საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა ცენტრალურ საჯარო დაწესებულებებში (2013 ოქტომბერი -2014 მარტი)
2013 წლის 1 ოქტომბრიდან 2014 წლის 1 მარტამდე პროექტის „საჯარო ინფორმაციის მონაცემთა ბაზა“ ფარგლებში, ინსტიტუტმა 29 ცენტრალურ საჯარო დაწესებულებას (საქართველოს მთავრობის კანცელარია, საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაცია, საქართველოს პარლამენტი, საქართველოს 16 სამინისტრო, 3 სახელმწიფო მინისტრის აპარატი, აჭარის მთავრობა და 4 სამინისტრო, აფხაზეთის მთავრობა და სამხრეთ ოსეთის ადმინისტრაცია) მიმართა 493 საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნით.
• ინსტიტუტმა სრულყოფილი პასუხი მიიღო 269 განცხადებაზე;
• არასრულყოფილი პასუხი იქნა გაცემული 47 მოთხოვნაზე;
• უარს ადგილი ჰქონდა 12 შემთხვევაში;
• უპასუხოდ დატოვებული იქნა 49 მოთხოვნა;
• 116 შემთხვევაში დაწესებულებები იუწყებოდნენ, რომ მათ არ გააჩნდათ მოთხოვნილი ინფორმაცია ან არ ჰქონდათ განხორციელებული კონკრეტული ქმედება.
sajaro informacia migebuli pasuxebi
აღნიშნულ პერიოდში საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნებზე ცენტრალური საჯარო დაწესებულებებიდან მიღებული პასუხების მიხედვით შემუშავდა ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის რეიტინგი.
ინსტიტუტის შეფასებით ხსენებულ პერიოდში ყველაზე მეტ მოთხოვნაზე სრულყოფილი პასუხი 10 დღიანი ვადის დაცვით გასცა:
• აჭარის ა/რ განათლების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო
ყველაზე არა ანგარიშვალდებულ საჯარო დაწესებულებებს აღნიშნულ პერიოდში წარმოადგენდნენ:
• საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო
• ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრო
ინსტიტუტის მიერ განხორციელებული კვლევის ერთ-ერთ მთავარ მიზანს წარმოადგენდა გამოვლენილიყო რამდენად შენარჩუნებულია ცენტრალურ საჯარო დაწესებულებებში 2012 წლის 1 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების შემდგომ პოლიტიკური ცვლილებების საწყის ეტაპზე არსებული დადებითი ტენდენციები საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობასთან დაკავშირებით.
2013 წლის ოქტომბერი- 2014 წლის მარტი პერიოდში ცენტრალური საჯარო დაწესებულებების ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მაჩვნებლების განვლილი პროექტის ფარგლებში არსებულ მაჩვენებლებთან შედარებით ირკვევა:
• სრულყოფილი პასუხების პროცენტული მაჩვენებელი შემცირებულია 14% -ით
• უპასუხოდ დატოვებული მოთხოვნები გაზრდილია 5%-ით.
შენიშვნა: დიაგრამაზე მოყვანილ პროცენტულ მონაცემებში ასახული არ არის საჯარო დაწესებულებებიდან მიღებული იმგვარი პასუხები, სადაც იუწყებიან რომ მათ ინფორმაცია არ გააჩნიათ ან კონკრეტული ქმედება არ განუხორციელებიათ.
განვლილი პროექტის მაჩვენებელთან შედარებით ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის პროცენტული მაჩვენებლის მატება შეინიშნება მხოლოდ 11 საჯარო დაწესებულების შემთხვევაში. განსაკუთრებით აღსანიშნავია საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაცია - პროგრესი 20%. სამი დაწესებულების შემთხვევაში კვლავ შენარჩუნებულია ხელმისაწვდომობის 100%-იანი მაჩვენებელი, ხოლო დანარჩენი 15-მა ცენტრალურმა საჯარო დაწესებულებამ განვლილ პროექტთან შედარებით განიცადა მეტ-ნაკლები რეგრესი. განსაკუთრებით აღსანიშნავია ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრო, რომლის ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მაჩვენებელი შემცირდა 61%-ით.
საჯარო ინფორმაციის გაცემასთან დაკავშირებით სხვადასხვა საჯარო დაწესებულების მხრიდან მიდგომების ცვლილებების საილუსტრაციოდ შემოგთავაზებთ ერთი და იგივე მოთხოვნაზე განვლილ და მიმდინარე პროექტში მოწოდებულ დოკუმენტაციას.
