ხელმომწერი ორგანიზაციები იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მოსამართლე წევრების არჩევის შეჩერებას მოითხოვენ
ხელმომწერი ორგანიზაციები მოუწოდებენ საქართველოს საერთო სასამართლოების მოსამართლეებს, 26 მაისს არ ჩაატარონ  XXIX რიგგარეშე კონფერენცია, რომელზეც დაგეგმილია საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს 4 მოსამართლე წევრის არჩევა.
საზოგადოებას შევახსენებთ, რომ ხელისუფლებასა და ოპოზიციას შორის 19 აპრილს ხელმოწერილი შეთანხმების ერთ-ერთ საკვანძო საკითხს სწორედ მართლმსაჯულების ამბიციური რეფორმა წარმოადგენს, რომელიც, თავის მხრივ, იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს რეფორმასაც გულისხმობს. სასამართლო სისტემის გაჯანსაღებისა და მისდამი საზოგადოების ნდობის არსებობისათვის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია  საბჭოს იმგვარად დაკომპლექტება,  რაც  შეამცირებს  ამ ინსტიტუტის შიდა და გარე გავლენების ინსტრუმენტად გამოყენებას.
მიუხედავად იმისა, რომ საბჭოს 15 წევრიდან 9 (ოთხი მოსამართლე და 5 არამოსამართლე წევრი) ახლიდან უნდა აირჩეს 2021 წლის საგაზაფხულო სესიის განმავლობაში, საქართველოს პარლამენტს ჯერ კიდევ არ დაუწყია მუშაობა საბჭოს დაკომპლექტების წესის ცვლილებაზე. აღნიშნულის გათვალისწინებით, რიგგარეშე კონფერენციის ჩატარება და მოქმედი კანონმდებლობის შესაბამისად საბჭოს მოსამართლე წევრების არჩევა ეწინააღმდეგება 19 აპრილის შეთანხმების სულისკვეთებას და სპობს შესაძლებლობას საბჭოს მოსამართლე წევრები შერჩეულნი იყვნენ სამართლიანი პროცესის შედეგად, ხოლო შერჩეულ კანდიდატებს ჰქონდეთ მაღალი საზოგადოებრივი და პროფესიული ნდობა და ლეგიტიმაცია.
ყოველივე ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით, ხელმომწერი ორგანიზაციები მოუწოდებენ:
- საერთო სასამართლოების მოსამართლეებს, თავი შეიკავონ იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მოსამართლე წევრების არჩევისგან, ვიდრე არ განხორციელდება საბჭოს დაკომპლექტების წესის ცვლილება იმგვარად, რომ  უზრუნველყოფილი იქნეს  იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრების არჩევის პროცესის გამჭვირვალე და სამართლიან გარემოში ჩატარება;
- საქართველოს პარლამენტს, დაჩქარებული წესით შეიმუშავოს და მიიღოს “საერთო სასამართლოების შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილება და საკანონმდებლო აქტით დროებით შეაჩეროს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მოსამართლე წევრების არჩევის პროცესი, 2021 წლის 19 აპრილის შეთანხმების იმ დათქმის შესრულებამდე, რომელიც გულისხმობს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრების გამჭვირვალე და სამართლიან გარემოში არჩევის უზრუნველყოფას;
- დროულად შეიქმნას სამუშაო ფორმატი, სადაც შესაძლებელი გახდება როგორც მართლმსაჯულების რეფორმის უკვე განხორციელებული ტალღების შეფასება, ასევე, სამომავლო ფუნდამენტურ რეფორმაზე მუშაობა და უზრუნველყოფილი იქნება ამ პროცესში ყველა დაინტერესებული აქტორის სათანადო ჩართულობა.

Signatory Organizations Demand Suspension of the Election of Judges to the High Council of Justice
The signatory organizations call on the judges of the Common Courts of Georgia not to hold the XXIX Extraordinary Conference on May 26, intended to elect four judges to the High Council of Justice of Georgia.
We would like to remind the public that one of the key issues of the agreement signed by the government and the opposition on April 19 is the ambitious reform of the judiciary, which, in turn, implies the reform of the High Council of Justice. To address the problems of the court system and create public trust, it is vital to staff the Council in a way that will reduce the use of this institution as an instrument of internal and external influence.
Although nine out of fifteen members of the Council (four judges and five non-judges) are to be elected during the 2021 Spring session, the Parliament of Georgia has not yet begun work on changing the rules for staffing the Council. Hence, holding an extraordinary conference and electing judges to the Council  under the current legislation, contradicts the spirit of the April 19 agreement and excludes the possibility of electing judges as a result of a fair process; it also reduces the chances of endowing selected candidates with legitimacy and high trust of the public and professionals.
In the light of the foregoing, the signatory organizations call on:
- Common Court judges to refrain from electing members of the High Council of Justice until a change in the rules of composition of the Council has taken place in such a way that ensures transparency and fairness of the process;
- The Parliament of Georgia to promptly adopt an amendment to the Organic Law of Georgia on Common Courts and temporarily suspend the election of judge members of the High Council of Justice by a legislative act, until the April 19, 2021 agreement clause stipulating a transparent and fair election process is implemented;
- Creation of a working format in a timely manner, where it will be possible to assess the already implemented Waves of justice reform, as well as to work on future fundamental reform. The proper involvement of all stakeholders in this process should be ensured.