საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარემ საკანონმდებლო საქმიანობის ღიაობასთან დაკავშირებულ გეგმებზე ისაუბრა
სიახლეები | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია 3 თებერვალი 2016
1 თებერვალს გაიმართა საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის, დავით უსუფაშვილის შეხვედრა პარლამენტში აკრედიტებული მედიასაშუალებების წარმომადგენლებთან. შეხვედრაზე თავმჯდომარემ 2016 წელს განსახორციელებელი საკანონმდებლო საქმიანობა მიმოიხილა. დავით უსუფაშვილმა ისაუბრა 2015 წელს საკანონმდებლო ღიაობისა და გამჭვირვალობისთვის გადადგმულ ნაბიჯებზე, რომელმაც საერთაშორისო აღიარება მოიპოვა (იხილეთ, სუნიტა კაიმალი საქართველოს OGP-ის წარმატებულ მაგალითს უწოდებს, IDFI-ის ხელმძღვანელთა შეხვედრა კოსტა-რიკის საპარლამენტო ასამბლეის პრეზიდენტთან). ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) გლობალურ სამიტზე საქართველოს პარლამენტის ინტერ-ფრაქციულ ჯგუფს ჩემპიონთა ჯილდო გადაეცა.
დავით უსუფაშვილმა ხაზი გაუსვა, რომ ჯილდო საქართველოს პარლამენტის წევრებისა და არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენლების მჭიდრო თანამშრომლობის შედეგია. გაეროს განვითარების პროგრამისა (UNDP) და ევროკავშირის მიერ მხარდაჭერილი პროექტის ,,ღია მმართველობის ინიციატივაში საქართველოს პარლამენტის მხარდაჭერა" ფარგლებში, რომელიც განახორციელა „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა“ (IDFI), საქართველოს პარლამენტის ინტერ-ფრაქციულმა ჯგუფმა და ღია პარლამენტის სამუშაო ჯგუფმა შეიმუშავეს საქართველოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმა 2015-2016, რომელიც 18 ვალდებულებას მოიცავს და ღია მმართველობის პარტნიორობის ოთხ ძირითად პრინციპს ემყარება: ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა, მოქალაქეთა ჩართულობა, ანგარიშვალდებულება, ტექნოლოგიები და ინოვაცია.
საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარემ აღნიშნა: ,,ჩვენ ძალიან ბევრი გავაკეთეთ შარშან პარლამენტის საკანონმდებლო ღიაობის და გამჭვირვალობისთვის. ამ საკითხში, მოგეხსენებათ მსოფლიო ჩემპიონებიც კი გავხდით. მართლა სერიოზული აღიარება იყო პარლამენტში გაწეული საქმიანობის. ეს იყო პარლამენტის წევრების და არასამთავრობო სექტორის ძალიან მჭიდრო თანამშრომლობის შედეგი. ამას სჭირდება განვითარება. დეკემბრის ბოლო დღეებში ჩვენ შევქმენით უკვე მუდმივმოქმედი საბჭო, რომელიც ამ თემებზე იმუშავებს. საბჭოს სხდომები ძალიან მალე გაიმართება, იმიტომ რომ გვაქვს სამოქმედო გეგმა, ძალიან ამბიციური პუნქტებია იქ და გვექნება ამ მიმართულებით ძალიან კარგი ინიციატივები.“
მუდმივმოქმედი საბჭოს შექმნა, რომელიც ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინტიტუტის (IDFI) ინიციატივას წარმოადგენს, საქართველოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებული პირველი შესრულებული ვალდებულებაა. მუდმივმოქმედი საბჭოს შექმნის მიზნით 2015 წლის 18 დეკემბერს საქართველოს პარლამენტმა მესამე მოსმენით (76 მომხრე, არცერთი წინააღმდეგი) მიიღო ცვლილებები საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში. აღნიშნული ცვლილებებით საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის 107-ე მუხლით გათვალისწინებულ უფლებამოსილებას ემატება ,,უ2“ ქვეპუნქტი, რომლის თანახმად საპარლამენტო გამჭვირვალობის, სისტემური და კოორდინირებული მუშაობის უზრუნველსაყოფად საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე ქმნის ღია და გამჭვირვალე მმართველობის მუდმივმოქმედ საპარლამენტო საბჭოს.
საქართველოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმის თანახმად, საპარლამენტო საბჭოსთან დაარსდება სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებისგან დაკომპლექტებული საკონსულტაციო საბჭო, რომლის მიზანი იქნება საპარლამენტო საბჭოს საქმიანობის მხარდაჭერა.
ამჟამად, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) გაეროს განვითარების პროგრამისა (UNDP) და ევროკავშირის (EU) დაფინანსებით ახორციელებს პროექტს „საქართველოს პარლამენტის მხარდაჭერა ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმის განხორციელების პროცესში“, რომლის მიზანია ხელი შეუწყოს ღია და გამჭვირვალე მმართველობის მუდმივმოქმედ საბჭოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებული ვალდებულებების განხორციელებაში.

Chairperson of the Parliament Discusses Plans for Increasing the Legislative Openness
On 1st of February, the Chairperson of the Parliament of Georgia held a meeting with the accredited journalists. The Chairperson reviewed the activities necessary to be carried out for increasing openness of the legislative activities. David Usupashvili talked about the success achieved in regards with the openness and transparency of the Parliament of Georgia, which were broadly recognized (Please, also refer to Suneeta Kaimal Refers to Georgia as a Successful Example of OGP, Heads of IDFI Meet with the President of the Legislative Assembly of Costa Rica). At the OGP Global Summit Inter-Factional Group of the Parliament of Georgia was awarded with the OGP Champion's Award.
David Usupashvili highlighted that the award was a result of a close collaboration of the MPs and the representatives of the SCOs. Within the scopes of the project "Supporting Involvement of the Parliament of Georgia in Open Government Partnership" supported by the UNDP and European Union and implemented by the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), Inter-Factional Group of the Parliament and the Open Parliament Working Group elaborated the Open Parliament Georgia Action Plan 2015-2016. The Action Plan encompasses 18 commitments based on the following principles of the OGP: Access to information, citizen engagement, accountability, technologies and innovation.
The Chairperson of the Parliament noted: "We have done a lot for increasing legislative openness and transparency. We are the champions in this field. It [the Champions Award] was truly a serious recognition of the work undertaken in the legislative activities and was a result of the close collaboration among the MPs and the representatives of the SCOs, which needs to be developed. By the end of December we established a Parliamentary Council which will work on these topics. The meetings of the Council will be launched soon as we have an action plan with ambitious commitments and we will have very good initiatives."
On December 18th, 2015, the Parliament of Georgia adopted the amendments to the Parliament’s Rules of Procedure on the third hearing. According to the amendment (Article 107 (23) (the number correlates with the Georgian alphabet)) Permanent Parliamentary Council was established in order to ensure transparency of the legislative activities, and coordinative and effective management of the issues related to openness of the Parliament. Provision and composition of the Permanent Parliamentary Council on Open and Transparent Governance is regulated by the order of the Chairperson of the Parliament (Rules of procedure of the Parliament of Georgia, Article 2831.
The Open Parliament Georgia Action Plan also considers the creation of the Consultative Group comprised by the representatives of the Non-governmental and International Organizations. The aim of the Consultative Group will be assisting the Parliamentary Council in implementing and monitoring the Action Plan.
Currently, IDFI with the financial assistance of UNDP and EU is implementing the project "Supporting the Parliament of Georgia in Implementation of the Open Parliament Georgia Action Plan" aiming at supporting the Permanent Parliamentary Council on Open and Transparent Governance in carrying out the activities laid out in the Open Parliament Georgia Action Plan 2015-2016.