პროექტები | დასრულებული პროექტები 19 ოქტომბერი 2021
გამომდინარე იქიდან, რომ რუსული კომპანიების წილი ქართულ ბაზარზე სულ უფრო მზარდია, შემოთავაზებული კვლევითი პროექტის ფარგლებში IDFI მიზნად ისახავს 6 წლის შემდეგ განაახლოს ორგანიზაციის მიერ შედგენილი ანგარიში: „რუსული კაპიტალი ქართულ ბიზნესში“ და შეავსოს იგი ახალი კომპანიების კვლევით, რომლებიც ეკუთვნის რუსეთის ფედერაციის მოქალაქეებს და მათთან დაკავშირებულ პირებს. ანგარიშში დეტალურად იქნება შესწავლილი რუსეთის მოქალაქეების საკუთრებაში არსებული, ელექტროენერგიის, წყლის რესურსების, ტურიზმის, ნავთობისა და გაზის, სამთო-მოპოვებით, მინერალური წყლების, კომუნიკაციების, ელმავლების მშენებლობის, საბანკო და საინვესტიციო სექტორებში, საქართველოში მოქმედი კომპანიების მუშაობა, რესურსები და კავშირები.
ბიზნესი ხშირად უკავშირდება სოციალურ-პოლიტიკურ აქტორებს და გავლენას ახდენს საზოგადოებრივ დამოკიდებულებებზე. ჩვენ მნიშნელოვნად მიგვაჩნია პოლიტიკური, სამოქალაქო და მედია სექტორებისა და რუსეთის მოქალაქეების საკუთრებაში არსებულ ბიზნეს კომპანიებს შორის კავშირების გამოძიება . ეს მოგვცემს დაფინანსების წყაროების შესახებ მკაფიო სურათს იმ მავნე პოლიტიკური, მედიის და სამოქალაქო აქტორების უკან, რომლებიც აქტიურად ავრცელებენ დეზინფორმაციას ქვეყანაში. Ამისთვის, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი, მონიტორინგს გაუწევს შემოწირულობებს, ლობირების შემთხვევებს და სხვა სახის კავშირებს კომპანიებსა და საზოგადოებრივ აქტორებს შორის, რათა მოხდეს რუსული კაპიტალის და პოლიტიკური ორგანიზაციების ქსელის შესწავლა. სამ ეტაპად დაყოფილი პროექტის შედეგად, IDFI გეგმავს შექმნას საქართველოში რუსეთის კაპიტალის რუკა, რომელიც შემდგომ ინტეგრირებული იქნება ქართული დეზინფორმაციის ეკოსისტემის რუქაზე.
- ქართულ ბიზნესში რუსული კაპიტალის გამოძიება და მისი პოლიტიკური, მედია და სამოქალაქო სექტორებზე გავლენების ასახვა;
- საქართველოს მთავრობისათვის დეტალური ინფორმაციის მიწოდება საქართველოს პოლიტიკურ გარემოში რუსული კაპიტალის მავნე გავლენების შესახებ;
- პირველ ეტაპზე, ინფორმაციის შეგროვება საჯარო სააგენტოებიდან, ინტერნეტიდან და სხვა ღია წყაროებიდან შემდეგი ოთხი დარგობრივი მიმართულებით: კომუნიკაციები, საბანკო, სამთო და მინერალური წყლები.

Project title: Analysis of Russian Capital in Georgian Business - Stage 1
Due to the fact that the share of Russian companies on the Georgian market is ever-increasing, within the frame of the proposed research project, IDFI aims to update the previous report : “Russian Capital in Georgian Business” after 6 years and supplement it with the research on the new and old companies that are owned by the citizens of the Russian Federation and the individuals affiliated with them. In the report, the work, resources, and connections of the companies owned by the citizens of Russia in the sectors of electricity, water resources, tourism, oil, gas, mining, mineral waters, communications, electric locomotive construction, banking and investments operating in Georgia will be studied in detail.
The business is often related to socio-political actors and influences on public perceptions. We deem it important to closely investigate such links between political, civil and media actors and business companies owned by the citizens of Russia. This would give us a clear image of funding sources behind some malign political, media and civil actors that actively spread disinformation in the country. For this, IDFI will monitor the donations, lobbying cases and other types of connections between the companies and societal actors in order to map the network of Russian capital and political organizations in Georgia. As a result of the three stage project, IDFI plans to create a map of the Russian capital in Georgia, which will be integrated into the Georgian Disinformation Ecosystem Map.
- Providing the Government of Georgia with detailed information about the potential and/or existing malign influence of Russian capital on the Georgian political environment;
- At the first stage, collecting the information from public agencies, the Internet and other open sources about the following four sectoral directions: communications, banking, mining and mineral water.