სემინარი ღია მმართველობის პარტნიორობის შესახებ
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) და იუსტიციის სამინისტრო იწვევს ჟურნალისტებს „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ (OGP) შესახებ დისკუსიაში მონაწილეობის მისაღებად. შეხვედრა გაიმართება 11 ოქტომბერს 12:00 საათზე „ფრონტლაინ ჯორჯია კლუბში“. მისამართი ლადო ასათიანის ქ. #62
OGP საერთაშორისო ინიციატივაა, რომლის წევრი სხვა 64 ქვეყანასთან ერთად საქართველოცაა. სახელმწიფოები OGP-ის ფარგლებში შეიმუშავებენ სამოქმედო გეგმას, იღებენ ვალდებულებებს, რაც გარკვეული პერიოდის განმავლობაში უნდა შეასრულონ იმისათვის, რომ გაიზარდოს ხელისუფლების გამჭვირვალეობა და საზოგადოების მიმართ ანგარიშვალდებულება.
მიმდინარე წელს საქართველომ მეორე სამოქმედო გეგმა წარადგინა. ქვეყანამ 2015 წლის ბოლომდე 27 ვალდებულება უნდა შეასრულოს. მათ შორისაა: პეტიციების ელექტრონული სისტემის შექმნა, ღია მონაცემების პორტალის www.data.gov.ge−ამოქმედება, საჯარო სამსახურში მიღების მიუკერძოებელი წესების შემუშავება, საჯარო მოხელეთა ქონებრივი დეკლარაციების მონიტორინგის სისტემის შექმნა, ფარული მიყურადების შესახებ სტატისტიკის გამოქვეყნება და სხვა.
სემინარის ფარგლებში ჟურნალისტები მიიღებენ ინფორმაციას როგორც ზოგადად პარტნიორობის, აგრეთვე საქართველოს მიერ აღებული თითოეული ვალდებულებების შესახებ. სპიკერები აუხსნიან მონაწილეებს თუ როგორ შეუძლიათ მათ ჩაერთვნენ სამოქმედო გეგმის შემუშავების და შემდეგ ვალდებულებების შესრულების მონიტორინგის პროცესში.

IDFI and Ministry of Justice of Georgia calls journalists for participation in OGP discussions, which will be held on 11th of October at 12:00 (Club FrontLine Georgia, Lado Asatiani Street #62)
OGP is international initiative comprised with 64 member states including Georgia. Within the Open Government Partnership all member states are obliged to fulfill the commitment in accordance with action plan that itself means fostering transparency and accountability of the Government.
This year Georgia has prepared the second action plan with 27 commitments that should be implemented till the end of 2015. These are: creating an e-system of petitions, enforsing the open data portal: www.data.gov.ge, adopting impartial policy for hiring of employees at public service, launching the monitoring system of public official’s asset declarations, publishing of surveillance statistics and so on.
Journalists will be given general information about OGP as well as Georgia’s steps on the way of fulfilling the commitments. There also will be discussed the procedure of how it’s possible to join the implementation process of the action plan and monitoring process of fulfilling the commitments.