რუსული კაპიტალი ქართულ ბიზნესში
სიახლეები | კვლევები | ეკონომიკა და სოციალური პოლიტიკა | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა 8 მაისი 2015
კვლევაში სექტორების მიხედვით წარმოდგენილია საქართველოში დაფუძნებული ის კომპანიები, რომლებსაც რუსეთის მოქალაქეები ფლობენ. აღნიშნულია, თუ როგორ და როდის აღმოჩნდა მათ ხელში სხვდასხვა ობიექტები. კვლევაში მოყვანილი ინფორმაცია ეყრდნობა ოფიციალურ დოკუმენტაციას და მედიით გავრცელებულ ცნობებს.
კვლევის მიხედვით, ელექტროენერგია ის სფეროა, სადაც რუსული კომპანიები და რუსეთის მოქალაქეების მიერ დაფუძნებული კომპანიები ყველაზე ფართოდ არიან წარმოდგენილნი ქართულ ბაზარზე. მათ შორის უმსხვილესია რუსული „ინტერ რაო“(ИНТЕР РАО ЕЭС). „ინტერ რაოს“ აქციონერები რუსეთის ხელისუფლებასთან აფილირებული კომპანიები არიან. სამეთვალყურეო საბჭოში კი შედიან - რუსეთის ენერგეტიკის მინისტრის მოადგილე ვიაჩესლავ კრავჩენკო, “გაზპრომის” ერთ-ერთი ხელმძღვანელი დენის ფედოროვი, გაზის კომპანია “როსნეფტის” პრეზიდენტი იგორ სეჩინი, რუსული ტექნოლოგიების სახელმწიფო კორპორაციის ხელმძღვანელის მოადგილე დიმიტრი შუგაევი, რუსული სახელმწიფო კორპორაციის, “ვნეშეკონობენქის” ხელმძღვანელი ვლადიმერ დმიტრიევი. მმართველ საბჭოს ბორის კოვალჩუკი ხელმძღვანელობს, რომელიც 2006-2009 წლებში რუსეთის მთავრობის პრიორიტეტული პროექტების დეპარტამენტის უფროსი იყო.
საქართველოში „ინტერ რაოს“ ეკუთვნის ენერგეტიკის გამანაწილებელი კომპანია სს „თელასის“ 75%, თბოსადგური შპს „მტკვარი ენერგეტიკი“ და მსხვილი ჰიდროელექტროსადგურები - „ხრამჰესი 1“ და „ხრამჰესი 2“. მასვე მართვაში აქვს გადაცემული კავკასიაში ყველაზე მძლავრი ელექტროსადგური „ენგურჰესი“.
საინიციატივო ჯგუფმა გამოიკვლია, რომ 2011 წელს “ხრამჰესის” გაყიდვიდან მიღებული თანხა (99 774 000 ლარი) ქუთაისში პარლამენტის ახალი შენობის აშენებას მოხმარდა.
2010 წელს საქართველოში დაფუძნებული კომპანიის შპს „ენერგიის“ საკუთრებაშია დარიალი ჰესი, ლარსი ჰესი და შილდა ჰესი. „ენერგიის“ 70 პროცენტი რუსეთის მოქალაქე მევლუდ ბლიაძეს ეკუთვნის, 30 პროცენტი კი შპს „ფერის“ მფლობელობაშია. სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მიერ მოწოდებული ინფორმაციით, მევლუდ ბლიაძის ინვესტიცია 2011 წელს რუსეთიდან განხორციელებულ ყველაზე მსხვილ ინვესტიციებს შორის მოხვდა. მევლუდ ბლიაძე რუსეთში ფლობს კომპანიას, რომელიც ხიდების მშენებლობასა და რეკონსტრუქციას ახორციელებს. მას მინიჭებული აქვს „რუსეთის დამსახურებული მშენებლის“ წოდება.
რუსეთის მოქალაქე ალი მარაევი ფლობს შპს “ენერგო ინვესტს”, რომელმაც ავანიჰესი უნდა ააშენოს. რუსეთისა და საქართველოს ორმაგი მოქალაქეობის მფლობელის, რაულ ქურდაძის საკუთრებაშია შპს “ფშავი ჰიდრო”. კომპანია სკურდიდი ჰესის მშენებლობას გეგმავს.