მაგალითად პრემიების შესახებ ინფორმაცია შინაგან საქმეთა სამინისტრომ განვლილ პროექტში მოგვაწოდა დეტალურად თითოეულ თანამდებობის პირზე, ამჯერად აღნიშნული მოთხოვნა დატოვებულია უპასუხოდ.
სამივლინებო ხარჯების შესახებ ინფორმაცია ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრომ განვლილ პროექტში მოგვაწოდა დეტალურად თითოეულ თანამდებობის პირზე, ამჯერად მხოლოდ ჯამური ოდენობა.
საქართველოს ფინანსთა სამინისტრომ პრემიებისა და სახელფასო დანამატების შესახებ ინფორმაცია განვლილ პროექტში მოგვაწოდა თითოეულ თანამდებობის პირზე სახელისა და გვარის მითითებით, ამჯერად მხოლოდ ჯამური ოდენობა.
დიასპორის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატმა პრემიებისა და სახელფასო დანამატების შესახებ ინფორმაცია განვლილ პროექტში წარმოადგინა დეტალურად სახელისა და გვარის მითითებით, ამჯერად ინსტიტუტს განუმარტა რომ აღნიშნული ინფორმაცია შეიცავს პერსონალური მონაცემების ნიშნებს და მხოლოდ 3 თვის დაგვიანებით დააკმაყოფილა ინსტიტუტის მოთხოვნა.
სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტრომ განვლილ პროექტთან განსხვავებით პრემიებისა და სახელფასო დანამატების შესახებ ინფორმაცია წარმოადგინა სრულყოფილი სახით.
მიმდინარე პროექტის ფარგლებში ცენტრალური საჯარო დაწესებულებებისათვის ყველაზე პრობლემატური მოთხოვნა გამოდგა ხელმძღვანელის სამუშაო ელექტრონული ფოსტიდან სამსახურეობრივ საქმიანობასთან დაკავშირებით გაგზავნილი და მიღებული წერილების ასლები. 25 ცენტრალური საჯარო დაწესებულებიდან 32%-მა ხსენებული მოთხოვნა უპასუხოდ დატოვა, ხოლო 24%-მა ინსტიტუტს განუმარტა, რომ აღნიშნული საერთოდ არ წარმოადგენდა საჯარო ინფორმაციას და უარი განაცხადა მის გასაჯაროებაზე.
ხელმძღვანელის სამსახურებრივ საქმიანობასთან დაკავშირებული ელექტრონული მიმოწერის შესახებ მოთხოვნა უპასუხოდ დატოვეს ან აღნიშნულის გასაჯაროებაზე უარი განაცხადეს შემდეგმა დაწესებულებებმა:
ხელმძღვანელის ელექტრონული ფოსტიდან სამსახურებრივ საქმიანობასთან დაკავშირებით გაგზავნილი და მიღებული წერილების ასლების მოწოდება უზრუნველყო მხოლოდ შემდეგმა დაწესებულებებმა:
• აჭარის ა/რ ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტრო
საქართველოში 2012 წლის 1 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნებით განხორციელებული პოლიტიკური ცვლილებების შემდგომ შეინიშნებოდა მნიშვნელოვანი დადებითი ტენდენციები საჯარო ინფორმაციის გაცემის თვალსაზრისით. IDFI გამოთქვამდა იმედს, რომ საჯარო დაწესებულებათა ინფორმაციის ღიაობის მზარდი ტენდენცია შენარჩუნებული იქნებოდა მომავალშიც, თუმცა წინამდებარე კვლევამ ნათლად აჩვენა, რომ მთელი რიგი ცენტრალური საჯარო დაწესებულებების შემთხვევაში პოლიტიკური ცვლილებების შემდგომ ნაჩვენები დადებითი ტენდენციები დაკავშირებული იყო ახალი ხელისუფლების მოღვაწეობის საწყის ეტაპთან, როდესაც საჯარო დაწესებულებების მიერ რაიმე სახის ინფორმაციის დამალვის სურვილი ნაკლებად არსებობს.
განსაკუთრებით აღსანიშნავია ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრო, შინაგან საქმეთა სამინისტრო და ფინანსთა სამინისტრო. ამჯერად, მათ არ მოგვაწოდეს ის ინფორმაცია, რაც დეტალურად იქნა გასაჯაროებული მათ მიერვე პოლიტიკური ცვლილებების საწყის ეტაპზე, 2013 წლის დასაწყისში.
