2003-2015 წლებში საქართველოს პრეზიდენტების მიერ გაცემული ჯილდოები - მედია მიმოხილვა
2016 წლის 21 იანვარს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაციას მიმართა 2003-2015 წლებში გაცემულ ჯილდოთა სტატისტიკური მონაცემების გამოთხოვის თხოვნით. აღსანიშნავია, რომ ჯილდოების გაცემის სიხშირით და გაცემულ ჯილდოთა მრავალფეროვნებით განსაკურებულად გამოირჩევა მიხეილ სააკაშვილის პრეზიდენტობის ბოლო წლები. IDFI დაინტერესდა იმ პიროვნებების სიით, რომელთაც განსაკუთრებული მნიშვნელობის სახელმწიფო ჯილდოები დაიმსახურეს.
IDFI-ს მიერ გამოქვეყნებული სტატისტიკური მონაცემებითა და მათი ანალიზით მედია საშუალებები განსაკუთრებულად დაინტერესდნენ. ტელეკომპანია მაესტროს საინფორმაციო გამოშვება კონტაქტში IDFI-ს მიერ მომზადებულ მასალებზე სიუჟეტი გავიდა, სადაც კვლევის მნიშვნელოვან დეტალებზე IDFI-ს წარმომადგენელმა, ანალიტიკოსმა გოგა თუშურაშვილმა ისაუბრა. გოგა საუბრობს თავისივე კვლევის ძირითად მიგნებებზე და იმ სახელებსა და გვარებზე, რომლებიც ჯილდოების დამსახურებულად გადაცემის ფაქტს ეჭვქვეშ აყენებენ.
ტელეკომპანია კავკასია საინფორმაციო გადაცემაში დღეს IDFI-ს მიერ გამოქვეყნებულ კვლევას სახელმწიფო ჯილდოების გადაცემის შესახებ მიმოიხილავს. საუბარია გამოქვეყნებული მასალის მნიშვნელოვან ასპექტებზე, კვლევის ზოგად შინაარსზე და იმ ადამიანთა სიაზე, რომლებმაც 2003-2015 წლებში სხვადასხვა სახელმწიფო ჯილდო დაიმსახურეს. ამავე სიუჟეტში, IDFI-ს დირექტორი გიორგი კლდიაშვილი ყურადღებას ამახვილებს იმ პიროვნებებზე, რომელთაც დაუმსახურებლად აქვთ მიღებული ვახტანგ გორგასლის სახელობის სახელმწიფო ჯილდოები. მისივე თქმით საჭიროა სამართლიანობის აღდგენა, რადგან სწორედ ეს ადამიანები მოგვიანებით მხილებულნი იყვნენ სისხლის სამართლის დანაშაულებებში.
IDFI-ს კვლევას ბეჭდვითი მედიაც ეხმაურება. გაზეთები ვერსია და მესენჯერი IDFI-ს კვლევაზე დაყრდნობით მომზადებულ მასალებს აქვეყნებს, სადაც მნიშვნელოვანი ადგილი სახელმწიფო ჯილდოებთან დაკავშირებულ სტატისტიკურ მონაცემებს უკავია. გაზეთი ასავალ-დასავალი მასალების ინტერპრეტირებულ ვერსიას გვთავაზობს.
სახელმწიფო ჯილდოების თემით სხვადასხვა საინფორმაციო პორტალი დაინტერესდა. www.ghn.ge IDFI-ს მიერ გამოქვეყნებული ვრცელი მასალის შემოკლებულ ვერსიას აქვეყნებს. IDFI-ს კვლევით ასევე დაინტერესნენ:

On January 21, 2016, IDFI requested information on state awards (orders and medals) issued by Georgian Presidents in 2003-2015 from the President’s Administration. During this period, the largest number of state wards was issued during the last years of Mikheil Saakashvili’s presidency. IDFI was also able to obtain the complete list of individuals that received state wards in 2003-2015.
The data published by IDFI attracted strong interest from the media. Maestro TV news program Contact prepared a segment on the story featuring an interview with IDFI analyst Giorgi Tushurashvili, who spoke about the main findings of his research, including the identities of recipients who may have not deserved their state awards.
Kavkasia TV news program reviewed the IDFI’s research, its main findings and the list of state award recipients in 2003-2015. The segment featured an interview with IDFI director Giorgi Kldiashvili who spoke about certain individuals, later convicted for criminal offenses, undeservedly receiving Orders of Vakhtang Gorgasali.
Print media also reported the story. Newspapers Versia and Messenger published the articles containing statistics on state awards based on IDFI’s data. The Newspaper Asaval-Dasavali suggests the interpreted version of IDFI's research.
News portal www.ghn.ge published a brief version of IDFI’s article. Articles were also published by: