კანონის უზენაესობა და ადამიანის უფლებები COVID-19 კრიზისის დროს
სიახლეები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება | აქტუალური თემები | ანალიზი 7 მაისი 2020
წინამდებარე დოკუმენტი მიმოიხილავს საგანგებო მდგომარეობის დროს კანონის უზენაესობისა და ადამიანის უფლებების დაცვასთან დაკავშირებულ საერთაშორისო სტანდარტებს, ასევე აანალიზებს შემდეგ ფუნდამენტურ უფლებებთან დაკავშირებულ ძირითად გამოწვევებს: სამართლიანი სასამართლოს უფლება, გამოხატვის თავისუფლება/ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა და პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობა.
არსებითად მნიშვნელოვანია საგანგებო მდგომარეობის დროს შენარჩუნებული იყოს ფუნდამენტური უფლებები და უზრუნველყოფილი იყოს ხელისუფლების ანგარიშვალდებულება, რადგან კრიზისის დროს აღმასრულებელი შტოსთვის გადაჭარბებული უფლებამოსილებების მინიჭებას შესაძლოა ხანგრძლივი არაპროპორციული გავლენა ჰქონდეს ადამიანების ცხოვრებასა და თავისუფლებაზე.
საერთაშორისო სტანდარტების თანახმად, შეზღუდვებს უნდა ჰქონდეს დროებითი ხასიათი და უნდა გაგრძელდეს მხოლოდ იმდენ ხანს და ზუსტად იმ ფარგლებში, რასაც მდგომარეობის კრიტიკულობა განაპირობებს.
საგანგებო მდგომარეობით გამოწვეული რისკების გათვალისწინებთ, სასამართლოს საქმიანობაზე ეფექტური საზოგადოებრივი კონტროლი განსაკუთრებულ მნიშვნელობას იძენს, რისი უზრუნველყოფის ერთ-ერთი საშუალება სასამართლო სისტემის გამჭვირვალობაა. ამ მიზნის მისაღწევად აუცილებელია სხდომების დისტანციური ჩატარებისას უზრუნველყოფილი იყოს პროცესების საჯაროობა.
შექმნილი კრიზისული მდგომარეობის ფონზე, კიდევ უფრო თვალსაჩინოა საჯარო ინფორმაციის პროაქტიული გამოქვეყნების მნიშვნელობა. ამასთან, მნიშვნელოვანია საგანგებო მდგომარეობის დროს საჯარო ინფორმაციის გაცემა შეიზღუდოს არა ბლანკეტურად, არამედ მხოლოდ იმ ფარგლებში, რასაც მდგომარეობის კრიტიკულობა განაპირობებს.
დაბოლოს, აუცილებელია, რომ სახელმწიფოს ნება მიმართული იყოს საგანგებო მდგომარეობით განპირობებული ადამიანის უფლებების შეზღუდვების შეძლებისდაგვარად სწრაფად დასრულებისკენ, რათა ქვეყანაში კანონის უზენაესობას საფრთხე არ შეექმნას.

This document provides an overview of the international standards related to the rule of law and human rights protection in time of emergency as well as analyses key challenges regarding the following fundamental rights: the right to a fair trial, freedom of expression/access to information and the right to privacy.
It is critically important to retain fundamental rights and to hold governments accountable during a state of emergency, as granting excessive powers to the executive branch during a crisis may have a long-term and disproportionate impact on people’s rights and freedoms.
According to international standards, restrictions must be limited in time and should be prolonged only to the extent that is required by the exigencies of the situation.
Given the risks posed by the state of emergency, effective public control over the activities of the judiciary is of particular importance, and one of the means of ensuring such control is the transparency of the judiciary. In order to achieve this purpose, it is essential that the proceedings are public during remote court sessions.
The importance of proactive publication of public information is even more evident in the light of the crisis. In addition, it is crucial that disclosure of public information is restricted not in a blanket manner, but only to the extent that is required by the exigencies of the situation.
Finally, in order to avoid a threat to the rule of law, it is essential that the government actions are directed towards lifting human rights restrictions as soon as possible.