და სამოქალაქო საზოგადოების განვითარება საქართველოში” (G-PAC), ფინანსური მხარდაჭერით ახორციელებს  კვლევას სახელმწიფოს საკუთრებაში არსებული სოფლის მეურნეობის საწარმოების ეფექტიანობის შესახებ.
პროექტის ფარგლებში შესწავლილი იქნება სოფლის მეურნეობის პროფილის სახელმწიფო საწარმოები, რომელშიც 50%-ზე მეტ წილს სახელმწიფო ფლობს. კვლევის მიზანია დადგინდეს ამ საწარმოების ეფექტიანობა და მათი არსებობის მიზანშეწონილობა. კვლევის შედეგებზე დაყრდნობით, პროექტის ანალიტიკური გუნდი შეიმუშავებს რეკომენდაციების პაკეტს, რომელიც გადაეცემათ შესაბამის სახელმწიფო უწყებებს. პროექტის ფარგლებში მოხდება სახელმწიფოს საკუთრებაში არსებული საწარმოების მეტი გამჭვირვალობის ადვოკატირება.
პროექტის მიზანები:
• გაზარდოს სექტორის გამჭვირვალობა და მოახდინოს საჯარო დისკუსიების ინიცირება პრობლემის ირგვლივ სახელმწიფო საწარმოთა როლის და ოპერირების მიზნების შესახებ. ეს დაეხმარებათ პასუხისმგებელ საჯარო მოხელეებს, ექსპერტებს და სხვა დაინტერესებულ მხარეებს სწორი ანალიზი გააკეთონ სექტორის სამომავლო პოლიტიკის ფორმირების პროცესში.
• შეისწავლოს სახელმწიფო საწარმოების წარსული და მიმდინარე ფინანსურ-ეკონომიკური მდგომარეობა, რაც ხელს შეუწყობს საწარმოების უკეთეს მართვას და ამ საწარმოთა შესახებ სწორი და გონივრული გადაწყვეტილებების მიღებას.
• მოამზადოს ბაზარზე არსებული ანალიზი სოფლის მეურნეობის სექტორში და გამოკვეთოს სახელმწიფო საწარმოების როლი ბაზრის კონკურენციის ჭრილში.
• მოამზადოს რეკომენდაციების პაკეტი მთავრობისთვის სახელმწიფო საწარმოების შესახებ სამომავლო პოლიტიკის გატარების კუთხით.
• მოხდება აუდიტორული ანგარიშების შესწავლა და სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული საწარმოების შესახებ ინფორმაციის მოძიება;
• ჩატარდება ინტერვიუები თანამდებობის პირებთან, საწარმოთა ხელმძღვანელებთან, ფერმერებთან კერძო სექტორის წარმომადგენლებთან და სოფლის მეურნეობის დარგის ექსპერტებთან თბილისსა და საქართველოს იმ რეგიონებში, სადაც სახელმწიფოს საკუთრებაში არსებული საწარმოები მდებარეობს.
• ექსპერტებისთვის, გადაწყვეტილების მიმღები პირებისა და კერძო სექტორის წარმომადგნელებისთვის გაიმართება დისკუსიები მრგვალი მაგიდის ფორმატში.
• პროექტის გუნდი შეისწავლის სახელმწიფოს საკუთრებაში არსებული საწარმოების გამჭვირვალობის ზრდისთვის აუცილებელ სამართლებრივ საფუძვლებს და შეიმუშავებს რეკომენდაციებს .
• ჩატარდება შეხვედრები მთავრობისა და პარლამენტის წევრებთან, მათთვის პროექტის შედეგებისა და რეკომენდაციების გაცნობის მიზნით.

State-owned enterprises (SOE) and their efficiency in Georgia; Focus: Agriculture Sector
Project Title:  State-owned enterprises (SOE) and their efficiency in Georgia - Focus: Agriculture Sector
Project Funded by:  “East-West Management Institute" (EWMI) program “Public Policy, Advocacy and Civil Society Development in Georgia” (G-PAC)
Project Budget: USD 43,052.10
Project Duration: December 02.2013 – July 01. 2014
Partner Organizations: Tax Payers Union, Ministry of Agriculture of Georgia
Institute of Development of the Freedom of Information (IDFI) in partnership with the taxpayers Union and the Ministry of Agriculture of Georgia, is implementing project "State-owned enterprises (SOE) and their efficiency in Georgia; Focus: Agriculture Sector".
The main purpose of the project is to conduct a study on state-owned enterprises (SOE) whose shares of 50% or more are under direct or indirect ownership of the state. The research aims to reveal the effectiveness and efficiency of the SOE’s and expediency of Government ownership. Based on the research results, the research team will offer the recommendations to Government bodies. Also project aims on elaborating and advocating for recommendations on improvement of transparency of state owned enterprises.
• Project aims at increasing transparency of the sector and initiating public discussions about the role and operational purposes of the SOEs. This will assist public servants, experts, and other stakeholders in further analyses.
• Study the current and past financial conditions of SOEs, in order to make proper and intelligent decisions about these SOEs in future.
• Prepare general analysis about existing market competition in the agriculture sector, and what is the role of SOEs in this sector.
• Prepare recommendation package for the Government about future policy related to certain SOEs.
• Audit reports will be studied and the information about the SOEs will be obtained.
• High officials, heads of the enterprises, farmers, representatives of the private sector and experts will be interviewed in Tbilisi and the regions, where SOEs are located.
• Discussions will be conducted in the round table format for the experts, decision makers and the representatives of the private sector.
• Project team will study the legal bases that ensure the growth of transparency of SOEs and elaborate recommendations.
• Meeting with the representatives of the government and parliament will be organized in order to make them familiar with the outcomes of the project and the recommendations.