მისასალმებელია ის ფაქტი, რომ მთელმა რიგ ცენტრალურ საჯარო დაწესებულებებში შენარჩუნებულია ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მაღალი მაჩვენებლები. განსაკუთრებით აღსანიშნავია რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტრო და გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამინისტრო, რომლებიც განვლილი პროექტის მსგავსად კვლავ ინარჩუნებენ ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის 100% - იან მაჩვენებლებს.
მაჩვენებლების გაუმჯობესების თვალსაზრისით ყველაზე მეტი პროგრესი შეიმჩნევა საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაციის და მთავრობის კანცელარიის შემთხვევებში. IDFI გამოთქვამს იმედს, რომ პრეზიდენტის ადმინისტრაციის შემთხვევაში ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის პროგრესი არ არის დაკავშირებული 2013 წლის ნოემბრის თვეში საპრეზიდენტო არჩევნების შემდგომ განხორციელებული პოლიტიკური ცვლილების საწყის ეტაპთან და აღნიშნული პროგრესი შენარჩუნებული იქნება მომავალშიც.

Please view the power point presentation on the following link:
Between October 1, 2013 and March 1, 2014, within the frames of the “Database of Public Information – www.opendata.ge” project, IDFI has
Based on the answered received from the public institutions, project team elaborated the access to information rating.
The least accountable public institutions included:
One of the major aims of the research was displaying whether the public institutions managed to maintain the positive tendencies in terms of access to information after the October 1, 2012 parliamentary elections.
The comparison of the access to information indicators of the public institutions between October, 2013 and March, 2014 displayed that:
Only 11 public institutions showed the progress in terms of access to information compared to the indicators of the previous project. The progress of the Administration of the President of Georgia is especially notable – 20%. In case of three institutions 100% access indicator is maintained, while the rest of the 15 institutions showed regress. We should emphasize the case of Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia with the indicator of access to information decreased by 61%.
In order to illustrate the change of attitudes towards releasing the public information among the public institutions, we provide the comparison of the received answers from the same institution on the same request in previous and current projects.
In case of the Ministry of Internal Affairs of Georgia, during the previous project, institution provided the detailed information about the bonuses of high officials; this time, request is ignored.
For instance, previously, Ministry of Economy and Sustainable Development provided the detailed information about the business trip costs of each high official, while during the current project Ministry just provided the summarized amount.
Ministry of Finance of Georgia provided the detailed information about the bonuses of each high official separately, while during the current project Ministry just provided the summarized amount.
The Office of State Minister of Georgia for Diaspora Issues provided the detailed information about the bonuses of each high official. During the current project this information was not provided as according to the institution, this information contains personal data.
Unlike the previous project, Ministry of Sport and Youth Affairs provided complete information about the bonuses and supplements.
The most challenging request for the public institutions turned out to be the copies of the sent and received business-related e-mails of the high officials. 32% out of the 25 institutions ignored the request, while 24% explained that the requested information was not public and refused to provide them.
Requests of copies of business-related e-mails of the officials were ignored or refused by the following institutions:
The following institutions provided the copies of the business-related e-mails of the high officials:
Ministry of Education, Culture and Sport of Autonomous Republic of Adjara
After the October 1, 2012 Parliamentary elections, as a result of the shift of the political power, positive tendencies were observed in terms of releasing the information. IDFI was hoping that the growing tendency of openness among the institutions would be preserved, but the presented study displayed that in case of number of public institutions, positive tendency of openness was connected to the initial stage of the new government, when there was less will to conceal any kind of information.
We should especially emphasize the cases of the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia, Ministry of Internal Affairs of Georgia and the Ministry of Finance of Georgia – these institutions failed to provide the information which was available on the initial stage of the political change, in the beginning of 2013.
We welcome the fact that the number of public institutions maintained the high ratings of access to information. We should put strong emphases on the cases of the Ministry of Regional Development and Infrastructure and the Ministry of the Environment and the Natural Recourses Protection – both institutions preserved the 100% indicator of access to information.
Among the most progressive public institutions there are the Administration of the President of Georgia and the Chancellery of the Government of Georgia. IDFI expresses hope that the positive changes in case of the Administration of the President of Georgia is not connected to the initial stage of the shift of power which occurred after the Presidential elections of November 2013 and the progress will be maintained.