საქართველოს მთავრობამ შპს “ფშავი ჰიდროსთან” მემორანდუმი 2014 წლის 19 ივნისს გააფორმა. კომპანია იმ პერიოდში რამდენიმე თვის დაფუძნებული იყო - “ფშავი ჰიდროს” რეგისტრაციის თარიღი 2014 წლის 17 იანვარია.
რუსეთის ენერგეტიკული სისტემა არის ერთ-ერთი აქციონერი გაერთიანებული ენერგეტიკული სისტემა “საქრუსენერგოში”, რომელიც ქვეყნის ტერიტორიაზე ელექტროენერგიის გადამცემ ქსელებს განაგებს. "საქრუსენერგოს" საწესდებო კაპიტალში არსებული გადამცემი ხაზების მთლიანი სიგრძეა 908 კმ. მათ შორის, საქართველოს ტერიტორიაზე გამავალი 603 კმ სიგრძისა და რუსეთის ტერიტორიზე არსებული 305 კმ სიგრძის ელექტროგადამცემი ხაზები. ქონების საერთო ღირებულება 230 000 000 ლარია.
რუსეთის მოქალაქეები ფიგურირებენ წყალმომარაგების სექტორშიც. თბილისის წყალმმარაგებელი კომპანიის „ჯორჯიან უოთერ ენდ ფაუერის“მფლობელი ოფშორულ ზონაში რეგისტრირებული შპს „ჯორჯიან გლობალ იუთილითიზია“.მისი ერთ ერთი დირექტორი კი მიხაილ ტუზოვი, რომელიც სხვადასხვა დროს რუსული “ინეტრ რაოს” შვილობილ კომპანიებში მუშაობდა. რუსეთის მოქალაქეა “ჯორჯიან უოთერ ენდ ფაუერის” წარმოების დირექტორი ალექსეი ფროლოვიც, რომელიც მანამდე მუშაობდა ტექნიკური დირექტორის მოადგილედ შპს „როსვოდოკანალში“. ამავე ოფშორულ კომპანიას, „ჯორჯიან გლობალ იუთილითიზს“ ეკუთვნის რუსთავის წყალი და მცხეთის წყალკანალიც.
რუსული კომპანისი „ლუკოილის“ შვილობილი კომპანიაა „ლუკოილ ჯორჯია“, რომელიც ფლობს 62 ბენზინ-გასამართ სადგურს და ერთ-ერთი მსხვილი ნავთობ იმპორტიორი კომპანიაა საქართველოში. „ლუკოილი“ იმ რუსულ კომპანიებს შორისაა, რომელსაც ამერიკის შეერთებულმა შტატებმა და ევროკავშირმა ყირიმის ანექსიის შემდეგ სანქციები დაუწესა დასავლეთში სანქცირებული რუსული კომპანია „როსნეფტიც“, რომელმაც “პეტროკას ენერჯი ლიმიტედის” 49%-იანი წილი შეიძინა. “პეტროკას ენერჯი ლიმიტედი” საქართველოში ფლობს ფოთის ნავთობ ტერმინალებს, ბენზინგასამართი სადგურების ქსელს, თუმცა, აღნიშნული მფლობელობა საქართველოს საჯარო რეესტრში არ არის რეგისტრირებული. გარიგებები ოფშორულ ზონებში რეგისტრირებული კომპანიების საშუალებით ხორციელდება. “პეტროკას ენერჯი ლიმიტედის” მფლობელი რუსეთში მოღვაწე ქართული წარმოშობის ბიზნესმენი დავით იაკობაშვილია.
მასვე ეკუთვნის შპს „სან პეტროლიუმ ჯორჯია“, რომელიც საქართველოში „გალფის“ ბრენდის 140 ბენზნინგასამართ სადგურს ფლობს.
რუსი მილიარდერები, დმიტრი ტროიცკი და დმიტრი კორჟიევები არიან ძვირფასი ლითონების მომპოვებელი კომპანიების RMG Gold-ისა(ყოფილი „კვარციტი“) და RMG Copper-ის (ყოფილი „მადნეული“) მფლობელები.
