სოლიდარობის ბრენდინგი - შიდა ქართლის რეგიონში, ოკუპირებული ტერიტორიების ახლოს მცხოვრები მეწარმეების ხელშეწყობა - მეორე ეტაპი
პროექტები | დასრულებული პროექტები 15 ივლისი 2022
პროექტის სახელწოდება: სოლიდარობის ბრენდინგი - შიდა ქართლის რეგიონში, ოკუპირებული ტერიტორიების ახლოს მცხოვრები მეწარმეების ხელშეწყობა - მეორე ეტაპი
დონორი ორგანიზაცია: Georgian Information Integrity Program (GIIP) / USAID
გრანტის ნომერი: GIIP-SK-IDFI-002-1
ბიუჯეტი: 45,300.00 ლარი
ხანგრძლივობა: 15.07.2022 - 30.09.2022
მეწარმეები საქართველოს სოფლის მეურნეობის სფეროში პროდუქტების გაყიდვისას სხვადასხვა გამოწვევას აწყდებიან: ბუნებრივი მიზეზები, ბაზრების მოძიებასთან, შენახვასთან და ტრანსპორტირებასთან დაკავშირებული პრობლემები. შიდა ქართლში, ადმინისტრაციულ საზღვრთან მდებარე სოფლების მოსახლეობას, გარდა ამ პრობლემებისა, დე-ფაქტო რეჟიმის პოლიციისა თუ სამხედრო ძალების მხრიდან უკანონო ბორდერიზაციისა და გატაცების მუდმივი შიში აქვთ. ასევე, ისინი თავს მიტოვებულად გრძნობენ ქართული საზოგადოების მხრიდან, რადგან რუსეთის ოკუპაციის წინააღმდეგ მიმართული მათი მცდელობები, ხშირად არასათანადოდაა მხარდაჭერილი და აღიარებული. ზოგიერთი კი, საერთოდ მიიჩნევს, რომ უმჯობესია თავიდან აიცილონ რუსეთის წინააღმდეგობა - იმის შიშით, რომ ნებისმიერმა ქმედებამ, რომელიც ანტირუსულადაა აღქმული, შეიძლება შემდგომ უარყოფითი შედეგები გამოიწვიოს. მოსახლეობის ნაწილი ფიქრობს, რომ რუსეთთან პარტნიორობა საუკეთესო ან ერთადერთი გზაა არსებული ეკონომიკური სიტუაციიდან თავის დასაღწევად. ამ ყველაფერს, რა თქმა უნდა, ახალისებს კრემლის დეზინფორმაციული კამპანია, რომელიც ცდილობს გააძლიეროს დამარცხების განცდა და წარმოაჩინოს რუსეთი, როგორც ერთადერთი მხსნელი.
პროექტის მიზანია, ქართული საზოგადოების მზარდი მხარდაჭერის შედეგად, ადმინისტრაციული საზღვრის მახლობლად მცხოვრები მოსახლეობა მეტად მდგრადი გახადოს რუსული მტრული გავლენის მიმართ. ამისათვის პროექტი მიზნად ისახავს ჩამოაყალიბოს ახალი ბრენდის იდენტობა, რომელიც გამოხატავს ფიზიკურ და ემოციურ სოლიდარობას ადმინისტრაციულ საზღვართან მცხოვრები მოსახლეობის მიმართ და ხელს შეუწყობს ტერიტორიის გასწვრივ შექმნილ წარმოებულ პროდუქციას. ბრენდი მოიცავს:
1) სოლიდარობის ბრენდის შექმნას, რომელიც გამოყენებული იქნება ადგილობრივი წარმოების პროდუქტებზე და მოუწოდებს ქვეყნის სხვა რეგიონებში მცხოვრებ მოქალაქეებს - მხარი დაუჭირონ ადმინისტრაციულ საზღვართან მცხოვრებ მოსახლეობას.
2) ხარისხის უზრუნველყოფის გზითა და ადმინისტრაციული საზღვრის მახლობლად არსებული მოსახლეობის ფინანსური მხარდაჭერის მიზნით, ბრენდი ხელს შეუწყობს ბაზარზე წვდომის გაზრდას: დაეხმარება მოსახლეობას დაეუფლონ საქართველოს ფერმერთა ასოციაციის (GFA) სერტიფიკატს (GeoGap სტანდარტი), რათა გაზარდონ მათი კონკურენტული უპირატესობა და ახალ ბაზარზე შესვლის პოტენციალი.