რუსი ოლიგარქის მიხაილ ფრიდმანის ხელშია მინერალური წყლების კომპანია „აიდიეს ბორჯომი საქართველო“. კომპანია აწარმოებს მინერალურ წყლებს - ბორჯომი, ლიკანი, ასევე სასმელ წყალს - ბორჯომის წყაროები, ბაკურიანი. ბორჯომის მოპოვების ლიცენზიას სწორედ ის ფლობს. მის საკუთრებაშია ჩამომსხმელი ქარხანა N1; ჩამომსხმელი ქარხანა N3. კომპანიას ბადრი პატარკაციშვილის ოჯახი ფლობდა. ფრიდმანის კუთვნილი უმსხვილესი საინვესტიციო კომპანია Alfa Group-ისთვის „ბორჯომის“ მიყიდვის შესახებ მათ 2013 წლის დასაწყისში განაცხადეს.
Alfa Group -ი ფლობს საკომუნიკაციო კომპანია Vimpelcom-ის 44%-საც. ამ ჯგუფის წევრია საქართველოს ბაზარზე არსებული მობილური ოპერატორი “ბილაინი”.
საქართველოში არსებული “ვითიბი ბანკი ჯორჯიას” მფლობელი რუსული ღსს “ვითიბი ბანკია”, ამ უკანასკნელის აქციების 58.99% კი რუსულ სახელმწიფოს ეკუთვნის.
სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მიხედვით, 2014 წელს საქართველოში რუსეთიდან 66 მილიონი აშშ დოლარის პირდაპირი ინვესტიცია განხორციელდა და ამ მოცულობით რუსეთი საქართველოში შემოსულ პირდაპირ ინვესტიციებს შორის მერვე ადგილას დგას. პირველ ადგილს ნიდერლანდები იკავებს 331 მილიონი დოლარის ინვესტიციით. აღსანიშნავია, რომ ნიდერლანდებში ოფშორული ზონაა, სადაც ძირითადად რეგისტრირებულები არიან ის კომპანიები, რომლებიც მსხვილ ინვესტიციებს ახორციელებენ. ამ ოფშორული კომპანიების უკან რეალურად სხვადასხვა ქვეყნის წარმომადგენლები დგანან, მათ შორის რუსეთისაც.
სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის ინფორმაციით, 2014 წელს რუსეთიდან ყველაზე მსხვილი ინვესტიციები განხორციელდა შემდეგ კომპანიებიში: შპს „ვიმ-ბილ-დან საქართველო“ (სოფლის ნობათი), შპს „მობიტელი“(ბილაინი), შპს „ენერგია“, შპს „ჯლს“, შპს „კარლსბერგ საქართველო“(ბალტიკა), შპს „ელექტრონი“, შპს Club-2100, შპს „ჯორჯიან ჰოტელ მენეჯმენტ“, შპს ELITE DEVELOPMENT, შპს „ემბავუდ ჯორჯია“. 2013 წელს ამ სიაში შედიოდა „ტიფლისკი ვინნი პოგრებ“, „სტრომოსი“ (რუსთავის ავტოდრომი) და „ტრიდე“.

The research identifies those Georgian companies that are owned by Russian citizens, in different sectors. The research is based on the official documents and information reported by Media and includes information on how different properties and capital were transferred to the Russian owners.
According to the research, Georgian companies owned by Russian citizens are most widely represented in the energy sector. The largest player on energy market is “Inter Rao”. Shareholder companies of “Inter Rao” are closely affiliated with Russian authorities. Supervisory board of this company is comprised of - Viacheslav Kravchenko – the Deputy Minister of energy of Russian federation, Denis Fedorov – one of the heads of “Gazprom,” Igor Sechin – the president of “Rosneft,” Dimitri Shugaev – the deputy head of Russian state technology corporation, Vladimer Dimitriev – the head of Russian state owned corporation “Vnesheconobenk.” The management board is ruled by Boris Kovakchuk, who previously served as the head of priority projects department of Russian government in 2006-2009.
Inter Rao holds 75% of shares of JSC “Telasi” - the energy distributor company in Georgia, “Mtkvari Energetiki” LLC station and other large hydro electro stations – “Khramhesi 1” and “Khramhesi 2”. The biggest electro station in Caucasus region – “Engurhesi” is also under the management of Inter rao.
As it was identified by the research of the initiative group, the revenue raised from the sale of “Khramhesi” in 2011 ( GEL 99 774 000) was spent to finance the building of new parliament office in Kutaisi.
“Energy” LLC, registered in Georgia in 2010, holds Dariali Hydro electro station (HES), Larsi HES and Shilda HES. 70% shares of “Energy” LLC is owned by Russian citizen Mevlud Bliadze and the rest 30% is owned “Feri” LLC. By the information from the National Statistics Office of Georgia, investments of Mevlud Bliadze was enlisted as one of the biggest investment from Russia in 2011. Mevlud Bliadze operates a company in Russia which works o the construction and reconstruction of bridges. He also was awarded with the title of “Honorary engineer of Russia”.
A Russian citizen Ali Maraev owns a company “Energy Invest” LLC, which is to build the Avani HES.
Raul Kurdadze – a citizen of Georgia and Russia, owns a company “Pshavi Hydro” LLC, which plans to build the Skurdidi HES. Georgian government signed memorandum with Pshavi Hydro on June 19, 2014. At that time, the company was only counting several months of registration (registered on January 17, 2014)
Russian energy system is one of the shareholders in united energy system “SakRusenergy”, which manages the energy distribution networks in the territory of Georgia. The total length of the energy distribution cables, enlisted in the capital of SakRusenergo is 908 KM, with 603 KM located in Georgia and 305 in Russia. Overall value of property is GEL 230 000 000.
Russian citizens are also present in the water supply field. Tbilisi water supply company “Georgian water and power” is owned by offshore registered company “Georgian Global utilities” LLC. One of the directors of the company is Mikahel Tuzov, who previously worked for different subsidiaries of Russian Inter Rao. Production Director of Georgian Water and Power is Aleksey Frolov, Russian citizen, which previously served as the deputy technical director of “Rosvodkanal” LLC. Georgian Global Utilities is also holding other water supply companies in Rustavi and Mtskheta.
Lukoil Georgia – a Georgian subsidiary of Russial Lukoil, owns 62 petrol stations in Georgia and is one of the largest importers of petrol in the country. Lukoil is one of those companies which were sanctioned by USA and EU after the annexation of Crimea. Another sanctioned Russian company – Rosneft, holds 49% in Petroca Energy LTD, which by itself owns petrol terminals in Poti, network of petrol stations, but this ownership is not registered in the national registry of Georgia. Transactions are executed through offshore companies. The owner of Petroca Energy LTD is David Iakobashvili – a Georgian businessman, now working in Russia.
He also holds “San Petrolium Georgia” LLC with 140 petrol stations in Georgia under the brand name “GULF”.
Russian billionaires, Dimitry Troitsky and Dimitry Korjiev are the owners of RMG Gold (previously - “Kvarciti”) and RMG Copper (previously - “Madneuli”) – companies extracting the precious metals.
Russian Oligarch Mikhail Fridamn owns IDS Borjomi – a Georgian mineral water company. IDS Borjomi produces following mineral waters – Borjomi, Likani and non-sparkling waters – Borjomi Springs and Bakuriani. IDS Borjomi holds the license to produce mineral waters and also the factory #1, factory #3. Previously this company was owned by Badri Patarkacishvili family and in the beginning of 2013 was announced to be sold to Alfa Group – largest investment company under the ownership of Fridman.
Alfa Group holds the 44% of Vimpelcom. Georgian mobile operator “Beeline” is the part of Vimpelcom group.
VTB Bank Georgia is owned by Russian Public Joint Stock Company “VTB Bank”. 58.99 % of the shares of Russian Public Joint Stock Company “VTB Bank” are owned by Russian state.
According to the data of National Statistics office of Georgia, in 2014, 66 million USD dollars were directly invested in Georgia from Russia marking the 8th rank in the list of foreign direct investments in Georgia. The first place was taken by Netherlands with USD 331 million. It should be noted that there are offshore zones in Netherlands and all companies, which invest large capital in Georgia are registered in offshore. Therefore presumably there are different nationals and individuals standing behind these companies.
According to the data of National Statistics office of Georgia, direct capital from Russia in 2014 was invested in following companies: “Vim Bil Dan”LLC (Agriculture products), “Mobitel”LLC, (beeline), “Energy”LLC, “GLC”LLC, “Carlsberg Georgia”LLC (Baltika), “Electron”LLC, “Club - 2100”LLC, “Georgian Hotel Mnagement”, “Elite Development”LLC, “Embawood Georgia”LLC. In 2013, following companies were in this list: “Tifliski Vinni Pogreb”, “Stromosi”and “Tride”.