- შიდა ქართლის რეგიონში, ადმინისტრაციულ საზღვართან მცხოვრები მეწარმეები დანარჩენი საქართველოს მოსახლეობისგან იღებენ მხარდაჭერას.
- „სოლიდარობის ბრენდი“ ბენეფიციარებს ეხმარება გაყიდვების ზრდაში.
- კონკურენტული უპირატესობისა და ახალ ბაზრებზე გასვლის პოტენციალის გაზრდა ადმინისტრაციული ზონის მახლობლად მცხოვრები ფერმერებისთვის.
- რუსეთის ბაზარზე დამოკიდებულების შემცირება
მეორე ეტაპზე დაგეგმილი აქტივობები:
- შეხვედრები ბენეფიციარებთან, ბრენდინგის უპირატესობების შესახებ.
- ურთიერთობის/ პიარ კამპანიის საშუალებებისა და ელემენტების განსაზღვრა.
- ბრენდისა და ვიზუალური იდენტობის შექმნა - მისი გაცნობა ბენეფიციარებისთვის და სხვა დაინტერესებული მხარეებისთვის.
- ადმინისტრაციული გამყოფი ხაზის გვერდით მცხოვრები მეწარმეების ხელშეწყობისთვის, მიგნებებისა და ვიდეოების/ვიზუალური ისტორიების საფუძველზე 1 შუალედური სტატიის/ბლოგის შექმნა.

Solidarity Branding - Promoting Entrepreneurs Living in the Shida Kartli Region, Next to the Occupied Territories – Stage 2
Projects | Completed Projects 15 July 2022
Project title: Solidarity Branding - Promoting Entrepreneurs Living in the Shida Kartli Region, Next to the Occupied Territories – Stage 2
Supported by: Georgian Information Integrity Program (GIIP) / USAID
Grant Number: GIIP-SK-IDFI-002-1
Budget: GEL 45,300.00
Duration: 15.07.2022 - 30.09.2022
Entrepreneurs in the Georgian agricultural sphere face common challenges in selling agricultural products: from the natural causes, related to finding markets, storage, and transportation. Citizens of the villages located next to the administrative boundary line (ABL) in Shida Kartli, in addition to these problems, face constant fears of illegal borderization and kidnapping from de-facto police or military forces. Also, they feel abandoned by wider Georgian society and their efforts to repel Russian occupation are unsupported and unrecognized.
Some feel it is best to avoid antagonizing Russia – fearing that any actions perceived as anti-Russian may result in further negative consequences. Others feel that partnering with Russia is the best or only way to resolve the current situation. This is of course exploited by Kremlin-backed disinformation, which seeks to reinforce the idea that placating Russia will prevent the situation from worsening their circumstances and promotes a sense of defeatism.
The project aims to make residents living near the ABL more resilient to Russian hostile influence as a result of increasing perceptions of recognition and support from the rest of Georgian society. To do this, the initiative will build a new brand identity that expresses physical and emotional solidarity with people and communities near the administrative boundary line (ABL), as well as promotes products created along the area. This brand will include (a) the creation of solidarity label,' which will be applied to locally produced products and will appeal to citizens living in other parts of the country to support their struggles while protecting Georgian territory; (b) to ensure higher income for the population near ABL, the brand will support increased market access through quality assurance by supporting those citizens in applying for Georgian Farmers’ Association (GFA) certification (GeoGap standard) to increase their competitive advantage and the potential of entering new markets.
Overall Project Objectives:
- Entrepreneurs living in the Shida Kartli Region, next to the ABL feel supported by the rest of the Georgian population
- Beneficiaries feel the solidarity brand has contributed to the increase in their sales
- Increasing of the competitive advantage and the potential of entering new markets for the farmers living next to the ABL
- In the greater picture, decreased dependence on the Russian market
Stage 2 Activities:
- Continue meetings with beneficiaries with the goal of introducing them to  the benefits of branding.
- Defining mediums and elements of the outreach/ PR campaign.
- Creation of the brand and visual identity - introducing it to the beneficiaries and other stakeholders.
- Creation of 1 interim article/blog based on the findings and videos/visual stories for promoting entrepreneurship next to the ADL.
- Continue meetings and consultations with the larger distributors and market networks.
- Finalizing implementation of the Georgian Farmers’ Associations’ GeoGap standard for 8 beneficiaries.